Strážce zákona

• slovenský

Strážca zákona

Western

USA, 1971, 99 min

"Tu potečie krv!..., Bude to ich krv..." B. Lancaster už toho vo westernoch odcválal požehnane. Aj tu je rovnako drsný a nekompromisný. Bandu grázlov je odhodlaný dovliecť pred súd za každú cenu, no tí sa samozrejme nevzdajú len tak...Akonáhle som zbadal R. Ryana v úlohe druhého šerifa, tušil som, že tu nebude hrať druhé husle. Musím povedať, že jeho postava bola pre mňa zaujímavejšia ako Lancasterova. Tí dvaja sa výborne dopĺňali. V zaujímavo zápornej roli sa tu objaví aj R. Duvall a prekvapí niekoľko krvavých záberov, aké v tej dobe neboli celkom bežné (prestrelenie hlavy). Vždy ma poteší starší western, ktorý ma nesklame, zvlášť, ak naň natrafím náhodou. Vamos gringos, fajn westernos!..80%.(31.12.2012)

Western, ve kterém se zabíjí, přesto ho lze označit za protiválečný. Málokterý western u mě dostane sto procent, ale Winnerově snímku nemám až zase tolik co vytknout. Příběh rozhodně není nudný, kromě jedné výjimky Bronsonova rozjímání na hřbitově nemá hluchá místa, vše je logické a zapadá do sebe. K tomu béčkový šerif s tváří George Bushe staršího a hlasem Petra Olivy. Dabing celkově hodnotím jako velmi podařený. Jen bych vynechal Maddoxovu milostnou etudu se starou láskou, takhle kapitolka mi k jeho charakteru moc neseděla.(27.5.2008)

Šerif malého mesta Bannock, Jared Maddox, prichádza do susedného Sabbathu, aby odviedol a postavil pred súd sedem cowboyov, čo majú na svedomí vraždu starca. Nebude to však také jednoduché. Obžalovaní muži sú chránencami miestneho všemocného bossa Vincenta Bronsona. Maddox, ale neodíde pokiaľ nedokončí svoju robotu. Striktne ctí zákony, dodržuje pravidlá. Neplatia na neho hrozby, ani prosby. Je tvrdý, zarputilý, neoblomný, neúplatný. Je to rýchly pištoľník s pevnou rukou. Výrobca vdov, zabiják. On je "Strážca zákona". Skvelý film. Zaujímavá zápletka. Profesionálne nasnímaná akcia. Výborné dialógy. Výrazné charaktery postáv. Vyvážené herecké výkony. Vierohodné, dobové kostímy, masky a kulisy. Vhodné hudobné podklady. Päť hviezdičkový western. *****(23.11.2010)

Šerif bojuje za spravedlivost proti přesile, která má raději než spravedlnost peníze. Šerif je bezva chlap.(18.11.2010)

Po létech jsem si "Strážce zákona" znovu pustil a musím své hodnocení změnit nečekaně směrem nahoru. Michael Winner je především akční režisér, ovšem zde se mu povedlo vystavit příběh nejlépe co jsem u něho viděl. Postava šerifa Madoxe je výborně napsaná a svojí zarputilostí dostat zločince za každou cenu mi připoměla Harryho Callahana. Nehraje ho však Clint Eastwood, ale Burt Lancaster, kterému je šitá přímo na tělo. Westernů, které řeší téma viny a trestu je hodně. Ovšem málo který má takto nesmlouvavé finále. V duchu jsem doufal, aby to takhle dopadlo, ale netušil jsem, že se mé tužby uskuteční. Z původních 60% zvyšuji na 80%.(18.9.2007)