Hřiště (1975)

Normalizace v plném proudu, stejně jako byla doba plná prázdných frází, je plný prázdných frází i tento film. "Mladí musí dostat šanci", "Chci zpátky mezi chlapy" atp. Kdyby to autoři mysleli jako kritiku, bylo by to dobré, oni to bohužel mysleli vážně. Aspoň dnes víme, proč je D1 tak nekvalitní - stavěli jí Bartoška s Heřmánkem a Menšíkem.

Ďáblova lest (2009) (seriál)

Škoda. Detektivka s prvky nadpřirozena navíc postavená na reálných základech - to není časté téma českých filmů. Bohužel svítící očička apoštolů šmidrající na ostatkový kříž ukradený dvěma klonům inspektora Clouseaua a Johnny Englishe a Ivan Trojan zachraňující svět (před čím?) - to je káva, která není pouze příliš silná, ale i příliš legrační. A závěr se SAT 666 ANem? Parodie? Bohužel se obávám, že to pan Vašíček myslel vážně. Opakuji - velká škoda. Herci byli dobří a když už se pohromadě sejde tak silná skupina profesionálů, je škoda, když jim příběh píše amatér.

Roming (2007)

Tož kurva pičové nebylo to až tak somrovské. Mýtus o Somálim se však povedl stokrát lépe než motiv road-movie. A protože duo Polívka - Labuda je schopné zahrát téměř cokoliv, i Romy jsem jim jakžtakž věřil, ale onen moudrý synek a Rom? To teda ne. Škoda, snaha byla a je vidět, ale zůstalo to před branami romské duše.

Poslední Mohykán (1992)

Pátá je za hudbu, jedna z nejkrásnějších filmových melodií.

Pusinky (2007)

Netvrdím, že to není natočené zručně, byť ta omšelá mostecká sídliště, hospody a diskotéky mi připadají jako docela laciná kulisa. Netvrdím, že hlavní představitelky herecky nezvádly, co se po nich chtělo, a nebylo to vždy snadné. Ale - pochopil někdo, proč ty tři osoby ženského pohlaví jsou údajně kamarádky, když se tak upřímně nenávidí? Jestli to takhle mezi kamarádkama funguje obecně, tak jsem za a) upřímně zděšen, b) začal jsem se o něco líp cítit ve svém těle c) zvyšuji hodnocení na plný počet, protože by to byl první film, který by vyvrátil mýtus, že ženy jsou obecně snášenlivější a tolerantnější, a že kdyby ženy vládly, tak nejsou války. Ale troufám si nevěřit, zůstat u svých tří hvězdiček a těšit se, že další podobný film nevykreslí ženy jako zamindrákované nenávistné ježibaby.

Setkání v Praze, s vraždou (2008) (TV film)

Tak tohle se nepovedlo. Bohužel. Tohle si pan Škvorecký nezasloužil. Sice jsem konkrétně toto jeho dílo nečetl, ale nevěřím, že bylo tak předem průhledné, bez jediného otazníku. U detektivních příběhů, kde je vrah znám v podstatě od počátku je úkol tvůrců dostat do příběhu napětí složitější. A zde si tedy totálně vylámali všechny zuby vč. falešných. Nejpříšernější byly předěly v podobě odkvétajících dam oděnných do SM oblečků předvádějících cosi, co snad mělo být odkazem na celoživotní lásku mistra Škvoreckého. Jenže jazz v této podobě? Fuj. Navíc to příšerně brzdilo již tak velmi vláčný děj. Jediný důvod snad byl dodržet požadovanou stopáž. A špatné byly i střihy z těchto "přestávek" zpět k filmu. Bohužel se neosvědčili ani herci. Ivě Janžurové role vůbec nesedla, byla málo spontánní a málo uvěřitelná tam, kde měla působit jako srozumitelná morální autorita smiřující a vysvětlující odlišné pohledy na tutéž událost. Konečné vyznění filmu přitom bez hlubšího a lidštějšího rozboru dopadlo ve stylu: Byl to hajzl, dobře mu tak, a to tedy dost smrdí soudcem Lynchem. Jediný pochybující Pavel Liška měl světlé chvíle, jeho kapitulace se však zdála být nejen kapitulací činem viditelným, ale i kapitulací vůči předchozímu přesvědčení, což by tedy o jeho morálních imperativech nevypovídalo nic dobrého. Inu, jak sám řekl: "Jenom blbej policajt." A proč o nich točit filmy? A proč se takto vyrovnávat s minulostí? Je nám líp (a bylo líp všem těm muklům ve filmu?), když jeden hajzl takto zmizel ze světa? "Ten pocit, když jsem dal tu facku, byl k nezaplacení." To mi přijde fakt hodně primitivní.

Zrodila se hvězda (1976)

Ani přes pozdní noční hodiny jsem u toho neusínal. Hlas Barbry je naprosto fascinující, i když na pohřbu bych si jí zrovna zahrát nenechal. A líbil se mi hliněný "domeček" v poušti. Děj sice nijak zásadně překvapující, obvyklá klišé dávající tušit, co bude následovat. Ale nějak mi to nevadilo.

Vyvolený (2000)

Poměrně slušná závěrečná pointa nevyváží předchozí hodinu a půl nudy. Ale možná jsem se nudil i proto, že nejsem komiksový fanda.

Zpětná reakce (1996)

Protože jsem velmi pevně přesvědčen, že týden bez elektřiny by znamenal zkázu naší civilizace, film mě zajímal. Bohužel místo apokalyptického příběhu jsem se dočkal jakéhosi zmateného manželského trojúhelníku a naprosto nelogického a nesympatického jednání snad všech postav, které ve filmu vystupovaly, přičemž výpadek proudu na jejich jednání měl dle mého názoru dopad nulový. Jestli to byl záměr autorů netuším, ale nemám rád jednání lidí, kteří pořád nadávají nebo střílí místo toho, aby mysleli. Byl-li to reálný obraz myšlenkových pochodů průměrného Američana, pak Bůh pomoz Obamovi. Škoda Kyle MacLachlana - to je propad o sto světelných let od doby Twin Peaks a Blue Velvet.