Nico - víc než zákon (1988)

Tenhle snímek je lepší než v těch jiných, že mlátící scény jsou originální. Další filmy jako Nemilosrdná spravedlnost, Těžko ho zabít a další "Seagalovky" jen opakují to, co bylo v tomto filmu. Jinak docela vtipné, ale žádná originální zápletka a Seagal taky nehraje jako bůh.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Andy Dufresne je bankovní úředník, který je odsouzen na dvojité doživotí za vraždu své manželky a jejího milence. Ellis Boyd „Red“ Redding už ve vězení trčí nějaký ten rok a s propuštěním na svobodu už se pomalu rozloučil. Když se tito dva muži potkají, ještě nevědí, že budou přátelé…Stephen King musel mít upřímnou radost, když sledoval rozpohybované obrázky své předlohy. Ukazuje se totiž, že čím větší zápal má pro danou látku režisér, tím preciznější je výsledek. Příkladem pro všechny budiž Peter Jackson a jeho úzký vztah k Tolkienově tvorbě, ale to jsem odbočil. Shawshank se zbytečně nad ničím nezdržuje a Darabont nám servíruje formálně vyspělý jeden obraz za druhým a tak tak se stačí titulková scéna dobelhat k „Directed by“, už jsme v prostorách věznice. Tady začíná to pravé dobrodružství, ty skvělé Redovy myšlenkové pochody a první mínění o Andyho osobě. Přesto, že příběh se hodně opírá o hlavní postavy, ty vedlejší jsem si zamiloval snad ještě víc. Starý knihovník Brooks, drsný dozorce Hadley nebo ředitel věznice Norton. Ti všichni a mnozí další tak nádherně obzvláštňují děj, přičemž Tim Robbins s Morganem Freeman jasně dominují a předvádějí nadlidské výkony. Thomas Newman pak dokazuje, jak je talentovaný skladatel a poslední minuta jakoby patřila z jiného světa. Brooks was here...forever. [Přesná stopáž: 136 min]

Nemilosrdná spravedlnost (1991)

Nikdy nezapomenu na akční scénu v baru, jak Seagal vrátí zpět nepřítele do telefonní budky. Vlastně jediné pěstí souboje jsou vymyšleny dobře, ostatně jako ve všech "Seagalovkách". Jinak v ničem zajímavý film. Typický příběh s typickým řešením situací.

Nebezpečná rychlost 2: Zásah (1997)

Sandra Bullock sice hraje hezky, ale ne zas tak moc dobře, aby tohle zachránila. Zbytečné pokračování dnes už kultovní jedničky.

Nebezpečná rychlost (1994)

Jeden z těch ikonických devadesátkových akčňáků. Sympatický akční hrdina, správně slizký záporák, příjemný ženský element a především geniální nápad s autobusem, který vyplňuje střed filmu a zaručuje scenáristům dostatečný prostor k tradičním překážkám (doslova) hlavním hrdinům. Konec je možná až trochu moc useklý a kýčovitý, ale i tak se jedná o velice příjemný akční napínavý film.

Lara Croft - Tomb Raider (2001)

Dobrodružná cesta vyplněná akčními scénami. Anebo spíše akční scény doplněné o dobrodružství trojúhelníku? Tak to opravdu nevím. Angelina Jolie se na Laru Croft hodí a docela to slušně odsýpá. To je ale tak bohužel vše.

Evoluce (2001)

Scénka s tím malým zvířátkem jak najednou vyplázne hrozitánský jazyk a poté se svalí mě uchvátila k smíchu stejně jako létající ještěr v obchoďáku nebo moucha uvnitř Orlanda Jonese. Skvěle tu zahrály všechny hlavní postavy v čele s Davidem Duchovnym. Jediná výtka je tak trochu přiblbý příběh, ve kterém nejde o invazi mimozemšťanů, ale o to, aby se v kině všichni pobavili. Vydařená sci-fi komedie.

Mumie (1999)

Fraser hraje výborně a akční scény jsou docela solidní. Konkurovat Mumie Indymu ale nemůže, protože tomu chybí ráznější režie a větší produkční zázemí. Navíc další díly jedou hodně na setrvačník...

Mizerové II (2003)

Bay se vrací a tentokrát už je jistý v kramflecích. Ze Smitha je pořádný badass, audiovizuál šlape jako po másle a už po přestřelce s Haiťany strká mladší bráška toho staršího hravě do kapsy. Jak se však projevilo i u Transformers, Bay se v pokračování až moc utrhne z řetězů. Nevadil by ani tak přemrštěný závěr s Hummerem, spíše se to jedná komických vsuvek na bázi pubertálního humoru (šukající krysy, porno elektro). Nemůžu říct, že scéna v márnici nebyla k popukání, éčko už ale zase bylo nadstav. Vyškrtnout takové zbytečnosti by udělalo z filmu mnohem koukatelnější a konzistenější podívanou. Škoda, že i záporák stál za nic. Na akční film se tam toho děje až příliš mnoho a pak to celé jde do hnoje kvůli zkratkovitosti a ztrátě dynamiky.