Fotr je lotr

Svokor je lotor

Komedie / Romantický

USA, 2000, 104 min

Jay Roach

Jim Herzfeld, John Hamburg, Mary Ruth Clarke (původní scénář), Greg Glienna (původní scénář)

Peter James

Randy Newman

Scénografie:

Rusty Smith

Kostýmy:

Daniel Orlandi

„Bol som z neho vydesený už keď bol záhradník.“ Až ma prekvapilo, ako ma to nebavilo (v Amerike to bol obrovský hit a rýchlo vzniklo pokračovanie). Priemerná situačná americká komédia s veľmi nesympatickými hereckými výkonmi (pozor, nie hercami!), ktorej komerčný úspech je pre mňa (takmer) záhadou. Ben Stiller tieto dobrosrdečné popletené typy vždy zvládal na jednotku (až divák ľahko zabudol, že zvláda i náročnejšie party) a ako zdravotná sestra Greg Yebal (v slovenskom preklade, držte sa, Greg NADRŽANÝ!!) je taký dôveryhodný, až ma jeho „vtipné okamihy“ vôbec nebavili, ale vstávali mi z nich vlasy dupkom a cítil som sa trápne namiesto neho celú hodinu a pol. Jeho kombinácia s „vážnym“ Robertom De Nirom príliš nefunguje, ale v roku 2000 bol De Niro ešte klasik a nie herec, ktorý na staré kolená neuvážene skáče do najbližšieho vlaku (zdravím SHOWTIME, INŠTITÚT GODSEND, PRÍBEH ŽRALOKA a spol.), takže vidieť tohto držiteľa dvoch Oscarov (za ZÚRIACEHO BÝKA a KRSTNÉHO OTCA II) v čisto komediálnej úlohe bolo na nezaplatenie už tak akosi z princípu (tou skutočnou lastovičkou však bolo už Ramisovo – podstatne lepšie – ANALYZUJ z roku 1999). No, aby som to zosumarizoval – pripomína mi to skôr nezáživný polotovar, ktorý nie je hodný toľkých talentovaných mien (minimálne režisér Roach bol podstatne lepší v príbehoch Austina Powersa). Našťastie, hŕstka vydarených scénok zaháňa nudu aspoň symbolicky, keď už inak nie (splašky v záhrade, cikajúci kocúr, plavky, za Ježiša Krista sa pasujúci Stillerov osobný kamarát Owen Wilson).(17.1.2009)

Po komedii PREBER SI TO je to dalsia z mojich oblubenych komedii s De Nirom a velkou mierou k tomu prispel aj neustaly smoliar Ben Stiller.(30.7.2007)

Tento film je dokonalou ukážkou toho, že starec Robert DeNiro nemusí svoje nadanie predvádzať iba v úlohách gangsterských lotrov, ale taktiež mu vynikajúco sekne aj obyčajná oddychovka s veľmi podarenými hláškami okorenených iróniou presne tak, ako to mám najradšej. Scéna s rozbitou urnou pri večeri nemá obdoby. A ten De Nirov roztrpčený cool pohľad! :-)(8.10.2008)

Duchovní otec Austina Powerse natočil jednu z klasik rodinné komedie. De Niro se Stillerem rozhodně zatím ve formě. 65%(26.9.2015)

Skutecne povedena komedie, hlavne diky Benovi Stillerovi a Robertovi De Niro. Sice mi pride, ze Niro se do komedii moc nehodi, ale tady hraje bejvalyho agenta, takze mu role dobre sedla. Kdyz se k tomu navic prida Stiller, kterej ma celej film fakt desnou smulu, tak vzninke velice nadprumerna komedie. Samozrejme tu je dost klise, par scen je trapnejch a misty temto zadrhava, ale ty vtipne momenty prevazujou. A par scen je skutecne dokonalejch.(14.8.2005)