Mechanik

• Španělsko El maquinista (více)

Hrdina existenciálního hororu Trevor Reznik je osamělý, uzavřený a tichý mladý muž. Až na to, že vypadá trochu přepadle, vyhlíží jako tisíce obyčejných mladíků, kteří navečer přijdou z práce, často poklábosí se servírkou z kavárny a občas své jednoznačnější touhy uspokojují prostřednictvím profesionálky - a pak jdou spát. Trevor ovšem spát nejde - už rok totiž trpí nespavostí, která však nemá nic společného s banální insomnií, nutící vás uvařit si první kávu za rozbřesku. Fyzicky i psychicky vyčerpaný mladík, pracující v zatuchlé dílně u soustruhu, už celé měsíce bojuje s noční můrou, z níž se nelze probudit. Svou roli v ní hraje děsivá nehoda, již Trevor zavinil (nebo snad ne?), kolegové z práce, Trevorova oblíbená call girl Stevie, tajemný plešoun Ivan a sympatická číšnice Marie. Kdo z nich je však skutečný a nic nepředstírá? Je Trevor obětí nějaké podivné hry, nebo je on sám bezcitným manipulátorem? (oficiální text distributora)

zette

Jedine a to jeste mirne nedostatky vidim v deji, ale i ten je zajimavy a diky budovani skvele atmosfery se jedna o vyborny film a divaka zajima osud Trevora, ktery ocividne neni v poradku a Bale, at uz pripravou na roli ci samotnym herectvim je genialni a hodne svou pritomnosti filmu pomohl. Zajimava kamera a dobre zvolena hudba. Hodne povedeny thriller. ()

Alfréda

Baleův appeal sliboval hodně - určitě by člověk dobrovolně neztratil polovinu svojí váhy kvůli nějakému plitkému braku. Nutno podotknout, že první polovinu jsem byla našponovaná jak kšandy, a Baleovo podání hubeného makáče jak vyšitého z Borských polí bylo až nepříjemně věrné. Nicméně pak následoval prudký sešup dolů. SPOILER! Hra s písmenky doma na ledničce ani nemohla být prací nikoho, než pomateného insomniaka. Který navíc žádnou z podivných událostí nepřipisuje své insomnii (plot fail), ačkoli je to právě ona, která mu působí zdravotní potíže, čehož si je Trevor dobře vědom. Taková krátkozrakost ale přeci nemůže být očekávána od diváka - že jsou záhady kolem Trevora dílem jeho unavené mysli muselo být jasné všem od úvodní minuty, kdy prozradil, že nespal už rok. Honička za výplodem fantazie je tak jen zbytečným oddalováním již věděného, jelikož už od prvního pokecu o Ivanovi v práci muselo být všem jasné, že jde o Trevorovo svědomí, archetyp Stínu, či alter ego ala Klub rváčů. Proto např. hašteření v jedné s posledních scén, koho kdo vidí na fotografii z rybaření, jen protahovalo tu diváckou agonii - všichni už jsme to přeci dávno věděli. Hra s písmenky mne vedla od začátku ke slovům killer, hunter nebo mother, a předpokládám, že leckterý chytrý divák pojal podezření, že "killer" je doslova nálepkou, nadávkou pro našeho hlavního hrdinu. Přejděme k některým dílčím nesrovnalostem, jako třeba proč by se Miller podepsal na papírek na Trevorově ledničce, kdyby za celým spiknutím opravdu stál on - kvůli tomuto unáhlenému a nepochopitelnému podezření sevřel Miller Trevorovi koule v dlani a jejich přátelství tak vzalo rychle za své. Stejně hloupě je vyzrazena i celá pointa filmu: Route 666 nás odkazuje k silnici, stejně tak duplicitní značka auta (která je mimochodem vidět, takže ani na policejní stanici se nekoná žádné velké wtf, stačí dávat pozor). Následně se potvrzuje, že červené auto skutečně patří Trevorovi, a na policejní stanici se dovíme, že se něco stalo "před rokem", Kdy, jak víme, Trevor naposledy spal. Pak už jsme téměř doma, jelikož zjevně po nějakém traumatu, souvisejícím s dopravní nehodou a nálepkou "Killer", tíží hlavního hrdinu svědomí, které jistě představuje záhadný Ivan. Projížďka strašidelným parkem budiž posledním dílkem skládanky, a víme tedy, že Trevor někoho zabil autem. Přidáme-li k tomu několik jen těžko pochopitelných reakcí, jako je kasání se výplodem fantazie Ivanem před vedením, ona hysterie vůči parťákovi bez ruky v garáži, nebo to, že Trevor předposlední noc krvavý mrazák zcela mine a zajímá se jen o další stupidní papírek na lednici, nezbývá mi, než strhat i pointu filmu - tedy že za tím rádoby mysteriózním kolotočem událostí stálo černé svědomí jednoho nešťastného vraha, který vždy byl slušným nájemníkem, i dobrým pracantem. Už vzhledem k oběti herce v podobě tak drastické proměny bych očekávala pointu hodnou celovečerního bijáku, a ne nějakého scenáristického cvičení. Nic naplat nebyly ani okaté eastereggy nastrkané po celém filmu, ve snaze udělat jej zajímavějším a záhadnějším. Za jednoduchý závěr strhávám hvězdu dolů. Baleovi bych ovšem za roli v kině zatleskala. 49% () (méně) (více)

Juto

Atmosféru filmu veľmi podporuje vynikajúci výkon herca Christian Bale vo svojom stelesnení svojej postavy veci dotiahne do extrému. Je ťažké ho vidieť v jeho takmer hladovej telesnej hmote, ktorá ešte viac zvyšuje napätie tohto kúsku. 7/10 ()

emo

Vcelku priemerý snímok režiséra Andersona(Brada), ktorý sa však stáva nezabudnuteľným vďaka úžasnému Baleovi. To čo dokázal so sebou spraviť plus skvelý herecký výkon - to sa dnes už len tak nevidí... Samotná scenáristická habaďúra už dnes prekvapí málokoho, ale tak skvelo podanú som už dlho nevidel! ()

fars

No ja nevim... Atmosfera filmu je vice nez ponura, Christian Bale je vice nez hubeny (v jedne scene kde zvedne nahy ruce vypada vice jako netopyr, nez jako clovek), no a pointa... ta je vice nez previdatelna. Kdybych Klub rvacu nevidel drive nez Mechanika, asi urcite by na me vice zapusobil onen zaver. Ale presto je film povedeny vice nez mene, navic uz jen za ztvarneni Trevora Reznika (Bale je fakt psychar nejvetsiho kalibru) proste nemuzu jit pod 4*. Ha, trumfnete me nekdo v pouziti slova vice v jednom komentari ;-) ()

c.tucker

Na tomhle filmu je vidět Chris Bale dokáže pro roli udělat dost (ba i cokoliv), protože zhubnout skoro na hranici smrti je výkon. Film je velmi zajímavě zpracovaný, ale hubená fikurka s perfektním hereckým výkonem předčí vše ostatní. ()

BoXBe

Po netopýřím fenoménu prolétnuvším našimi kiny a hlavami jsem měl chuť vidět Ch. Balea ještě v nějakém filmu, slyšet jeho klidný hlas a tak nějak prožít The Dark Knight déja vu. Christian Bale hraje v Mechanikovi skvěle a co jsem od něj čekal, to jsem dostal. Škoda jinak spíše béčkového snímku, který vykradl pointu z .... neprozradím :) , ale z přinejmenším raz, dva, tři, možná tak z pěti filmů.....a hezky si pohrál s barvami a se světlem. Takže když budu chtít vidět nadprůměrný herecký výkon a nadcházející megastar, možná sednu napříště k TV, počítám tak v půl třetí v noci, ale pustit si to dobrovolně podruhé na DVD se asi neodhodlám. ()

messiah

Bohužel ohromné zklamání. Ale začnu pozitivy. První a největší je démonický Christian Bale, opět nejde ani tak o jeho herectví jako spíš o charisma, které tenhle člověk má jedinečný. Další klad je zamotaný a do určitého momentu celkem nepředvídatelný děj. Sice během celého filmu tušíte že našeho hrdinu stíhá jeho minulost a že tak trochu žije schizofrenický život kdy netuší co je iluze a co reál, ale netušíte co je co a co bylo oním spouštěčem vyšinutosti. Posledním pozitivem je jakástakás psycho atmosféra snímku která na straně samotného příběhu působí kladně, ale zároveň se přes ní dostávám k negativům. A sice ke kameře, respektive k uměle konstruované ponurosti která mi kazí dojem místo aby ho dotvářela. Pak tu máme "příšerně záhadné a tajemné lístečky" což je ta nejpředvídatelnější věc na filmu, kdy je od začátku jasné že si je čičmonda píše sám. Dostávám se k největší slabině filmu a tou je konec. Díky konci dávám o hvězdu méně než kdyby se držel alespoň úrovně toho co se odehrává před samotným vyvrcholením. Koncem to někdo trestuhodně zazdil, protože místo aby vyvolal šokující pocit což by se po shlédnutém dalo očekávat, on pouze vyvolá pocit že někdo řekl "tak už to máme dost dlouhý, teď to secvaknem dohromady ať to troubové pochopěj a dobrou noc". Bojím se domýšlet jak by tenhle impotentní snímek dopadl bez Balea. Takže dobrou noc... ()

campix

Jsem rád že vznikají podobné filmy, kdy po celou dobu pořádně nevíte na čem jste. Film vám nic nevnucuje, ale zároveň vás nutí přemýšlet. Když přičteme skvělou atmosféru a jak se zde píše velmi podivný a nepředpokládaný děj okořeněný skvělým závěrem. Když ještě přičteme naprosto fenomenální výkon Christiana Balea, který pro roli obětoval naprosto vše a nedá se udělat nic jiného nežli hluboce smeknout, tak nám vznikne více než působivý atmosferický thriller se skvělým hlavním představitelem. ()

SHI-SHA

Taky máte nejlepší pocit z dobrých filmů, které za dobré nepokládáte? Dostal se mi do ruky ve formě "časopisového dévédéčka" a po týdnech odpírání jsem si ho z nudy pustil. Z nouze ctnost! Ponurý příběh mírně labilního vyhublého mechanika se skvělým vyvrcholením! Nemám, co bych filmu vytkl. ()

forsythia

Fuj, to byl ale depresivní film. Táhl se pomalu jak smrad a celou dobu mě nutil koukat na odporného chcípáka, a co víc, dokázal mě přimět k tomu, abych z něj nespustila oči. Chtěla jsem napsat, ne, ty 4 hvězdy nejsou za to stvoření, co ze sebe Bale dokázal udělat, ale nakonec musím přiznat, že vlastně jsou. Bez toho zjevu by ten film nebyl. Jinak podobných filmových halušek už tu bylo dost. ()

PADDY

No jo, byl to nářez.Od začátku do samotného konce.Ani nevím co ten film dělá tak dobrým, ale jedno vím jistě. Bale je zatraceně dobrý. ()

tomeek

Velice dobrý film. Výkon Ch. Balea je úžasný jak po herecké stránce, tak po té fyzické... v životě jsem neviděl, aby někdo tak hrozně zhubl jenom kvůli roli. Další s kvalitních schizofrenních thrillerů. ()

KatanaCZ

Víckrát raději ne....Chápu nadšení ostatních, každému se líbí něco jiného, ale pro mne to bylo nekonečné peklo. ()

Susinnon

Dávno som nebola tak zmätená z filmu. Možno ešte Hodiny, ale to je kapučíno s kakaom. Christian Bale bol ako silná čierna káva, po ktorej nemôžem dlho zaspať ani po práškoch. Vychudnuté telo dokonale odrážalo výčitky svedomia, o ktorých hrdina ani netušil. Pochmúrna atmosféra ma zabalila od hlavy po päty a nemohla som sa vyhrabať na denné svetlo. Ale kto by to chcel? V tejto šedej perine sa dýchalo celkom dobre, aj keď s bolesťami a očami dokorán od očakávania, čo uvidím, keď vystrčím hlavu. A uvidela som zrkadlo, v ktorom sa odrážala tvár, ktorá ľutuje svoje bytie. Dokonalý film, ktorý zanechá stopu ako tetovanie vzadu na krku, kde ho pod vlasmi uvidia len tí zasvätení. ()

tom88

Silná nečakane psychologická dráma. Celý film sa nesie v depresivite, ktorú doprevádza atmosféra skazenosti či až životnej beznádeje. Snímok nenudí aj keď dej je dosť nezvyčajný a ba až lynchovsko zamotaný čo je vidieť hlavne na postavách. Christiana Baleho obdivujem čo raz viac, zahral to naozaj perfektne ba až na Oscara. Natočené je to s prehľadom. Kamera je skvelá a vizuálne je film niekde úplne inde ako iné filmy. Keď si budem chcieť užiť poriadnej psychologickej drámy, pustím si Mechanika. Film je treba vidieť viac krát. Zatiaľ sú to silnejšie 4*. 80% ()

reky

Hodně povedený thriller, nikoliv však úplně originální. Inspirace Mementem a Klubem rváčů mi přijde celkem zjevná, tím bych skončil se zápory, jestli to tak lze nazvat. Co se týče samotného děje, tak přibližně od 20. minuty filmu jsem měl dva tipy na to, jak to nakonec dopadne, z nichž varianta mnou považovaná za méně pravděpodobnou se nakonec ukázala býti správnou. Samotný konec proto není zas tak překvapivý, což je na jednu stranu škoda, na druhou stranu je však třeba uznat, že k filmu perfektně sedne a leccos dovysvětlí. Atmosféra filmu je taky výstavně ponurá, nějakých teplých barev si divák moc neužije. K Baleovi asi nemá cenu něco psát, nevim jestli na působivost jeho výkonu měl větší vliv jeho vzhled nebo samotné herectví, každopádně to, co podstoupil kvůli této roli (viz zajímavosti), hraničí alespoň podle mě se zdravým rozumem, uznání si samozřejmě zaslouží, troufám si říct, že bez něj by ten snímek byl poloviční. Prozatím 87% ()

URBAN

Divné a atmosfericky dost ponuré ... Hmm ... Je to dobrý , ale vzbuzuje to nějáké hodně špatné emoce . Škoda že to nebyl jenom nějáký kratas . ( 17.7.13/MAC ) ()

Nivenx

Vynikající film! Hned na začátku překvapí Bale svým anorektickým vzhledem a velkým neznámým jeho života, kde postupně se dostáváme do hloubky jeho duše. Hodně dlouho tvůrci tají opravdovou podstatu a většinu stopáže přemýšlíte a dáváte si různé možnosti, jak film může dopadout a nechává Vás hádat. Když už je na konci pravda docela zřejmá, tak i přes to překvapí jak to vyřeší. Já jsem si film užil a při hodnocení opravdu nevím, co bych kritizoval, jelikož jsem si to nad míru užil. Rozhodně tomuto filmu neuškodí další projekce. 85% ()

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy