Million Dollar Baby (2004)

První polovina filmu šlape skvěle, paradoxně s přibývajícími silnými momenty se záběry začínají dlouze rozpatlávat, takže závěrečné vyvrcholení příběhu nevyzní naplno. Celkově se ale jedná o kvalitně vystavěný snímek. Hilary Swank famózně drží figuru nevzdělané dívky ze sociálně rozklížené rodiny, kdy se v jejím nitru snoubí bojovnost a kuráž s takřka vesnickou pokorou. Freeman s Eastwoodem hrají sice výborně, ale přiznejme si, že v těchto rolích jsme je oba již shlédli mnohokrát. Závěr se jistě dal umocnit, v Eastwoodově režii se nezaslouženě vytrácí do šediva, aniž by evokoval patřičně melancholického ducha.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Jásám a plesám - titíž herci a jářku jaký to posun! Lucas si zjevně uvědomil, že k realizaci jeho nápadů bude záhodno přenechat režisérskou taktovku vhodnějšímu kandidátovi, než je on sám. Děj je příjemně svižný a a z krkolomné pohádkovosti předchozí epizody zde nastupuje nefalšované science fictions. CPO se už nesnaží být za každou cenu vtipný, ale střídmě glosuje dění svými protivnými stížnostmi, podoben spíše neurotické ženě, než inteligentnímu droidovi. Výborný moment je poodhalení zjizveného temene lorda Vadera. Snad jen R2 by měl zapracovat na výslovnosti - tak nějak mu pořád není rozumět. S něčím takovým jako: "píp-blulblu-píp-píp" jako herec díru do světa neudělá.

Zóna smrti (2005)

Pěkně zpracovaný akčňáček, co se týká tempa a náročnosti některých momentů bojových scén. Opět se ale v HK/čínské produkci nevyhneme nedotaženým a kýčovitým sekvencím i dialogům. Podbízivý a lacině melancholický hudební motiv v posmrtných scénách. Sammo Hung s nesmyslně vycpanou prdelí a břichem málem rozdrtí prsty detektivu Alovi, který si sotva deset minut poté s těmi samými prsty bez problémů pohrává s mobilem a zapaluje cigaretu. V bojových scénách jsme stále svědky přibližně dvaceti smrtelných úderů za minutu, přičemž tuto okolnost postižení bojovníci okázale ignorují a směle se buší dál. V posledním boji Sammo Hung místo aby spěchal k autu zjistit, zda přeci jen manželka či robátko nepřežilo, usedne do lenošky a slintá si žalem do klína. A k tomu všemu permanentně bělostný kostýmek nájemného zabijáka, který odolává všem gejzírům krve. Ovšem závěr překonává i tu největší hamletovskou tragédii: (kdo ještě film neviděl, nechť prosím dál nečte, právě prozradím konec) všichni potažmo kladní hrdinové zhynou pozabíjeni, jen jeden jediný přežije - ten, který má nádor na mozku.

Smrt panen (1999)

Drastický úvod, poté dlouhé a roztahané všednodenní útrapy dospívajících krasavic na pozadí dominantní bigotní matky a najednou závěr, který vám totálně přetočí celý svět naruby, takže pak celou noc nemůžete usnout. Kontrast jako blázen, řekl bych, neboť ona striktní výchova matky má svůj nejvyhrocenější moment v pálení rockových desek a absolutním domácím vězení (absolutním, poněvadž děvčátka nesmí ani do školy!) - vzhledem k permanentně slunným dnům a poklidnému, takřka nudnému ději, zde není dostatečně vykreslen důvod pro tak šokující závěr. Je to jako blesk z čistého nebe. Musíte hodně zapojit fantazii, abyste si dotvořili to, co je dokonale skryto, a jen v malých náznacích poodhaleno, totiž ta dusná a bezútěšná klec vlastního domova, kde je rodičovská láska a empatie zadupána kvantem svatých obrázků a mariánských artefaktů. Osobně jsem byl potěšen mladickým zjevem dnešních hvězd (píše se rok 2009): Joshe Hartnetta, Kirsten Dunst a A.J. Cook (Criminal minds), škoda jen že K. Turner nedostala více prostoru - její projev je omezen jen na pár pokryteckých úsměvů a uvítacích větiček. Atˇ tak či onak, film je fascinující. A propo, pánové, taky máte sto chutí ta krásná děvčátka na poslední chvíli zachránit a přinejmenším alespoň jedno si urvat pro sebe se vznešeným cílem ukázat mu, jak je život krásný?

Mimo zákon (2005)

Ve filmu oceňuji jakýkoliv boj s korupcí - pouze v této oblasti se totiž mohu dočkat kýžené spravedlosti, jež přes mnohé oběti zklidní mé nitro rozbouřené naprosto opačnou realitou. A proto sahám po tomto tématu s odhodláním tolerovat všechna opakující se klišé. Tím spíš, když v main roles se představují Morgan Freeman a Kevin Spacey. V tomto snímku jsem se ovšem žádného zklidnění nedočkal. Rovné dvě hvězdičky strhávám za naprosto břídilský amatérismus Justina Timberlakeho, který je ukázkou performance školní besídky s poněkud přestárlými žáčky. Role Spaceyho je omezena na několik slov, vybudovaných na základě dlouhých vyčítavých pohledů: pohleď mi do očí, ty zlý, ničemný padouchu... Ano, jsem to já, tvé personifikované svědomí! Jinak Freeman taky nic moc, zkrátka kde nic není, tam ani čert nebere. Když je špatný scénář a příšerná režie, můžete mít hvězd kolik chcete a stejně vám nezasvítí a nezasvítí...

Zoolander (2001)

Vyvolení s ostře řezanými rysy a dokonale stavěným skeletem - k tomu léta pilovaný pohled: bum! Welcome among really, really, really good looking idiots! Absolutně vypatlaný hezounek Stiiler s absolutně vypatlaným hezounkem Wilsonem a nad nimi šíleně morbidní figura Willa Ferrela - smál jsem se, až mi stříkaly slzy z očí. Je to prostě hlína. Pátá hvězdička chybí skrzevá nevyváženost snímku a některá hluchá místa, vyplněná vtipy, které žel vtipnost přesáhly a zabloudily na území trapnosti. Ale jinak dobré, vskutku povedené. Scéna s PC mě nepobavila ani tak parodií na Vesmírnou Odysseu, jako spíš pro geniální demonstraci hlouposti, kdy oba hrdinové začnou hledat vypínač.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Triková stránka filmu je úžasná, stejně jako syrová pouštní scenérie Tunisu, ovšem herectví protagonistů je na úrovni Dallasu a Skippyho. Vzájemné poplácávání a uznalé pochvaly, včetně zoufale nemotorných pohybů, které by při skutečné blasterové přestřelce znamenali okamžité ukončení marné snahy o přežití. Závěr v tomto ohledu je opravdu hnusný. Plytká užvaněnost C-3PO leze na nervy - člověk stále očekává nějaký ten vtip a ono nic, toliko: blablabla a k tomu kupa infantility. Celkově ovšem dávám three stars, což v mém případě znamená, že jsem se přeci jen nenudil a jsem rád, že jsem to shlédnul.