Riddick: Kronika temna (2004)

Oproti jedničce hrozně moc akce a všelijakých "wow" efektů, které bohužel zakryli nějakou hlubší zápletku a pokus o rozpitvání samotné hlavní postavy. Doufám a věřím, že trojka se vrátí zpátky na zem. Tedy na zem ve smyslu méně je někdy více.

Den poté (2004)

O stupeň lepší než Den nezávislosti, o stupeň horší než Válka světů. Všechny ty katastrofy, tornáda, velká voda, doba ledová udělala nejméně 2*. Filmu podivuhodně pomohli na první pohled neznámí herci. Viděno v kině, tehdy solidní zážitek. Za rok jsem byl na Válce světů a Den poté šel do kytek. Jinak scénář nic moc, ovšem přibylo více realističtějších scén a to musím ocenit. [Přesná stopáž: 118 min]

Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)

Česká klasika, která díky neustálému omílání v televizi ztratila kus svého kouzla. Správně postkomunistický scénář dodává filmu šmrnc, ale na komedii je to příliš zdlouhavé a utahané (zvlášť druhá polovina zřetelně lapá po dechu). Jinak krásně české a venkovské. Polívka je macho, hlášek přehršel a ani ta dcérka z bordelu nevypadá špatně.

Dannyho parťáci 2 (2004)

Černý Petr v sérii připomínající Revolver v Ritchieho filmografii - tzn. překombinované a příliš vztahové. Tentokrát se o ruku ženy rve Brad Pitt a není to příliš zajímavé. Několikrát se dostáváme do flashbacků a do deadlinů, je tu více hráčů ve hře a řeší se tu staré rány z jedničky a tohle všechno má za následek, že ta elegantní svěžest, timing scén, precizní rozvrženost a údernost z jedničky citelně mizí. Na druhou stranu na povrch vyvstává Soderberghův um, když si hraje se zvukem (fucking scéna), s kamerou, se střihem a vůbec s filmovým stylem jako takovým. Navíc pravděpodobně i nejvtipnější díl sklouzávající až k sebeparodii (Julia Roberts hrající Julii Roberts, cameo Bruce Willise, citace různých filmů, Clooney řešící svůj věk atd.) Takže nakonec no hurt feelings, přesto nejhorší díl. [Přesná stopáž: 125 min]

Dannyho parťáci (2001)

Danny Ocean opouští vězení a má svůj vlastní plán jak dostat zpátky svou ex-manželku. Pro diváka je super zpráva, že mezitím vyloupí tři kasína a dá dohromady svůj úderný tým. Skvělá krimi-komedie, které kraluje absolutní pohoda, elegance a nonšalantnost. Skvělé obsazení, výborný scénář a některé scénky (pasáž příprav a samotného loupení i rozuzlení) z tohoto filmu udělali špičku v heist žánru. [Přesná stopáž: 117 min]

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Když Spielberg vytasil Jurský park, všichni se mohli zbláznit do dinosaurů. Když po 5 letech vyrukoval s Ryanem, všechny najednou brala armáda. Scott se po nemastných 90. let s novým miléniem do filmařiny pořádně opřel a po sandálovém Gladiátorovi do nás nasypal pořádně hustý válečný film. BHD vypráví o moderním konfliktu dle skutečné události, do akce se po nezbytném úvodu vrhneme po třičtvrtě hodině a až do konce se nám navyšuje tempo. Všechno se začíná srát, dochází síly, munice a naopak pžibývají zranění a mrtví. Od pádu vrtulníku úžasně nasnímaná akce...veškeré přestřelky a minipříběhy uprostřed válečné vřavy sem pěkně pasují. Spousta detailů a pamětihodných scén (osel, otec-syn, hluchý voják, měnění zásobníků na obou stranách...) v povolání skvělého hereckého obsazení (Sizemore zase tím svým ležérním vyzobrazením vojáka vládne). Jeden z nejakčnějších válečných filmů, o propagandě a patriotismu se nezmiňuju, protože se to tak nějak čeká...[Přesná stopáž: 144 min]

Copak je to za vojáka... (1987)

Langmajer je správný hajzlík a Roden ještě správnější fanatik. Vždycky, když to chytnu v televizi, tak se od toho nejde odtrhnout. Scény z vojenského cvičení řadím mezi ty nejzábavnější v českém filmu vůbec.

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Jeden z mých oblíbených seriálů (a nutno dodat, nebudu zcela jista sám). Perfektní efekty a vše kolem války je skvěle udělané. I samotné dialogy, či jen gesta mi stále víc a víc rozevírala moje víčka. Na tento seriál se musím podívat ještě jednou, protože doteď nevím, jestli se mám na to podívat po padesátéčtvrté, nebo po padesátépáté. Každý díl má totiž v sobě něco jedinečného, originálního a roztáhnout Ryana na 10 dílů bylo to nejmoudřejší řešení, jakého jsme se mohli dočkat. 1. díl - Currahee = 100% | 2. díl - Day of Days = 100% | 3. díl - Carentan = 90% | 4. díl - Replacements = 85% | 5. díl - Crossroads = 100% | 6. díl - Bastogne = 100% | 7. díl - The Breaking Point = 90% | 8. díl - The Last Patrol = 95% | 9. díl - Why We Fight = 100% | 10. díl - Points = 100%

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Start v podobě rodinné pohádky Harrymu náramně sluší. Jedno velké dětské dobrodružství s okázalými triky, spoustou hádanek a magicky vykresleného kouzelnického světa. Látka pro Columbuse jako dělaná. Williams jako vždy s famózním hudebním doprovodem tuto rodinnou fantasy jen povyšuje. [Přesná stopáž: 146 min]