• Krátkometrážní

Egyptologové (1974) (TV film)

V téhle komdii tato sestava krásných pánů sahá po dokonalosti.

Big Business (1929)

Notoricky známá groteska téhle nádherné dvojice. Notoricky známá, protože neustále se vracející, protože odolávající času.

Šťastný Nový rok (2011)

Naprosto nechápu zdejší bídné hodnocení. Skvělá atmosféra vánoc a konce roku, ke které patří třeba i trochu přepísknutý sentiment - o toho už tyhle svátky jsou aby tyhle pocity mají probudily. Scénárista byl opravdu kumštýř, když dokázal splést takové množství jednotlivých příběhů, které se logicky proplétají, neztrácejí ani napětí, ani humor, ani romantiku a dojdou takového vyvrcholení, jaké sice lze očekávat, ale jaké k filmům tohoto typu nutně patří, nemají-li se pokazit. Herecké výkony jsou bezchybné, herci hrají lehce, jako by se chvílemi sami bavili tím, co je právě napadlo pronést nebo udělat. Nenašel jsem důvod ubrat jedinou hvězdu.

Kdyby... (1968)

Tak tomuhle musím dát hvězdičkami výprask. Chápu, je to film z jiné doby, točený pro jiné společenské souvislosti. Takových je ale spousta, aniž by byly tak zlomyslné. Film prakticky postrádá jednotící příběh, je sérií jednotlivých sekvencí - čím surovější minipříběh scénáristu a režiséra napadl, tím lépe. Drsnost, surovost, chlad, minimální snaha o pochopení, zkrátka: pojďme, natočme, že všechno stojí za prd, čím černěji a třeba nepravdivěji, tím lépe.

Opojný život (1993) (TV film)

Pohodový film, první polovina hladí po duši, druhá nabírá na dramatičnosti a začíná brát u srdce, ovšem bez mazlavého sentimentu, ale také bez chlapáckého drsňáctví. Zkrátka přesně utrefený koktejl. Óda na přátelství a na jazzovou muziku s výtečnými hereckými výkony.

Egypťan Sinuhet (1954)

Na svou dobu velice pěkný historický velkofilm. Literární předloha je ovšem někde jinde. Kniha je filozoficko historický román do hloubky popisující střet náboženských nauk a usilování o velmocenské postavení Egypta v dané době vykreslované na několika zajímavých proplétajících se osobních příbězích, zeména postavy Waltarim vymyšleného lékaře Sinuheta. Film je ovšem v první polovině snímkem o nešťastné lásce a potvornosti žen a ve druhé variacemi na uplatňování touhy po moci. Námět je zřejmě zralý pro remake, nejlépe možná pro seriál BBC.

Keulraesik (2003)

Snad by to mohl být dobrý romantický film. Kdyby nebyl tak k uzoufání zdlouhavý, dlouhý, korejsky sentimentální a ubrečený, od počátku směřující k depresivnímu závěru.

Projekt A 2 (1987)

Podle mého názoru je dvojka zcela rovnocenná prvnímu dílu. Příběh je opět prostinký, navíc místy nepřehledný, neboť postavy a jejich postavení v ději se trochu pletou, ale o nic takového zde nejde. Celý film je koncipován jako příležitost vytvořit pro Jackieho Chana terén k neuvěřitelným ekvilibristikám akrobatického umění, k bojovým scénám a ke stále přítomnému humoru. Celý štáb se při natáčení zřejmě sám bavil a dokázal to přenést i na diváka.

Transamerika (2005)

Nesmírně zajímavý a originální film. Nejen proto, jak dává nahlédnout do života transsexuálů. Je to studie a současně óda o toleranci, o právu na svobodu, právu na úctu, jakkoliv je člověk odlišný. Příběh je zcela neotřelý a Felicity Huffman je skvělá.

Vysoká hra patriotů (1992)

Ve svém žánru vysoce nadpůměrné. Harrison Fordovi tyhle role skvěle sedí a dokáže je povznést nad banální střílečky a honičky. Co pro mne Evropana sráží dojem, je onen věčný americký patriotismus, byť to zřejmě právě o tom má být.