Expendables: Postradatelní (2010)

Každý normálny jedinec vyrastajúci v osemdesiatych rokoch nemôže dať menej :-))). Dlho som si v kine takto s priateľmi neužíval film. Všade okolo znelo "ou!" a "uuu!" a "hohohooo!" (skutočne bojové pokriky). Radosť sa pozerať na týchto pánov v rokoch, ktorí sa zabávajú, hláškujú („You look nervous.“), doberajú si jeden druhého. Myslím, že svätá Hollywood planet trojka a ich kostolná scéna má už teraz kultovný status. Je pravda, že bojové scény mohli byť trochu prehľadnejšie, inak som ale mierne povedané akčne slintal. Žiadny druhý Clint E., ale Sly má jednoznačne na to, byť na staré kolená jedným z naj režisérov demoličných nášupov. MOJE NAJ - Pam pam pam pam ... jednotónová óda na "maličkú" v rukách Terryho Crewsa

REC (2007)

Včera v noci sa mi stala zvláštna vec. Začal som sledovať španielsky dokumentárny seriál Zatiaľ čo vy spíte a s napätím čakal, čo sa hasičskej jednotke túto noc prihodí. Staršia pani má nejaké problémy, to znie ako rutina. Lenže celý dom sa zrazu halí do igelitu a nikto zo zásahových jednotiek a obyvateľov nesmie von, pokým .. Vážení a milí, tak toto bol nášup. S každým ďalším schodom nahor sa stupňuje napätie, režiséri umne obmedzili karanténou možnosť pohybu potencionálnych obetí. To najlepšie z oblasti "akurát natáčané ručnou kamerou", kde vidieť alebo nevidieť práve to podstatné. Pri tomto si uvedomujem, že film je skvele zvládnutý i technicky, keďže sa pár momentov muselo aranžovať priamo na place. Perfektne obsadení majitelia bytov ale najmä naša ukecaná sprievodkyňa miestnym peklom. Posledných pár minút ala Mlčanie jahniat spôsobilo niečo, čo u mňa film už dlho nedokázal: do obrazovky počítača som ticho zašomral kameramanovi ... „Do prdele, už odtiaľ vypadnite!“ Podobne ako u Cervenaka, jasna TOP 10ina. Dobre vidím slovo Trilógia?

Poslední dům nalevo (2009)

Nedá sa uprieť, že ma párkrát vnútorne stiahlo ako slimáka, znesiem všeličo, ale na tak naturalistické stvárnenie znásilnenia zrejme nemám žalúdok a ani nervy (viem, už bolo aj horsie). Slušná jazda, len záporáci mohli byť trochu lepší.

RoboCop (1987)

RoboCopa mám v hlave zaradeného ako krásnu spomienku na sci-fi akčňák osemdesiatych rokov. Až pri opakovanom zhliadnutí po rokoch som si uvedomil, ako (ne)nápadne sa tento Terminátorov mladší bratranec opiera do spoločnosti a kritizuje jej stav a neschopnosť nastoliť poriadok. A začína to u jednoduchých ľudí v rodinách, ktoré si za pár šupov môžu objednať spoločenskú hru Atomovka :-)))) Osobná kultovka - kto na sa základke nesnažil napodobniť RoboCopovu chôdzu, akoby nebol .... najprv hlava, potom trup. MOJE NAJ - Nečakané ukončenie poslednej scény, aspoň vidno, že i výpoveď môže byť na niečo dobrá :-D

Čtvrtý druh (2009)

Ale no tak, už sa nezaoberajme označením: Podľa skutočnej udalosti. Myslím, že sa tým nič nepokazilo a to, čo sa dialo práve na zrnitých "autentických" záberoch dosť dvíhalo ochlpenie predlaktí do pozoru. Za malými očakávaniami sa objavila veľká spokojnosť. Nejakú dobu svoje podvedomie ušetrím hypnotických stavov :-)

Počátek (2010)

Zrovnaniu s Matrixom sa asi nikto neubráni ... a i z toho dôvodu obdivujem Nolanovu skromnosť. Možno sa zdá príbeh miestami veľmi spletitý, ale úprimne by som sa pri takomto námete asi neubránil šialenstvu, že si môžem dovoliť čokoľvek. Nič na tom nemení ani výbušne bombastický predzáver. Nolan sa skrátka drží pri zemi, i keď sa zem môže sem-tam stočiť až k oblohe. Dokonalé obsadenie, značková Zimmermusic a bravúrne zvládnutý otáznikový koniec. Čo dodať ... potrebujem nakopnúť!!!!

Mladý mistr (1980)

Vyzerá to tak, že začínam Jackieho filmografiu spoznávať nejak z opačnej strany - stále viac sa objavujú jeho staršie veci a je to len dobre. Pretože to, čo napríklad ponúka Mladý majster miestami hraničí rýchlosťou s bojovými hrami. Ťaťko opisovať, ale za všetko len tie využité predmety, ktoré sa stali akousi JC značkou: fight-dance s vejárom, súboj dvoch stolčekov či ázijské bolero. Jackie nie vždy vyhráva a to je dobre. No a vo finálnom zápase predvádza živé napružené boxovacie vrece a jeho súper tretiu kozmickú rýchlosť a lámačky Kinga z Tekkenu. Obdivujem tohto šialenca s priezviskom Chan. MOJE NAJ - Ja blázon som doteraz používal vodu z fajky na polievanie kvetov. .-)))

Legie (2010)

Škoda, preškoda ...

Valkýra (2008)

Je jasné, ako to dopadne, no napriek tomu vám idú prasknúť nervy .. tu sa zrejme niečo dosť podarilo. Mimochodom, skvelá herecká zostava.