Lovci lvů

• USA The Ghost and the Darkness (více)

Michael Douglas a Val Kilmer bojují s nebezpečnými zvířaty uprostřed africké přírody.
Stavební inženýr, plukovník John Henry Patterson přijímá od cynického podnikatele Beaumonta snad nejtěžší úkol svého života - stavbu železničního mostu ve východní Africe. Britové se tam snaží předstihnout německou a francouzskou konkurenci. Most má být postaven za pět měsíců. Za šest měsíců Patterson očekává narození dítěte, a tak chce být ve stejnou dobu doma. Při realizaci úkolu však nepřekonává jen stavební problémy, ale musí se dočasně proměnit v lovce lvů, kteří napadají domorodé dělníky. Proti záludnému páru krvelačných zvířat přezdívaných Duch a Temnota je téměř bezmocný. Dokončení železniční tratě do oblasti slonoviny je tak silně ohroženo. Patterson si proto na pomoc proti lvům přizve zkušeného lovce Charlese Remingtona...
Skutečnými událostmi inspirovaný dobrodružný film režiséra Stephena Hopkinse, jehož děj se se odehrává v roce 1896 ve Tsavu (dnešní Keni). Profesionálního lovce lvů Charlese Remingtona ztvárnil Michael Douglas (Honba za Klenotem Nilu, Skandální odhalení, Americký prezident). Neohroženého stavitele Pattersona si zahrál Val Kilmer (Přísně tajné, Top Gun). Američí filmaři úspěšně těží z nádherné a divoké africké přírody, natáčelo se v Jižní Africe v rezervaci Songimwelo Game v provincii Mpumalanga. Přitom bylo použito drezúrovaných lvů i jejich animatronických modelů. Velkou zásluhu na úspěchu snímku má uznávaný scenárista William Goldman (je podepsán například pod tituly Butch Cassidy a Sundance Kid, Všichni prezidentovi muži, Maratonec, Chaplin), který již ve scénáři dokázal příběhu vtisknout rafinované napětí. Kameru vedl proslulý kameraman Vilmos Zsigmond (Někdo se dívá, Nebeská brána).

Rok 1896. V tábore Tsavo vo východnej Afrike stavia britská vláda posledný úsek železničnej trate s dĺžkou 580 míľ z Mombassy k Viktóriinmu jazeru. Briti sa ponáhľajú, aby prekonali konkurenčné krajiny v získaní lukratívneho obchodu so slonovinou vo východnej Afrike, a na to je železnica nevyhnutná. Podplukovník Patterson (VAL KILMER) má postaviť most cez rieku Tsavo - záverečný úsek budovanej trate. Táto úloha sa však mení na nočnú moru. Tábor začnú prepadávať ľudožrútske levy, ktorí čiernych delníkov doslova decimujú. John sa musí vyučiť za lovca levov. Preto povolá skúseného lovca Charlesa Remingtona (MICHAEL DOUGLAS). (oficiální text distributora)

Jan XXIII

poprvé, kdy byl natočen celkem věrohodně útok lva na člověka.Pro mě dokonalý film.Pěkná hudba která navodí patřičnou atmosféru. ()

Arren

Jako obvykle jsem si klepal na hlavu, proč zase zvolila česká distribuce tento podivný překlad názvu. V průběhu filmu jsem si ovšem sypal popel na hlavu a v duchu se omlouval. Totiž hlavní myšlenka nebyla volbou českých variací poskvrněna a pro mě to znamelo milé překvapení. Film je prostě skvělý. Nesouhlasím, že Val Kilmer byl zastíněn Michaelem Douglasem. Dle mého jeho velký film a výtečný herecký výkon. Atmosféra filmu je tak hmatatelná, že občas čekáte, kdy lev vyskočí přímo z obrazovky. Scénu v mlze jsem skutečně prožíval se zatajeným dechem, až mi nedostatek vzduchu vždy připomněl, že se musím nadechnout. Výborný zážitek. ()

Radu1

Jeden z mých oblíbených filmů, takto si představuji dobrodružný film. Do Tsava se brzy chystám na dovolenou... ()

zurivymlok

S odstupem času musím tento snímek docenit. Nejedná se o žádný super skvost, ze kterého člověk padne na prdel. Ale ve svém žánru, filmech o vraždících bestiích, to je naprosto a nesrovnatelně kvalitnější a uvěřitelnější. Od Čelistí je to snad jediný snímek v rámci žánru, který se nevydal cestou naprosté stupidity, má kvalitní scénáře, napětí, atmosféru a kvalitní herecké výkony. Dojem kazí jen závěr, kdy Kilmer utíká před rekreačně běžící kočičkou, kterou v patřičné vzdálenosti od hlavního hrdiny drží pouze série střihů. ()

Grizzlac

Jeden z mých oblíbených filmů. Pátá hvězdička jednoznačně za nádhernou Afriku v národním parku Tsavo a za skvělou hudbu Jerryho Goldsmitha. ()

shinlove

Jeden z nejlepších filmů Vala Kilmera. Moc dobrý příběh v krásném prostředí Afriky. Rád se na tento film občas podívám. 4* ()

killa black

Bože na nebesích to je sračka. Špatní herci, nevyužité prostředí Afriky, hloupé a rádoby filozofující dialogy, neuvěřitelně trapné scény - tohle všechno nám film servíruje po hromadách. To vůbec nemělo vzniknout. No co jiného napsat k filmu, kde sova zaútočí na lovce lvů a ten spadne z posedu přímo před lva zabíjáka nebo když lovci nejsou schopní za 1 MINUTU trefit lva z půl metru na osm pokusů. Tohle mě chvílema až uráželo. ()

Drky

Stavitel Val Kilmer se snaží postavit železniční most, čas do kterého to musí stihnout ovšem není jediným nepřítelem. Větším problémem jsou tajemní lvi terorizující dělníky. Proto na pomoc přijíždí slavný lovec Douglas. Začíná boj s Králem zvířat. Hodně se mi líbilo to napětí mezi člověkem a zvířetem. Chce se mi říci, že lev král zvířat to skvěle zahrál. Každá nová noc ve mě vzbuzovala napětí a čekal jsem odkud lev zase zaútočí. Trefné spojení lva s nadpřirozenými silami ve, které věřili místní domorodci. Opravdu fůra napětí. Hodnocení 4* a 80%. ()

Mr.Lordi

Souboj člověka se zvířetem, líbily se mi skryté přenosy lidských charakterů do podoby lva, místy mrazící scény. Musím uznat, že i přes poměrně krátké časové působení M. Douglase ve filmu jsem si jeho herecký duet s V. Kilmerem užil. 70% ()

komando20

aj po rokoch tento film pozeram zo zatajenim dychom a mam velky rešpekt pred levmi, ozaj krásne natočený film, Michael Douglas ako vždy skvelý :) ()

LadyK

Spomínam, ako som to videla prvýkrát. Myslím, že sa mi dve noci snívalo o levoch - ľudožrútoch. Teraz, kedykoľvek v programe vidím tento film, s mamou zajasáme, pripravíme niečo na chrúmanie, zavelíme "ovládač je náš", uvelebíme sa a vychutnávame :-) Iste, nie je to majstrovské dielo, ale vrámci dobrodružných filmov je niekde vysoko. Napätia či hrôzy si užijete dostatok, rovnako aj krásnej prírody, výbornej filmovej hudby a Michaela Douglasa čoby odvážneho lovca... Skrátka toto vás pribije do kresla a nepustí. A keď si ešte vezmete do úvahy, že snímok bol natočený na motívy skutočných udalostí... tým skôr sa zmietate medzi "chcem ísť hneď a zaraz do Afriky" a "k jej brehom sa jakživ nechcem ani priblížiť" :-D Niektoré zábery mi zostali v pamäti a stačí si ich pripomenúť a mám mierne zimomriavky...napríklad len také "obyčajné" vlnenie sa trávy vo vetre... lev zachytený v skoku na obeť... lev dívajúci sa na vás vražedným pohľadom... a k tomu Douglas so svojím "The Devil has come to Tsavo...I am the Devil"... ()

Robbie

Tento film je jednoducho moja srdcovka. Výborný námet podľa skutočných udalostí, ale samozrejme pre atmosféru a tempo pozmenených do zábavnejšej podoby, ktorá však našťastie nie je typicky americky otravne prehnaná. Práve naopak, dej je napínavý ale zároveň uveriteľný až do konca, čo si osobne vážim najviac. Pre mňa je tento film naozaj výborným dobrodružným dielom, vyšperkovaným po každej stránke, či už vizúalnej, hudobnej alebo hereckej. S postavami som sa naozaj zžil a uveril im každé slovo či gesto. ()

Sachmet87

Film je inspirovaný skutečnou událostí.Což u mě ještě stouplo v jeho hodnocení.Val Kilmer jako stavební inženýr, který má za úkol nejen postavit most přes řeku v Africe, ale i zabít lidožravého lva, který stavbu komplikuje, když požírá všudypřítomné dělníky.Zvrat nastává, když se zjistí že lev nezabíjí sám.Jsou to dva bratři, kteří zabíjejí pro radost.Na pomoc je najatý profesionální lovec Michael Douglas.Jak lvi tak i lovci si myslí, že mají jeden na druhého navrh...ale jen do té doby, dokud mají jeden druhého po boku.Potom zbývá jen pomsta. ()

cozek

Takový čelisti z africké pevniny. Pro mě dobrodružná klasika se super atmosférou. Jen nechápu, že tolik lidí nevidělo Kilmerovo ztvárnění Jima Morrisona. Jak by jinak mohli napsat, že je tohle jeho nejlepší výkon... ()

Naby

Hodne silny pribeh a vcelku verim, ze mohl byt zalozen na skutecnem pribehu. Je tam ale par veci, ktery asi uplne nesedi. Hodne zajimave jsou i vsechny ruzne kultury, co se ve filmu ukazuji, dneska uz by clovek ani neveril, ze jemozne, aby to tam v tu dobu bylo takto pestre. Zajimavy pribeh, dobre zpracovani, spousta napeti, ale i vtipu. Celkem 4,2* ()

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill