Někdo se dívá

Ten, kto sa pozerá

Niekto sa pozerá

Thriller / Romantický

USA, 1993, 107 min

Barák prošpikovaný kamerami by mi hrozně vadil. Ovšem, ty nájemníci o tom vůbec nevěděli. Kde končí hranice lidské zvědavosti a začíná úchylný voyeurismus?(24.10.2008)

Dva roky před tím, než si William Baldwin zahrál na píchanou se Cindy Crawford ve filmu Jako štvaná zvěř si tu samou hru zahrál i se Sharon Stone ve filmu Někdo se dívá. Ten kluk se mě fakt začíná líbit. Přijít ke mě teď pohádkovej dědeček, že mě splní tři přání, tak bych mu řekl, ale dědku mě stačí jen jedno, abych byl William Baldwin. Jinak, koukal jsem, že ve šmírování se taky udělali pokroky. Když si vzpomenu na své šmírovací začátky, jak jsme s klukama viseli na parapetu okýnka do dámských sprch jak orangutani v předsmrtný křeči a přitom, co jsme viděli? No, asi takhle "Ty vole Pepo, Pepo já vidím kozy" Pepa "Čí? Čí?" Já: "Já nevím, nevidím na ksicht" Pepa "Ty krávo já ted vidím Martinu. Já: "Nekecej, kde? Jaký má kozy?" Pepa: Nevím, jí vidím jenom ksicht." A pak si nás jedna dobrá ženská duše v těch sprchách všimla, zakvokala na poplach, holky vzaly hadici a začaly nám stříkat ledovou vodu do ksichtu. No a my žuchli na zem jak shnilý hrušky. Vidět tenhle film těsně po této epizodě asi bych se dost nasral, protože tady se šmíruje pěkně v klidu, v pohodlí a je vidět všechno ksicht i kozy najednou . Navíc tenhle film svým napětím rozhodně nepřipomínal tu naší šmírovací grotesku.(21.9.2008)

Svého času docela skandální záležitost, o které se teď můžeme jen dohadovat, kolik odhalených záběrů bylo opravdu s tělem tehdy božské SS a kolik patřilo dablérce. Takových filmů s nepředvídatelným koncem už jsme viděli, ale pokud se natočí dobře, fungují dodnes!(14.5.2012)

• NinonL

Já tam tedy erotiku neviděla ani náhodou. Je sice fakt, že William Baldwin mě vzrušuje ještě méně než složenka za plyn, ale díky tomuto fádnímu týpkovi mi ve filmu chybělo i napětí. Škoda, že Joe Eszterhas vyplýtval svůj scenáristický talent na takový brak. Asi s Basic Instinctem vystřílel veškerou svou munici a teď už jen vaří z vody.(10.9.2011)

Kombinace mozku Iry Levina a krásy Sharon Stone je pro mě neodolatelná. Levine není pro mě jen Rosemary a Stepford, to jsou taky Hoši z Brazílie a Polibek před smrtí. Takže sice chápu, že pokud si tu většina Někdo se dívá pamatuje jako hit začínajícího HBO v dabované verzi, tak je polovina kouzla pryč, ale come on! Stalking, skryté kamery a teleskopy kam se podíváš, otevřené rozhovory o sexu, konverzace v restauraci jak z Nymfomanky a samotné sexuální scény, za které by se nestyděla ani mladá Joe, to je to, oč tu běží a co funguje na výbornou. Plus hudba Howarda Shorea a můj oblíbený feeling začátku 90. let a jsme komplet.(21.2.2015)

• - Kniha, kterou Jack pošle Carly, Flesh and Blood, má velmi podobný obal jako plakátu k filmu Úplné bezvětří (1989), což je film, který také natočil Phillip Noyce. A vzhledem k charakteristice násilí a sexu, může citovaný román také asociovat slavný film Flesh + Blood (1985), který ale nebyl natočen podle žádné knihy. (NinadeL)

• - Během natáčení byl scénář producenty několikrát změněn. Producent Joe Eszterhas dokonce prohlásil, že tento film nenávidí. (Rocky62)

• - V románu Iry Levineho se Carly a Zeke jmenovali Kay a Peter. (NinadeL)