Na zámek v podhůří Krkonoš přijíždí nový majitel Štěpán (J. Prachař) se snoubenkou krásnou komtesou Blankou (D. Morávková) a mladším bratrem Adamem (J. Nedbal). Cestou kočár nešťastně srazí kolemjdoucí dívku Lidušku (L. Skleničková), Adam jí pomůže a ona se do něj zamiluje. V horském městečku je ještě jeden nový příchozí, národopisec Jiráček (O. Sokol), který sbírá místní pověsti a nevychází z údivu nad tím, že zdejší lidé ještě věří v Krakonoše. Díky Adamovi Liduška získá místo zahradnice na zámku, jenže také brzy zjistí, že Adam je beznadějně zamilovaný do Blanky. Sobecký a lakomý Štěpán se dozví od Jiráčka o nevídaných pokladech skrytých v krkonošských horách a je odhodlaný je získat, zvlášť, když Adam náhodou objeví vlašskou knihu, která pomocí tajných značek popisuje, jak se k nim dostat. Jenže rozluštit je nedokáže ani Jiráček. Po první neúspěšné výpravě se ukáže tajemný cizinec a nabídne Štěpánovi, že ho k pokladům dovede. Požaduje za to vlašskou knihu a největší drahý kámen, který najdou. Poklad skutečně objeví, ale Adam zapře drahokam, který vzal tajně kvůli Blance. Štěpán, který se nehodlá s nikým dělit, chce cizince připravit o život. Cizinec však v rozhodující chvíli odhalí svou pravou tvář. Je to Krakonoš! A strašný trest přijde vzápětí. Podaří se Lidušce zachránit Adama? Jakou záhadu skrývá starý obraz na zámku Hůrka a co strašlivého se v horách kdysi odehrálo? A kdo je vlastně Krakonoš a jaké je jeho největší tajemství? (Česká televize)

Kreptry

Peter Bebjak už svým odvážným Martinem ukázal, že zvládne natočit hezkou pohádku. A povedlo se mu to i teď. David Švehlík jako Krakonoš byl úžasný, Ondřej Sokol jako vědec/spisovatel mile vtipný. Jan Nedbal a Leona Skleničková se k sobě hodili a byli opravdu hezkým párem. A k tomu všemu ještě krásná výprava, dobrý scénář, pěkné kostýmy a povedená hudba. Jsem nadmíru spokojená. ()

sikky

Inu, mezi nejlepší pohádky se to nezařadí, ale v bídě posledních let je to jeden z těch slušných, má to děj, cca logiku, vtip, obsazení i výpravu. ()

Basniknoci

Když jsem jí viděla poprvé byla jsem nadšená, měla jsem obavy, že to bude další laciná parodie na Krakonoše, ale vyrazilo mi to dech. V ivysílání jsem jí viděla nejméně dvacetkrát. Baví mě ta příroda, čistota záběrů. Jakub Prachař i Ondřej Sokol svou roli hráli opravdu věrohodně. Jan Nedbal mě s dobrosrdečnou Leonou Skleničkovou jako pár bavili. Pro Krakonoše alias Davida Švehlíka mám výraz největšího obdivu. Role Krakonoše byla sama o sobě záludná, laťka zde byla vysoko, nicméně zahrál ho na víc než na výbornou. Zkráceně: Obsazení vynikající, zahráno výborně, scénář a námět též výborný a režie skvělá. Příroda okouzlující jako vždy. Pro tuto pohádku je pro mě i pět hvězdiček málo.  Tleskám. ()

Jimmy.y

Chyběla mi klasická zápletka s Trauntbergem, hlášky Anče, Kubo Hajnej.... Na druhou stranu název filmu mi dal odpověď na Krakonošovo tajemství :) Švehlík zahrál velmi důstojně a pokorně svou roli ()

aragonit

Podle mě, jedna z těch lepších, nových pohádek, na kterou se dá dívat a místy mne i pobavila, pěkná, vyvážená úroveň, omlouvá anachronismy a jiné nedostatky, jako je neoriginalita.... ()

dalia

Velmi pěkný film, sympatičtí herci a opět trochu jiné zpracování motivu Krakonoše. Příjemná pohádka bez pitvoření a přehrávání. ()

Sylviiik

Půvabná pohádka, která si na nic nehrála. Prostě a elegantně natočená, krásná příroda, hlavní hrdinka hezká a příjemná, Prachař jako vždy v negativní roli, které mu sedí, Švehlík jako fešák Krakonoš, Sokol perlil.. 🙂 Moc hezky se na to koukalo a poučení na závěr, které by každá správná pohádka měla mít, tu také nechybělo. Konečně zase jednou natočeno něco, co stálo za shlédnutí. Tleskám! ()

Calabria

Zase trochu jiný typ pohádky a taky byla super, jsme zkrátka mistři pohádek a jenom se v nich lepšíme. Je zvláštní jak filmy máme často dno bez velkých nápadů a pohádky vypadají kamerově, herečky i zvukově a vším vlastně docela sexy a jde jen o nějakou diváckou chuť děje. jediný co mě tam vlastně vadilo byla myš ta tam být nemusela - vypadala uměle. ()

Cael

Neškodilo by, kdyby si autoři nastudovali něco o 19. století, Krkonoších i pověstech o Krakonośovi... Krásná je pohàdka Krakonoś a lyžníci, tohle je trochu kýčový paskvil... ()

Tomas129

No konečně pořádná česká pohádka po X letech! Žádný trapný humor, nesmyslný děj či rozhodnutí. Vzdání pocty našemu Krakonošovi! Velmi pěkně zpracováno. Ano, na Hollywood s CGI nemáme, ale na naše poměry velmi pěkné! Druhý díl bych klidně uvítal.  Příběh Krakonoše měl hloubku, žádná hovadina. Opravdu pěkné :) Ps. K negativním komentářům - přijde mi, že se sem dostal hloupý plevel, který na sebe akorát potřebuje upozornit. Smutné. Když bude hodnocení nízké, záměrně zvýším na 5 hvězd. ()

multi.V

Příjemné překvapení. Svižný děj, krásná příroda a příjemné herecké obsazení. Pro mě opravdu povedená pohádka. Nebýt Olafa a jeho českého dabingu, dal bych snad i pátou hvězdu. Jedna hvězda patří i Dianě ()