Nějak se to komplikuje (2009)

Spíš než komedie mi to přišlo jako drama s komediálními prvky. Pokud chcete vidět 60 letou Maryl Streep a 50 letého Aleca Baldwina skoro polonahé v hotelovém pokoji, tak je to film právě pro vás. Mě se spíš udělalo špatně. Jinak zajímavý náhled do rozvedené rodiny, kde ex-manželovi rupne v bedně, po letech od rozvodu si uvědomí, že si nerozumí s manželkou a 5-ti letým synem, kvůli kterým se rozvedl, a chce se vrátit k bývalé ženě, která už ale randí s architektem, který jí dělá přístavbu. Líbí se mi, jak v amerických filmech jsou všichni finančně zabezpečení, skoro nikdy nechodí do práce nebo jsou majitelé restaurací, kam chodí třeba 1x za týden a žijí na bohatých předměstích s obřími pozemky.

Příšerná tchyně (2005)

Rozhodně se z toho dalo vytřískat mnohem více - pane bože, nastávající tchýně, která je závislá na svém jediném synovi a její nastávající snacha, která není bohatá jako jejich rodina. Vtipných situací je ale ve filmu jako šafránu, v podstatě skoro nic se pořádně neděje, dokud Jennifer Lopez nezjistí, že ji tchýně nenávidí a vše na ni jen hraje.

Avengers: Endgame (2019)

Menší rada - než si pustíte Endgame, mrkněte (znovu) na Infinity War, jinak prvních pár minut nebudete vědět, o čem se točí a jak vlastně kdo na konci Infinity War dopadl. Jinak za mě slušná rozlučka s fází 1 Marvel Cinematic Universe. Návrat do minulosti a zmocňování se kamenů, než je dostane Thanos - to mě fakt moc bavilo a vrátilo do krásných vzpomínek (ty vago, to je už 7 let, co jsem byla v kině na prvních Avengers :)) Hlavní postavy - chápej ty, co cestují do minulosti - mají ve filmu hodně prostoru, zato ty, co byly rozprášeny a vrací se na scénu v cca posledních 20 minutách - ty mají snad každá po 2 minutách stopáže (některé postavy neřeknou pořádně ani jednu větu), ale tohle je věc, která mi na těhle týmovkách vadí už nějakej ten pátek - je tu prostě moc postav. Často naprosto zbytečně. Není žádným tajemstvím, že bratři Russové až do úplného konce tajili zápletku a detaily filmu - bylo natočeno několik alternativních konců, aby herci nevěděli, který je ten správný a nemohli během promo turné spoilerovat, jediná osoba, která měla celý scénář byl Robert Downey Jr. A z toho plyne největší problém filmu. Postavy se v některých - zásadních - scénách chovají stylem, že vidíte, že neví, co mají zrovna hrát za scénu, jaké mají projevovat emoce. A proto mi asi vadila scéna Tonyho smrti, kdy Gwyneth Paltrow s úsměvem odříkává svou repliku, protože nejspíš ani nemluvila na umírajícího Tonyho, ale na zelené plátno a následně byla do záběru přidána. Na Buckyho ocelovou paži se vykašlali tak z vysoka, že má radši obě ruce v kapsách. Ale abych si jen nestěžovala. Endgame je nářez, který celé ty 3 hodiny drží pozornost a tak nějak se mi asi nejvíc líbili postavy, které nemají žádné super schopnosti - Hawkeye (!), Natasha nebo i Scott Lang (zmenšující/zvětšující oblek neberu jako "vrozené" superschopnosti. A z těch se superschopnostmi vítězí Thor, který se potýká s depresí a stavy úzkosti a paniky po všem, co se stalo, co udělal. V tomto kontrastu i vnímám "rozloučení" s Tony Starkem/Iron-Manem jako adekvátní - ať už mám pokoj od toho arogantního, egoistickýho všeználka, kterej byl před 10 lety super postava, ale prostě už to vyčpělo a je čas na staro-nové postavy, které zaujmou až teď, ačkoliv jsou ve frančíze už nějakou dobu. To, že Robert Downey Jr. a Chris Evans neměli po Endgame podepsanou smlouvu s Marvelem a už cca rok se vymýšlelo, jak tyto postavy ukončit asi byla pro některé "fanoušky" šokující zápletka.

Shazam! (2019)

Možná kdyby mi bylo 14-15 let jako hlavnímu hrdinovi, bavil by mě Shazam mnohem víc, ale jelikož je mi už přes 30, tak celkem průměr co neurazí ale ani nepobaví. Jako vážně jsem se zasmála asi 2x během celýho filmu a to je na tento žánr špatně. Navíc to bylo tak nucené family friendly, že prostě ne - tak to v životě fakt nechodí. Nicméně 4 hvězdy napálím kvůli narážkám na DC universum.

Captain Marvel (2019)

Velký plus je způsob vyprávění příběhu. Dle traileru jsem očekávala dalšího Green Lanterna - chápej, Carol je zkušební pilotka, něco se jí stane a dostane superschopnosti od mimozemšťana, dostane se na jinou planetu, kde ji cvičí, aby své nové schopnosti ovládala. Jako ano, přesně tohle schéma je i v tomto filmu, jen ale formou flashbacků, takže nezačínáme tím, jak se krásně měla na Zemi než se jí něco stalo, ale začínáme tím, že je na cizí planetě už nějakou dobu a nic si z předchozího života nepamatuje. Film se mi jako takový líbil, odsýpá a Brie Larson je sympatická, Samuel L. Jackson jako Fury je dokonalý. Spousta lidí si stěžovala, že je tu vykreslen jako pohodář a vtipálek a mysleli si, že bude i vysvětleno, proč je pak v Avengers a jiných filmech takový bručoun, co se mu stalo a že to není tady vysvětleno - a víte co? Proč by to mělo být vysvětleno právě v tomto filmu? Kočičák Goose je asi nejlepší sidekick z MCU. A velké mínus - závěrečné CGI scény. Když Captain Marvel (btw. ani jednou takto není ve filmu označena) létá vesmírem a rozbíjí vše kolem sebe, bije počítačovost postavy do očí, ach jo.

Krok za krokem (1991) (seriál)

Znáte to, nemáte se na co dívat, všechny nové seriály shlédnuté a tak jsme s přítelem udělali tu nejpraštěnější věc v životě - sjeli jsme všechny série seriálu, na kterém jsme jako děti vyrůstali, a který jsme cca 25 let neviděli. Krok za krokem má své plusy - je to neskutečně pozitivní náboj, nejde jen o ty 90's vibes, které ve vás vzbuzuje, ale prostě kdykoliv přijde na scénu Cody, tak se vám vykouzlí úsměv na tváři a obdivujete jen jeho neustálý optimistický elán, i když ho třeba zrovna někdo uráží. Frank a Carol se snaží vychovávat svých 6 dětí (a praštěného synovce, co jim bydlí v dodávce na příjezdové cestě) a vy jim strašně fandíte, smějete se a zamilujete si každou postavu (od nejstarší Dany po nejmladšího Brandona). Jenže cca od 5. - 6. série je to bída. Když pominu fakt, že některé epizody jsou až moc puritánské (hlavně ty, co se snaží narážet na sex), tak odstřihnutí Codyho ze seriálu bylo katastrofální a kvalita klesala. Codyho nahradili francouzským kadeřníkem Jean-Lucem, který mi velice vadil (dabing příšerný, k pláči), do rodiny přibyla malá Lilly (která nemá větší roli, tu a tam pronese nějakou hlášku), odstřihli Brandona (ten se v 7. sérii již vůbec nevyskytuje, není nikdy vysvětleno, kde je) a jaksi jim nesedí věk dětí (Daně je v 7. sérii 21 let a malé Lilly 7 let, což časově logicky nesedí, když se Lilly narodila bylo Daně 19 :/ ) Takže za mě 1. - 5. série za 5 hvězd, protože v těch příhodách se najde každý - navíc ze začátku dospělí chodí do práce a ti mladí zas do školy, v pozdějších sériích se zdá, že se všichni jen válí doma a prožívají ty svoje eskapády.

Klec (2019) (TV film)

"Začíná hra kočky s myší, u níž si nemůžete být jistí, kdo je vlastně kočka a kdo myš." Tento dovětek v popisku filmu mě dost zmátl, protože věřte tomu nebo ne, ale tak hlubokou myšlenku film opravdu nemá :( Pořád jsem čekala, kdy se z Bohdalky stane ta kočka a z Hádka ta myš a ono nic. V podstatě je to jen dokumentární ukázka toho, jak se NEchovat, když vás někdo přijde domů okrást. Ve chvíli, kdy Bohdalka vyhodila klíče z okna jsem věděla, že to neskončí dobře a tak trochu jsem nechápala, proč si sama takto zpečetila osud, přece si nemohla myslet, že to dobře dopadne? Navíc říct zloději s nožem, že není vrah, že na to nemá? To je jak poslední věta před smrtí. Jako dobře se na to dívalo, udržovalo to napětí, i když vedlejší dějové linky byly spíš nudné.

Zlo s lidskou tváří (2019)

Mírné zklamání, co jiného říct o filmu o nejslavnějším americkém sériovém vrahovi Tedu Bundym, o filmu, který je v podstatě vyprávěn očima Teda Bundyho, který vehementně trvá na tom, že je nevinný, o filmu, ve kterém ani není ukázána jediná vražda? Vždyť ten příběh měl potenciál ho psychologicky analyzovat, poukázat na rysy psychopata, proč vlastně ta jeho přítelkyně Liz zavolala na policii, aby ho udala? Jen proto, že byl podobný nákresu v novinách a měl auto Volkswagen Brouk? Proč ten film nejde do hloubky? Proč nám ukazuje jen romantickou zápletku dvou žen, které jsou hotové z muže, z kterého se vyklube vrah? Proč jsou u soudu probírány nepřímé důkazy, ale nikdy nikdo neřeší, kde Ted Bundy byl v době vražd, což by jeho přítelkyně mohla dosvědčit? Proč ani jednou nebyla vyslýchána policií ani neseděla na lavičce svědků? Proč mám po skončení tolik otázek, které jsou naprosto logické, ale ve filmu o nich není zmínka? Proč mi celý ten příběh přijde jako manifest nevinného muže, který byl nucen se přiznat k vraždám, které nespáchal, aby získal ještě pár hodin života před elektrickým křeslem? Ono konec, kde se Liz přizná, má být nejspíš velice šokující (pro lidi, co o Tedu Bundym v životě neslyšeli), ale pro člověka, který se o tyhle věci zajímá to rozhodně žádný twist není. Jedna z celkem známých perliček z jeho života je fakt, že jeho matka ho měla velice mladá, v asi 16 letech. Aby se rodina vyhnula ostudě, tak před sousedy její těhotenství skrývali a následně se jeho babička (matka jeho matky) vydávala za jeho matku. Dokonce ani Tedovi pravdu neřekli a vychovávali ho v tom, že jeho biologická matka je jeho sestra. Údajně na to přišel až někdy na základní škole, kde se mu spolužáci posmívali, že jeho matka není jeho matka a podařilo se mu najít na půdě jeho rodný list. A teď si představte, kdyby třeba tohle zahrnuli do zápletky filmu, proč se z vraha stane vrah? Proč nenávidí a zabíjí ženy? Místo toho se tvůrci rozhodli jít cestou romantického příběhu ženy, která je do Bundyho zamilovaná a nechce věřit tomu, že by někoho zabil - v tom případě jaký měla motiv ho udat policii? Trochu postrádá logiku, ale OK. Čtvrtá hvězda je za výkon Zaca Efrona.

Můj vysvlečenej deník (2012)

Přítel film pustil, protože si myslel, že se jedná o nějaké soft porno. Bohužel jsme byli svědky příběhu 15-leté puberťačky, kterou hraje nejméně o dekádu starší herečka, takže jí prostě neuvěříte ani na sekundu, že jí je 15. To samé s jejími spolužačkami, které vypadají tak na 25, ne na 15-17 let, takže hodně velký fail. Tato puberťačka žije se svým otcem a macechou. U otce si není jistá, že je opravdu její otec, protože má důkazy, že její matka měla poměr s nějakým afgáncem a macechu nesnáší, protože je to zároveň její učitelka angličtiny ve škole (hodiny angličtiny a výslovnost nás opravdu donutila k slzám smíchu, protože herečka hrající tuto učitelku asi sama angličtinu naposledy viděla na základní škole). Tato puberťačka se pokusila o sebevraždu, protože ji její přítel podvedl a neustále má flashbacky vracející ji do blázince, kde strávila nějaký čas nebo do vzpomínek na tohoto bývalého a do toho všeho si začne poměr s učitelem ve škole. Ani jsme to nedodívali, museli jsme to vypnout, protože to vážně bylo moc na naše psychické síly. Už asi 5 let jsem nedala filmu 1 hvězdu, takže to také hodně vypovídá.

Raubíř Ralf a internet (2018)

Klasická věta - Jednička byla lepší. Nevím, jestli to je tím, že jsem byla mladší a Wreck-It Ralph se mi proto líbil víc, ale Ralph Breaks The Internet je vyčpělé nucené pokračování. Těch mínusů je tam tolik... Všichni byli z trailerů hotoví, že se Vanilopka setká s Disney princeznami - pro mě dost nudná a trapná scéna (přítel ani nevěděl, z jakých pohádek ty princezny jsou, poznal tak 3). Scéna, kde Vanilopka zpívá, jak jí poradily princezny - proč????? Když začnete nad dějem přemýšlet i trochu víc logicky, tak začne naskakovat těch otázek víc a víc (Ralph a Vanilopka nevěděli, že při dražbě se nadhazují sumy, které pak musí zaplatit - ne že je to soutěž, kdo řekne vyšší číslo - ale následně ví adresu jejích arkádového centra a i když nejdřív Ralph ani nevěděl, co je číslo kreditní karty, tak pak umí zaplatit za volant? Panu Litwakovi není divné, kdo mu zaplatil a poslal jediný volant na světě?) Lidi se dívají na videa s Ralphem a posílají mu "lajky" aniž by někomu bylo divné, že autorem těch videí není nikdo - postavičky žijící v síti??? A ta obluda, která se skládá z naklonovaného viru v podobě Ralpha byla dost nechutná :/ Všechny ty mínusy ale zachraňuje poučení nakonec - pokud chce tvůj kamarád odejít a žít někde jinde, kde se cítí lépe, musíš ho nechat jít.