Looper: Nájemný zabiják (2012)

Časové slučky okorenené novým nápadmi veľmi efektne prevedenými, ale na úkor logiky a tuctom oslích mostíkov. Ak nechcete pri tom rozmýšľať, čo vám pripomenie aj Willis priamo vo filme, tak je to slušná pecka. Ak sa trošku zamyslíte alebo prečítate komentáre iných, čo sa zamysleli, tak je to ďaleko najnelogickejší film o cestovaní časom, aký som kedy videl. Môžete si vybrať, čo sa vám viac hodí. (Film má rating R pre surové násilie, slová, nahotu a drogy.)

Raubíř Ralf (2012)

Tak toto ma dostalo! Nostalgia, chip-tune v hudbe, 8-bitové prvky, záverečné titulky takisto 8-bitové, staré postavičky z hier. (Rating PG pre hrubý humor a mierne násilie a akciu.)

Ruská archa (2002)

Film na jeden záber! Magické! Oveľa lepšie, ako všetky "found footage", ktoré som doposiaľ videl. Toto je ich ďalší level, keď je celý film zaznamenaný akoby očami jedného človeka. Prehliadka múzea a ruskej histórie by mi ale dala viacej, keby som sa v tom vyznal. Aj tak je sled obrazov očarujúci, aj keď by ich mohlo byť menej. Komparzisti občas neistí a pozerajúci do kamery, ale mne to nevadilo, skôr mi to vyznelo milo. Som zvedavý, či niekto natočil alebo natočí niečo na jeden záber, aspoň virtuálne cez CGI.

Pouta (2009)

Keď jednému ŠtBákovi rupnú nervy. Film na mňa pôsobil veľmi sterilne, pretože boli dôsledne odstránené všetky symboly socializmu: budovateľské nápisy, obrazy, hviezdy. Navyše som o ŠtB počul až po prevrate, preto si socializmus pamätám úplne inak. Z toho mi vyplýva, že nervy mohli podobne rupnúť nejakému tajnému agentovi hocijakej tajnej služby a to mi na zážitku z filmu nepridalo. Herci výborní, scenár vypointovaný (až moc). Až mi to pripomínalo film Experiment.

Sbohem, baby (2007)

Silný zážitok. Veľké dilema, komu zveriť výchovu dieťaťa. Keby bol každý rovnako zásadový, ako hlavný hrdina, tak sa po čase ma zemi vyčistí a bude lepšie. Toľko zvratov som asi naposledy videl v Klane lietajúcich dýk. (Film ma rating R - veľa F slovíčiek, trocha násilia.)

Once (2007)

Horko-sladký, ľudsky príjemne teplý príbeh. O tom, ako sa dajú vyspievať bolesti života. O tom, že na svete existuje viacej ľudí, ktorých môžeme skutočne milovať. O druhom pokuse. Chvíľu mi však trvalo, kým ma film „zlomil“, lebo asi do jeho polovice som mu nevedel prísť na chuť pre jeho zvláštny, takmer amatérsky prístup a ručnú kameru. (Film ma R rating, asi pre hojne používanie F slovíčka, čo je škoda.)

Michael Flatley's Feet of Flames (1998) (divadelní záznam)

Podľa mňa najlepšie sfilmované predstavenie Flatleyho, jeho step má dostane vždy. Jediným problémom je, technická kvalita niektorých záberov, točených tak, že to vyzerá na QVGA webkameru. Má to všetko, čo správna show má mať: sebavedomého sólistu (už veľmi), perfektne nacvičenú a zohratú choreografia, magickú hudbu, zmenu rytmu pesničkami a megalomanskú scénu.

Pocahontas (1995)

Pre mňa „iný" disney film a súčasne môj najobľúbenejší animovaný. Dôvodom je vyjadrovanie duševného rozpoloženia fyzickými prostriedkami (lístie, hviezdičky, dym) a boj prírodného prirodzeného s moderným chamtivým. Detinskosti v podobe akcií rôznych zvieratiek ma nerušili, ale pre dej a vyznenie filmu mi prišli nepodstatné. A čo vy, poznáte všetky farby vetra? (Film má detský rating G.)

Vyměřený čas (2011)

Prvý a hlavný nápad: „Nemám čas!" a „Čas sú peniaze!" je vo filme dotiahnutý na „Čas je život!". Komu vyprší čas, ten zomrie. Za všetko sa platí časom, káva napríklad stojí 3 minúty. Chýba tomu však logika vo viacerých podstatných veciach a to aj z pohľadu sci-fi, čo je škoda. Napínavé sú naháňačky s časom, keď si ho raz postava stihne dobiť a inokedy nestihne a zomrie. Druhým nápadom je, že ľudia telesne starnú iba do 25. roku života a duševne starnú aj naďalej. Zaujímavé je preto sledovať hercov v skutočnom veku okolo 25 rokov, ako hrajú duševne 25, 50, 100 a viac ročných. Až komické mi prišlo, keď manželka, matka a dcéra vyzerali fyzicky rovnako. Boj o čas je niekedy zaujímavý, ale väčšinou nelogický a naivný, priklincovaný koncovou scénou. Scenár sa mi zdal prirýchlo napísaný a z originálnych nápadov sa dalo vyťažiť oveľa, oveľa viac. Škoda. (Film má rating PG-13.)

Dogville (2003)

Minimalistickou formou stvárnená zmena malej chudobnej dedinky s jej rôznorodými obyvateľmi. Z pasívneho stavu prechádza do pozitívneho dobráckeho potom do negatívneho tyranského a nakoniec do možno prekvapivého záverečného. To všetko spôsobila hlavná hrdinka spolu s následkami, ktoré si zo sebou príchodom do dedinky priniesla. Asi kvôli sexuálnym scénam dostal film rating R.