Reklama

Reklama

V roce 1981 se v Miami setká stárnoucí mafián Meyer Lansky s Davidem Stonem, nezaměstnaným novinářem, a nabídne mu, aby o něm napsal knihu, nezatíženou fámami a pomluvami, která by vyšla po jeho smrti. Stone je poněkud na mizině a rád zakázku přijímá. A tak mu Lansky vypráví svůj příběh: Narodil se v Rusku, byl Žid, jako dítě přišel s rodiči do Ameriky a už jako kluk v sobě objevil vášeň pro čísla. V roce 1918 založil s přítelem Benem "Bugsyů Sieglem "Bugs & Meyer Gang" a provozovali pašeráctví a hazardní hry. Meyer se pak seznámil s Charliem Luckym Lucianem, otcem moderního organizovaného zločinu. Luciano byl v roce 1942 propuštěn z vězení za to, že pomohl armádě s pomocí svých mafiánských kontaktů odhalit německé špehy. Vytvořil pak řídící orgán mafie známý pod jménem Národní zločinecký syndikát. V něm Lansky usedl u jednoho stolu s takovými gangsterskými esy, jako byl Joe Bonnano, Frank Costello nebo Al Capone, a stal se nejvýznamnějším provozovatelem kasin. Musel ovšem strpět odstranění svého dávného přítele Bugsyho, které komise Syndikátu odhlasovala, když se tak zvaně "vymkl kontrole", tj. přikrádal pro sebe příliš. Největší příjmy plynuly Lanskymu z kasin na Kubě. Po kubánské revoluci v roce 1959 Castro tato zařízení zlikvidoval. Lansky musel Kubu urychleně opustit, předpokládalo se, že se 300 milionů dolarů, které si tam vydělal.  Americká vláda ho obvinila z daňových úniků, Lansky, aby se vyhnul trestu, zažádal o izraelské občanství. Izraelský zákon o návratu stanovuje, že každý Žid se smí usadit ve státu Izrael. Kvůli své kriminální minulosti byl ale Lansky, ačkoli během své kariéry mohutně svými penězi podporoval Mosad, vypovězen do USA. Federální policii se ale nepodařilo peníze dohledat a v roce 1974 byl Lansky zproštěn viny... (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (22)

Accuphose 

všechny recenze uživatele

Jseš si jistej? Jo jsem, pořádně to zjebu ten film. A nebudu se ptát, jestli si seš jistá. Okaté náhody, přifouknuté scény, hloupé dialogy. Nereálné situace. Vymyslíme složitej způsob, přestože existuje jednoduchej. Tak já si u toho ostříhám nehty. Ke konci se to maličko zlepší, ale rychle na ten film zapomenu, a díru do filmové historie to taky neudělá, tahle kapitola mafiánskejch dějin je hodně odbytá, a laciná jak falešný rolexky, jedna z milosti. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Mě to připadalo jako kdyby kanadská televize zfilmovala článek z Wikipedie. Alespoň co se týče 30-40. let. Bylo to heslovité, laciné a co do postav neskutečně ploché. Navíc nevím, jestli se mi to jen zdálo, ale viděl jsem tu několik okopírovaných motivů z Kmotra. Vzdor tomu se na to dalo jakž takž dívat, protože informativní funkci film v pohodl plnil a navíc mi docela seděl hlavní představite. Druhá linka, pohybující se v přítomnosti resp. v 80.letech se skládala z dialogů mezi Keitelem coby Lanskym a Worthingtonem jako zpovídajícím spisovatelem a z honu umanutého agenta FBI za ulitými penězi. To první se dalo, to druhé bylo odfláklé až běda. Průměr. Ale s přivřenýma očima. 50% ()

Reklama

Lupes 

všechny recenze uživatele

Taková klasika mafiánských filmů, kterými nás jednak celoživotně zásobuje Martin Scorsese, druhak se s nimi díky seriálové platformě doslova roztrhl pytel. Stejně jako v ostatních případech se ani zde nic konkrétního o podstatě organizovaného zločinu nedozvíte. Obávám se, že ani sami filmaři zvučných jmen nemají totiž ánunk o tocích peněz a způsobech, jak se to velké bohatství vlastně vyrábí. Živí se pouhým zprostředkováváním toho, co chce vidět plebs. Móda, zbraně, prachy a sex. I Lansky je ze dvou třetin pouhým pozlátkem, obrazem bohatství, kde nesmí dle pravidel žánru chybět násilí či trocha kmotrovské cti a přátelství. Oproti jiným slátaninám si to ovšem nehraje na umění, nesnaží se šokovat přílišnou brutalitou, ani nejde o pouhý plagiát nehynoucí klasiky (možná proto tak nízké hodnocení). Dokonce lze ocenit dvě přidané hodnoty. Jednak osobní život novináře Davida, který je díky tlaku FBI i rozbité rodině nečekaně smutný. A pak je tu izraelský původ Lanskyho a historicko-politické pozadí jeho příběhu, ve kterém se objevují lidé jako Golda Meirová. To vše ovšem jen letmo a opět bez hlubších souvislostí. Sečteno a podtrženo. Promrhaný potenciál na dva dobré příběhy, od každého trochu a ani jednoho pořádně. Podobně se člověk cítí při četbě bulváru. Inzerováno je víc, než se ve skutečnosti dozvíte, protože většinou prostoru zabírají lascivní fotografie. ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Za takýto nudný životopis by si tvorcovia zaslúžili betónové topánočky. Pôsobí to jak keby totálne neschopný tvorcovia natočili mizerný film o jedno slávnom mafiánovi a aby to nejak zachránili, tak za pár drobných najali dve ochotné hviezdy, ktoré celý príbeh orámujú ako rozprávači. Rozhovory Keitela a Worthingtona sú to jediné, čo sa dá vydržať. Scény z minulosti sú peklo bez akejkoľvek atmosféry, napätia, čohokoľvek. Rozhodne nebrať. 3/10. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Úplatky, organizovaný zločin, vraždy, daňové úniky. To všetko sa spája s životom ruského Žida  s americkým občianstvom, ktorého meno bolo tak nechválne známe, že mu ešte aj Izrael odmietol dať na staré kolená občianstvo. Najzaujímavejšie na jeho živote je, že sa dožil na mafiána dosť pokročilého veku a nikdy mu nič neprišili, napriek tomu, že zanechal po sebe asi 300 miliónov dolárov. No gangsterku si predstavujem inak, toto bolo dosť nudné rozprávanie o tom, ako sa asi, čo stalo, ale priestor na akciu neostal takmer žiadny. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (2)

  • Filmovalo sa na viacerých miestach v americkom štáte Alabama. (MikaelSVK)
  • Postava gangstera Meyera Lanskyho (Harvey Keitel) se objevila i ve filmu Bugsy (1991), kde ji ztvárnil Ben Kingsley. Paradoxem je, že si v tomto filmu zahrál také Harvey Keitel, který hrál jiného gangstera, a to Mickeyho Cohena. (Kubeska)

Reklama

Reklama