poster

Strážce zákona

 • USA

  Lawman

 • slovenský

  Strážca zákona

Western

USA, 1971, 99 min

 • WANDRWALL
  ***

  Šerif bojuje za spravedlivost proti přesile, která má raději než spravedlnost peníze. Šerif je bezva chlap.(18.11.2010)

 • cheyene
  ****

  Velmi zdařilý western, který se nese v duchu "peckinpahovských jatek" a dějově zase trochu vychází z kultovního High Noon. Příběh se odehrává v klasické westernové přírodě plné prachu, kojotů a horkých dní a chladných nocí. Hlavní hrdina v podání Burta Lancastera je tvrdý, nekompromisní a sympatický. Proti němu stojí banda, která je loajální svému pánovi, jistému Bronsonovi, o kterém se však také nedá říct, že by byl vyloženě špatným člověkem. V doprovodu zdařilé hudby se zde pak střetávají různé charaktery postav a rozehrává se vír myšlenek a otázek ohledně zločinu a jeho trestu, důslednosti práva a následků rozsudku. Strážce zákona pro mě bylo velmi milé překvapení.(18.3.2012)

 • Cervenak
  *****

  Postarší (teda bez puberťáckeho vycierania belostného chrupu) Burt Lancaster vo VYNIKAJÚCOM westerne, ktorý stojí na rozhraní medzi klasikou a drsnými 70. rokmi. Zápletka je klasická a nie je veľmi originálna (trochu pripomína Posledný vlak z Gun Hillu), no postavy sú napísané fantasticky a dialógy... Kriste, uvažujem, či vôbec niekto v súčasnom Hollywoode dokáže napísať takéto "rezavé" dialógy. Filmu okrem nich a presného Lancastera vládne neobyčajne svižná réžia jedného z "otcov akčného filmu" Michaela Winnera. Taká práca s kamerou a strihom sa v "starých kovbojkách" len tak nevidí. Vysoké hodnotenie je hlavne za posledné dva výstrely, ktoré dajú filmu podstatne temnejšie vyznenie a posunú ho od klasiky do spomínaných 70. rokov a k experimentovaniu s žánrom a jeho klišé prvkami. Už dávno som si žiadny western tak neužil.(24.6.2009)

 • MM_Ramone
  *****

  Šerif malého mesta Bannock, Jared Maddox, prichádza do susedného Sabbathu, aby odviedol a postavil pred súd sedem cowboyov, čo majú na svedomí vraždu starca. Nebude to však také jednoduché. Obžalovaní muži sú chránencami miestneho všemocného bossa Vincenta Bronsona. Maddox, ale neodíde pokiaľ nedokončí svoju robotu. Striktne ctí zákony, dodržuje pravidlá. Neplatia na neho hrozby, ani prosby. Je tvrdý, zarputilý, neoblomný, neúplatný. Je to rýchly pištoľník s pevnou rukou. Výrobca vdov, zabiják. On je "Strážca zákona". Skvelý film. Zaujímavá zápletka. Profesionálne nasnímaná akcia. Výborné dialógy. Výrazné charaktery postáv. Vyvážené herecké výkony. Vierohodné, dobové kostímy, masky a kulisy. Vhodné hudobné podklady. Päť hviezdičkový western. *****(23.11.2010)

 • Pohrobek
  ***

  Šerif Jered Maddox (Burt Lancaster) přichází do Sabbathu, aby zatknul sedmero mužů, kteří nedávno zabili jistého starého muže. Jsou to nohsledi bohatého rančera Bronsona (Lee J. Cobb), jenž je ve městě pánem. Cotton Ryan (Robert Ryan), městský šerif, se zpočátku chová víc než rozpačitě... Dobrý western s vůdčí o potřebě spravedlnosti nevyvratitelně přesvědčenou postavou Burta Lancastera. Zajímavě pojal svoji vedlejší roli i Robert Duvall.(20.4.2005)

 • - Richard Jordan v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace