Shrek: Zvonec a konec (2010)

Tři hvězdičky za oslíka s famózním Eddiem Murphym a jeho etudu s očima v nosních dírkách. Jinak to snad ani nestojí za hodnocení. Žádný vtip, žádné skryté narážky, děj se tak nějak dokodrcá ke svému zasloužilému a vyžilému konci.

Přicházím s deštěm (2009) odpad!

Film jsem nedokoukal. Naprosto nezvládnuté dialogy polopatě vysvětlující to, co jsme už viděli. Mizerná angličtina všech herců vyjma Joshe. Vše těžkopádné a neohrabené a do toho křečovité morbidní scény zalité kýblem krve. Nepochopitelné zkraty figur a amatérské herecké výkony. Srágora non plus ultra. Zřejmě nějaký rozmazlený spratek bez talentu skásnul tatíka o balík škváry, koupil si za ně Hartnetta a filmový štáb a vytvořil tůten vyumělkovanej paskvil. Rádoby šokující scény, rádoby mysteriózní pozadí, rádoby umělecká brutalita - všechno jenom rádoby.

Imaginárium Dr. Parnasse (2009)

Nenene - tůten filmek není pro technokratické dementy. Není ani pro diváky siláckých adventur. Ten je pro tvorečky, jejichž mysl se vznáší v mezaninu mezi 13. a 14. patrem. Sláva Fantazii! Tentokrát podpořené příběhem sahajícím do pekelných hlubin až k neodolatelnému a neporazitelnému maestro Devil. Gilliam o tomto snímku říká: "Mám takové podezření, že je to můj nejlepší film." Bez výhrady souhlasím. Je mnohem suverénější než Král rybář, mnohem poetičtější než Brazil a dalece převyšuje i 12 opic. Je nádherný. Mysteriózně naléhavý a mrazivě hořký. A tři podoby zesnulého Ledgera - geniální počin. Není nic, co bych mohl filmu vytknout. Miluji ho. Five stars aren't enough!

Ach ty ženy! (2003)

Parádní, parádní! Štiplavé britské špičkování Firtha a Driver na pozadí antikuřácké Ameriky. Neodolatelná Heather Gragam a úžasná Mary Steenburgen. Ach, kéž by každá romantická komedie byla takhle vtipná. (Velice lituji ty tupé hlupáčky, kteří nejsou schopni vidět film jinak, nežli dabovaný.). Dávám čtyři a půl hvězdičky.

Transformers (2007)

Svižné tempo, debilní dialogy a trapný závěr. Smrdí mi z toho reklamní záměr: Let's go to the toystore! Dad, I really wanna one of these fuckin' monsters! - Don't say "fucking", son.

Harry Brown (2009)

Takový pěkný vydařený průměr, snad jen poněkud předvídatelný. Jako vždy řemeslně bezchybný Caine, jako vždy roztomilá Emily, ovšem ten hoch, an polonahý prodával Cainovi zbraně, ten by zasloužil Oskárka za vedlejší roli. Ten byl tak dokonale sjetej, že strčil do kapsy i Deppa s del Torem (ve filmu Strach a hnus Las Vegas). Vynikající první scéna, až člověka zamrazí, a vůbec celé vykreslení sídlištní atmosféry s brutálními gangy je perfektní. Škoda jen, že ten pitoma překladatel nepobral, že SUBWAY v UK neznamená metro, ale PODCHOD!

Okřídlené bytosti (2008)

Výborné téma šílených střelců je vykresleno s náramnou pečlivostí a z hereckých výkonů se tají dech. Tento snímek je ovšem pro silné nervy. Upřímně - já jsem z něj dostal týdenní depku. Ale jsem rád, že jsem to viděl.

Alenka v říši divů (2010)

Depp opět brilantně vystavěl svou figuru - přečetl si, že kloboučníci používali v lepidlech značné množství rtuti, a proto byli časem šílení a bezzubí. Do toho přimíchal rozporuplnost osoby s posttraumatickým šokem (Jabberwokyho běsnění), což vyplývá na povrch vždy ve vypjatých chvílích, kdy svůj projev zrychlí, zagresivní a začne mluvit skotským přízvukem. Ti, co viděli 3D verzi, která je dabovaná, to asi těžko ocení, poněvadž český dabing zprzní a semele, co se dá. /// Mia Wasikovska jako hlavní "řešitel a analytik" snových problémů předvádí akurátní představu dívky na rozhraní dětství a dospělosti se vší křehkostí a zároveň odhodlaností./// Helena Carter je excelentní. Její red queen je rozmazleným parchantem, žíjícím v zapření své obludnosti. Je de'lartovsky komická a přitom bestiální. Je-li jí ku nelibosti cosi, sráží hlavy jako by to byly kuželky. Např. scéna se žabákem (Did you eat my tarts?) je k popukání, ale zárověň z toho pěkně po Burtnovsku mrazí. /// A konečně rozevlátá bílá královnička Anne Hathaway dokresluje celou tu výpravu za poznáním svou grácií a noblesou lehce nasolenou Jackem Sparrowem. /// Samozřejmě je nutné zmínit ještě démonický hlas Jabberwokyho (mág Christopher Lee) a toho ztřeštěného skotského králíka, co hází po lidech hrnky a talířky. /// No a nakonec Burtonův dvorní skladatel Danny Elfman opět nezklamal a vytvořil velmi podmanivou kaskádu vln, které vás popadnou a unášejí pestrobareným mořem Underworldu. /// Mě zkrátka Alice učarovala a dávám jí all stars všem těm škarohlídům, co za vším vidí disneyovskou komerci navzdory.

Dobrman (1997)

Další ulítla francouzská akční smřšť, která není ničím jiným, než dalším klonem snímků jako Wasabi apod. Děj zoufale splácaný, groteskní herecké výkony připomínají izraelské reklamy a vůbec celé je to takové nějaké trapné.

Sherlock Holmes (2009)

Zdlouhavá, velmi jednoduše postavená efektní podívaná, jejíž takřka mystické záhadičky vyloží brilantní logika páně detektivova, a sice na samém závěru filmu jednu po druhé, pěkně po vzoru pana Poirota. Dialogy Lawa s Downeym jsou exceletně zahrané, ale kamsi se vytratila poetika staré dobré Anglie. Nejsem příliš nadšen, po Rock'n'Rolle jsem očekával stejnou jízdu Guye Ritchieho, leč zaznamenal jsem spíše propad. A propó, také jste všichni už dopředu očekávali, že lord Blackwood vstane z mrtvých, ztrátě pulsu navzdory? A že Irene nakonec přestane s Holmesem vyčůrávat a propukne k němu láskou mámivou? Ačkoliv Ritchie umí servírovat nepředvídané události ve svých "eastside London" gangsterkách, zde se tímto uměním příliš neblýskl. Ale i tak... myslím, že se budu těšit na dvojku. Už kvůli těm dvěma skvělým hercům.