jayman

Hoci som knihu nečítal, verím, že je lepšia. Potešily ma narátorské monológy hlavnej postavy, nepotešil ma dvojznačný záver. Ale čoraz viac si užívam tieto sondy do hlavy, ktoré len tak plynú. Absencia nasilu prekvapujúcej (alebo ešte viac zahmlievajúcej) pointy, by ma tentokrát potešila. ()

DaleCoper

Zajímavý film který jistě stál za zhlédnutí s velmi pro mne odpudivou hlavní postavou. To do jisté míry platí s vyjímkou Williama Dafoe o postavách vedlejších rolí. Film působí tak trochu jak Vlk z Wall Streetu na LSD. ()

mrclTV

Preboha, čo som to práve dopozeral? Bale tu celý čas rozpráva ako keby svoj život predával v teleshoppingu a celkovo je to utrpenie sledovať. Ale zase treba ho pochváliť, lebo tak d*bilne hrať postavu človek nevie len tak a musí mať nejaký talent. Ultra trápny wtf výlet do mysle materialistického psychopata z najvyššej vrstvy. Ani neočakávané finále s hlbokým monológom film nevytiahne. ()

AgnesDee

Moc nechápu hodnocení tohoto filmu. Na tento film je přece radost pohledět - nádherná kamera, výběr skladeb a originální hudba, a na Baleovi je vidět, že si roli užívá. Ano, zanechá v nás spousty otázek, ale forma natočení je nádherná. A za tu si vyšší procentuální hodnocení zaslouží. ()

Gamekeeper77

Film podle mýho dost přesně zachycující bezmeznou aroganci finančních nenažranců z Manhattanu, která je mi odpornější než všechny ty zvrácenosti hlavního protagonisty, který jsou vlastně jen jeho a popravdě, myslim, že v jistý formě je máme skoro všichni. Jinak film jako takovej mě sice zaujal a udržel mojí pozornost, žádná scéna, výkony herců, samotnej scénář a natož pak pointa mě ale bohužel neuchvátily a nechaly celkem chladným. 65%. ()

Honzimir67

3/10 - Dle mého nezajímavé. Člověku tento film nic nedá, ale dobře, beru to tak, že když se chcete podívat na nějakou "ujeťárnu", tak se podíváte na tohle. Vlastně myšlenka filmu je taková, že člověku, který má svým způsobem vše, chybí to "vzrůšo"- zabíjení. A to je vše. Film měl děj, a nějaký ten závěr taky. Moc jsem se ani nenudil, ale nevím... Nikdy jsem si tento žánr s psychopaty neoblíbil, a jsem jenom rád. Nedokážu si představit, že bych se na něco takového dobrovolně opakovaně díval s úsměvem na tváři. Jediné, co se mi líbilo, byly MEME scény, ale ty už nedělají tvůrci, ale komunita. Já stále věřím v zákon, že filmy o psychopatech se líbí jen psychopatům (tím nechci nikoho urazit), ale zajímalo by mě, jestli mě vůbec někdy tato "víra" opustí. ()

JosefTomas

Ambiciózní satira, která přišla stejně brzy jako Poslední akční hrdina. Oba filmy, ač naprosté protiklady, kritizují a kritizují trefně. Tyto případy byly však ukázkou toho, že publikum není vždy na podobné zjevení připraveno. Americké psycho dokáže snadno zběhnout k tomu, že je považováno za psychologický thriller až skoro horor, protože vraždy. Leckoho tak může praštit do očí fakt i zde na ČSFD, že druhá kolonka žánru je komedie. Co je vtipného na vraždách? Nic. Většina lidí totiž považují za dobrý vtip takový vtip, který jim osobně přijde vtipný. U filmu jsem se nezasmál ani jednou, ale chápu to označení. Dialogy jsou egoisticky přestřelené, rádoby intelektuálně věcné, ale přitom jsou směšné. Postava Batemana má budit strach a respekt, ale přitom je to jen emočně nezvládnutá troska, jehož práce je v podstatě nic za velký prachy. Jeho posedlost sexem a násilím je až vtipně přehnaná, reakce okolí je absurdní a už jen fakt, že může pokračovat v tom co dělá, je jeden velký joke atd. Satirická neviditelná hmota, která drží pohromadě Americké psycho, je neskutečně pružná do všech stran. Ten film možná nedokáže strhnout klasickým diváckým zážitkem během sledování, ale dotváří ho v momentě, kdy skončí a je možnost o něm přemýšlet. A v tomhle nemá prakticky konkurenci. ()

hrumsrt

Ještě dávno předtím než se z Christiana Bale setkal se svojí osudovou rolí, když ztvárnil Bruce Waynea/Batmana v Nolanově netopýří trilogii, dostal tenhle výjimečný herec svojí generace roli v druhém celovečerním filmu zkušené dokumentaristky Mary Harron, která zoufale toužila filmovému světu dokázat, že má i na dramatičtější pojetí filmu.. Její celovečerní debut je sice naprosto nerevoluční, ale ukázal, jak Harronová přemýšlí o postavách, a jak dokáže do filmu implementovat některé psychologické, nebo sociální otázky... Ta velká šance přišla hned v dalším celovečerním kousku, kdy dostala možnost filmově zhmotnit legendární román Breta Easton Ellise s totožným názvem Americké psycho. Už samotné vydání knižní podoby bylo složité, jelikož dlouho autorovi trvalo, než by konečně našel odvážné nakladatelství, které by mu ji bylo ochotné teda vydat, ale po době obcházení společností to vyšlo... A netrvalo dlouho a z knihy byl na americkém trhu obrovský hit, že se zase očekávalo, že by mohl z knihy ihned vzniknout celovečerní snímek, ovšem podobně jako s knižním vydáním, i to audiovizuální se muselo potýkat s řadou problémů.. Když studio začalo oslovovat herce na hlavní roli, okamžitě šli za velkými jmény (Brad Pitt, Edward Norton), studio mělo nakonec jasného favorita, jakým měl být čerstvý idol dívčích srdcí z velkofilmu o nejznámější lodi na světě, Leonarda DiCaprio.. Rýsovalo se to hezky a Leo už měl dohodnuté s producenty smlouvu i honorář, když tu se ale do jednání vložila Mary Harronová a začala studiu vyhrožovat, že je to silně proti její představě, že absolutně nestojí o to, aby hrál jejího Batemana někdo, kdo ještě nedávno poskakoval na kulisách v jednom z největších romantických filmů všech dob a vůbec se jí nelíbila představa dostat takhle zaškatulovaného herce, a dokonce na čas odstoupila i od smlouvy.. Situaci nakonec musel zachránit až sám DiCaprio, který od role odstoupil a svojí inciativou přispěl k navrácení Harronové k projektu. Ta přišla se silnějším postavením a studio jí dalo větší volnost, díky čemuž pak do role dosadila i Christiana Balea...  No a ovšem zbytek už je historií, kdy Bale k roli přistoupil s obrovskou profesionalitou a na samotné přípravě jak ústřední roli uchopit údajně strávil několik týdnů, než ho napadlo výsledné provedení (traduje se, že měl na telefonu vytočené číslo agenta s rozhodnutím se role vzdát, když tu uviděl v televizi Toma Cruise v nějaké večerní show, jenž mu svým tehdejším projevem vnukl inspiraci)... Americké psycho je příběh Patricka Batemana, který je ve dne úředníček, jaký tvrdě pracuje, užívá si svého luxusu, má krásnou snoubenku a perspektivní život před sebou.. Ovšem i přesto všechno má potřebu si večerní život zpestřit občasným rozčarováním a uvolněním páry, že občas někoho zabije.. Jedná se o dokonalou psychopatickou představu, kdy Bateman žije důkladný uhlazený život, který přenáší i na samotné dokonalé provedení vražd, kdy ale oběti pokaždé přenese do uvolněného stavu, v němž v něj mají plnou důvěru, když on je "zklame" a nicnetušíce je usmrtí.. Americké psycho je na jednu stranu pouze krásně vypadající napínavá cesta sériového vraha do spáru kriminální policie, ovšem současně jde o příkladnou studii moderního vraha samotného, jenž v našem případě jen ventiluje konvencemi a luxusem zkažený všední život. Tedy smyslná kritika konzumentarismu a moderního života vůbec... Samotné podání filmu si dost dává záležet na svém vykreslení chladnosti vražd, které přesně zrcadlí sexuálnější scény, ale obojí má v sobě cosi přitažlivého a vzrušujícího.. Obsazení v čele s geniálním Balem neztrácí téměř nikde a je až škoda, že Defoe v roli detektiva na něj zkrátka nestačil, i přesto že postavě přidal parádní energii a podobně jako většina castingu si svoje působení užíval.. Možná škoda, že není tolik diváků ochotno jít více do hloubky a nejsou se schopni přenést třeba přes fakt, že ona povrchnost je v některých okamžicích čistý tvůrčí záměr.. Ale komu se povede brát Americké psycho i z jiných úhlů, dostane naprosto jedinečný filmový profil, kde jsou lidé pod "pouhým" společenským tlakem donuceni jednat protizákonně, a co víc my jako diváci jim stejně budeme ve vzrušení fandit.. Zatraceně dobrá podívaná, u níž je klíčem, nevidět to poprvé když vám je patnáct, nýbrž když už máte něco načteno a zažito.. Proto při opakovaném zhlédnutí dostávám diametrálně odlišné Americké psycho.. Kdo se nechce trápit, má v tom trošku stylizovanější kriminálku s hromadou okolní vaty, ovšem kdo se poddá, dostává vzrušující a znepokojující náhled do zkaženého vnitra moderního občana, kterému k výbuchu stačí jen škrtnou sirkou.. Děkuji všem zúčastněným, že vůbec měli odvahu a takovou výdrž něco podobného divákům ukázat! Jde o jeden z nejpoutavějších filmů, ke kterému není na škodu se vracet a jaký jsem vůbec, kdy viděl! "Another Martini, Paul?" 100% () (méně) (více)

ostravak30

Bret Easton Ellis se asi nechal inspirovat slavným filmem Psycho. Nebo že by snad byla až taková náhoda, jak moc podobná jsou si jména obou vrahů? U Patricka Batemana jde ale přece jen o něco jiného. Je bohatý, může si vše dovolit a stvořil ho současný systém. Wall Street. Drahé obleky, pití, restaurace, zcela jiný životní styl, který většině z nás nebude nic říkat. Aby pro mě bylo Americké psycho zajímavější, musel bych z tohoto vraha poznat ještě víc. Kde se vzala jeho chuť zabíjet? Měl to v sobě vždycky? Kdy se to v něm definitivně zlomilo? Já ve filmu vidím jen šíleného maniaka, který s chutí zabíjí a sexuální scény. Zajímavé mi třeba přišlo, jak jedna z jeho obětí utíká z bytu, buší na ostatní byty, ale zřejmě má Bateman štěstí (nebo spíš ti lidi), protože nikdo není doma. On ovšem hodí motorovku ze schodiště a trefí ji. Na finančníka podivuhodně dobrá trefa. Tu pak předvedl i při souboji s policisty, když mu stačil jeden výstřel, muži zákona pálili jak šílení a netrefili ani ň, a hned vybuchlo auto. Není však pochyb, že Christian Bale zahrál roli skvěle. Ovšem trochu by mě děsil výrok, kdybych se pohyboval v jeho okolí, že postava, s níž se nejvíce ztotožňuje, je právě masový vrah ()

krivkin

výborná blbost, ten film mě fakt baví, ačkoliv po každém shlédnutí vymýšlím nové a nové teorie co s tím závěrem, ten mi do toho nějak nesedí, nevím... ale celý film je neskutečná podívaná, je to velmi originální, např. scéna předvádění vizitek nebo jak se Bateman "nakrucuje" před svojí kamerou při sexu s prostitutkami atd. ()

Weirdman

Rozbeh je božský. Nápaditý, vtipne cynický. Originálny príbeh sa rozvýja ako po masle. Síce sa skladá jedna pošahaná scéna na druhú, ale všetko fajne klape... Ale potom sa stane NIEČO, chvíľu na to nabehnú záverečné titulky a na pery sa tlačí "WHAT THE FUCK?!!!" ... (●) ()

DooFooS

To pozlátko, elegance a stoprocentní perfekcionismus na povrchu s sebou vždycky nese něco úchylného a to nejen ve filmu. ()

mablo

Tohle není sice film, který zařadíme mezi "své TOP," ale každopádně to není fádní snímek či tuctový film, námět je zajimavý, ale u tohohle filmu, což mi velice vadí, nemá cenu přemýšlet...nenechá ve Vás žádné dojmy, nicméně určitě stojí za zhlédnutí ()

gotham

Velmi zvláštní, ale velmi kvalitní snímek. Role Patricka Batemana sedla Christianu Baleovi jako ušitá přímo na tělo, tímto filmem prakticky nastartoval svojí kariéru. Je to jeden z těch filmů, kde sice vím, že hlavní postava je magor, hajzl a šílenec, kterej by měl co nejdřív jít pod kytky, ale Bale je prostě tak fantastický a charismatický, že mu prostě člověk skoro musí fandit. Jinak tento film naprosto vystihuje lidovou frázi, že peníze kazí charakter :-D 80% ()

Cechyno4

Docela slušné. V hlavě mi utkvělo pár drsnějších záběrů. Celý byt postříkaný krví, atd. A k tomu všemu vrahova hudba :) ()

Exanimus

Film, který nám ukazuje jak moc může být dnešní "smetánka" vyšinutá. A dokonce jí všechno může nechutně projít ! Christian Bale to v roli psychopata dokázal opravdu na jedničku. Jeho konkurent snad může být jen Jack Torrance ve filmu Osvícení :) ()

Reproduktor

Brutální sonda do duše party bílejch límečků pro který je středobod vesmíru mít hustou vizitku a skvělí sáčko. Průmerněj film ale Christiana Bale zvedá film o hvězdičku výše. ()