Scénaristou a režisérem filmu je Michel Gondry, vynalézavý tvůrce oceněných filmů, mezi něž patří například kultovní Věčný svit neposkvrněné mysli. Nauka o snech je podivínským výletem do kolážové říše divů, která je vyrobena z papíru, celofánu a představ. Nauka o snech je laškovná romantická fantazie odehrávající se v chaotickém mozku Stephana Mirouxa (Gael Garcia Bernal), mladého výstředního muže, jehož sny mu neustále napadají reálný svět. Když dřímá, stává se z něj charismatický moderátor „Stephane TV,“ který přednáší „nauku o snech“ do papírových kamer. Ve skutečném životě má nudnou práci ve vydavatelství Pařížského kalendáře a hyne láskou ke své sousedce Stephanie (Charlotte Gainsbourg). Přestože je Stephanie Stephanem zezačátku okouzlena, je zmatena jeho dětinstvím a labilním postojem k realitě. Stephanův spolupracovník Guy (Alain Chabat) je obyčejný praktický chlapík a snaží se Stephanemu radit, jak se chovat k opačnému pohlaví. Stephane však žije v obláčcích a neposlouchá ho. Protože není schopen získat si srdce Stephanie když bdí, rozhodne se hledat odpovědi ve svých snech. (oficiální text distributora)

wito

v skutocnosti ani neviem, co si o tomto snimku mysliet. jeho hravost, atmosfera, styl a samozrejme vytvarna stranka mi ale ucarovalii natolko, ze ho musim ocenit... ()

Ronee

Spočiatku som nemala veľmi rada Gonndryho experimentovanie vo filmoch, prišlo mi to všetko také zvláštne, strácala som sa v tom...ale po čase som vrátila k filmu Náuka o snoch a tiež k Večnému svitu nepoškvrnenej mysle a začalo sa mi práve toto experimentovanie páčiť. Odvtedy, čo som tie filmy videla prvýkrát totiž už ubehlo dosť času a ja som zistila, že Gondry je naozaj v tomto výnimočný, že nikto iný nenatáča tak, ako on, originálne a vlastne jednoducho. Aj v tomto filme si zaexperimentoval svojim tradičným spôsobom, hral sa s kamerou, strihom, papierovými kulisami...príjemný a vtipný filmík. ()

freyinec

Asi bych normálně komentář k takovému filmu vynechal, protože bych zkrátka nevěděl co napsat. Právě proto se o něčo pokouším, protože takto zvláštní snímek, kde víte, že hlavní protagonisté emoce opravdu jen nepředstírají a vy to s nimi prožíváte, se často nevidí. Silné, těžko stravitelné, možná i nedotažené, prostě to musím vidět znovu. ()

Nicolettes

Gondryho fantazie si vážně zaslouží obdiv. Pro mě sice trochu moc bláznivá divočina nesrovnatelná s dokonalým Věčným svitem neposkvrněné mysli, ale nemůžu si pomoct.. V tom filmu zkrátka byly určitý momenty, který mě čímsi naprosto zasáhly. Nauka o snech je jeden z těch filmů s nepopsatelným kouzlem, který odhalíte hned po jejím zhlídnutí. Nebo taky ne. ()

JonasJonas

Co je to realita? V běžné řeči i ve filosofii to, co je, případně souhrn všeho, co je, na rozdíl od pouhých představ, iluzí, přání, možností atd. Proč však podléhat definicím. Já říkám. Realita je pro mě svět, který doopravdy vidím, případně souhrn všeho, co cítím, na rozdíl od toho, co vidí většina lidí, ale ne všichni. Krásný film! ()

Izz

Zábavné,dojemné,kouzelné,sympaticky trhlé,jako sny.Při sledování Nauky o snech jsem se cítila jako na horské dráze plné úžasných nápadů.A k tomu Gael Garcia Bernal ve své prozatím nejlepší roli! Nádhera. ()

Ewík

Konečně zase trochu jiný způsob tvorby filmů než ten mainstream, který se na mě tlačí ze všech stran. Nádherné inspirativní dílko, které mě pohladilo po duši, což Gondry prostě umí. Stephan je sice cvok, ale propadla jsem mu. I když žít s ním by pro mě bylo nejspíš noční můra. ()

Maras.L

Možná jsem byl moc blízko plátna, možná jsem si neměl číst všechny oslavné komentáře, možná jsem neměl od filmu nic čekat, možná jsem měl špatnou náladu nebo možná... a to je vlastně fuk, je tu příliš "možná" najednou na to, aby to byla náhoda. Nauka o snech byla pro mě velkým zklamáním. Od počátku až do téměř samotného konce se mi nepodařilo se do filmu hlouběji ponořit. Veškeré na pohled krásné dění na plátně jsem sledoval s jakýmsi podivným odstupem. Místo toho, abych ani nedutal a proplouval příběhem, tak jsem stál spíše na břehu a když jsem už už pomalu vstupoval do řeky filmu-snu, tak mě vždy zavčas vytrhnula nějaká nejapná nebo zbytečně vulgární scéna a vrátila nazpět. A nezachránily to ani brilantní snové nápady - nohy v mrazáku jsou dokonalé! Těžko odhalit, čím to všechno bylo způsobeno, ale když se tak zamyslím, tak jsem měl z filmu dojem, jakoby se jednalo a o nějaký 105 minut dlouhý videoklip - krásné obrazy a téměř žádný obsah (že Gondry je i režisér videoklipů jsem se dověděl až tady, tak mě ani tahle informace moc nepřekvapuje). Zkrátka nemůžu dát víc a doufám, že mě, mí přátelé, za to nezavrhnete. -------------------------------------------------- Tak na film jsem šel pro jistotu podruhé, abych zjistil, jestli jsem náhodou na poprvé něco nepřehlédl, abych byl v jiné náladě, která filmu bude třeba přát víc a vůbec jsem byl zvědavy, co to se mnou udělá napodruhé. No, neudělalo to se mnou vůbec nic. Na svém prvním příspěvku nemohu změnit ani písmenko. ()

Spectacle

Obyčejný příběh jednoho muže (kluka) a jeho neopětované lásky zabalený do fascinujícího vizuálního zpracování pro všechny, kteří odmítají přijmout realitu, malí hlavu plnou snů a nikdy nevyrostli. ()

LaValse

Tak po takovém filmu jsem dlouho toužila. Dlouho jsem čekala. A není náhodou, že s tím nakonec přišel Michel Gondry. Génius, umělec který se vyznačuje svou hravostí, barevností, fantazírováním a hlavně bezednou studnicí nápadů. Jeho díla nejsou pro každého. Jen pro ty, co se občas dokáží přehoupnout přes práh dospělosti zase zpět, co umí uvolnit ve všech svých smyslech místo na tu podívanou. Mě to prostě šíleně baví, jak nás učí o snech. Nauka o snech je podle mě jakýmsi pomyslným vrcholem jeho vyjádření. Je to tak absurdní až téměř dokonalé a každý se v tom světě plném celofánu a obláčků z vaty najde. Michel Gondry je prvním člověkem, který umí sny vyjádřit tak, jak opravdu vypadají. Bláznivě, barevně, surrealisticky, nepochopitelně, ironicky, zběsile a něžně zároveň. Takové jsou naše sny, nebo ne? ()

Mr.Roman

V dnešnej dobe neobyčajne originálny, vynaliezavý a inšpiratívny film. Je priam úžasné akou veľkou škálou nápadov a predstáv jeho tvorca hýri. Navyše je aj výborne obsadený, len škoda, že chvíľami prevládala predstavivosť nad príbehom, ktorý by si zaslúžil troška viac reality, aby držal tento bezpochyby ojedinelý snímok pohromade a odstránil niektoré nudné pasáže. ()

LuNaj

Shlédnutí tohoto filmu jsem docela odkládal, nevěřil jsem, že mu přijdu na chuť. Byla by chyba, kdybych ho neustále ignoroval. Naivně zmatený a zároveň infantilně vtipný snímek. ()

LaMadame

Nauka o snech...tak jest...prapodivná to věc. Také ráda sním, občas téměř nerozeznajíc realitu, ale nikdy to není natolik děsivě zvláštní retro plné kartonu. Michel Gondry pro mne zatím zůstává nepochopen-navzdory všemu a všem. ()

Bigwave

Pomocí filmu jsme pronikli do snů jednoho mladého zamilovaného muže, který se nesnaží o nic jiného než zaujmout svojí přitažlivou sousedku. Celý film byl neskutečnou přehlídkou koláží, kolážových animací a různých infantilností. Moc rád sním jak v noci tak i pří všedních obyčejných dnech. ()

Soubi

Bezesporu zajímavý film. Jen jsem se někdy ztrácel v rozlišení snů od reality a také mi vadil (jakjenbychtořekl) pesimistický ráz filmu, který by poté celý vypadal v úplně jiném světle (snad mi to vadí o to víc, protože jsem "postižen" ve stopové míře stejným problémem jako hlavní hrdina a tak nějak bych si přál, aby můj příběh skončil dobře :D Diamant mohl být vybroušen do dokonalosti, takto se pouze rozlomil ve dví PS: po několika dnech přemýšlení docházím k názoru, že to je tak dobře. Bylo to natočeno tak, jak to natočeno být mělo :) ()

Avarga

Ubohá trapná sr*čka, u které se člověk nudí, kroutí hlavou a ještě se za skoro celý film cítí trapně... Hvězdičku dávám za toho punkáče... ()