• Krátkometrážní

Ukrajina v ohni (2016)

Do 95 minut natlačené všechno, co se nedostalo do západního mainstreamového zpravodajství v době, kdy mělo. Jako začátek pro vlastní dohledávání informací dobrý (proto pět), i když mapy jsou klasicky americky často dost blbě (nápis Slovensko tam, kde je ČR :-) ).

Deníček moderního fotra (2021)

Technicky zvládnutý film, který balancuje dost úspěšně ve správné rovině nadsázky. Ale ten základní motiv "nebudeme spolu" + "dítě se s tím nějak vyrovná" je tak nelidský (i když dnes zcela normální), že výsledný dojem z filmu je pro mě tichá hrůza ("Horror...... horror..........!")

Paralelní matky (2021)

(spoiler?) Závěrečná exhumace trochu zbytečná, zachycení proměn vztahů k sobě i jiným na základě vlastního rodičovství/nerodičovství fascinující.

Nebe (2021)

Nejlepší film o křesťanství za poslední dobu. Plus politika jako nezbytný kontext.

Nejlepší léta (2020)

Velmi solidní. Balancování na hraně limonády, ale nakonec všechno tak akorát. Milý film ze života.

Atlas ptáků (2021)

Návrat humanismu (prostřednictvím ptáků).

Chyby (2021)

Přestože plně souhlasím s tím, co píše (xx) Martin (xx), opravdu nevím, jak by hlavní hrdinka měla z této situace "v ideálním světě" vybruslit ven. Pokud (viz jiné komentáře) by to měl být film o maloměšťácké omezenosti, namítám, že ve velkoměstě její problém nevyřeší žádná velkoměstská neomezenost, ale velkoměstská anonymita. Idioti, kteří ponižují jiné kvůli minulosti nebo kvůli čemukoli jinému, se najdou všude, ve velkém městě je jen víc ulic, kterými se dá chodit, a víc pracovních příležitostí, takže se dá od idiotů přemístit občas o něco dál. Proto mi taky poslední (spoiler) replika, že prý zůstanou tady na vsi, připadne trochu nevěrohodná. Jak bylo vyprávění nastavené, myslím, že ani ona ani on oči vesnice dlouhodobě nevydrží, a nedokážu si ani v reálném světě představit dvojici, která by se o to v této konstelaci pokoušela. Skončí dřív nebo později ve městě, co má aspoň 100 000 obyvatel, nejpozději s prvním dítětem. Ale jak říkám, to není film o maloměstské omezenosti a pokud by byl, byla by to debilní teze "Ten venkov je tak strašný :-/ Kdyby radši byli tak uvědomělí jako my v Praze! :-/ ". Ten film je prostě o tom, co se přibližně bude dít, když si v osmnácti zahrajete v pornu, a pak se budete snažit žít dál mezi lidmi, kteří jsou lidmi se všemi svými obvyklými způsoby. V tom čistém popisu průseru, se kterým se nedá kolem a kolem už nic dělat, vidím hodnotu tohoto snímku a byl bych rád, kdyby ho vidělo ve věku, kdy jsou ještě blbé jak štolverk, co nejvíce děvčat, aby je od podobných nepromyšlených činů odradil. Bohužel, film nejde nikterak do hloubky či šířky a neobsahuje nic, co by vás nenapadlo už mezi trailerem a začátkem projekce.

Sovětský člověk (2021)

Nejrozumnější řeč utrousil jeden z Nočních vlků... přestože ho tam tvůrci asi chtěli mít jako příklad exota / "homo sovieticus". Asi tak. Zbytek je pokus vytvořit v divákovi strach z kohokoli, kdo se narodil v SSSR (?!?!?!?!) Úplně mimo mísu. Plus bod ještě za Azerbajdžánce z Prahy, který se u nás už stihl naučit odporu k hysterii a fňukání. Pobavila Ruska, co prohlásila, že Jelcinova 90. léta (tzn. všeobecný rozklad, kdy běžný Rus neměl kolikrát ani co jíst) byla mnohem lepší, než Putinova současnost. Filmaři museli hledat v Moskvě asi dost dlouho, než našli někoho, kdo by tohle vyřkl.

Přepadení (1986) (TV film)

Celý je to o pointě - a ta sedla.