Strážce zákona

• slovenský

Strážca zákona

Western

USA, 1971, 99 min

Fanatickí presadzovatelia čohokoľvek sú vždy len odpudivými karikatúrami ideálu, ktorí presadzujú. Aj tu. Šerif túži po spravodlivosti. V mene jej presadenia ženy robí vdovami, ničí usadené rodiny. Neváha sa vyspať so ženatou paničkou. Strieľa od chrbta a z otca robí zlomeného starca. Nič z uvedeného jeho vlastné vnímanie spravodlivosti neruší. Nemá z toho bohvieaký profit, to nie. Má len potrebu konať spravodlivo. Pritom tú spravodlivosť vymysleli zase len nejakí ľudia, zapísali do kníh a povedali: toto je spravodlivosť. Na nejaké okolité vzťahové, emočné väzby sa príliš nemyslelo. O pár storočí sa to zmenilo a spravodlivosťou bolo niečo trochu iné. Vcelku dobrý, i keď námetovo trochu ošúchaný western. Snaží sa o inováciu použitých scenáristických postupov, ale z rámca bežného westernu príliš nevybočuje. Atmosféra, špinavé prestrelky i herecké výkony boli fajn. 68%. Poznámka Dnes (a možno to tak bolo vždy) sa spravodlivosť sa riadi množstvom privilégií toho, voči komu sa má uplatňovať. Ak má privilégií veľa, môže si spravodlivosť aj s jej aparátom zakúpiť. Tento stav sa vo filme naznačuje.(14.12.2015)

Šerif bojuje za spravedlivost proti přesile, která má raději než spravedlnost peníze. Šerif je bezva chlap.(18.11.2010)

Podle mne jeden z nejlepších westernů všech dob. Nekompromisní šerif Burt Lancaster v akci. Ve vedlejších rolích výborní Robert Ryan a Robert Duvall. Trailer: http://www.traileraddict.com/trailer/lawman/trailer(1.1.2009)

Šerif malého mesta Bannock, Jared Maddox, prichádza do susedného Sabbathu, aby odviedol a postavil pred súd sedem cowboyov, čo majú na svedomí vraždu starca. Nebude to však také jednoduché. Obžalovaní muži sú chránencami miestneho všemocného bossa Vincenta Bronsona. Maddox, ale neodíde pokiaľ nedokončí svoju robotu. Striktne ctí zákony, dodržuje pravidlá. Neplatia na neho hrozby, ani prosby. Je tvrdý, zarputilý, neoblomný, neúplatný. Je to rýchly pištoľník s pevnou rukou. Výrobca vdov, zabiják. On je "Strážca zákona". Skvelý film. Zaujímavá zápletka. Profesionálne nasnímaná akcia. Výborné dialógy. Výrazné charaktery postáv. Vyvážené herecké výkony. Vierohodné, dobové kostímy, masky a kulisy. Vhodné hudobné podklady. Päť hviezdičkový western. *****(23.11.2010)

Tenhle western mi strašně připomněl Last Train From Gun Hill, až na to, že už jde o antiwestern, demýtizaci žánru, což z tohohle dělá o něco lepší film. Všechny postavy mají motiv proč dělají, co dělají, žádná není jen zlá nebo jen hodná. Hlavní hrdina je napůl záporák, s tvrdohlavostí, s jakou jde do boje, to až přehání. Hlavní záporák má i světlé stránky, chce svou vinu odčinit a má důvod, proč nechce do vězení nebo dokonce na šibenici, ale nejde to kvůli hrdinově zatvrzelosti. Šerif není takový zbabělec, jak si všichni myslí, ale hrdina to také není. Bývalá přítelkyně hrdiny se ohání ctí a věrností manželovi, ale stejně se s hrdinou při první příležitosti vyspí. A tak dále. Strašně se to vyhýbá klišé. Závěr mě strašně překvapil tím, jak nechce být klasický až do poslední chvíle. Bylo tam pár hlušších míst, ale moc jich nebylo, navíc je tu pěkná hudba Jerryho Goldsmithe. Hlavního hrdinu hraje už přece jen trochu starý a tlustý Burt Lancaster, kterému jsem nejrychlejšího střelce zrovna nevěřil, radši bych tady třeba Gregoryho Pecka (tomu by to zrovna sedlo), ale další dvě hlavní role hrají výborní Robert Ryan a Lee J. Cobb, kteří mi ten nedostatek vynahradili.(16.3.2010)