Krvavé pobřeží

Příběh filmu Krvavé pobřeží se odehrává v roce 208 v Číně během vlády dynastie Han. Ačkoliv Číně vládl jeden císař - Han Xiandi, země byla rozdělena do mnoha proti sobě bojujících států. Na západě měl vládu v rukou ambiciózní premiér Cao Cao, který používal císaře jako svoji loutku, východ ovládal císařův strýc Liu Bei. Cílem Cao Caa bylo zničit všechna království a prohlásit sebe za jediného vládce sjednocené Číny. Jeho protivník Liu Bei se snažil získat na svoji stranu království Wu, ležící na jihu zemi, kterému vládnul Sun Quan. Liu Bei k němu vyslal svého vojenského poradce Zhuge Lianga, který se zde seznámil s místním vicekrálem Zhou Yu, s nimž se velmi spřátelil.

Když Cao Cao zjistil, že se tato dvě království stala spojenci, vyslal proti nim armádu osmi tisíc mužů a dvou tisíc lodí. Doufal, že zabije dvě mouchy jednou ranou. Armáda se utábořila v lese Crow u řeky Yangtze, na jejímž druhém břehu, tzv. Krvavém pobřeží tábořili spojenci. Zdálo se, že se zmenšujícími zásobami jídla a prořídlou armádou, jsou spojenci v koncích. Zhou Yu a Zhuge Liang dali hlavy dohromady a díky své moudrosti se jim podařilo obrátit vývoj války. Následovaly nespočetné bitvy na zemi i na moři, které vyvrcholily nejslavnější bitvou v čínské historii - bitvou u Rudého útesu (Čchi´ Pi) na jižním břehu Jang-tse. V boji bylo potopeno dvě stě lodí a směr čínské historie byl navždy změněn.

Tato slavná bitva byla jednou pro vždy zachycena v románu „Romance of the Three Kingdoms“. Přesto, že je kniha stará více než 700 let, pořád je v celé Asii velmi populární. Bylo podle ní uděláno více než tucet počítačových her a množství komiksových knížek. Režiséra Johna Woo tento příběh přitahoval více než 20 let, ale v tehdejší době neexistovaly vhodné podmínky, technické ani finanční, které by umožnily vznik tak velkého a nákladného filmu. Příležitost přišla v létě 2004, když producent Terence Chang poprvé přiletěl do Pekingu a začal dávat dohromady plán i potřebné finanční prostředky. (oficiální text distributora)

padlar

Já těm čínským historicko válečným filmům na chuť asi nikdy nepříjdu. Zde jsem se navíc ještě trochu ztrácel mezi jednotlivými hlavními postavami. ()

El_Koko

Tohle není Chi Bi... Tento film nemá vůbec smysl, kdo se ale podívá jenom na něj a odsoudí Chi Bi jako celek, ať se jde vycpat, to je jako kdyby jste JKR řekli, ať zkrátí celou sérii Harryho Pottera o půlku, ale ať zachová dějovou linii. Nelze, a proto nebuďte ignoranti, udělejte si pět hodin času a podívejte se na PLNOU a PLNOHODNOTNOU verzi, která je výkladní skříní čínské "historické" kinematografie, učebnicí masových vojenských scén, neuvěřitelnou plejádou emocí, zenových momentů a esencí Čínského myšlení, jak jen může být shrnuto do pouhopouhých pěti hodin. Evropští distributoři nepochopili Vůli Nebes, stejně jako Cao Cao, a jejich zkrácenina a pokroucenina Opus Magnum Johna Woo si vyslouží hubených 65%, zatímco originál jako celek hodnotím na 89% ()

PORTER44

Docela působivá historická podívaná,pár akčích scén bylo dost originálních tisíce šípů zabodaných v lodích které pak vypadaly jako ježci bylo zajímavé,nebylo tam tolik romantiky jako v některých Činských velkofilmech a ke konci byla velkolepá bitva s dobrou vizuální podívanou. ()

Lukinsons-

Tuhle sestřihanou verzi jsem vydržel sledovat něco přes půl hodiny....nevykreslený charaktery, až moc divoký střih, urychlený a tudíž nezáživný příběh a celý je to strašně splašený. Prostě katastrofa... ()

PsenickaR

John Woo už měl plné zuby hollywoodských producentů, kteří mu říkali, co smí a nesmí ve filmu použít, kolik mrtvol ukázat, kolik krve prolít a vrátil se do Číny. Tady dostal obrovský rozpočet, masy komparsistů a natočil fantastický velkofilm a to s minimem digitálních triků! Už od začátku, kde jsou představovány hlavní postavy, které budou hýbat dějem sedíte jako přikovaní a užíváte si ty neskutečné scény a trpíte s nimi. Film má spád, bojové scény jsou naprosto přehledné a ano, užíváte si i ty úžasné momenty, kde zní hraní na flétnu a nebo se komunikuje pomocí hry na hudební nástroje a ani nedutáte, když se učíte správné přípravy čaje. Nejlepší čínský velkofilm a naprosto zasloužených 100%. ()

Oshinobi

Nádherný, přenádherný válečný epos. Nechybělo tomu nic - akce, skvělé bojové choreografie, hudba, kostýmy. Doporučuji ale kouknout na nezkráceno verzi, která dohromady nabízí bezmála 5 hodin zábavy. ()

APLSMLS

Pro příznivce legendy Romance Tří království a hráče série Dynasty Warriors už od dob PS2 to pro mě byla slušná chuťovka! Nevím, jak bych hodnotil bez vztahu k tématu, každopádně akční a kostýmová část díla funguje tak jako tak. Pro fanouška je pak sledování oblíbených hrdinů Zhao Yuna, Zhou Yua, Zhang Feie, Guan Yua, Gan Ninga, Liu Beie, Sun Quana, Huang Gaie, Xiao Xiao, Cao Caa, Zhuge Lianga a Sun Shang Xiang, v jejichž kůži jsem na bojištích staré Číny zprovodil ze světa sta tisíce vojáků, radost pohledět. Jen jsem se občas musel zastydět, že se ve tvářích protagonistů občas ztrácím a nevím kdo je kdo, haha, ale to tak od půlky filmu z větší části odpadlo. Velká bitva u Chi Bi, kdy se setká přesila Wei s aliancí království Wu a Shu a uplatní slavná strategie za pomoci samotných Nebes, to je přece samo utkání moc versus ctnost, síla versus čest, nadvláda versus spravedlnost, dobro versus zlo, strach versus láska. Příběh starý jako lidstvo samo. Super. ()

Bale v nejdražším čínském velkofilmu

Bale v nejdražším čínském velkofilmu

26.12.2010

V květnu odstartuje Christopher Nolan natáčení The Dark Knight Rises a jeden by čekal, že Christian Bale se v klidu připravuje na návrat do Batmanova kostýmu a v další sebevražedné tělesné proměně… (více)

Království zabijáků Johna Woo

Království zabijáků Johna Woo

15.06.2010

Po megaprojektu Krvavé pobřeží a krachu velkofilmu z dob čínské revoluce 1949 se John Woo odmlčel. Najednou je tady ale s filmem, který nejen produkoval (spolu se svým dlouholetým parťákem Terencem… (více)