Angličanka

Epizody(6)

Cesty Eliho Whippa, vysloužilého zvěda a člena kmene Pawnee, se zkříží s Angličankou Cornelií Lockeovou, která se chce pomstít muži, jenž je podle ní zodpovědný za smrt jejího dítěte. (HBO Max)

Torgal

Komorná melodráma z prostredia Divokého západu, ktorá miestami skĺzava k červenej knižnici, inokedy sa zas utápa v siahodlhých dialógoch. Kamera maľuje krásne scenérie, výprava je ale inak chudobná ako kostolná myš a všetko sa odohrá pred minimom kulís. Celkový look na mňa navyše pôsobil až príliš uhladeným dojmom, v duchu som si ho definoval ako “western pre ženy”. Celý čas som to preto videl skôr na tri hviezdy, potom ale prišla záverečná epizóda. V nej sa ukázalo, že celý príbeh bol omnoho komplexnejší a tragickejší než sa javilo na prvý pohľad. Toto je typ seriálu, ktorý si celý čas drží karty blízko pri tele a všetko do seba zapadne až v samom závere. Priam pozýva diváka aby si ho pozrel druhý krát, iba tak sa totiž dá vychutnať naplno. A v tom je tak trochu problém. Na prvé zhliadnutie je to miestami zmätená nuda a opätovne to pozerať nemienim, zas tak skvelé to nie je. 7+/10 ()

bearmeedek

Pokud chce někdo vidět a hodnotit, musí to rozhodně zhlédnout celé. Protože jako celek je to parádní výtvor. I když jsem byl od začátku na 4*, tak závěr byl podmanivý a nehodlal jsem couvnout zpět. Nejedná se o klasický western, tedy alespoň ne o ten většinový. Tohle je westernové drama, ano je to i road movie,  a důležité je jeho podání. Já tam viděl místy artovou kameru a cítil artové zpracování. A potom je tu úžasná role pro Emily Blunt, která si se seriálem poradila na výbornou. ()

mira.l

Tak tohle byla nádhera!! Příběh, výprava, kamera, hra se světlem, vymazlený prakticky každý záběr, hudba ... no a pak EMILY. Velká paráda, kterou si rád zase někdy zopakuju znova. ()

haWranka

Hodně silný a neskutečně smutný příběh plný bolesti. Škoda jen toho až moc na city hrajícího konce, ani to nebylo třeba. ()

MasterMagic

Jenom kdyby se tak pečlivě starali o podávání příběhových rytmů, tak jako vytvářejí ty nádherné širokoúhlé záběry. Zbytečně překombinovaná záležitost, které by slušilo soustředěnější vyprávění na kratší stopáži. Místy působí nesmírně neohrabaně, jako ty jednoduché střihy v dialozích. ()

papadoce

“Rozdiel medzi tým čo chceš a čo potrebuješ, je v tom, čo unesie kôň.” Natočiť seriál s Emilkou Bluntovie a ja by som to nevidel, to také nebolo. A tak som znova v hajzli plnom nekonečných seriálových minút. Rozvláčne westernové tempo, dlhé zábery, zvláštny humor, dokonalý soundtrack, veľa krvi, veľa mŕtvol, veľa kecov, perfektný indián a krásna vypráskateľná Emilka, to všetko v Angličanke je. Sú epizódy, alebo minimálne momenty v nich, ktoré sú katalógovo rozvláčne, povedal by som, že aj ťahavejšie než vo westernoch bežne bývajú. V tomto najviac kraľuje štvrtá epizóda plná kecov a tiež záverečná časť. Ja myslím ale, že fanúšik westernu to zvládne, a ostatní to budú musieť vydržať, ak chcú pokračovať v sledovaní inak kvalitnej westernovej minisérie. Parádnym spôsobom je zobrazená atmosféra konca 19. storočia v americkej prérii. V každom diely stretneme veľké množstvo väčších či menších zloduchov. Niektorí sú vyslovene chuťovkoví ako napríklad Čiernooká Mog. A v každom diely uvidíme minimálne jeden prestrelkový moment, parádne natočený, mnohokrát originálny a nápaditý. Najlepšou scénou celej série je pre mňa súboj s puškou na 760 yardov. Tá hudba pritom, to malo také emócie, napätie a atmosféru, že som neveril. Krutoprísne. Britký štýl. Len tu Rosamundu Pilcher si mohli ponechať do prdele s nimi. Bez toho by som sa bol zaobišiel. Ja by som vám normálne prijal aj pokračovanie. 80%. P.S.: syfilis už pre mňa nikdy nebude “len” choroba. ()

ŠpetaMarek

Who the fuck is Hugo Blick a jak, je možné, že člověk se jménem jak z 90kovýho porna a téměř nulovým kreditem dokázal napsat a natočit takový skvost? K těm zázrakům přidejte životní roli Chaske Spencera, jehož největším úspěchem v kariéře do té doby bylo nabrat svalstvo pro Twilight, a životní roli Rafe Spalla, jehož ksicht každý zná, ale teprve od teď si bude pamatovat i jméno. Blick si doslova hraje s diváckým očekáváním v rámci žánru a umě servíruje mix prvků typických pro různá období westernového žánru a předkládá ji v totálně depresivním provedení s jemným vkročením do až hororových vod. Kamera, hudba... vše TOP. Jo a Emily... krásně rozkročena mezi křehkou lady a babou co vám s potěšením ustřelí koule. P.S. Jestli v tom někdo vidí červenou knihovnu, nechť si dá seřídit ciferník. ()

Niflheim

70 %. Ambiciózní antiwesternová minisérie odehrávající se převážně v roce, kdy se udál masakr u Wounded Knee. Což o to: nádherné scenérie, decentně podchycený historický kontext, více než ucházející dialogy, na hraně přehrávání excelující Rafe Spall, k tomu faktor Emily Blunt… Vzhledem k mnohým doporučením jsem však očekával více… Angličanka je nejsilnější ve zmíněných dialozích a kulisách, zkratkovitá a nedotažená zápletka mi ale nesedla (asi se nebojím některé její aspekty označit za debilní) a hudba – i přes názvuky hlásící se k Morriconeho odkazu – na výjimky nevýrazná. První půlka série pro mě osobně kvalitnější. Asi paradoxně, jelikož právě od retrospektivního čtvrtého dílu se začne ona „debilní zápletka“ teprve rozvíjet. Možná jsem kvůli předcházejícímu namlsání zbytečně přísný. Místy patřičně hořké („Not looking for blame, favors neither.“), místy sklouzávající ke klišé. Níž s hodnocením určitě nepůjdu, výš s časovým odstupem a po případném zopakování jen možná. ()

alldo.raine

Divoký západ zase trochu jinak. Velmi konverzační, což nebylo vůbec na škodu. Emily Blunt fantastická. V seriálu se objeví poměrně hodně postav a každá zde najde své místo a prostor, který plně využije. Za mě v dnešní době do plusu 6 dílů a ukončený příběh. Jsem rád, že takový to skvělý počin zvládne i někdo jiný, než jen Sheridan. Nakonec dávám plnou palbu, poslední dvě epizody úplnej masterpiece. ()

wege

Jsem dlouhá léta, někdy od doby, kdy jsem poprvé viděl Strážce osudu, latentně zamilovaný do Emily. Viděl jsem toho s ní fakt hodně, tento seriál mi chyběl. Nevím, jak to pojmout. Vlastně obyčejný děj, plný nepěkných věcí. Na rozdíl od třeba Zabijáků rozkvetlého měsíce, kde jsou všechny postavy v podstatě zlé, tady najdete občas trochu dobra. Emily je Emily, té to bude slušet vždy, i se syfilis. Na škodu je jen ta chemie mezi hlavníma postavami, byla více mluvená než opravdu hmatatelná. ()

Stillborn83

Šesťdielna jednohubka, aj keď veľká škoda totálne pomalého a zdĺhavého tempa v úvodných troch častiach – a to som vyznávačom pomalého tempa, ale tu mi to vyslovene nesadlo. Našťastie sa to potom zdynamizovalo, aj keď dosť ťažkopádne pôsobil aj celkový dej, ťažšie sa v ňom orientovalo, zvlášť aj časovými striedaniami, ale našťastie sa to všetko krásne odkrylo vo výbornej finálovej časti, no vo výsledku nemôžem dať viac ako 3 hviezdy. Emily Blunt, aj jej herecký kolega Chaske Spencer, hrali super, fungovala medzi nimi chémia, ale nad všetkými vyčnieval výborný Rafe Spall ako zloduch David Melmont. ()

DJ Kritik

Romanticko-dramatický westernový príbeh, ktorý od začiatku drží svoje tajomstvo za zubami. Divák tuší, ale nevie. Seriál je pekne vyskladaný a pomaly nás vedie k záveru. Niektorí ľudia, ak by boli potrestaní smrťou za svoje činy hneď ako sa dá, zabránilo by sa zbytočným útrapám. ()

CaladanChmur

Jedno velké WOW! Tohle jsem nečekal. Výborný příběh, skvěle zahrané role a k tomu krajina a muzika. Nechci spoilovat, protože z toho finále mi spadla sanice a nerad by jsem někoho připravil o stejný pocit. Rozhodně a bez debat doporučuji. 90% ()

MirkaP

Milá Angličanka překvapila. Kvůli poskakování v čase to vyžadovalo trochu soustředění. Atmosféra v každém díle se dala krájet. A občas došlo i na jatka. Musím se na to podívat ještě jednou, aby se mi hezky spojily všechny souvislosti. ()

cernakus

To si takhle angličan každým coulem sedí u telky nad Nespoutaný Django (2012) a říká si, taky bych se rád vypořádal s temnou minulostí. Ovšem jako správný anglán je přesvědčen, že jeho impérium chybu udělalo, leda tím, že nevyhubilo vzbouřence za velkou louží a tím se nepřímo cítí vinen za následnou genocidu rudokožců. Po 1883 (seriál) (2021) tak vznikl další fajn neo-western. Ovšem jak už jsem naznačil, namísto melanchonické syrové reality nám servíruje sangvinickou revenge road movie. A servíruje ji opravdu dobrou. Schématickou, ale dobrou. Krasinkého ženuška zde nejprve zabíjí a pak až pláče a jede ve velkém. Sympatický hispánec s kapkou indiánské krve hraje nejvíce flegmatického rudocha od doby Klekí-Petry a divák mu věří každý pohyb čela. Mírná rozháranost a scénář zjevně psán na drogách sráží hodnocení diváků, kteří raději více akce a méně filozofování, ale tohle je prostě ke stylu neo-westernů patří. Celkově vzato jednohubka na jedno nedělní odpoledne, která rozhodně stojí za to. ()

ZHODNOTITEL

Na westernové poměry je originální už jenom to, že hlavním hrdinou je žena, která najednou frajery se  zbraněmi zastíní. Kamera respektuje žánr a zároveň  přidává spoustu podhledů, které postavy výrazně umocňují. Přestože základ dějové linky možná není příliš poutavý, vyprávění, které autoři ve všech složkách zvolili to úspěšně dohání. ()

Emily Blunt jako první skutečná detektivka

Emily Blunt jako první skutečná detektivka

19.10.2023

Režisér Jaume Collet-Serra (Mělčiny, Black Adam) si již poněkolikáté zopákne spolupráci s produkční společností Seven Bucks Dwaynea Johnsona a pro studio MGM nyní natočí snímek Kate Warne. Hlavní… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD