Láska nezná hranice a ve vzpomínkách je nesmrtelná. Ralph Fiennes v titulní roli amerického filmu, oceněného devíti Oscary... Román Michaela Ondaatjeho "Anglický pacient" (1992), vyznamenaný po svém vydání ve Velké Británii prestižní Bookerovou cenou, jakoby se vzpíral filmovému zpracování. Příběh velké lásky a zrady, zasazený do konce 30. let a do doby 2. světové války, je vyprávěn v několika časových rovinách a v poměrně složité flashbackové struktuře. Těžce zraněný „anglický" pacient (nazývaný tak proto, že byl vytažen z hořícího britského letadla) neví, jak se jmenuje, ani si nic nepamatuje ze své minulosti. Když jsou ostatní ranění převezeni, zůstane znetvořený muž v opuštěném a vyrabovaném klášteře spolu s kanadskou ošetřovatelkou Hanou, která se o něho stará a snaží se s ním komunikovat. Muž, který o sobě tvrdí, že se jmenuje Lászlo de Almásy, postupně odhaluje události, jež začaly před válkou v Egyptě, kde pracoval pro Královskou geografickou společnost při mapování Sahary, a pokračovaly až do června 1942, kdy Angličané opouštěli Tobruk. Jeho milostný vztah k manželce kolegy Katharine se prolíná s osudem Hany, která trpí utkvělou představou, že všem svým blízkým přináší neštěstí a má strach o sikhského poručíka Kipa, s nímž se sblížila a jemuž hrozí neustálé nebezpečí při odstraňování nevybuchlých min. (Česká televize)

kingik

Těžce "zraněný" anglický pacient, nazývaný tak proto, že byl vytažen z hořícího britského letadla, si nic nepamatuje ze své minulosti. Když jsou ostatní ranění převezeni, zůstane znetvořený muž ve vyrabovaném klášteře spolu s kanadskou ošetřovatelkou Hanou. Muž, který o sobě tvrdí, že se jmenuje Lászlo de Almásy, postupně odhaluje události, jež začaly před válkou v Egyptě až do června 1942, kdy Angličané opouštěli Tobruk. Těžkopádně pojatá romance má ve svých řadách herce, do kterých se nelze zamilovat anebo si je přes jejich pohnuté osudy oblíbit. To byl čistě můj osobní pocit z nich. V tom případě pak už jen hrozí nuda, pěkně nasnímané obrázky, dobře odvedená práce maskérů a také po technické stránce zvládnutý film, ale nad tím vyvstává pocit sklíčenosti nad filmem, který mě neoslovil. 40% ()

Ivoshek

Strašně dlouho jsem se Pacientovi vyhýbal. Asi kvůli tomu plakátu, který vyvolává představu, že to celé bude další romantický film, kde v pozadí vybuchují bomby. No a pak to jednou dávali v televizi, a já koukal a koukal, až jsem to dokoukal. Ten film je samozřejmě někde v základu romantický, ale to všechno okolo, co se v severní Africe děje, na to se tak dobře kouká... A poslední cesta a útěk válečného zajatce, aby zvládnul to, co musí, to jsem mu prostě musel fandit, i když to u filmů normálně nedělám. ()

Marigold

Jsem asi necita, ale mně ten příběh po chvíli neskutečně lezl na nervy. Pan režisér brnká na emotivní strunu s takovou okázalostí, že ta má praskla asi po půl hodině a zbytek příběhu jsem jen prokroutil hlavou. Na konci jsem se cítil jak po konzumaci dvou kil přeslazených kremrolí... Takový Doktor Živago, to byla jinší podívaná! ()

aniiicka

"I promise, I'll come back for you. I promise, I'll never leave you." Snímek, který má pro mě výjimečné kouzlo a určitě se silně zapsal do mé filmové paměti. Chápu ty, co jako nedostatky vytýkají délku. Ne každý je stavěn na rozsáhlá milostná dramata. Mně ale dlouhá stopáž vůbec nevadila, spíš ještě přidala na monumentálním dojmu (v pozitivním smyslu) a vtáhla mě do děje. Oscarový snímek má vynikající herce - opět brilantní Ralph Fiennes, kterého miluju téměř v každém filmu a jeho charizmatický, záhadný Almásy patří k mým oblíbeným filmovým postavám...dále pak skvělá K. S. Thomas, která podle mého názoru byla pro roli osudové Katharine perfektní. Společně oba tvořili jeden z nezapomenutelných filmových párů. Oscar překrásné, jemné Juliette Binoche mluví za vše a potěšil mě i Colin Firth. To čím si mě Anglický pacient z velké části získal je HUDBA, která je pro mě tak nádherná, geniální,....že bych se s její chválou zřejmě zdržela déle. :) Gabriel Yared zkomponoval čistý klenot a soundtrack filmu se mi zřejmě nikdy neoposlouchá (doporučuji skladbu - As far as Florence, Cave of Swimmers nebo Rupert Bear). Jen zajímavost - kdo viděl trailer a líbí se mu hudba v jeho druhé polovině, tak to je The Telegraphist - love theme (Randall Meyers) - http://www.youtube.com/watch?v=5RfcsDWEAKM&feature=channel_video_title, nepochází z filmu, ale jeho hudbě je podobná.....K samotnému filmu - mě prostě zasáhl ústřední milostný příběh, zejména díky hereckému ztvárnění Almásyho a Katharine. Tajemné prostředí nekonečné pouště, romantické dialogy (o druzích písku-na to by mě Ralph dostal :)), hudba, atmosféra 30. let...vše je krásné. Je zde také zobrazeno kruté prostředí války, zejména scény s ukrytými minami jsou silné. Je pravda, že někde mohl být film kratší, ale to je pro mě malý nedostatek. Oblíbených scén mám mnoho - tanec, bouře v poušti, hra na klavír nebo čtení dopisu od Katharine (to už jsem ale měla promáčený kapesník). Tento (doslova) velkofilm mohu vřele doporučit. Moc moc se mi líbil. :) Almásy o poušti - I once traveled with a guide who was taking me to Faya. He didn't speak for nine hours. At the end of it he pointed at the horizon and said, "Faya!" That was a good day. Z Almásyho deníku - Betrayals in war are childlike compared with our betrayals during peace. New lovers are nervous and tender, but smash everything. For the heart is an organ of fire. Z dopisu Katharine - We die. We die rich with lovers and tribes, tastes we have swallowed, bodies we've entered and swum up like rivers. Fears we've hidden in - like this wretched cave. I want all this marked on my body. Where the real countries are. Not boundaries drawn on maps with the names of powerful men. I know you'll come carry me out to the Palace of Winds. That's what I've wanted: to walk in such a place with you. With friends, on an earth without maps. The lamp has gone out and I'm writing in the darkness. http://www.youtube.com/watch?v=WHm8yzC0uEs&feature=related * http://www.youtube.com/watch?v=SNNrMdwwfMQ&feature=related * http://www.youtube.com/watch?v=BcSzqqaidbA () (méně) (více)

castor

Úzkostlivý zpěv ženy osvítí hrubé plátno a štětec malující postavu. Vzápětí je kdesi nad Saharou sestřeleno německé letadlo s anglicky mluvícím pilotem a neznámou ženou. Plameny trosek nakonec vydaly pouze ošklivě popáleného muže a ukončily krutě tragický příběh osudové lásky. Aniž bych rozplétal rozmáchlý děj, pozadí filmu a jeho přijetí (7 nominací na Zlatý glóbus a 12 na Oscara mluví za vše), i odmítání, ocením herecké výkony všech zúčastněných, režijní pojetí, výpravu, velkolepá je i kamera Johna Sealea, který unikátně nasnímal krásné obrázky pouště (natáčelo se v Itálii a Tunisku) a především romanticky laděnou scénu houpající se Hanu a Kipa ve světlicí osvětlenými malbami toskánského kláštera, a barvitě ukolébavou, klavírní hudbu Gabriela Yareda. ()

• Slavný producent Saul Zaentz po několika letech komentoval finanční přispění a vliv už tehdy svým způsobem nechvalně proslulého producenta Harveyho Weinsteina (o jehož pozdějších soukromých prohřešcích, které jej dovedly až k mnohaletému trestu vězení, tehdy ještě nebylo nic známo): "Harvey je strašlivý člověk a a podvodník. Moje firma je s ním dodnes v právním sporu, protože se s námi navzdory gigantickému úspěchu filmu nepodílel na zisku a falšoval účty. A zároveň roztruboval, že právě on zachránil Anglického pacienta. To je lež! Pravda je, že jsme se museli bránit jeho vlivu - svým finálním střihem chtěl Harvey film zničit, stejně jako to později udělal v případě Gangů New Yorku a několika dalších filmů." (NIRO)
  • Celosvětová premiéra proběhla 6. listopadu 1996 v Los Angeles. (Varan)
  • Když Kip čte při zneškodňování bomby sériové číslo, kombinace začíná "K-K-I-P..." Bomba má tedy jeho jméno doslova na sobě. (novoten)

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

19.08.2021

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (více)

Bratři Weinsteinovi nespí

Bratři Weinsteinovi nespí

04.11.2005

Když na přelomu března a dubna tohoto roku po 25 letech bratři Weinsteinovi ohlásili svůj odchod z vedení společnosti Miramax, neboť se nepohodli s majoritním vlastníkem, studiem Disney, bylo jejich… (více)