Sigur Rós - Heima (2007)

Tak jsem se podíval na nejkrásnější obrazový dokument všech dob. U mě předčil i nejpřednější Earth. Poprvé jsem cítil, viděl a slyšel ve svém těle tak uvolňující hudbu. Viděl jsem krásu a umění na všem. A ten jeho pisklavý a bolestivý hlas za nepochopitelně zvláštní oponou. Chtěl bych, aby jste věděli, že tady nekritizuji. Tohle je prima věc. Na uklidnění. Ta příroda je nádherná, ale zajímalo by mě, jak stáví tu přehradu. Zhodnocení lidí ze Sigur Ros. Samotřejmě jsou velmi duševně na začátku vývoje. Bojují sami proti sobě a ani o tom neví. Považují se za lidi a bojí se jich. Přesto mi nebrání ocenit mé bratry, přijmout jejich nádherný nekonvenční náhled na svět a zařadit je vedle hvězdy jako je The Wall. A přemýšlím, jestli bych neměl při tomto filmu začít všechny filmy hodnotit za pět hvězd. Protože umění je ve všem. PS. FIVE:PĚT

Světla velkoměsta (1931)

Nemohu si pomoci, ale s Chaplinem jsem se poslední dobou opět nenudil. Jeho příběhy jsou plné čpivé bolesti a chudoby tak silné, že je to cítit. Je tak osamělý a namyšlený zároveň. Ukazoval všem druhou stranu. Jak těm bohatým, tak chudým. A tak si díky němu můžeme vážit světa, ve kterém žijeme. Nejvíce se mi líbilo, když sebevražedný milionář řekl: Tisíc dolarů pro tu dívku bude stačit? Jako kdyby to bylo pár korun. Boxování mu ale nedopadlo. Zároven jsem musel přehodnotit nahlížení na sebe a na další a další omezení, co jsem získal od společnosti. Třeba, že ženy jsou vždy zlé a ublíží. Je to film, který chytne od začátku až do konce. Těm kdo neznají, bych ale doporučil současný film o Chaplinovi. To je skvělý úvod. Tento patří mezi odlišné z jeho tvorby. Za zážitky, které se mi líbili a grimasy. 5 hvězd.

Mise (1986)

Musel jsem shlédnout tento film a vidět nádheru i boj. Vidět zradu člověka ve skutku bolavém a nepříjemném. Viděl jsem svého bratrance Zbyšu, který mě odvrhl a viděl jsem sám sebe, jak se necházím. Viděl jsem dětskost bojujících lidí a začal jsem jít tou správnou stezkou. Viděl jsem malost velkých, bolest papežskou a kardinálskou. Zkázu těch, co chtějí vést. A přes všechnu tu bolest tam krása zůstala. Amen...Byl jsem zklamaný a očekával jsem od filmu mnohem více. Byl podle mě krátký a nedokázal vystihnout tu opravdovou skutečnou bolest. Lidé se téměř nemění. Dávám tři hvězdy.

Terminátor (1984)

Legendární průměrnost. Pro mě jako klasika je tohle v současné době spíše podívaná z povinnosti. Třetí díl je můj nejoblíbenější, ale tento zahálí a stojí daleko za ním. Zub času udělal svoji práci.

Pravda o přistání na Měsíci (2003) (TV film)

Pohrobek byl přesvědčen a já jsem byl rozechvěnej a začal jsem pochybovat. Argumenty starého dědy, který má dole spojeny dva hnusné zuby je poměrně odporný. Musím si přiznat, že chci věřit, že tam Amíci přistáli a radši přijmu argumenty pro. Mě například zaujal test rukavice, odkud vysál vzduch. Podle mě nepochopil, že když vysává vzduch uprostřed země, kde je normální atmosféra, tak je jasné, že se rukavice rozepne. Ale ve vesmíru není vzduch a nevím, proč by se tam tak rukavice rozpínala, když ji nic nikam nesaje. Chtěl bych projevit nenávist, kterou jsem cítil k těm lidem, když mi bourali mé přesvědčení. A řekl jsem si, že kdyby to nebyla pravda, tak to aspoň uděláme my, my budoucí vládci a vůdcové světa, jak to řekl Aldrin. Jsem rozechvělý a těší mě, že mohu říci: Viděl jsem na kriticích přistání nedostatečné vzdělání a nepodložené a nejisté argumenty. Bylo přímo vidět, že se chtěli cítit aspoň trochu důležitě. Ve svých hlavách jsou stále jistě přesvědčeni o tom, jak jsou všichni ostatní oklamáváni a oni geniové to ví. Kontrola SSSR mě přesvědčila ve prospěch USA. Přesvědčil mě i muž z přijímací stanice s velkou parabolou a vysílání laserových paprsků na měsíc. Hlasy kritiků zde již utichají. Líbil se mi komentář, který zdůraznil smysl pomluv. Snad kažýd velký projekt a věc je zprvu brán jako nesmyslný a vyrodí se kolem něj mnoho potyček a nejasností od kritiků. Tak to bylo u Kolumbusa, který byl pro lidi podivín a blázen. I já jsem blázen. Blázen v omezené společnosti. Nakonec zopakuji co řekl Aldrin: Jsem naprosto pro svobodu projevu, ale ti lidé, co používají svoji kritiku jen pro svoje vlastní účely...měly by se zamyslet nad tím, jaké to bude mít důsledky na budoucí vůdce světa. Děkuji, oblažujících 45 minut. Hlavně díky Aldrinovi. Ale byl jsem nervozní.

Uvnitř tančím (2004)

Tento film považuji za legendární a skandálně dobrý. Je to obraz té nejlepší irské společnosti. Ukázka toho nejlepšího co v nich máme. Kultura na třetí a čtvrtou. Něco takového dokáže vzít dech a zároveň rozbrečet. Považuji to za národní film, takový jakým se prezentuje národ. Tento je u nich nejpřednější. Stejně jako Bývávali bojovníci z Nového Zélandu. Příběh ze světa ochnutých lidí v tom nejlepším podání a se stoprocentním odhodlání vyřadí každého z průměrného dne. Nemohu než doporučit...5 hvězd a nádherné, nezapomenutelné vzpomínky. Takové překvapení jsem nečekal.

Milionář z chatrče (2008)

Takhle napnutý jsem snad nebyl ani při maturitě. Naprosto specifický a bolestný film. Mohl bych doporučit další film Hotel Rwanda. Spolu jsou téměř na stejné úrovni, ale Rwanda je o krok v měsíčním a hvězdném písku dál. Zaujal mě vztah dvou téměř bratrů. Jak jednomu nalévali olovo do oka, aby mohl zpívat a více vydělával při žebrotě. Muž zadržitel a jeho způsob jednání a tím, jak je balamutil ukazuje, že ti kluci byli neskutečně chytří, že se dostali z jeho pravidel a lží. Štěstí na ně a na celé hodnocení. Něco takového jsem již dlouho neviděl.

Fanny a Alexandr (1982)

Velká díla, která přinášejí nové myšlenky, potřebují čas na shlédnutí. Měl jsem kratší verzi a cítil jsem nedostatečné spojení s Alexandrem. Nechápal jsem ho a ani jeho sestru. Jako by ani nebyli hlavním tématem filmu. Námět a provedení je nádherné a originální. Přesto jsem poněkud na rozpacích. Dávám 4 hvězdy.

Životy těch druhých (2006)

Na pocity u tohoto filmu nezapomenu. Přesně mi hrál notou NDR. Tak nepochybně. tak zkresleně a čarokrásně. Nenapadlo by mě takové vyznění a takoví tajní agenti, co pomáhají velkým umělcům. Je to jako v historii našeho prezidenta Svobody. Lidé si na něj v daleké Rusi lehli, aby ho udrželi na živu a sami zemřeli. Protože on měl vyšší cenu. Bylo krásné, když tajný agent přišel do obchodu a nepopsatelně si vzal knihu. Poděkování XXII. Ach jo....nádhera si zaslouží hodnocení. 5 hvězd jako jeden fik.

Dokonalý trik (2006)

Podle rady mého bratrance je to špičkový film. Já nevím. Musím mu zde přiznat tajemnost a otázky velmi neobvyklé a zastřené. V mnohém se s ničím nemazlí. Výsledky a vyznění by mohli mnoho lidí podráždit a vyvést z rovnováhy. Má něco do sebe. Má v sobě odvahu. Má v sobě kouzlo, trik a hlavně prestige. Moje prestige je