Pearl

• Kanada Pearl

V minulém snímku X se parta mladých lidí vydala natočit film pro dospělé na venkově v Texasu, jenomže to nedopadlo podle jejich představ, a to kvůli staršímu páru Howardovi (Stephen Ure) a Pearl (Mia Goth). Nyní se tento prequel odehrává na stejném místě, a to o několik let dříve během první světové války v roce 1918. Chata, kde se odehrál „masakr X“, byla kdysi během války využívána jako penzion a jedná se o zpětný příběh o tom, jak se Pearl stala osobou, kterou poté byla. (HanzoBureshi)

Vančura

Hlavně v porovnání s dokonalým X jsem se neubránil určitému zklamání, tohle už prostě taková pecka není (a nemůžu se ubránit dojmu, že bych z toho nebyl nějak extra nadšený, ani kdyby to existovalo samostatně, a ne jako prostřední část trilogie). Mia Goth je pořád fajn, ale cca prvních 50 minut mě dost nebavilo, a teprve od první vraždy to začne být zajímavé a konečně se tam něco děje. Ti West má rozhodně invence na rozdávání, ale zde už mě to prostě tak nebralo, bohužel. ()

Morholt

Spíš než horor je to příběh o tom, jak se už z tak lehce vyšinuté dívky stane vinou prostředí úplný magor. Nicméně na to, aby se dal film označit za psychologický, nejde tolik do hloubky. Každopádně Mia Goth hraje fantasticky, líbila se mi stylizace, která občas zašla na hranu absurdity a fajn je i dobové zasazení. Pár hororových scén se tu také najde a i tady se objevuje krokodýl. Nic, co bych si zapamatoval, ale určitě zábavnější než předešlý díl. 60% ()

EvilPhoEniX

Po skvělém X přichází strmý pád a hořká pachuť. Ti West není můj oblíbený režisér, vlastně se mi od něj líbilo jen X, takže na prequel a origin záporáčky jsem byl rozhodně zvědav a nadšené ohlasy v zámoří dávaly najevo, že půjde o pecku, ale přichází docela rozčarování. Je to trochu těžko hodnotitelné, protože své kvality Pearl rozhodně má, ale z hororového hlediska je to velký průser. X dal zavzpomínat na hixploitationy éry minulé, především se všem vybavil Texaský masakr, měl šťavnaté gore, creepy záporáky a soft porno v první půli. Pearl z toho bohužel nemá ani jedno a vydává se jiným směrem , což většinu diváků bezpochyby zklame. Pojďme si nejdříve shrnout plusy. Určitě potěší zasazení do válečného období roku 1918, velmi netradiční doba pro horor, takže vítané. Potěší Mia Goth, která podává životní herecký výkon, hraje výborně, je dobře psychicky narušená, dá se ji věřit a dokáže na sebe strhnout pozornost. Zaujmou i dialogy a natočeno to taktéž není špatně, ale to je bohužel vše. Kdyby se jednalo o Drama, tak se jedná o slušný film, který je dobře natočen i zahrán, avšak hororový fanoušek se tu nedočká vůbec ničeho. Žádný náznak atmosféry, žádné GORE?!! okay jedna scéna na konci itś not enough. Není to ani creepy ani temné, vlastně hororové označení mi příjde dost mylné. Jde o psychologickou studii jedné narušené dívky v netradičním období a když se s tím smíříte, tak možná budete OK, ale na můj vkus šlo o těžké slow burn drama, které jsem si určitě neobjednal. Zaujal 5 minutový monolog a rodinná večeře za bouře ( dost možná nejlepší scéna filmu). 5/10. ()

Morien

Mia je fascinující, zasazení do minulosti nepřesvědčivé, kvalita (či působivost) jednotlivých scén kolísavá. Poté, co jsem si u minulých filmů režiséra říkala, že jsou na mě asi až moc divné, si říkám, že bych snad i byla ráda, kdyby byla Pearl divnější, ve smyslu vykašlat se na konvenční příběh a opravdu si ujet. ()

Psychor

Westovo X, které se odehrává v roce 1979, sice nedokáže u diváka vyvolat pocit strachu či budovat hmatatelné napětí, leč vše kompenzuje uhraničivým vizuálem, silně zakotveným v estetice sedmdesátých let, a snahou o kritickou reflexi tohoto období. V případě snímku Pearl už bohužel platí, že levá ruka neví, co dělá pravá. Tento prequel je zasazen do roku 1918, tedy éry němého filmu, avšak stylovými prostředky připomíná technicolorové filmy z období zlatého věku Hollywoodu. Dává to někomu smysl? Jakožto zdejší hororový expert jsem režiséra bezprostředně po projekci kontaktoval a formou e-mailu ho požádal o uspokojivé vysvětlení (případnou odpověď vložím do diskuze). Pokud bych hodlal zachytit ducha dané doby, tak nejspíše zvolím archaizující černobílý formát, a s ohledem na původ hlavní protagonistky zároveň využiji prvků německého expresionismu. Možná se Westovi pouze nedostávalo odvahy, a tak raději vsadil na o poznání konvenčnější postupy, jenže právě tady leží jedna z ostrých dělících čar mezi skutečným auteurem a obyčejným realizátorem scénáře. Závěrem nemohu nezmínit fenomenální herecký výkon Mii Goth, která by si nepochybně zasloužila oscarovou nominaci, v důsledku čehož snímku Pearl celkově uděluji dvě silnější hvězdy. ()

• Pearl (Mia Goth) má tendenci „utišovat“ ty, které zabije. V předchozím snímku X (2022) ji potkal stejný osud, když ji umlčela Maxine. (HanzoBureshi)
  • Produkční tým měl kolem 50 vzorků červené, aby byla jasná barva stodoly dokonalá. (HanzoBureshi)
  • V některých oblastech se v kině po skončení filmu objevilo promo, které informovalo o práci na závěru trilogie jménem MaXXXine (2023). (HanzoBureshi)

DC našlo svého Supermana

DC našlo svého Supermana

28.06.2023

V závěru minulého týdne v Los Angeles probíhaly závěrečné fáze konkurzu na nového Supermana do rebootovaného DC univerza. Šéf Warnerů David Zaslav, producent Peter Safran i režisér James Gunn… (více)

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení