Everest (2015)

Ve všech ohledech precizní výšlap do hor, který sice nejede úplně na doraz, ale žádnou výraznější chybu prostě nemá. Výprava je skvělá, bez rušivého CGI - cítil jsem se jak na intenzivní exkurzi v Himálajích. Herci, byť neprožívají žádné oscarové drama, využívají svůj prostor bez výjimky skvěle a všechny jsem si je stihl zapamatovat. Především Brolin a Gyllenhaal mě i na malém prostoru, zachumlaní v péřovkách, bavili. A nakonec samotné, očekávané, vysokohorské drama, bezpečně funguje i bez extrémních emocí a akrobatických eskapád. Nečekal jsem mnoho a dostal jsem pořádnou sněhovou nálož. Tohle v kině prostě nemůže urazit. p.s. Speciálně bych ocenil skvělou orientaci kamery v prostoru, která mě v určitých pasážích skvěle semkla se "zbytkem výpravy".

Orange Is the New Black (2013) (seriál)

Prvních pár dílů perfektní. Křehká Taylor Schilling je zábavně kontrastní s drsným prostředím a seriál hraje na uvěřitelnou a o to emotivnější notu. Nástup a seznamování Piper s vězeňským prostředím jsem si užíval a hodnocení by v této fázi zůstalo trčet v nebeských výšinách. Bohužel, druhá řada seriálu je už spíše takovým sitcomem z vězeňského prostředí a ten dokonalý mišmaš emocí ustupuje přílišnému důrazu na komediální složku. Tak či tak, bizarní vězeňské postavičky je zábavné sledovat a Jason Biggs mě svou linií těšil neustále. První řada ale naprosto bez výhrad.

Dárek (2015)

Žánrová rozcvička pro debutanta Edgertona, která je ale natolik silná v detailech, že dává v klidu zapomenout na lehce předvídatelnou zápletku a příliš doslovný závěr. Ve všem ostatním je The Gift nadprůměrný. Má neklidnou, zlověstnou atmosféru. Fungující podtón "cizího" manžela aneb známý neznámý. A především perfektně zvolené obsazení. Jason Bateman mi nečekaně sednul do role na oko uhlazeného "thank you, really, thank you", korporátního ksindla. Výrazový rejstřík Rebeccy Hall je emocionálním tahounem snímku a netradiční, neodhadnutelný Gordo v podání Joela Edgertona, pak tím nejzábavnějším. Skvělý debut, za který by se nemusela stydět většina zkušenějších režisérů. You think you're done with the past, but the past is not done with you.

Rick a Morty (2013) (seriál)

Geniální humor. Absurdní, cynický, černý, trapný, kousavý, nápaditý, vrstevnatý, chytrý. A navrch se v té ujeté jízdě neztratí ani nečekaně citlivý a lidský vývoj postav. To nejlepší ze South Parku a Futuramy v koncentrovaném balení. I-I-I'm sorry, Morty. You're a good— you're a good kid, Morty. A vždycky mě zajímalo, jak se vlastně vyrábí starý dobrý plumbus.

Příběh kmotra (2013)

Dramaturgicky nevyrovnaný, ale zábavný snímek. Nikolaev tentokrát režíruje poměrně svižně a nechává postavy prožívat poměrně zábavné a divácky vděčné situace, tudíž až tak nebolí, že většina dramatu existuje pouze v jakési přednesené, nikoliv dějem vybudované formě. Žánrovka je to ale, ať už díky tempu, slušnému řemeslu či výborným hercům, slušná. Vetchý skvělý, byť jsem u něj neměl pocit nějaké hlubší herecké transformace. Zkrátka mě bavil. Povrchní, ale nenudící gangsterka.

V hlavě (2015)

Dospěláckou optikou bych měl prostřední pasáž filmu zkritizovat; klasicky pojatá hopsací třicetiminutovka byla mírným plýtváním nápady. Jakožto film určený rodinám a dětem, je ale Inside Out dokonale rozkročen mezi výživný animák plný dětských atrakcí a dospělého nenudící, hořko-sladkou pohádkou. Už dlouho mě žádný Pixar takto nepobavil. Jednolivé emoce jsou vtipné, trefně pojaté a úžasné nadabované. Příběh Riley je jednoduchý, civilní, naprosto funkční ve svém sdělení. A vůbec to celé tak nějak příjemné ladí a nenuceně přechází od nádherného fantasy, přes povedené vtípky, k nostalgii návratu do dětských let, až k lehkému závanu smutku. V hlavě je zkrátka plné emoci a Pixar je zase na špici. We could cry until we can't breathe!!

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Být to o pár scén prostší, bylo by to dokonalé. A i tak se tomu pátá MI, v rámci akčního filmu pro velké plátno, sakra blíží. McQuarrie ukočíroval složitý scénář, především ale, spolu s kameramanem, převedli luxusní tří-áčkové řemeslo. Sekvence v opeře byla po všech stránkách (střih, napětí, kamera, atmosféra) mistrovská práce. Dechberoucí moto-honička, potápění v chladícím systému či překvapivě komorní a přehledné finále, zůstaly ale jen pár kroků pozadu. Cruise jinak tradičně skvělý, Pegg, Renner i Baldwin taktéž. White Queen Rebecca Ferguson pak byla prozíravou volbou pro netradičně charismatickou "Bond girl". Tohle si prostě sedlo. Přehledný, dynamický, komorní i velkolepý, staromódní i moderní, s nadhledem podaný akční film.

Narcos (2015) (seriál)

Další z vrcholů seriálové tvorby. Neuvěřitelně konzistentní, od počátku zábavný, naprosto božsky zahraný (Wanger Moura), výpravný, kousavý, plný dobových informací, silný v detailu i celku. Desetihodinová, semknutá, luxusní zábava. Jako kdyby The Wire poslali točit Scorseseho do kolumbijské džungle.. Plata o plomo gringo!

Rozchod Nadera a Simin (2011)

Dokonce i v Íránu řeší podobné problémy jako nadlidé v Evropě a světe div se, prožívají stejné emoce! Netuším, jak moc se film (ne)blíží realitě, nicméně, připomenout si, že takový průměrný Arab nemusí být vždy jen němá žena nebo atentátník vbíhající pod pásy tanku na CNN, není úplně od věci. Jinak precizní, fyzická filmařina, která mě ale mnohem víc bavila jakožto náhled do íránské společnosti, než jako filmové drama.

Nesmrtelný (2015)

Rozhodně solidní a příjemná žánrovka, ale přeci jen trochu na půl cesty. Singh měl zůstat filosofičtější, emotivnější, komornější, více v konverzační rovině. Automobilová honička byla úplně zbytečná a závěr s plamenometem působil podivně. Škoda, samotný námět a vztahy vycházející z premisy převtělení, mohly jít vice do hloubky. Kingsley skvělý. Hezký malý film.