Pepa (2018)

Na film jsem nevěřícně zírala celou stopáž, protože jsem pořád čekala, kdy přijde nějaká ta myšlenka nebo zápletka - a ono nic. Začátek celkem baví, zvlášť dětství hrdiny a puberta, charakter je jako každý český film zaměřen na lidi, co zažili komunismus a povinnou vojenskou službu. Jak ale hrdina dospěje, celý příběh ztrácí tempo a jak jsem již zmiňovala zápletka žádná. Někdo se asi bude smát "Mámo, to je jak u nás." a ten, kdo tohle během sledování řekne, tak je mi ho velice líto. Hlavní hrdina totiž v životě nikdy nic nedokázal, oženil se se ženskou, která ani nečekala jeho dítě, souložili spolu za 15 let manželství 4x, pracuje pořád na stejné pozici, zatímco všichni kolem něj povýšili a neustále na něco čeká. Stále čeká na štěstí, lásku, spokojenost. A pak umře... Smysl filmu je asi takový, abychom na nic nečekali, protože dokud sami nepůjdeme osudu vstříc, tak samo nic k nám nepřijde. A skončíme jako Pepa. Smutný fakt je ten, že tímhle způsobem žije asi 60% Čechů nad 40 let.

Tlustá jako já (2007) (TV film)

Bylo sobotní dopoledne a s přítelem jsme se strašně nudili. Do vyhledávače Youtube jsme napsali cz dabing a čekali, co na nás vypadne. "Tlustá jako já" - název, co nás rozesmál a že tam hraje Penny z The Big Bang Theory. Jdem do toho! Už během pár minut jsem věděla, že to je naprostá blbost zaměřená na pubertální publikum, která se chce věnovat klasickému klišé - jak se hubení chovají k tlustým. Hlavní hrdinka, oblíbená hubená sportovkyně si zlomí nohu, takže nemá nárok na stipendium díky sportu. Rozhodne se vyhrát filmovou soutěž a získat tedy stipendium takto. Jelikož se její bratr každý den vrací ze školy a stěžuje si, že ho šikanují, protože je tlustý, rozhodne se obléct si tlustý oblek - asi jako Agent v sukni - a natáčet reakce spolužáků na tlustou holku. Už během prvního dne zjistí, že jako tlustá si nemůže najít kamarády, lidi se na ni divně dívají a posmívají se. Nakonec si najde tlustou kamarádku, které samozřejmě zlomí srdce, že veskutečnosti tlustá není a jen to hrála. Taky jsem bývala to tlusté dítě na základce, kterému se každý posmíval, takže jsem se v pár věcech viděla, ale naštěstí "in real life" až dospějete, tak se zbavíte všech těhle pubertálních šikanátorů a takové filmy ve vás jen vzbudí úsměvnou nostalgii, že vážně ještě existují lidi, kteří druhé hodnotí podle toho, že jsou tlustí. Film ale celkem dost hraje i na strunu rodinného dramatu - matka hlavní hrdinky málem umřela na obezitu, hlavní hrdinka ji za to nenávidí, protože peníze na její vysokou školu šli do ošetřování její matky, spolužáci se jí smáli, že má tlustou mámu. Asi by mě to víc bavilo na tuhle strunu než na to nucené teenage objevování, že se nemáme hodnotit podle vzhledu, ale podle povahy.

Ve spárech ďábla (2018)

Hm OK, někdo viděl film The Autopsy of Jane Doe (2016) a rozhodl se udělat další horor o mrtvole v márnici, která není zas tak mrtvá a postupně všechny kolem sebe likviduje. Hlavní hrdinka ale byla super sympatická, takže se na to dalo dívat. Jediné, co mi vadilo, bylo asi prvních 5 minut filmu, kdy je zbytečně vysvětlováno, co se Hannah stalo a divák pak přichází o pár překvapení - např. kdyby nebylo prvních pár minut, nevěděli bychom, že ten "bezdomovec", co se snaží dostat do márnice je její otec - což docvakne každému, i když mu není vidět do obličeje. Navíc k čemu je nám scéna, že Hannah prošla nevydařeným exorcismem - navíc se tu samou informaci dozvíme, když si ji hlavní hrdinka hodí do Googlu. Celkem mě mrzí, když po shlédnutí filmu mám milion lepších nápadů, jak by se dalo budovat napětí a odkrývání tajemství, které diváka nejen baví, ale i příjemně děsí. Ale jako příjemný béčkový horor na víkendové odpoledne super.

Venom (2018)

Chápu tu snahu udělat z Venoma film, který není závislý na Spider-Manovi, jenomže už od počátku vždy Venom byl závislý na Spider-Manovi, protože celý jeho příběh ho hnala nenávist vůči Peteru Parkerovi, který mu vzal práci a zničil život (v tomto filmu je jen suše řečeno, že byl vyhnán z New Yorku, abychom věděli, proč se to odehrává v San Francisku). Venom má být záporák, symbiont, který ve vás probouzí jen to nejhorší. Symbiont, který vám navrhne, abyste lidem ukousali hlavy a vytvořili hromádku hlav a hromádku těl - ano, takhle to má vypadat. Jenomže ke konci si jen klepete na čelo, když Eddie vysvětluje, že hodné lidi musejí nechat na pokoji a ublížit může jen těm zlým - aby pak zachránil prodavačku ve večerce, kam chodí a každý ho zná, a lupiče sežral. Takže se z něj stává takový friendly neighbourhood Venom. Zápletka tuctová, po pár dnech už ani nevím, o co tam vlastně šlo, jen že tam byl záporák Riz Ahmed a že se mi to vlastně líbilo. Ano, líbil se mi vztah Eddieho a Venoma. Když jsem viděla první trailery, říkala jsem si, že Tom Hardy v nich vypadá strašně, proč se třeba trochu při natáčení nevyspal nebo nepřestal něco brát? Když mluvil, myslela jsem, že hraje z posledního a teprve až když jsem se dívala na film, tak mi to došlo - však on hraje týpka, co má v sobě symbionta, je mu špatně, těžce se přizpůsobuje, dělá divný věci. A teprve pak mi došlo, že právě tohle je to slavné "acting"z gifu s Patrickem Stewartem. Celá motivace hlavního hrdiny spočívá v tom, že chce získat zpět přítelkyni a najít si práci. A konečně film zobrazuje vztahy takové, jaké jsou - ex se k němu nevrátí, protože už chodí s někým jiným, koho má ráda. Nicméně také naprosto zbytečná role pro Michelle Williams s příšerným účesem.

Proč? 13x proto (2017) (seriál)

SPOILERY jo! - V prvé řadě se jedná o skvěle vygradovaný seriál, kdy každý díl končí zajímavým cliffhangerem, který vás nutí si pustit další díl. To je velké plus. V celku se mi seriál líbil a těším se na další sérii, ale je tu i dost mínusů. První velký mínus je počet postav. Pár dní po shlédnutí seriálu si pamatuju max 3 jména "hlavních" postav. Další mínus je velké zaměření na teen publikum. Nechci být necitelná - a že jsem - ale to se vážně zabila jen kvůli tomu, že ji pár děcek na škole nepřijalo mezi sebe, že ji pomlouvali a že ji jeden spolužák znásilnil? Nic proti, ale Hannah se až moc snažila zapadnout mezi nejpopulárnější děcka na škole, kteří o ni prostě neměli zájem a když se s ní někdo přestal kamarádit, tak to brala jako neuvěřitelnou zradu. Navíc byla zamilovaná do losera školy, hlavního hrdinu Claye, kterému nikdy city nevyjádřila (protože vždy šla po školních sportovcích, duh). Takže ve výsledku, kde je tady ten cynik? Když se jí celá škola posmívala, že má velký zadek, tak se propadala hanbou, namísto aby byla pyšná na svoje pozadí a nosila ho jako Kardashianky? Ještě co mi vadilo - umělé vytváření napětí "Ty jsi ještě neslyšel všechny kazety??? Musíš si je poslechnout a pochopíš!!!" Hannah v podstatě naházela vinu za svůj zpackaný život neoblíbené holky na všechny, koho v životě potkala a kdo s ní strávil více jak den (nebo ji svezl z večírku???) Čím víc přemýšlím nad pohnutkami Hanny, tím víc mi přijde ironičtější, že spáchala sebevraždu kvůli obyčejným věcem, které prožívá ať už na základní nebo střední škole snad každá holka (a někdy i kluci). Šikana je prostě všude a buduje charakter a s klidným srdcem můžu říct, že Hannah zažívala pouhý čajíček.

Hříšnice (2017) (seriál)

Po pilotním díle jsme si říkala, že to vypadá na mou další srdcovku, ale jaksi všechny karty jsou vyskládány na stůl už ve 3. díle a čím víc po skončení celé minisérie přemýšlíte nad dějem, postavami a jejich rozhodnutími, tak je to v podstatě jen splácaný bič z ničeho. Tolik WTF otázek, co mě po skončení napadaly a jaksi na ně tvůrci nemají odpovědi, protože nad tím asi až moc přemýšlím. No hodně průměrný seriál, co si chce hrát na druhý True Detective, ale bohužel.

MINDHUNTER: Lovci myšlenek (2017) (seriál)

Největší překvapení mezi seriály, které na mě čekalo, skryté. Nikdy jsem o seriálu neslyšela a když jsem se nudila, našla jsme ho mezi nejlepšími seriály na čsfd. Jelikož mě celý život fascinují sérioví vrazi, byla to trefa do černého. Pokud chcete zažít pokec s Edem Kemperem, který zabil svou matku, usekl jí hlavu a následně měl s její hlavou sex, jen do toho. Akorát mi dost vadil hlavní hrdina. Trochu toporný, bez emocí v obličeji, dost uvažuji, proč zrovna ho casting vybral do hlavní role? Navíc i samotná postava není moc uvěřitelná, když v podstatě profesionální vyjednavač FBI se následně diví, když mu přítelkyně vysvětluje, jak ženy manipulují s muži řečí těla a on jak kdyby tohle slyšel poprvé v životě a úplně to změnilo jeho pohled na svět.

Lesní rituál (2017)

SPOILERY! Ano!!! Tak tohle byl po dlouhé době horor, který mě totálně dostal do kolen a který se zapisuje do mojí TOPky a co nevidět pouštím zas. Podtitulek filmu by mohl být: Bylo nás pět...čtyři...tři...dva... Celý film začíná tím, jak banda 5 nejlepších kamarádů na pivku vymýšlí, co podniknou o dovolené a rozhodnou výšlap ve Švédsku. Když jdou z hospody, dva z nich se připletou k vloupačce v obchodě a jednoho z nich zloděj zabije. Ten druhý se jako správný hrdina schoval a jen sledoval, jak jeho kamarád umírá. Tento moment ho samozřejmě honí po celou stopáž filmu. Zbytek bandy se tedy na jeho památku vydá do Švédska na túru a tohoto výletu budou litovat. Zkratka přes lesy je zavede do rozpadlé chajdy s jakousi podomácku vyrobenou sochou jakési příšerky a druhý den ráno se všichni probudí po obří noční můře. Samozřejmě nikdo nechce mluvit o tom, co se jim zdálo a z chaty prchají pryč. Jenže v lese něco je. Něco, co je sleduje už delší dobu a co jim nedovolí z lesa odejít. Záhada Blair Witch by se mohla z tohoto díla hodně co učit.

Vetřelec: Covenant (2017)

Po prvním shlédnutí jsem dala 4 hvězdy. Asi za dva měsíce mi to nedalo a musela jsem si film pustit znovu. Po druhém shlédnutí pálím 5 hvězd a za pár měsíců si pustím zase. Zdejší komentátoři si ťukají na hlavu a že jsem asi totálně blbá, že se mi tahle slátanila líbila. A hádejte co. Líbila. Banda kolonistů, kteří se předběžně probudili zachytí signál, ve kterém lidský hlas zpívá a naleznou, že vychází z obyvatelné planety, vzdálené jen nějaký týden od jejich lodi než planeta, na kterou plují založit novou kolonii. Jelikož jejich kapitán zemřel při nešťastném probouzení z cryospánku, jeho zástupcem se stal trochu despotický a puntičkářský debil, který dělá jedno špatné rozhodnutí za druhým. Možná je to tak trochu alegorie i na to, že tohohle debila musí všichni poslouchat a následovat, i když se to hlavní hrdince Danielsové nelíbí. Víc asi nemá smysl prozrazovat, na planetě se to hemží alieny, většina posádky zařve a zlatý hřeb celého filmu je Michael Fassbender ve drojroli. David 8 se vrací z Promethea a Covenant si vezl svého vlastního androida Waltera, který má lepší update než David 8, avšak postrádá vlastní úvahy a tvorbu.Střet těchto dvou androidů je prostě geniální a scény, kdy jsou tihle dva spolu sami patří k těm nejlepším v celém filmu. David 8 touží po genocidě svých stvořitelů a sám chce vytvořit nový život - jak už víme z předchozího Promethea a Walter ho jaksi jen nevěřícně sleduje. Konec filmu má otevřená vrátka a věřím, doufám, chci aby se David 8 zase vrátil a ukázal nám, jak zlý a nelítostný dokáže android být. A popravdě bych byla i ráda, kdyby se vrátil i Walter, protože jejich konečné vyúčtování zůstalo divákům neznámé - zabil David 8 Waltera a nahradil ho nebo Walter ustoupil a uznal mistrovský plán Davida 8?

Velmi temné období (2017)

SPOILERY. Tahle nepříjemný film jsem dlouho neviděla. Prosím, přestaňte přirovnávat k Stranger Things - hrdinové nejsou děti, ale nadržení puberťáci a nejedná se o žádné retro s walkmany (postavy poslouchají discmany) - navíc není řečeno, v jakém roce se film odehrává, takže je jaksi jedno, jestli postavy teenagerů mají ipady nebo discmany, protože v jejich věku by mi rodiče stejně mp3 přehrávač nekoupili, takže asi tak. Partička 4 kamarádů provádí různé blbosti, které dospívající kluci obyčejně vyvádějí a při jedné z takových blbostí jeden omylem zabije druhého. Po prvotním šoku z něčeho tak osudového se "vrah" rozhodne, že tohle je super způsob, jak se zbavit lidí, kteří vás serou. Takže po pár dnech se zbaví jednoho vysmaženého spolužáka, který ho na začátku šikanoval. A aby to nebylo málo, tak holka, která se mu vždy líbila jede po jeho nejlepším kamarádovi. Co s tím? Po skončení filmu jsem měla ještě dlouho svírání v žaludku, protože nejděsivější na tom všem je, že takového Joshe můžete znát i ve svém životě. Jen stačí, kdy mu totálně rupne v bedně.