Táta na plný úvazek

Otcom na plný úväzok

Otec na plný úväzok

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2004, 98 min

Jersey Girl - Kevin Smith tak trochu jinak. Přízemnější, sentimentálnější a mainstreamovější. Pryč jsou žánrové piruety z Flákačů, vypravěčská anarchie z Clerks nebo všudypřítomné popkulturní narážky týkající se hlavně Star Wars a komixů (tentokrát to schytá akorát Fresh Prince a muzikál Cats), Smith natočil prakticky čistou žánrovku. Ale to by nebyl on, kdyby každý svůj film nepojal trochu osobitě. To, že se Smith tentokrát drží na uzdě, nemění nic na tom, že je jedním z nejzručnějších scénáristů. Dialogy jsou opět skvělé a stihnou se probrat různá tabu, jak je u tohohle maníka z New Jersey zvykem. To, že Kevin Smith natočil Jersey Girl jako pámatku na svého zesnulého otce, je na filmu hodně znát, je z něho cítit jistá nostalgie a celý film je ve výsledku něčím, co bych nazval jako "oslavu rodičovství". S tím jde ruku v ruce samozřejmě i moralizování, které Smithovi sice nebylo nikdy cizí, ale ve svých ostatních filmech všechna ta poselství a morality podával poněkud neotřelým až drzým způsobem. Ne tak v Jersey Girl, tenhle film je na to až moc přízemní, což nemusí být zákonitě špatně. Co se příběhu týká, jde originalita a rafinovanost stranou, vybroušené dialogy a zábavné epizodky ale zůstávají. Výroky typu "tohle není Smith" ale berte s rezervou, on to Smith JE, jen tentokrát ustoupil do pozadí a nechal pracovat samotný žánr tak, jak jsou běžní diváci zvyklí. A když si k tomu všemu přičtu camea Jasona Lee a Matta Damona, čestnou kmetskou roli George Carlina a prostředí New Jersey, tak mi tahle povolnější romance do Smithovy filmografie i celkem zapadá. Jay a Tichý Bob mi tu sice chyběli, ale Will Smith hrající sám sebe mi to do jisté míry vynahradil. 70%(31.7.2008)

Připomíná to britský typ romantických filmů. S vkusem a dobrým humorem podaný lehce sentimentální příběh; toť vše, typického Smitha v tom nehledejte.(30.1.2005)

Scénář sice nenaskytl nic nového či převratného, ale velmi zajímavě budovaná atmosféra a skvělé dialogy všechno zachraňovaly. Navíc tam bylo pár scén, které člověka dostanou do kolen ať se na tuhle veselou a duchaplnou komedii dívá sebeskeptičtěji.(9.2.2005)

fakt se mi líbila ta pasáž kde tam sedí vedle Willa Smitha a neřekne mu to, že to on byl a je jeho největší kritik(2.9.2006)

Jsou režiséři, kteří umí docela nečekaně překvapit. Zvyknete si na jistej standard a například od tvůrce vulgárních komedií bychom jen těžko čekali melodrama. Autor znamenitých snímků (jako je Chasing Amy, 1997) Kevin Smith tak balancuje mezi dramatem a komedií, je až přespříliš sentimentální, ale v konečném hodnocení přece jenom natočil příjemnou oddychovku. Jersey Girl je od předešlých hodně odlišný film. A hodně osobní. Jde mu o hodnoty, rodinu, o city. Ocenit lze především fakt, že s onou tolikrát ohranou látkou, kterou by devět z desíti režisérů natočilo plnou klišé, si Smith výtečně poradit. To bylo tak - sobecký a ambiciózní workholik se po smrti milované ženy musí postarat o právě narozenou holčičku, prvně mu to pochopitelně nejde, pozná i sympatickou slečnu z videopůjčovny, kterou si dcera oblíbí a.. zbytek už každý zná!! Smith ale umně pracuje s řadou „problémů“ dceřiny výchovy (pohlavní rozdíly u chlapečků a holčiček), vkládá svým hercům opět velmi vtipné dialogy a.. je prostě jinej!! Vzpomene si na staré časy (ponižující pohovor na zaměstnání vedou Jason Lee a Matt Damon), téma besídky volí po svém (drastické hudebně-taneční číslo s podříznutým krkem), v prvním setkání s onou slečnou převládá téma porna, na prvním rande zase masturbace. Jeho dvorní herec Ben Affleck odvádí slušný nadprůměr, příjemně (s věcným pohledem na sex) proplouvá i Liv Tyler, ale tématu harmonie rodiny především hodně pomáhá moudrá, pohotová a roztomilá dcerka Gertie. Mladičká Raquel Castro je neuvěřitelně přirozená a na svůj věk talentovaná a nemohl jsem si častokrát pomoct, ale je opravdu šíleně podobná své filmové matce Jennifer Lopez!!(3.4.2006)