Scénaristou a režisérem filmu je Michel Gondry, vynalézavý tvůrce oceněných filmů, mezi něž patří například kultovní Věčný svit neposkvrněné mysli. Nauka o snech je podivínským výletem do kolážové říše divů, která je vyrobena z papíru, celofánu a představ. Nauka o snech je laškovná romantická fantazie odehrávající se v chaotickém mozku Stephana Mirouxa (Gael Garcia Bernal), mladého výstředního muže, jehož sny mu neustále napadají reálný svět. Když dřímá, stává se z něj charismatický moderátor „Stephane TV,“ který přednáší „nauku o snech“ do papírových kamer. Ve skutečném životě má nudnou práci ve vydavatelství Pařížského kalendáře a hyne láskou ke své sousedce Stephanie (Charlotte Gainsbourg). Přestože je Stephanie Stephanem zezačátku okouzlena, je zmatena jeho dětinstvím a labilním postojem k realitě. Stephanův spolupracovník Guy (Alain Chabat) je obyčejný praktický chlapík a snaží se Stephanemu radit, jak se chovat k opačnému pohlaví. Stephane však žije v obláčcích a neposlouchá ho. Protože není schopen získat si srdce Stephanie když bdí, rozhodne se hledat odpovědi ve svých snech. (oficiální text distributora)

wray

volne pokracovanie eternal sunshine... asi tak by som to zhrnul. Mal som tu smolu (alebo stastie? alebo - to tak bolo narocky?) ze titulky boli len take polovicne a tak som v niektorych francuzskych/spanielskych pasazach nevedel presne o co ide ale - aj to k filmovemu zazitku pri tomto filme patrilo :) proste "haluz" - keby to bolo spracovane na dnesnej fimovej urovni (triky, animacie, cgi) tak by som asi pisal ze vyborny surealny zazitok, ale takto - je to len "mile". zaroven je to romanticky film, a aj ta laska nie je taka ako v dnesnych americkych romantickych komediach - je tiez len "mila". takze ked to zhrniem - velmi divny, ale zaroven velmi mily film. nedam viac ako 3* (tento typ umenia asi neviem celkom ocenit) ale - aj tak, doporucujem. ()

Tsuki003

Nauka o snech se mého srdce bohužel nijak zvlášť nedotkla. Jsem ochotná přiznat, že jsem to nejspíš nepochopila. Ale nedokázala jsem se vžít ani do atmosféry filmu, ani žádná z postav si ke mně cestu nenašla. Občas mi secvaklo a ve vyjímečné chvilce jsem si myslela, že děj a jednání postav chápu. Něco se mi líbilo, něco už ne. Tak půl na půl. Možná za pár let budu mluvit jinak, dneska jenom za tři. Nápad jistě dobrý :) ()

marrrrian

Zvláštny zážitok. Podávaný námet a spracovanie od polky stráca na lesku. Čo sa najskôr javí ako zaujímavé, zvláštne, prípadne umelecky sprostredkované, to sa môže stať tŕňom v oku diváka. Vtipné scény sú náhodne rozmiestnené, ale podarené, nápady sú podávané jeden za druhým, avšak výpovedná hodnota bola stále menšia a menšia. I keď sa to stále tvárilo ako snová rozprava hlavnej postavy so sebou samotným, pobehujúcim niekde v polospánku. Čisto teoreticky - v snoch je dovolené všetko, či to dáva zmysel, alebo nie a keď ich snívame, vždy chápeme o čo v nich ide, sú nám jasné súvislosti a to aj keby sa neodohrali. Lenže tu, aj keď sú stvárňované sny, pozeráme na film. To je asi hlavná slabina inak dobre mysleného príbehu. Je to ako keď niekomu rozprávate svoj sen, on ho počúva, ale len vo vás to vyvoláva určité pocity. Poslucháčovi neukážete iskru, ktorú mal váš sen vtedy v noci. Tá ostane vo vás a tá podľa mňa ostala i v tvorcoch filmu, pretože to pôsobilo ako neosobné chŕlenie všetkej fantázie, ktorú mozgy zúčastnených dokážu vymyslieť. Divák potom počuje úvod a neskôr len bla bla bla. Bolo to ťažké (možno skôr ťaživé a depresívne) pozeranie, s postavami zvláštnych charakterov, ktoré jednajú zvláštne vo zvláštnych udalostiach jednej zvláštnej lovestory. ()

Igy007

Jako by ožila Hermína Týrlová. Nádhernej film od režiséra Věčného svitu. Do hlavní ženské role sice mohl obsadit ženu a ne mladýho Gainsbourga, ale i tak prostě plnej počet hvězd. ()

jiziczek

Krásný zajímavý film. Prolínání snu a reality. Papírové dekorace (nikdy bych nevěřil, co všechno lze vytvořit z papíru:) ) Jinak tradičně přesvědčivý výkon GGB, a opravdu vtipná scéna s papírovým autíčkem. ()

Tocino

Fantazie, fantazie.. je vidět že pro to aby byl film koukatelný a nebyl nudný není třeba mu dát přímou dějovou linku od začátku až do konce ale pouze lehce nastínit a poté jen nechat diváka sledovat a kochat se fantazií autorů. ()

Jeer

Když jsem tento film shlédla poprvé, moc se mi nelíbil, ale nedalo mi to a musela jsem se na něj podívat znovu a znovu... Nakonec mě dostal. Je to jedním slovem úlet, ale v pozitivním slova smyslu. Díky němu se dostaneme do úplně jiné reality a díváme se na svět očima malého-velkého kluka Stephana, žijícího ve svém vlastním světě snů a majícího problém sžít se s obyčejnou, nudnou a šedou realitou. Stephan se po smrti otce vrací do Paříže za matkou, kterou v dětství opustil, když se jeho rodiče rozvedli. Matka stále nemá na syna čas, zato mu najde práci, která Stephana psychicky ubíjí. Stephan se seznámí se svou sousedkou Stephanií, ve které konečně najde spřízněnou duši a zamiluje se do ní. Ona ho sice také miluje, ale odmítá ho - možná ji děsí jeho bláznivé nápady nebo má špatné zkušenosti s muži. Postupně k sobě hledají cestu. Příběh je sice jednoduchý, avšak o to více film překypuje fantaskními nápady a originálními triky, je zde např. papírové město, ve kterém Stephan "plave", ožívající předměty a textilní zvířátka, televizní studio uvnitř Stephanovy hlavy, malinkaté hory se sjezdovkou a lyžaři - vše v papíru a plsti. Vždycky, když se na tento film podívám, zlepší mi to náladu a okamžitě dostanu chuť vzít nůžky, lepidlo, jehlu, nit a začít něco tvořit :-) ()

SpeedyL

Pozoruhodné, šílené a přesto s velkou myšlenkou. Pro plné pochopení filmu bych si ho musel pustit znovu, ale bohužel zas tak mne asi nezaujal. Zajímavě podané prolínání snů a přítomnosti doplněné o špetku tvorby z kartonu a umění ;-)... 80%. ()

jimmyisagirl

Přijdete domů večer z práce, nikdo vás tam nečeká. Utahaný, znechucený lidma okolo vás. Teplý ponožky. Kakao. Peřina. A Nauka o snech ....a je to dobré:) ()

Kivis

Dříve jsem to hodnotil jako prvotřídní výtvarnou záležitost, ale kromě té výtvarné stránky mi přišlo všechno takové povrchní, nedotažené, odbyté. Prostě udělejme film, kde se výtvarně vyřádíme a na obsah, hudbu, herce, kameru a další věci kašleme. Teď jsem Nauku o snech viděl po dlouhé době (myslím, že celkově potřetí) a přišel jsem na chuť i té milostné zápletce a dalším vztahům. Všechno to má něco do sebe a všechno to dává docela smysl. Akorát to ne každý (včetně mě) stihne vnímat hned při první projekci. ()

robbez

Nespoutaná dětská hravost a fantazie, která v něčem připomíná Amélii z Montmartru nebo filmy Terryho Gilliama. Gondry má neuvěřitelně vytříbený a originální výtvarný cit. Mimochodem asi trpí nějakou fixací na krabicový papír. ()

kuri-noha

No nevím, na téma snů mi to přijde až moc obyčejné. Jako celek mě to nijak zvlášť neoslovilo. I když nápad skvělý - Gondry je prostě přírodní úkaz s hlavou v oblacích. ()

UnderDeath

Já vám nějak nevím.. Koukal jsem na to v odpočinkové, nekritické náladě a musel jsem se dost přemlouvat, abych to dokončil, jestli to v sobě mělo něco hlubšího a nebyla to jen slátanina reality a snů, tak já to v tom neobjevil. Možná jsem podcenil onu odpočinkovou náladu, ale když už mozkový výplach, tak Enter the Void.. 2/5 za vizualizace a snahu, jinak nuda ()

vinducha

Moje 1. setkání s panem Gondrym , není to úplně má krevní skupina , ale je to hračička  a má svůj nezaměnitelný rukopis , docela milá pohodová záležitost. ()

Shidlo

Bylo to tak zvláštní a propletené a chvílemi nesrozumitelné a občas i mimo realitu a....něco mi to připomnělo...SEN!... Myslím, že pokud chtěl Michel Gondry vyložit atmosféru našich snů, tak to nemohl udělat lépe. Občas ráno taky přemýšlím, jak se do toho mého hrnce snění přimíchala zrovna tahle událost či osoba...a nebylo to nedávno, co jsem si celý den vyčítala, že jsem snědla celou tabulku čokolády a najednou jsem si uvědomila, že jsem přece žádnou neměla a že to byl vlastně jen krásný sen...nebo nebyl?? ()