Jak se Franta naučil bát

Pohádka / Komedie

Československo, 1959, 40 min

• NinadeL

O něco málo lepší pohádka, než O medvědu Ondřejovi, ale pořád platí, že jde jen o malý stín Pyšné princezny, Byl jednou jeden krále... a Princezny se zlatou hvězdou. Když už tedy stejné téma, raději loutkový film.(8.3.2011)

Fešácký statečný chasník, kterému člověk ten klid a nadhled věří, báječná strašidla, která by měla být v každém skanzenu ... možná, že jsou a krásná holka ze mlejna, kvůli které SPOILER se Franta nakonec naučí bát.(28.10.2013)

Sympatická pohádka kde se nijak s ničím moc nezabívá a jde se na věc. Pohádkový příběh o člověku který se nebál je příjemný a délka je vynikající. A bubáci byly výteční.(26.12.2010)

Josef Kemr a František Filipovský byli výborní a i hodně vtipní.Při jejich strašení jsem se bavila. Taková strašidla jsem v české pohádce opravdu dlouho neviděla. Moc příjemné pokoukáníčko.(28.10.2013)

Cyrile kam to koukáš... kam by koukal, když nemá hlavu. Jak by se Franta moch bát, když ty strašidla byly celkem vtipný. Kemr a Filipovský to zahráli dobře. Týhle pohádce taky prospívá, že má pouze 40 minut.(6.7.2009)

"Vám je hej !! Vy se umíte bát !! Ale já to neumím !!" ;) Tak tímhle pohádkovým kouskem mě Jaroslav Mach dokonale překvapil, protože po poněkud nemastném neslaném filmu O Medvědu Ondřejovi přišel s velkou peckou, která sice rovněž neoplývá zrovna složitým příběhem, v čemž spatřuji fatální nedostatek a příčinu mé neochoty jít s hodnocením výše, a své kvality se snaží stavět zejména na dobrých hereckých výkonech, nicméně po geniální a nadčasové stránce trikové, která prostě nemůže nepřipomínat dnes již legendární Strašidla ze Spessartu Kurta Hoffmana, hodně rázně vystupuje z řady podobných filmů !! Ladislav Trojan, ač jsem zprvu o jeho obsazení dost pochyboval, dal své postavě Franty, zde těžko říct, zda se Jiří Zdeněk Novák inspiroval Werichovým Františkem Nebojsou či pouze parafrázoval Machův starší neméně povedený snímek Hrátky s Čertem podle scénáře Jana Drdy, velmi specifický rozměr, opravdu podal pozoruhodný výkon, nicméně geniální kus práce odvedli především Josef Kemr a František Filipovský jako duchové dvou hamižných mlynářů, přičemž myslím, že lepší či jedinečnější duchy český film nezná !! Skutečně magickou a výjimečnou atmosféru Machovu filmu dodává také malebná kamera Václava Huňky a především působivá hudební složka Františka Belfína !!(30.10.2013)

Stará dobrá klasická pohádka natočená v exteriérech a s na tu dobu velmi zajímavými triky. Franta se nebojí ničeho, až zjistí, že má strach z nejobyčejnější lásky. Příběh i herci jsou poutaví, hudba Františka Belfína také podporuje příjemný zážitek. A i ta minutáž je více než uspokojivá.(18.8.2009)

Dva bratři mlynáři za svého života okrádali své zákazníky, a proto po smrti musí ve mlýně strašit a čekat, dokud se nenajde člověk, který je vysvobodí. Vtipná pohádka s výbornými J. Kemrem a F. Filipovským v rolích duchů nepoctivých mlynářů. Na svou dobu jsou velmi dobré i triky.(3.12.2011)

Krádkostopážní pohádka s komickou dvojicí nepoctivých mlynářů v podání J. Kemra a F. Filipovského. Jestliže něco mě přimělo dát lepší tři hvězdy tak to byly oni.(13.12.2008)

Moc lidí tuhle pohádku nezná, ale za kouknutí stojí, pěkná role pro Kemra a Filipovského jaki strašila v mlýně.(13.8.2005)

"Peníze nebo život!" - "Peníze nemám a život nedám!" :-)(15.12.2008)

Pěkné spojení nekonečně hluboké Kemrovy melancholie s cholerickým Filipovským a geniální nápad s prohazováním hlav. Při sledování pohádky jsem se sice bát nenaučil, neb to už mám dávno malíčku, ale také jsem zjistil, že jsem naučenou látku nezapomněl. Jak se Trojan s divým leskem v očích chechtal produkci obou bratrů, která byla cokoli, jen ne směšná, šel z něho až strach. Dále bych řekl, že nejen strachu se nenaučil, ale ani dobrým způsobům. Slušně vychovaný člověk by přeci nenechal vláčet těžkou truhlu se (svými) penězi ze sklepa až do poschodí dvěma minimálně stopadesátiletými dědečky, kteří měli navíc dohromady pouze jednu hlavu.(23.7.2012)

Skvělé obsazení, příjemná atmosféra typická pro pohádky 50. a 60. let a kdyby se trochu vylepšilo strašení, které bylo ke konci slabší, bylo by to na plný počet bodíků.(2.4.2010)