Xiao shi yi lang (1978)

Swordsman and Enchantress natočil Chor Yuen podle Gu Longovy předlohy ve svém naprosto klasickém pojetí, tedy kulisy, mysteriózní atmosféra světa bojovníků Wulinu, akční choreografie Tonga Gaai a všechny ostatní výrazové prostředky jeho tak typických swordplays. V hlavní roli se představili Ti Lung jako swordsman Xiao, dále krásná Cheng Li a Anthony Lau Wing. Je to hodně klasická Chor Yuanova žánrovka, která nebyla v roce 1978 žádnou převratnou novinkou a pokulhává výrazně za peckami typu Sentimental Swordsman, nicméně není rozhodně horší, děj je kupodivu docela soudržný a logický i přes klasický zmatek ve jménech a identitách postav a hlavnímu hrdinovi jsem držela palce. Nápad s miniaturní říší loutkových bojovníků mě dostal, jde o docela roztomilý fórek a co se speciálních efektů týče, je to parádní :-) čínské triky 70. let , zahrnující převážně dvojprojekci mě prostě dostanou vždycky. Wulin, Ti Lung, Cheng Li a Chor Yuan, to je mix, který hodnotím vždycky výš, než možná zaslouží, ale nepočítám, že by se na téma tak zapomenutých filmů rozhořela diskuse, takže proč nenadsadit. 7/10

Čínská odysea (2002)

Je to roztomilá záležitost i když ne tak docela v intencích mého zaměření. Přesto jsem se docela příjamně bavila a spokojeně si vychutnávala každý pohled Tonyho Leunga Chiu Wai. Na volný večer, kdy venku sněží, broskve rozhodně nekvetou a jediné, co zahřeje je šálek čaje se Čínská odysea obsolutně hodí. Nic nevyžaduje a poměrně dost dá. 5.5/10

Ma Ge Bo Luo (1975)

Hodně nadsazuji hodnocení Changova filmu Marco Polo, hlavně proto, že je to Chang a že hlavní roli utáhl Fu Sheng, po boku dalších skvělých herců Changova okruhu. Pro Evropana je rozhodně přínos vidět Marca Pola čínským pohledem jako bezcharakterní blonďatou bestii a Gordona Liu v roli absolutního hajzla. Ač je film tak na úrovni dvou poctivých hvězd, dávám čtyři, protože srdce old scholl fan girl tepe nezadržitelně pro každý záběr. 5,5/10

Ip Man (2008)

Velice dlouho fanoušci HK kinematografie čekali na to, až se Donnie Yen Chi Tan probere a pochopí, že ve skoro padesáti letech už by role švarných adolescentů hrát neměl. Letos se tenhle talentovaný odchovanec Bostonu nejen probral, ale pořádně zabral. Divákům v Čechách se možná nebude Ip Man moc zamlouvat, už jen proto, že je dalším čínským filmem, který se vyrovnává s traumatem japonské okupace a znovu přetřásá pro nás možná omletá klišé, která jako evropští diváci známe už z Fist of Fury. Jenže japonská okupace je pro čínské tvůrce tak silné téma, že je prostě potřebují dostat na plátno za každou cenu. Nevyčítám jim to, sleduji čínskou kinematografii natolik dlouho, že jsem se s tématem japonské okupace vlastně sžila. Ve srovnání s Fearless Ronnyho Yu jde vlastně o komorní příběh, který nepůsobí tak velkolepě. Děj se pomaličku odvíjí s aijskou neuspěchaností a plyne nevzrušeně i přes popis vzrušené doby. Vynikající jsou vypracované detaily scén, drobné předměty denní potřeby, interiéry i kostýmy. Yen v sobě má sympatickou polohu oscilující mezi nenávistí Chen Zhena Bruce Lee a Huo Yuan Jia Jeta Li. Není tak smířlivý jako hrdina Fearless a není tak zaslepený, jako hrdina Fist of Fury, ale jeho protijaponský a pročínský postoj je definován ostře a jasně. V době, kdy se nepíchá příliš do mezinárodních vztahů a ve filmu se spíš ulamují hroty je to hodně zajímavá poloha. Akční choreografie Sammo Hunga je více méně posvátná a nedotknutelná, každá z ukázek Wing Chun je samozřejmě vynikající, ale přesto alespoň pro mě v souboji choreografů vyhrál Yuen Woo Ping ve Fearless i když oproti klasickým a vycizelovaným choreografiím old school filmů je nadužívání digitálních triků nešvar, který mě u obou pánů a mistrů akční choreografie mrzí. Na dráty si prostě zvyknu u wuxia, ale ne u kung fu filmů. Tak i tak je Ip Man výbornou rolí Yena, vynikajícím filmem pro HK srdcaře a pro ty, kdo lámou nad hongkongským filmem hůl velikým flastrem na rány. Osobně se musím přiznat, že jsem tu hůl ještě úplně nezlomila a režiséru Yip Wai Shunovi skládám upřímnou a velikou poklonu. 8.5/10

36 promile Shaolinu (1984)

Varování!!! Za žádnou cenu si to nepouštějte!!! To by mohlo zabrat :-)))

The Swift Sword (1980)

Ho Meng Hua jako režisér si pohrál s klasickým námětem, zhusta využívaným v čínské kinematografii a pojal tohle swordplay veleklasicky, jak co do pojetí, tak do obsazení. Nejde rozhodně o převratnou záležitost nebo o opravdu líbivé wuxia. Standardní, spíš televizní vizáž, klasické kostýmy, hodně "drátových"a mnohdy nechtěně komických scén, Lo Lieh jako hlavní padouch, Kara Hui, Wong Yu a Lily Li, to jsou ustálené hvězdy klasické HK tvorby 70. a 80.let. Pro mně je zásadní a velmi subjektivní radostí přítomnost taiwanského herce Linga Yu, po kterém se pídím, kde se dá a jeho šerosvit, dramatickou tíži i sveřepé pohledy si užívám. Navíc scéna, kdy Ling Yu létá na invalidním vozíku uzemnila i zkušeného nadšence HK filmů. Průměrné, ale dost vzácné wuxia, které potěší sběratelské srdíčko...4/10

Dian dan che (1974)

The Drug Addicts režíroval David Chiang a hlavní roli svěřil svému hereckému "dvojčeti" Ti Lungovi a nutno říct, že se mu to v mezích čínského generačního a dost naivního filmu 70.let dost povedlo. Je to film docela zapadlý a neznámý, takže nepočítám, že by přilákal víc, než několik oddaných nadšenců, ale kdybyste náhodou na Drug Addicts narazili, odpusťte mu chybky a užijte si pěkné retro z Hong Kongu. Mírně nadsazuji hodnocení, protože jde o srdečního herce a nejlepší režijní počin Davida Chianga. 6/10

Dong xie xi du (1994)

Spojení vynikajících herců a hodně atmosferického wuxia se buď musí povést nebo naprosto zkrachovat. Wong Kar Wai je většinou zárukou, že ke krachu nedojde a Ashes of Time je snímek, který si asi masovou oblibu nezíská, ale už dokázal, že má punc kultu a topunc více, než zasloužený. 9/10