Strážce zákona

• slovenský

Strážca zákona

Western

USA, 1971, 99 min

Western, ve kterém se zabíjí, přesto ho lze označit za protiválečný. Málokterý western u mě dostane sto procent, ale Winnerově snímku nemám až zase tolik co vytknout. Příběh rozhodně není nudný, kromě jedné výjimky Bronsonova rozjímání na hřbitově nemá hluchá místa, vše je logické a zapadá do sebe. K tomu béčkový šerif s tváří George Bushe staršího a hlasem Petra Olivy. Dabing celkově hodnotím jako velmi podařený. Jen bych vynechal Maddoxovu milostnou etudu se starou láskou, takhle kapitolka mi k jeho charakteru moc neseděla.(27.5.2008)

Šerif Jered Maddox (Burt Lancaster) přichází do Sabbathu, aby zatknul sedmero mužů, kteří nedávno zabili jistého starého muže. Jsou to nohsledi bohatého rančera Bronsona (Lee J. Cobb), jenž je ve městě pánem. Cotton Ryan (Robert Ryan), městský šerif, se zpočátku chová víc než rozpačitě... Dobrý western s vůdčí o potřebě spravedlnosti nevyvratitelně přesvědčenou postavou Burta Lancastera. Zajímavě pojal svoji vedlejší roli i Robert Duvall.(20.4.2005)

Fanatickí presadzovatelia čohokoľvek sú vždy len odpudivými karikatúrami ideálu, ktorí presadzujú. Aj tu. Šerif túži po spravodlivosti. V mene jej presadenia ženy robí vdovami, ničí usadené rodiny. Neváha sa vyspať so ženatou paničkou. Strieľa od chrbta a z otca robí zlomeného starca. Nič z uvedeného jeho vlastné vnímanie spravodlivosti neruší. Nemá z toho bohvieaký profit, to nie. Má len potrebu konať spravodlivo. Pritom tú spravodlivosť vymysleli zase len nejakí ľudia, zapísali do kníh a povedali: toto je spravodlivosť. Na nejaké okolité vzťahové, emočné väzby sa príliš nemyslelo. O pár storočí sa to zmenilo a spravodlivosťou bolo niečo trochu iné. Vcelku dobrý, i keď námetovo trochu ošúchaný western. Snaží sa o inováciu použitých scenáristických postupov, ale z rámca bežného westernu príliš nevybočuje. Atmosféra, špinavé prestrelky i herecké výkony boli fajn. 68%. Poznámka Dnes (a možno to tak bolo vždy) sa spravodlivosť sa riadi množstvom privilégií toho, voči komu sa má uplatňovať. Ak má privilégií veľa, môže si spravodlivosť aj s jej aparátom zakúpiť. Tento stav sa vo filme naznačuje.(14.12.2015)

"Tu potečie krv!..., Bude to ich krv..." B. Lancaster už toho vo westernoch odcválal požehnane. Aj tu je rovnako drsný a nekompromisný. Bandu grázlov je odhodlaný dovliecť pred súd za každú cenu, no tí sa samozrejme nevzdajú len tak...Akonáhle som zbadal R. Ryana v úlohe druhého šerifa, tušil som, že tu nebude hrať druhé husle. Musím povedať, že jeho postava bola pre mňa zaujímavejšia ako Lancasterova. Tí dvaja sa výborne dopĺňali. V zaujímavo zápornej roli sa tu objaví aj R. Duvall a prekvapí niekoľko krvavých záberov, aké v tej dobe neboli celkom bežné (prestrelenie hlavy). Vždy ma poteší starší western, ktorý ma nesklame, zvlášť, ak naň natrafím náhodou. Vamos gringos, fajn westernos!..80%.(31.12.2012)

Po létech jsem si "Strážce zákona" znovu pustil a musím své hodnocení změnit nečekaně směrem nahoru. Michael Winner je především akční režisér, ovšem zde se mu povedlo vystavit příběh nejlépe co jsem u něho viděl. Postava šerifa Madoxe je výborně napsaná a svojí zarputilostí dostat zločince za každou cenu mi připoměla Harryho Callahana. Nehraje ho však Clint Eastwood, ale Burt Lancaster, kterému je šitá přímo na tělo. Westernů, které řeší téma viny a trestu je hodně. Ovšem málo který má takto nesmlouvavé finále. V duchu jsem doufal, aby to takhle dopadlo, ale netušil jsem, že se mé tužby uskuteční. Z původních 60% zvyšuji na 80%.(18.9.2007)