Obětovala se Bohu, aby nalezla sama sebe. Film podle skutečného životního příběhu belgické řádové sestry Luke. Mladá Gabrielle (Audrey Hepburn) pochází z prominentní belgické rodiny van der Mal, její otec je vyhlášeným chirurgem po celé Evropě. Nábožensky silně založená dívka vstupuje na prahu dospělosti do kláštera, kde je od počátku podrobována těžké zkoušce vlastních morálních zásad. Náročné povinnosti novicky a dlouhé sebeodpírání z ní postupně činí charakterní osobnost. Gabrielle vyniká nad svými vrstevnicemi ve studiu medicíny, a tak se zdá být její budoucnost na misii v Belgickém Kongu, obecně považovaná za nejvyšší poctu řádové sestry, jako jistá věc. Přísné a k lidské bytosti jako jednotlivci někdy bezohledné povinnosti církevní však nutí Gabriellu postupovat proti své vůli. (dopitak)

NinonL

Moc pěkný a zajímavý film o životě belgických jeptišek. Také část z Konga byla kouzelná. Zrání a dozrávání hlavní hrdinky bylo velmi uvěřitelné, i celé klášterní prostředí. Zamýšlela jsem dát plný počet, ale konci filmu jsem neuvěřila. Proto jedna hvězdička dolů. ()

hygienik

Dnes sa už takéto filmy netočia. Dlhé, nie pre množstvo akcie, ale pre hĺbku a komplikovanosť problému, ktorý reflektujú. Aj keď si cením, že ako dôvod odchodu tu nefiguruje, tak často zobrazovaná milostná aféra, predsa mi prídu dôvody sestry Luke, málo vierohodné. Na druhej strane, film dáva divákovi neobvykle veľký priestor na úvahy nad životom v kláštore, ktorý sa snaží zobraziť čo najvernejšie. Hoci rehoľný život už dnes nie je tak prísny ako v tomto snímku, myslím, že to stojí za pozretie každému, kto uvažuje o zasvätení sa Bohu. ()

tomtomtoma

Tento životopisný snímek je sice udělaný působivě a důkladně, ale mě osobně hluboce nezasáhl. A pokud mě něco na filmu zaujalo, tak to nebyl vyprávěný příběh, ale tvář katolické církve. Která se sice ohání Kristovým jménem, ale jeho odkaz je již dávno zapomenutý a z katolické církve se stala vysoce účinná organizace. Je pokrytecké a snad i arogantní vydávat svoji vizi vidění světa a pokřivené pokračování Ježíšových rovnostářských myšlenek za jedinou správnou životní cestu a vše ostatní odsuzovat jako kacířství a rouhačství. Co katolické církvi vždy šlo, bylo budování monumentálních chrámů, které měli návštěvníka křesťanské svatyně především ohromit. A stejné je to i s obřady. To se promítává i do současné doby, kdy s velkým a dychtivým očekáváním sledujeme precizně promyšlené ceremonie ke všem možným událostem. V náboženství již nejde o samotnou víru, ale o vyvolání obdivu a poslušnosti. O vykazování a prokazování úcty zavedeným tradicím. Pomoc lidem není na prvním místě, na tom je okázalé vzdávání holdu bohu. Jak pokrytecké, jak zkažené! Ale i tato organizace má ve svém středu jedince, kteří se snaží především pomáhat a pracovat ve prospěch těch nejobyčejnějších. I když černoši mají stále sloužit především jako nosiči zavazadel představitelům katolické církve, kteří, i přes svoji okázale ukazovanou skromnost, vyžadují prokazování úcty. Hlavní postavou je belgická řádová sestra Luke alias Gabrielle van der Mal (Audrey Hepburn) se svým talentem, posláním, podřízením, poslušností i pochybností. Jako dcera svého otce chce především dokázat, že je hodna pokračování rodinné tradice a svou cestu do Afriky bere jako své zasloužené poslání. Z dalších rolí: schopný a pracovitý lékař v Belgickém Kongu Fortunati (Peter Finch), přísná i laskavá matka představená v belgickém klášteře Emmanuel (Edith Evans), obětavý Gabriellin otec a vyhlášený chirurg Van Der Mal (Dean Jagger), Gabriellinina spolužákyně z klášterního zaškolování Simone (Patricia Bosworth), schizofrenní Archanděl Gabriel (Colleen Dewhurst), či nevěřící a nechápavý Illunga (Errol John). Afrika byla v době koloniálního panování země mnoha možností i země zaslíbená pro bělochy. Ať žije nesobecká pomoc druhým! Ať je zatracena pokrytecká přetvářka! ()

danecek24

17. Zlatý Glóbus za rok 1959 - cena (1) - *Speciální cena - Fred Zinnemann + nominace (5) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herečka (drama) - Audrey Hepburn, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Edith Evans, Nejlepší režie - Fred Zinnemann, Nejlepší film (podporující porozumění) - Fred Zinnemann ()

Mirokukii

Máte li pochyby o herectví Audrey Hepburn, tento film vám je zažene-vynikající. Filmové zasvěcení do života jeptišek. Pozvolné, pomalu plynoucí vyprávění života sestry Luke, kdy jste obeznámeni snad se všemi zvyklostmi sester aniž by příběh odbočil od hlavní postavy a přestal tak sledovat její osud. S obavami (nedokoukání) jsem si tenhle film pouštěl. Už pro jeho délku a že doposud jsem o sestrách viděl snad jen "Sestru v akci". ()

TheRoller

Prvá časť - nástup a zaučenie je zobrazená naozaj skvelo, autenticky. Kým dej dôjde k tomu, že sestra Luke je poslaná na psychiatriu (nie ako pacient) je to stále dobré, no zdá sa mi, že práve táto časť je zbytočne roztiahnutá. Samotný úsek s psychiatrov je fajn a prináša aj výrazný prvok drámy. Časť, kde sestra Luke odchádza do Konga a samotný pobyt na tomto mieste je snáď najlepšia časť filmu. Po návrate domov a vypuknutí vojny je rozhodnuté. Všetky tie pochybnosti, ktoré sa v nej roky zbierali vojna len podčiarkne. Treba vziať do úvahy, že film je okrem iného životopisný a vystúpiť v tejto dobe z kláštora, to bol veľmi zriedkavý jav. Bol by som rád, keby namiesto THE END vidím, čo robila sestra Luke po(čas) vojny. Či sa nevrátila do Konga pomáhať ako civil, miestneho doktora by to určite nesmierne potešilo. To by však už nebol skutočný obraz Habetsovej. Práve to, že "len" odkráča z kláštora vo mne vyvrcholil pocit, ktorý ma viedol celým filmom. Pocit, ktorý sa začal prejavovať už na začiatku, keď si sestra Luke vzala do kláštora pero ako spomienku, hoci sa to nesmelo, a ktorý vrcholil v situácii, keď podriadenej sestre povolila odísť z kláštora "bojovať" proti nepriateľom, hoci podľa božích zákonov treba byť nestranný. Skľúčenosť, či sa rozhodne počúvať svoje vnútro alebo sa obetuje. Rozhodla sa a rozhodla sa správne. Čo sa týka hereckých výkonov, Audrey exceluje ako vždy. Vďaka nej sa dá na pohľad dlhšia stopáž a miestami nudnejšie časti prežiť bez ujmy. Po uležaní myšlienok a dojmov z filmu zvyšujem zo 4* na 5*. OT: Audrey Hepburn hrala sestru v Afrike. O 30 rokov sa tam vrátila opäť - tento raz ako skutočný Anjel. ()

Lukyn007

Musím dát plný počet hvězd, protože jsem viděl něco, co mě doslova nadchlo, a to jsem neznaboh. Je pravda, že tak první půlhodinu jsem místy i trpěl, poněvadž to bylo samý Amen atd., ale když se na to podívám objektivně, tak to bylo natočeno vážně skvěle. Velký grády to dostalo, jakmile opustila sestra Luke klášter, to jsem vážně hltal všechny scény. Nejvíce však vedou scény v Kongu, a to díky interakci sestry Luke (famózní Audrey Hepburn) a doktora Fortunatiho (vtipný sympaťák Peter Finch). Asi se na to nepodívám hned další den, ale za nějaký čas...proč ne! 85% ()

Chegi

150 minut o těžkém životě uvnitř sekty, je slušný masochistický výkon z mojí strany (a to je pocitová délka filmu minimálně 2x delší). Audrey sice hraje neskutečně a divák jí věří každé gesto, každé slovo, ale to je bohužel k pozitivům vše. Vnitřní boj řádové sestry není nic pro mě, zavilého anti-teistu, ale během pobytu v Kongu se objevil nakrátko i děj, který mě zaujal (bohužel byl zase hodně rychle utnut), takže v konečném součtu dvě hvězdy a 35%. ()

Han22

Vůbec jsem tomuhle příběhu nevěřil, ale ukázalo se, že výborný režisér a herečka dokážou zázraky. Příběh jeptišky začíná nástupem mladé dívky do kláštera a téměř dokumentárně popisuje "vznik jeptišky". A přestože režisér nesoudí, ani neglorifikuje, bylo to pro mě docela psycho. Je to v podstatě vymývání mozku v trošku lepší sektě - mlčení, vzdání se všech osobních tužeb, slepá poslušnost bez otázek. Film poté nabere nečekaný směr hned 2 - hrdinka se vydává stát ošetřovatelkou do domorodého Konga, poznává domorodce, jejich víru, problémy i život v celé složitosti. A na konci po návratu zasahuje 2. světová válka. Je to opět neúprosně dlouhé, ale kupodivu jsem se příliš nenudil. A hodně tomu pomáhá opět fantastická Audrey Hepburn, v jejímž podání sledujeme celou dobu sílící konflikt mezi slepou oddaností církvi a vírou ve vyšší dobro, ve vlastní ideály, vlastní kodex cti. Z toho jak to dopadlo se mi celkem ulevilo. A myslím, že žádný jiný film neukazuje tolik do hloubky co znamená být jeptiškou. Silné 4 a drama roku 1959. ()

F.W.Colqhoun

Intrerior and exterior silence... Z čisté neznalosti jsem od filmu čekal láteření na tuhé klášterní poměry, sladký příběh o poutu mezi sestrami či duchovní cestu lite; Sestru (bez) akce. S Audrey Hepburn mám jen průměrné zkušenosti z lehčích žánrů a její působení v seriózním projektu jsem si neuměl představit. Angažmá Freda Zinnemanna jsem zaregistroval až dodatečně. Brzy jsem měl pochopit, že Příběh je jiná bestie. Překvapí již důkladný úvodní exkurz do toho, o čem sestry hovoří jako o holy rule - propracovaném, tradičním způsobu řeholního života. Gabrielle van der Mal prochází jednotlivými zastaveními na cestě dostát svým ambicím, aniž by zpochybňovala svaté pravidlo jinak, než čistě vnitřní, usilovně potlačovanou vzpourou. Svůj boj svádí nicméně vyváženě proti pravidlu i proti sobě. Hepburn ve filmu provozuje sympaticky umírněné herectví a rozpor mezi sebou a požadavky, které na sebe její hrdinka uvaluje, hezky zdůrazňuje hříšný půvab představitelky. Když je boj završen, otevírá se jasná cesta k čemusi na způsob nové, individuálněji pojaté spirituality (ať už si o tom lze myslet cokoliv), nikoliv však proti spiritualitě staré. Jako povrchní divák jsem tak zralé a divácky nevděčné završení od filmu s Audrey Hepburn nečekal :-). Film dochází svého vrcholu v kapitole působení hlavní hrdinky ve vysněném Kongu, kam podle všeho štáb skutečně zavítal a ušetřil tak diváka šaškáren s umělohmotnou vegetací a papundeklovými chatrčemi. Kvazi-dokumentární záběry leprou a dalšími lahůdkami decimovaného obyvatelstva, o něž nezištně pečují bohorovní Evrpané, bohužel též staví působení koloniální mocnosti v Kongu do nemístně lichotivého světla. Obyvatelé s rukama usekanýma kvůli neplnění plánu na kaučokovníkových plantážích nikde k vidění nejsou... No beard, no converts. ()

boro123

Audrey Hepburn vidíme v tomto filmu v roli, která výrazně vybočuje z jejich ostatních rolí. Neuchvacuje nás tu svými modely od Givenchyho, za to se ale plně ukazuje, jak výborná to byla herečka. Příběh Gabrielle Van der Mal je plný zvratů a zejména ve chvílích, kdy se musí pořídit diktátu řádu s ní hluboce cítíte. Rozhodně velmi zajímavý film, kterému na kvalitě ubírá jeho rozvláčnost a to zejména v první části ()

sestrad

Je to natočené podle aspoň jinde docela známého románového zpracování života skutečné belgické řeholní sestry Marie Louise Habets z pera spisovatelky Kathrin Hulme. ()

Mikino00

Přistupoval jsem k filmu s mírnou skepsí, o to více jsem pak byl překvapen velmi silným lidským příběhem, ve kterém svádí sestra boj sama se sebou, její mimořádnost jen ukazuje o jak vyjímečného člověka se jednalo. Tvář Audrey Hepburn určitě přidala na sympatiích, jenže to co utváří tento film, je její naprosto autentický výkon. Velice zajímavá byla i úvodní sonda do života jeptišky v řádu, toto není život pro každého. ()

aLPaC

Ze začátku jsem měl s filmem docela problém, který se ještě prohloubil těmi dlouhými klášterními ceremoniály. Vše se ale jako mávnutím kouzelného proutku otočilo v době, kdy matka představená žádá po sestře Luke, aby zkazila zkoušku z tropické medicíny a ta tak neučiní. Od té doby jako bych se díval na úplně něco jiného. Film mě začal neskutečně bavit, což se zanedlouho ještě znásobilo příjezdem do Konga, což byla vůbec nejlepší část snímku. Též závěr je strhující, takže dávám velice silné čtyři hvězdy. Kdyby nebylo toho začátku, šel bych ještě výš i když uznávám, že to tam vzhledem k vyznění filmu prostě být muselo. ()

Emzet

Jsou díla, u kterých váš vztah k nim a jakékoliv případné zhodnocení záleží téměř výhradně na rozpoložení, ve kterém se k tomuto dostanete. U ničeho jiného to v mém případě neplatí tolik jako u The Nun’s Story, na kterýžto se mi podařilo natrefit zrovna ve chvíli, kdy jsem podobný film zoufale potřeboval, aniž bych to třeba vůbec předem tušil. --------------- Fred Zinneman může větší část filmu režírovat zcela rutinně (přiznám se, že na první zhlédnutí mi vyvstávaly v paměti pouze odraz v řece, konžská výprava a závěrečný dlouhý záběr, v kontextu celku až tíživě významný), ale naprosto se mu podařilo v zásadě celý film natočit bez předpojatosti a příklonu k jedné či druhé straně. Řád a jeho (nepochybně přísné) podmínky jsou podány věcně a stroze a převážná část jakéhokoliv zápasu se odehrává pouze v hrdinčině hlavě. Pouze na diváku je tedy samotné zvážení a zhodnocení, včetně posouzení, zda sestra Luke byla příliš silnou osobností pro řád či zda tomu bylo právě naopak. Audrey Hepburn, která je pro film naprosto zásadní, je zcela výjimečná a nenahraditelná. Dokázala postavu sestry Luke uchopit právě tak, jak bylo potřeba, vyhýbá se strojenému patosu a hysterickým scénám a kdyby žádným jiným snímkem, tímto mi dokazuje zcela bez pochyb, že je excelentní herečka. Konec smutný, ale pravdivý. Inspirační film jak Brno. ()

Narciska

Film, který jako by byl natočený včera. Přináší krásné charaktery, i ty zcela vedlejší, přináší inspiraci a sílu, pro vnitřní boje, které čas od času musí svést každý z nás. ()

fisikk

Po dlouhé pauze jsem si zase dopřála jeden film s Audrey a musím říct, že jsem opravdu nelitovala! Já tu ženskou prostě žeru! I když hrála vážnější roli, čekala jsem na každý její milý úsměv a patřičně si ho užívala. Probuzuje ve mně dobrou náladu. Přestože je stopáž delší než obvykle, byla jsem nastartovaná celou dobu a sledovala s Audrey každý její ,,přestupek“ a přemýšlela, jestli bych to já zvládala. Až se budu zlobit na svět jak je nespravedlivý a budu potřebovat sílu na zvládnutí těžkých úkolů, zaručeně si pustím tento film znovu. ()

brumbrum

Velmi dobre spracovane. Trocha skoda, ze sa jej nakoniec nikto hlbsie neujal, pretoze prave tieto pochybnosti a frust su uplne normalne pri uprimnej snahe zit svoje povolanie, ci uz reholne, knazske, alebo manzelske. Prijemne prekvapenie, som cakal daky klise paskvil o zlej staromodnej cirkvi a potlacanych chutiach zdravo zit, nenavistnu propagandu o praktikach za hranicami klastora atd. - ale nie je to tak kupodivu :-). Celkom realne a pekne ukazane, ako clovek proste na Zemi dokonalost nikde nedosiahne, a ako tazko prijima sam seba a svoje obmedzene padanie. Nic sa nezmenilo, ludia bojuju stale rovnako, i dnes - a kazde povolanie zite uprimne prinasa to desive poznanie svojej obmedzenosti. Nie kazdy ma to stastie, ze za tym najde nesmiernu lasku a milosrdenstvo, kde uz mozno len zahanbene skonstatovat, ze nemame velmi co ponuknut, ze musime veci brat ako dar a vzdy zasa vstavat, dokola a nepolepsitelne. 4* v pohode, za uzasnu Audrey i autenticnost vykreslenia klastornej atmosfery vnimanej bojujucou dusou. Celkom ma pobavili niektore komentare nizsie :--)).. - zda sa, ze kdekto cakal daky akcak z Konga, nudil sa pri sprievode klastornym zivotom atd. - no ono to fakt nemalo akciu Rambo III., a ani populisticke uchylarny Vtaka v trni ;o). Tento pocin zaujme skor cloveka na podobnej lodke zivotneho povolania a vnutornom zreni. ()

guri

Audrey Hepburn zboznujem, no v pripade Pribehu mnisky to bolo obraovske utrpenie takmer cele dve a pol hodiny. Sceny z klastora ukrutne nudne a pomale, Kongo to aspon ako-tak zachranilo. Audrey vsak vyborna - a snad len kvoli nej som to vobec dopozeral. Stale vsak jednoznacne najhorsi film s Audrey, ktory som kedy videl. ()

dudo0606

Dlhá predlhá dráma, ktorá ale ukázala, že mníšky boli veľmi dôležité pre osoh spoločnosti a aj celému medicínskemu vývoju. Zo začiatku som len krútil hlavou čo všetko museli dievčiny v kláštore podstupovať, veď to bolo akoby z nich robili cvičené opice a vymývali im mozgy, no fandil som Audrey a tá sa dostala pomerne ďaleko. Film bol celkom rozmanitý a hlavne dosť zaujímavý, až na pár scén ale to sa dalo čakať pri takej dĺžke. Hepburn bola krásna aj keď bola celá zahalená a samozrejme výborná herečka, ale niečo mi tam aj tak vo filme chýbalo. Alebo mi možno vadilo to že to malo až 2 a pol hodiny no čo ja viem ale dávam 4*. ()