Bouřlivé výšiny

• Česko Větrná hůrka (více)

Když bylo Cathy Earnshawové deset let a jejímu bratrovi šestnáct, přivedl jejich otec do Wuthering Heights ušmudlaného dvanáctiletého chlapce, který změnil navždy jejich životy. Heathcliff, kterého pan Earnshav nazýval darem od Boha měl být vychován jako bratr jeho dvou dětí. A tak to také bylo, dokud byl pan Earnshaw naživu. Nicméně po jeho smrti vykázal Hindley Heathcliffa do stáje. Z chlapce vyrostl tichý a bojovný muž. Nejbližším člověkem byla Cathy, divoká, tvrdohlavá a nesmírně krásná mladá žena. Jejich přátelství vzkvétalo i přes Hindleyho usilovnou snahu je rozdělit... Jenže to vše se změnilo, když se Cathy seznámila s Edgarem Lintonsem a jeho sestrou Isabellou. Svou přirozenou elegancí a kouzlem otevřeli Cathy oči a postrčili ji k více kultivované existenci. A semena tragédie byla zaseta. Sofistikovaným Lintonsovým nemohl Heathcliff konkurovat a mohl se jen dívat, jak vše, co je mu drahé, pomalu odchází. Cathy se rozhodla provdat za Edgara a tím se vzepřít svému osudu. A tak chystá Heathcliff hrozivou pomstu – zničit nejen současnou generaci, ale i její potomky... (Cinemax)

MissSimm

Uhh jde mi z toho mráz po zádech, jak je to depresivní film :D Tohle je jediná verze, kterou jsem zatím viděla a knihu jsem také nečetla, takže bohužel nemám s čím srovnávat. Přesto si myslím, že je film hezky natočený. Složitý, romantický, bolestivý. ()

Carreen

Na Větrné hůrce je má nejoblíbenější knížka, tak jsem možná trochu zaujatá. Tvůrci filmu zde pravděpodobně vyšli z názoru Bronteová jako Bronteová a natočili romantický slaďák z viktoriánského období. Nějak mi tam chyběla ponurost, tajemnost, strašidelnost, hlubší psychologická propracovanost. Vadila mi nedořečenost a nelogičnost, komická trapnost Edgara a Isabely a hlavně, proč sakra hrála mladší Katku zase Juliette Binoche obohacená o blonďatou paruku? ()

ecis

Aj napriek dobremu hereckemu obsadeniu ma tento klasicky pribeh svojim spracovanim neuspokojil. Velmi kratke na velky roman; hoci prostredie je pekne a realisticky pochmurne, o atmosfere filmu uz sa to neda povedat. Pre mna prilis umele a nasilne, ale stale priemerna rozpravka – hadam pre zenske pokolenie ten z lepsich romantickych filmov. ()

haWranka

Nádhera. Ale hrozně děsivá. Juiette Binoche byla prostě úžasná, ale když se v záběru objevil Ralph Fiennes, tak mi běhal mráz po zádech. Nemůžu opomenou ani perfektní hudbu, která dokonale provázela hororovou atmosféru. A hlavně ten, kdo má rád tuhle dobu a kraj, ten bude u vytržení - jako já:) ()

FireTight

Mé první setkání s filmovou adaptací románu Emily Brontëové a dopadlo více než dobře. Samozřejmě, film na knižní podobu nemá, ale myslím si, že filmaři se v tomto případě nemají za co stydět - jejich výsledná práce je více než nadprůměrná (jak ostatně dokazuje moje hodnocení)! :) ()

mira.l

No, bylo to rozhodně lepší než tohle: http://www.csfd.cz/film/3215-na-vetrne-hurce/komentare/ už jenom proto, že to bylo CELÉ!! Ale i tak se nemůžu ubránit dojmu, že tomu prostě chyběla ta ponurost daná charaktery postav, to se prostě na papíře vystihuje líp, co se týká děje, tak základní věci tam jsou, ale přece jen kdo nečetl knížku nebo ji četl před delší dobou, tak asi bude více či méně tápat, jsou tam poměrně velké skoky, některé věci jsou vynechány úplně, jiné brány docela "hopem". Proti Juliette Binoche vzásadě nic nemám, ale asi nebyl nejlepší nápad ji obsadit do rolí Kateřiny i Katky zároveň, a krom toho si myslím, že to chtělo trochu výraznější, charizmatičtější typ. No ale nebylo to určitě takové zklamání jako verze z r. 1970. Takže asi trojka. Jakože tři hvězdičky:). Po shlédnutí dalších verzí třeba upravím. ()

vandalka

Musím říct, že mě tenhle film dostal - vůbec jsem to nečekala. Jestli jsem si představovala nějakou limonádu á la Jane Austen, šeredně jsem se zmýlila. Wuthering Heights je překvapivě drsný, ba brutální příběh o vášni, zradě a pomstě, která zachází až za hranice posedlosti. Není to nic veselého, ale atmosféra mě vtáhla dokonale a já na to prostě jen zírala a čekala, k čemu všemu to povede. Všechny herecké výkony mi přišly skutečně skvělé a to nejen u hlavních protagonistů, ale i u postav méně zásadního významu. Knihu jsem sice nečetla - jinak bych neměla tak naivní očekávání neškodného romantického příběhu - ale po shlédnutí filmu bych ji do rukou dostala ráda. Do jaké míry se filmový přepis povedl či nepovedl tedy nejsem s to posoudit, ale film jako takový je skutečně dobrý. Moc se mi líbilo, jak si postavy leckdy vystačily s minimem slov i gest, jak se všechny ty potlačené vášně a nenávist i bolest na povrch draly jen náznakově, aby později v pravý čas vybuchly v nečekaných zvratech. Nějaký romantický základ tam samozřejmě je, ale celkově příběh za čistě "romantický" nepovažuji, spíš jako psychologické drama založené na dost složitých vztazích propletence hlavních postav. Rozhodně se nenechte romantickou nálepkou odradit, ale ani nalákat :) ()

marmeli

Skvělý výběr herců, skvělá volba hudby, skvělé zpracování. Co více si přát? Ach ano, navíc jedou podle knihy! Emily Brönte/ová je jedna z nejlepších románových autorek tehdejší (i dnešní) doby. Příběh z větrné hůrky je nadčasový a pokaždé mě zaujme - a to jak v knižní, tak i ve filmové podobě. Zvláště tedy této, kde do hlavní role umístili mého oblíbence Ralpha, který roli Heathcliffa zvládl více než jen skvěle. Příběh je plný lásky, vášní, nenávisti, pomsty i bolesti. Jen s obtížemi mě od tohoto filmu dokážete odtrhnout. ()

Lobotommy

Okouzlující ztvárnění. Neříkám, že potřebuju mít v adaptaci všechno jako v knížce, ale tady to skoro tak bylo a příjemně to potěšilo. Mám v plánu vidět ještě pár adaptací tohodle románu, ale tahle u mě v oblíbenosti nasadila příčku fakt vysoko. Fiennes je Heatcliff jak vyšitej. Ta zatvrzelost, nenávist, jízlivost a touha až za hrob byla zahraná mistrovsky! ()

Petus

Přistupovat k filmu natočenému podle milované knižní předlohy nezaujatě jde jen velmi těžko (prakticky vůbec). Srovnávání (byť někdy bezděčnému) zkrátka zabránit nelze. Očekávání jsou vždy velká a jen zřídka bývají naplněna. Představa čtenáře a potencionálního diváka je vždy na 99,9 % odlišná od finální představy tvůrců filmu. Proto jsem byla sama překvapená (velmi pozitivně) tím, že hlavního hrdinu a zároveň postavu, na které podle mě kouzlo příběhu stojí a padá, ztělesňuje právě Ralp Fiennes, protože lepšího představitele jsem si snad představit ani nedokázala. Heathcliff je v jeho podání děsivý, arogantní, zlý, hrubý a přesto všechno nebo snad právě proto zároveň křehký, uražený, raněný a zoufale zamilovaný. A možná mě právě tímhle film natolik obměkčil, že jsem svůj prvotní názor zamkla do první skříně a nechala se unést. A i když je tenhle překrásný příběh lásky, „nenávisti“ a hry osudu na papíře pořád nepřekonatelný, musím uznat, že tohle se taky povedlo. ()

w_laura

Film perfektně vystihl ponurou a chladnou atmosféru knihy, díky čemuž má u mě velké plus. Zároveň mi tam ale něco schází, už se na něj asi víckrát nepodívám, a proto si prostě nemůžu pomoct a hodnotím ho takto. Když už jsem zmínila tu knihu, je rozhodně škoda, že tam nebylo nějakým způsobem zapracováno šílenství Katy, které je v knize velmi znatelné. Nevytýkám to však, filmu to na celkové atmosféře, která je podle mě velmi důležitá, neubírá. Mimochodem Ralph Fiennes je dokonalý představitel Heathcliffa! Nemám k němu co dodat, naprosto jsem mu propadla :) ()

Brooks

Skratkovito podaná romantická dráma, ktorej na kvalitný emocionálny prežitok chýba asi hodina stopáže. Charaktery a myšlienkové pochody postáv by potrebovali viac prekresliť, takto ich činy pôsobia nelogicky a neopodstatnene chladne. Aj orientácia v deji je zložitá, skoky v čase sú príliš krkolomné, jeho rámcovanie voice-overom a flashbackmi je zbytočne mätúce. Veľa zachraňuje úchvatná formálna stránka, obzvlášť pôsobivé lokácie a srdcervúca main theme Rjúiči Sakamota. Vďaka nim z filmu doslova dýcha temná, dobovo realistická, romantická nálada, čo je jeden z dvoch dôvodov, pre ktoré sa oplatí na film pozrieť. Tým druhým je Ralph Fiennes, podávajúci jeden z jeho najpamätnejších výkonov. ()

nmarca

Napětí od začátku do konce, téměř doslovný přepis strhujícího románu, skvostné obsazení: Fiennes je pro mě tím pravým Heathcliffem a Binocheová Katkou, kterou lze pochopit v jejích rozpolcených citech. Krásná hudba, exteriéry, kostýmy, celkově silné vyznění příběhu, prostě nádhera. ()

kometka15

Musím říct, že ve mě tento film zanechal pocit zmatenosti. Jelikož jsem četla román (ale bohužel jsem ho nedočetla celý), možná bude můj názor na film zkreslený, přeci se říká, že knížka je vždy lepší než film. Ale i přesto se mi film líbil, nevím jak to popsat, ale člověku přijde jakoby byl přímo vtažen do děje, jakoby cítil všechen ten chlad a krutost a někde nad tím se vznáší vášnivá láska. Spíše než příběh lásky mi to však přišlo jako příběh o nelidské pomstě. Všechnu lásku a vášeň přebyla krutost Heathcliffa, ale to samozřejmě filmu neubírá na kráse, právě naopak, dělá to z něj fascinující podívanou. Jediné, co bych filmu vyčetla je to, že v něm nejsou moc dobře vykresleny některé pohnutky hlavních hrdinů a tak by mohl divák občas tápat, pokud nečetl román. ()

blacktomas

První velká role Ralpha Fiennese a lepší snad být nemohla. Démonický a uhrančivý. Nejen Fiennes, ale celý snímek. Patřím sice mezi tu skupinu lidí co nečetla knižní předlohu, přesto hádám, že se tento snímek zařadí mezi ty úspěšnější adaptace. Režisér zde vládl pevnou rukou. Nádherná hudba. Kostýmy a stará Anglie. A pak ty herecké výkony. Jediné co mi brání v plném hodnocení, je tak trochu televizní zpracování některých, především pak těch mysteriozních scén. Ale jinak se jedná o nadprůměrné romantické drama o lásce co dokáže všechno zničit. ()

DragonWife

Pro mne nezapomenutelný kousek díla. Výborné herecké nasazení, tajemně magická krajina, nádherná hudba… plakala jsem a hltala každé slovo a každý pohyb Julitte Binoche a Ralpha Fiennese. ()

Bouřlivá Natalie

Bouřlivá Natalie

12.04.2008

Natalie Portman zřejmě pochytila od Scarlett a Keiry slabost pro historické kostýmy. Poslední dobou se do nich navléká podezřele často. Po Španělsku v dobách inkvizice a napoleonských válek (Goyovy… (více)