Annie Hallová (1977)

Nie je to úplných 100%, Woody mi liezol nenormálne na nervy - len neviem, či to bola jeho postava alebo on samotný..., ale kvôli perličkám typu "Nemôžem sa stať členom klubu, ktorý stojí o to, aby som bol jeho členom" (ešte ich je tam asi tucet minimálne rovnako dobrých, ale komu sa to chce všetko vypisovať :-) alebo legendárnej scéne s kýchnutím do koksu, tých 5 hviezdičiek dám. 9/10

Porco Rosso (1992)

Veľmi netradičný Miyazaki. Tentokrát majster svoju fantáziu trochu skrotil, film sa nehemží fantasktnými bytosťami a nadprirodzenosť je znížená na "miyazakovské" minimum (je tu jedine Porcova kliatba), ale vsadil skôr na presne určené historické obdobie, s tým súvisiacu skvelú dobovú atmosféru (krásne štýlové lietadlá z 20. a 30. rokov + geniálna hudba pôsobia dokonale) a na naprosto nový typ hlavného hrdinu. Porco je životom (a kliatbou) poznačený, trochu cynicky pôsobiaci človek (ehm, prasa), ktorý sype jednu hlášku za druhou, a pre Miyazakiho tradičná postava dievčaťa (tentokrát stelesnenou v podobe Fio) je posunutá na vedľajšiu koľaj. Spolu však pôsobia super a "chémia" medzi nimi funguje skvelo. O animácii už netreba ani hovoriť, je ako vždy krásna. Porco Rosso síce kvalitatívne trochu zaostáva za inými režisérovými masterpiecmi (Nausicaa, Mononoke, Spirited Away), ale to je vzhľadom na ich dokonalosť a naprostú genialitu pochopiteľné, ale absolútne hodnotenie a môj bezmedzný obdiv si bezpochyby zaslúži. 10/10

Hra na schovávanou (2005)

Začnem pozitívami. Robert De Niro síce nepodáva ako obvykle vynikajúci výkon, ale svojej postavy sa ujal vcelku obstojne, Dakota Fanning je jednoducho úžasná a opäť potvrdzuje svoj štatút najlepšej detskej herečky súčasnosti, ...noo, a pozitív žiaľ viac nie je. Scenár je zoskupením asi všetkých žánrových klišé, aké existujú, logika veľmi často škrípe a výsledná "pointa" je skôr na pobavenie ako na zamyslenie. Formálna stránka filmu tiež nie je bohvieaká, kamera je nezaujímavá a hudba je vyslovene zlá a nefunkčná. S tým súvisí aj moje najväčšie sklamanie, absencia akejkoľvek strašidelnej/mrazivej atmosféry. Ja sa pri (psycho)hororoch rád bojím, ale pri Hide and Seek akokoľvek som sa snažil, nešlo mi to. Väčšinou nefungujú ani ľakačky, takže jediné, čo mi zostávalo, bolo cynické pobavenie alebo nuda... 4/10

Žár těla (1981)

Podľa informácií som čakal neo-noir v štýle Základného inštinktu, ale nakoniec som skoro dve hodiny pozeral tento nudný a nezáživný zlepenec, ktorý sa akurát tak tvári ako niečo vážne, ale je naprosto prázdny. Dvaja herci, na ktorých by film aspoň sčasti mal stáť, sú jednak typovo veľmi zle vybratí a takisto podávajú slabé herecké výkony. William Hurt je bohužiaľ väčšinu času k smiechu a Kathleen Turner je od femme fatale, na ktorú sa snaží tak zúfalo podobať, vzdialená tak 3-4 svetelné roky. O scenári, ktorý je neuveriteľne neoriginálny a predvídateľný od začiatku do konca, sa ani neoplatí hovoriť podrobnejšie. Kasdanova réžia je takisto o ničom, žiadne napätie, žiadna atmosféra, všade okolo len nuda. 3/10

Jackass - naprostí šílenci (2000) (seriál) odpad!

Táto nenormálna primitívna zhovadilosť tu má červený štvorček a 74%?!?! Ľudia, ste normálni?!

Legendy z Dogtownu (2005)

Už trailer vyzeral dosť dobre a film to len potvrdil. Dokumentaristicky poňatá snímka o zrode nielen nového športu ale celkového lifestylu má takmer všetko, čo potrebuje. Dobre vykreslené charaktery, skvelo navodenú dobovú atmosféru 70-tych rokov, výbornú hudbu a zručnú technickú stránku (kamera, strih...). Len trochu škoda pomalého rozjazdu a nedostatočného priestoru poskytnutého pre postavu Heatha Ledgera. Inak skutočne zaujímavý film, ktorý stojí za pozornosť. 8/10

Kulka v hlavě (1990)

Tragédia troch najlepších priateľov v akčno-dramatickom háve Johna Woo. Film má veľa-veľa silných momentov (bohužiaľ nájde sa aj pár slabších), skvelo napísané postavy, výborné herecké výkony (najlepší je Tony Leung) a tradične dokonalé akčné scény, ale k plnému hodnoteniu čo-to chýba. 8/10 P.S.: Pane Woo, kde ste sakra zabudli svoje holubice - vo filme mi veľmi chýbali... :-)

Interview s upírem (1994)

Neobyčajný príbeh neobyčajného upíra v dokonalom formálnom prevedení. Výbornú kameru a výpravu, úžasnú hudbu a brilantnú Jordanovu režijnú štylizáciu prekonávajú už len majstrovské herecké výkony všetkých zúčastnených. Tom Cruise asi nikdy predtým ani potom nehral takto dobre, Kirsten sa v Claudii takisto "našla" (bodaj by naozaj nikdy nevyrástla a hrala vždy takto skvelo), ale najlepším zostáva "upír s ľudskou dušou" Brad Pitt, ktorý ma čím ďalej, tým viac presvedčuje o tom, že je jedným z najlepších a najcharizmatickejších hercov súčasnosti. 10/10

Jako zabít ptáčka (1962)

Rád by som dal plný počet, lebo druhá polovica filmu si ho bezpochyby zaslúži, ale tá prvá sa mi zdala až príliš rozťahaná, takže sa uskromním na tie slušné 4*. Herecké výkony boli skvelé, Gregory Peck exceluje (ale Oscar je i tak imho nezaslúžený - vzhľadom na to, že nominovaný bol aj Peter O'Toole za svoj geniálny výkon v Lawrencovi z Arábie), detskí herci nezaostávajú a poteší aj minirola mladučkého Roberta Duvalla. 8-9/10

Nikdo nesmí chybět (1999)

Obrovské sklamanie. Zhang Yimou patrí medzi mojich obľúbených režisérov (aj keď práve kvôli tomuto filmu asi trochu skĺzne v rebríčku) kvôli svojmu nezameiteľnému vizuálnemu štýlu, ktorý pripomína maliarstvo. V tomto filme to akosi vôbec nedal najavo a keby som predtým nevedel, že to natočil on, nenapadlo by mi to ani náhodou. Príbeh poňal až dokumentaristickým spôsobom, čo by ani nevadilo, keby nebol tak veľmi prostý a naivný. Ešte ani to by mi až tak neprekážalo, keby bol podkreslený peknou hudnou (moje druhé prekvapenie - vo filme hudba takmer úplne absentuje) a hlavne keby mal hlavnú hrdinku, s ktorou by som sa mohol stotožniť a držať jej palce. Nie je to tak, naša "hrdinka" je jedna nesympatická, naivná (to aby som nepovedal blbá), panovačná, ukričaná, hysterická malá striga, naviac sa nachádza skoro v každej scéne filmu, a tým pádom mi nielen že bola aj so svojím "učňom" vrcholne ukradnutá, ale ma vyslovene otravovala. 4/10