Daleko do nebe (2002)

Jediné s čím mohu s ostatními hodnotiteli souhlasit je, že se jedná o velmi stylový film (i když těch červených listů na stromech už chvílemi bylo až moc). Ale to je taky všechno. Jak píše Cinema já vlastně nevím přesně proč tenhle film vzniknul.... Po skončení jsem si položil otázku - a to je hergot všechno ?! Co tím básník chtěl říct ? Že byla v americe doba předsudků o "negrech" a o "buzících" ? To snad víme a byly o těch tématech natočeny desítky lepších filmů. Film měl evidentně obrovské ambice, ale nenaplnil je. Takže - pokud na konci cítím, že jsem byl okraden o čas (byť "hezkými" obrázky a místy výbornými hereckými výkony), nemůžu hodnotit naprůměrně. P.S.- a nominace za scénář je asi vtip ....

O zlaté rybce (1951)

On to ani "animovaný" film není. V podstatě jen sestříhané obrázky s Werichovým přednesem. Ten je ale natolik nezapomenutelný, že jiné hodnocení nepřipadá v úvahu :)

Na mě se můžeš spolehnout (2000)

Mám rád takovéhle filmečky o obyčejných starostech obyčejných lidí. Je to krásně napsané a citlivě natočené drama s vynikající (jak jinak :) Laurou Linney v hlavní roli.

Nesnesitelná lehkost bytí (1988)

Tak zaprvé, srovnat tenhle film se "Vzpomínkami na Afriku" (viz Jeanne) je nesmysl. Tím se nenechte zblbnout jako já :) Ač se film přímo dotýká doby kterou jsem prožil, tak ve mně nevyvolal nějakou větší odezvu (možná proto, že mě svou délkou téměř uspal :) ... Nic proti erotickým scénám, ale tady je jejich množství dost zbytečné. Taky citové "psí" vydírání si mohli tvůrci odpustit. Prostě - průměrný film, který chtěl být něčím víc, než nakonec je.

Škola rocku (2003)

K téhle muzice mám opradu vřelý vztah, ale .......... už jenom nápad, že se třída učí týdny rock a v celé tiché škole nikdo nic neslyší, je dost na hlavu :) A klasický příběh loosera s americkým "zmoudřením" rodičů nakonci jakbysmet. Jack Black to ale svým výkonem zachraňuje na celé čáře, takže je to nakonec koukatelný i pro starší diváky (i když kolem mě byly v kině samý děti :)

Stav milosti (1990)

Díky vydání tohohle filmu na DVD jsem měl možnost po dlouhé době vidět pořádnou gangsterku. Jednu z nejlepších co znám ! Sean Penn, jeho budoucí žena Robin a Ed Harris podávají výborné výkony, ale jsou jednoznačně "převálcováni" Gary Oldmanem, který předvádí výkon na který jen tak nezapomenu...... A ta muzika ! Ten jedoduchý Morriconeho motiv se mi vryl do hlavy a nejde ven :) Přidáte-li k tomu výbornou režii, tak nelze než všem milovníkům žánru vřele doporučit.

Americké graffiti (1973)

Každá generace mládeže by si zasloužila filmové zpracování svých osudů (a možná že ho každá i má :).... Generace dospívajících v rytmu rock´n´rollu může poděkovat začínajícímu Lucasovi za tohle působivé ztvárnění s nádhernou muzikou, která jistě všechny vzpomínky krásně oživí.... Potěší vidět mladého Rona Howarda (oscarového režiséra "Čisté duše" i "Apolla 13") v jedné z hlavních rolí, stejně jako těžko poznatelného Harrisona Forda v malé cameo roličce "závodníka".

Detektivové z Hollywoodu (2003)

Takových pokusů stvořit dvojici policistů, která bude dostatečně charismatická, chytrá, tvrdá a vtipná už tady bylo.... Tenhle pokus se i přes vložených 75 milionů moc nevydařil. I když - na pár místech se docela slušně pobavíte :) A Lena Olin je dost dobrá (já mám holt pro tenhle ročník slabost :) ... Ale celkově slabota, tak 50%. .... Náhodou jsem se účstnil pro mě druhé projekce a musím být o hodně přísnější - podruhé se to vidět nedá ! ......

Adamovo tajemství (2003)

Tohle není film pro širokou diváckou obec (a především ne pro mě :). Příběh odehrávající se v odpudivém protředí nemá žádný spád. Něco se na začátku stane, a na konci se to nevyřeší. Mezitím je spousta sexu a keců o ničem. Já na tyhle filmy nejsem a považuju je za ztátu času. Řemeslně to sice špatné není, ale co z toho ?

Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003)

Peter Weir netočí špatné filmy. Pokud to víte a jdete do kina s důvěrou, pak vás tenhle výlet do doby napoleonských válek určitě nezklame. Příběh (celý se odehrává na jedné lodi) zdánlivě v poklidu plyne a vede vás nejen bojovými scénami (mimochodem velmi působivě nasnímanými a hlavně ozvučenými) jako by se nic nedělo. Přesto má vnímavý divák spousty důvodů k zamyšlení - nejen na vojenské téma... Russel Crowe a Paul Bettany jsou hvězdami filmu v tom nejlepším slova smyslu a role jim sedí jako ulité..... Je to jeden z mála filmů, kde se nevyskytuje žádná žena ! - já vlastně jiný neznám :)