Reklama

Reklama

Haló, haló!

(seriál)
  • Velká Británie 'Allo 'Allo!

Série(9) / Epizody(85)

Haló, haló, tady lelek, jak mě slyšíte? Přepínám! Toto heslo po více než deset let neomylně rozsvěcovalo televizní obrazovky po celé Británii, aby do domácnosti milionů Angličanů vpustily postavy a postavičky, zalidňující jeden z nejúspěšnějších britských komediálních seriálů všech dob. Jeho pilotní díl byl natočen už v roce 1982 a celkový počet epizod se nebezpečně přiblížil stovce. Po více než deset let bavily Brity příhody malého francouzského kavárníka Reného Artoise, který neměl jinou touhu, než v klidu a míru obsluhovat hosty svého útulného podničku a sem tam se pomazlit s některou ze svých pohledných servírek (pochopitelně tak, aby se o tom nedozvěděla jeho žárlivá žena!), jemuž však - ó běda! - bylo souzeno stát se nedobrovolným hrdinou odboje.

Neboť se píše rok 1940, světem otřásá druhá světová válka a Reného kavárničku v městečku Nouvion kdesi v severní Francii si jako svůj nový "konspirační dům" vyhlédla místní partyzánská skupina. A přitom je to místo tak nepříhodné! Dnes a denně je plné německých vojáků, kteří si sem chodí odpočinout a rozptýlit se po své náročné okupační práci, a René se má opravdu co otáčet, aby všem jejich požadavkům vyhověl. Pravda je, že se mu zatím docela dařilo vycházet jak s nimi, tak se svým svědomím - protože vyloženě kolaborovat zase nechce, ovšem žít se musí a kápne-li občas z bohatých německých proviantních zásob nějaký drobínek do Reného spižírny, mají z toho prospěch všichni, že...

A nyní je tato idylka tak dramaticky narušena! Jenže odmítnout partyzány dost dobře nejde, první úkol - ukrýt přechodně dva sestřelené britské letce - na sebe vzal konkrétní podobu, vysílačka, která bude zprostředkovávat spojení s Londýnem, je instalována v pokoji Reného tchyně (na jediném místě v domě, kam nikdo nejde, když nemusí!) a chudák René se rázem - zato neodvolatelně - ocitá ve dvojím ohni. Jestli Němci, nedej bůh, přijdou na to, že spolupracuje s partyzány, zastřelí ho. A bude-li se partyzánům zdát, že spolupracuje málo, zastřelí ho zas oni...

Nic se ovšem nejí tak horké, jak se uvaří a nebyl by to mazaný Francouz, kdyby se nedokázal dostat z každé šlamastiky. I když mu to někdy, popravdě řečeno, dá dost práce a i když se přitom občas dostává do nejneuvěřitelnějších komických situací. V nichž mu ovšem s úspěchem sekundují všechny další postavy a postavičky seriálu: mírně přituplý německý velitel města se svým pobočníkem, jejichž jediným zájmem je zaopatřit se na horší časy a zatím si užít všeho, co sladká Francie skýtá; samolibý gestapáček Herr Flick, nezvratně přesvědčený o své nadřazenosti a genialitě; tajnosnubná partyzánka Michelle se svým věčným "Dobře mě poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat!"; poručík Gruber, neodolatelně přitahovaný mužným Reného zjevem; britští letci Fairfaix a Carstairs, ztracení v zemi, jejímuž jazyku nerozumějí, a odevzdaně podstupující martyrium tisíce a jednoho plánu na svou záchranu; kasař, zloděj a padělatel pan Leclerc, beroucí na sebe podle potřeby desítky jiných podob; neodolatelný monsieur Alfons, majitel pohřebního ústavu "Rychle a stylově", přitahovaný i přes svůj věk a "budíčka" u srdce ženskou krásou a půvabem...

Autoři se nezastavili před ničím, nic jim nezůstalo svaté. Dělají si legraci sami ze sebe, z Němců i z Francouzů, z hrdinství i z odboje, ze statečnosti i zbabělosti. Snad proto jejich seriál mnohé - pro něž jsou některá témata nedotknutelná - pobouřil. Ale naštěstí mnohem víc bylo těch, které potěšil, kterým přinesl úsměv, pohodu a rozptýlení. (Česká televize)

(více)

Recenze (429)

dopitak 

všechny recenze uživatele

Dokoukáno komplet, a díky Postráneckému, Janžurové, strážníku Crabtreemu a dalším se nestydím napsat, že v českém dabingu! Zkoušel jsem i anglický originál, a možná se k němu někdy vrátím, ale tenhle poctivě a promyšleně udělaný překlad dialogů (Jan Jirák, Jan Rejžek) je na zlatou medaili. Vyzdvihnu dabing Michala Jagelky, který si s Herr Flickem vyšlapal na jazyk k dokonalosti, a Martina Zounara, jehož teplý poručík Gruber je u nás doma nejzmiňovanější postavou a u mě popravdě nejoblíbenější. Jakkoliv byl René frajer, a drahá polovička zbožňuje přeblepty lingvisty Crabtreeho, Gruber Guy Sinera je nejméně plochou postavou (a plochost je dominantou seriálu, každá postava má šablonovitý způsob mluvy a jednání). První díl první série jsme stáhli spíš ze zvědavosti, ale vrátka do Nuvionu už byla otevřená a nelituju ani jediné z mnoha minut strávených a prospaných u 85 dílů. Pár poznámek pro přátele seriálu: Michelle byla fakt otravná, stejně jako "letci". Jako fanda britského filmu 1960´s se stydím, že jsem bez nápovědy nepoznal starého známého Kennetha Connora. ()

Krt.Ek 

všechny recenze uživatele

Teď hluboce smeknu svůj klobouk. Britové natočili další vtipný seriál. Na tom by nebylo nic zvláštního. Umí to přece nejlíp na světě. Ale důležité je námět tohoto britcomu. Věřte nebo ne je to 2. světová válka. Hodně, hodně těžko se vytváří komediální seriál o válce. Přece jenom není to veselé téma. Ale garantují vám, že se budete smát. Teda pokud nejste fanatičtí francouzští patrioti. 90% ()

Reklama

MaedhRos 

všechny recenze uživatele

"The pimps! The pimps in the pimping station! No water is being pimped down the poops!" V naprosté většině případů sice platí, že opakovaný vtip přestává být vtipem, ale v 'Allo, 'Allo! to z nějakého důvodu funguje přesně obráceně. Nechtějte po mně vysvětlení nebo rozbory, proč to tak vlastně je - já jenom vím, že když Crabtree po dvoustéšedesátéprvní vejde do kavárny a pozdraví, já po dvoustéšedesátéprvní vyprsknu smíchy. 'Allo, 'Allo! je prostě láska na celý život. (Propos, já vím, že český dabing je jeden z těch kultovních, ale *důrazně* doporučuji originální znění.) ()

DonQ 

všechny recenze uživatele

Jednoho času jsem si dával vždy jeden díl před spaním. Po shlédnutí posledního dílu jsem měl slzy na krajíčku a říkal jsem si - "co sakra budu dělat zítra večer??!!" "Hrdina" René se dostane svým humorem (a šarmem samozřejmě :) ) rychle divákovi pod kůži. Seriálu neubývá na kvalitě ani podstata neustále opakovaných vtipů, u kterých však neplatí pravidlo, že by již nebyly vtipnými. Naopak jsem na notorické hlášky již dopředu čekal a cítil bych se ochuzen, nedostat další jejich další pravidelný nášup. Celkově zde je spousta zajímavých postav, což není v každém seriálu taky až tak obvyklé, a to jak z řad frantíků, anglánů, nácků či fešných italů. Ach Renéé...chceš zazpívat? Dávám Ti plný počet. Těch 85 společných nocí stálo rozhodně za to. ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

„Teď mě dobře poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat!“ Crabtree a LeClerc - dvě nezapomenutelné postavičky a k nim spousty dalších nezapomenutelných postaviček v nezapomenutelných scénkách v nezapomenutelném sitcomu. Prostě nezapomenutelný zážitek, který je bohužel rozmělněn tím, že tvůrci nevěděli kdy přestat a poslední čtyři série jsou již lehce zapomenutelné. Bohužel je to stále to samé.... to samé... samé. „To jsem já, LeClerc!" ()

Galerie (81)

Zajímavosti (59)

  • Seriál musel být v roce 1990 přerušen, protože hlavní představitel Reného Gorden Kaye měl těžkou autonehodu a půl roku byl nemocen. Gordon Kaye byl zraněn během velké bouře, kdy mu předním sklem auta proletěl kus dřeva a trefil jej do hlavy. Gordon se po prodělané amnézii a následné rekonvalescenci do seriálu vrátil, jeho čelo však od sedmé řady zdobila obrovská jizva. Fanoušky byl neustále bombardován dopisy k brzkému uzdravení. (cariada)
  • Kapitán Hans Geering (Sam Kelly) během celého seriálu použije pozdrav „Heil Hitler“ pouze tiřkrát. (Maulincio)
  • Madam Edith (Carmen Silvera) o sobě tvrdí, že nekouří. Její představitelka Carmen Silvera jako kuřačka zemřela na rakovinu plic. (RMiloslav)

Související novinky

Comic-Con Prague už o víkendu!

Comic-Con Prague už o víkendu!

11.04.2023

Už od pátku do neděle hostí pražské O2 universum svátek nadšenců do filmů, seriálů, komiksů nebo her s primárně sci-fi, fantasy či hororovou tematikou. Comic-Con Prague, vyhlášený český festival… (více)

Reklama

Reklama