Stalo se jedné noci

• USA It Happened One Night (více)
USA, 1934, 105 min (Alternativní 101 min)

Svéhlavá milionářská dcera a cynický reportér stavějí a bourají zdi Jericha... Romantická komedie Stalo se jedné noci patří dnes už do zlatého fondu světové kinematografie. Jednoduchý příběh zhýčkané milionářské dcery (Claudette Colbertová), která se na svém útěku od rodiny setkává s prostým reportérem (Clark Gable), překypoval vtipnými dialogy i přesnými sociálními postřehy, ale především nabídl v době vrcholící hospodářské krize divácky vděčné téma lásky, která zdolá navenek nepřekonatelné překážky třídních rozdílů. Jeho předlohou byla povídka "Noční autobus" Samuela Hopkinse Adamse, uveřejněná v srpnu 1933 ve známém časopisu Cosmopolitan. Film získal v historii poprvé všech pět hlavních Oscarů. (Česká televize)

MartinezZ

Kdybych to viděl přes 80 lety, asi bych z toho byl na větvi. Ale tady mi nepřišlo nic nijak zajímavé - ani herecky, ani dialogy a ani námětem a příběhem. Bohužel se za těch 80 lt tohle již stačilo skutečně hodně ohrát. ()

KIT.HL

To je KLASIKA !! Bezpochyby !! C.Colbertová mě osobně moc nesedí.... je jako z němého filmu, to asi to obočí ??? Nezapomeňte na jednu tradovanou okolnost tu nezmíněnou..když se Gable v jedné scéně svléká ,nemá na sobě k velkému úžasu tehdejších diváků kin tílko !! Tak vlastně zavedl novou módu.Řada Američanů PODLE JEHO VZORU PŘESTALA NÁTĚLNÍKY NOSIT.... ()

GodComplex

Prijemna retro romantika, ve ktere mi sice z hlavni dvojice neni nijak zvlast sympaticky ani jeden, ale zabavny koncept road-movie to vynahrazuje. 6/10 ()

kaylin

Romantická komedie, u které budete mít pocit, že jste ji, nebo minimálně j podobnou museli vidět. Jenže když si člověk uvědomí, že vznikla v roce 1934 a stále po osmdesáti letech je to film vtipný, zábavný a emotivní, je to přece jen něco, díky čemuž se Caprův snímek liší od ostatních, mladších kusů. Gable a Colbert jsou úchvatní. ()

swed

Jeden čas jsem uvažoval o udělení maxima, ale nakonec jsem odolal. Důvodem byl námět, který je na celém filmu nejslabší - v podstatě za 5 minut víte, jak to celé skončí. Stalo se jedné noci mně tento nedostatek vynahradilo výborným hereckým obsazením (sarkastický Gable vs. spratek Colbertová), na kterém stojí úspěch a obliba filmu. Pokud jsou oba dva spolu na plátně, je o zábavu postaráno. Většina filmu je vlastně výbornou roadmovie, která má spád a nenudí. Jakmile však vyprávění tento žánr opustí (či ústřední herecké duo rozdělí), celý film ztrácí energii a nápad, což je patrné především v posledních desítkách minut. 8/10 ()

džanik

Že by částečná inspirace pro Wylerovy Prázdniny v Římě? Konečně znám pramáti všech romantických komedií typu "chudý/á potká bohatou/ého a čelí spolu různým nástrahám a už to vypadá že nic a samotný konec pak ponejvíce happyend"! ()

JohnMiller

Podľa filmovej ceny Oscar: najlepší film roku 1934.. Nato že nemám v láske romantické filmy a už vonkoncom nie romantické staršie filmy s tridsiatich rokov ma tento kúsok celkom zaujal. Boli tu príjemné, podarené vtipné scénky . Hlavne tá v autobuse a potom v moteloch. V ktorých došlo k stredom pohlaví a rôznorodých myslí medzi bohatou slečnou a obyčajným ale bystrím novinárom.. Ako som spomínal nato aký je to starý film sú tu vtipné momenty na ktorých sa zasmeje človek aj dneska napríklad pri stopovaní auta. Dalo by sa povedať že je to aktuálny film aj pre dnešnú dobu. Film končí Happyendom ()

Lucjen

Vzorec "nenávidím ťa, milujem ťa". No pekne zabalený, rozruch v posledných 20 minútach bol super :) Gable a Colbert spolu pôsobia trošku divne, no myslím že to filmu dodalo čaro. ()

Toj

Frank Capra točí filmy, které v sobě mají něco zvláštního. Děj se zdá na první pohled banální, klišovitý a navíc je tu příliš sentimentu. Ovšem když se člověk zamyslí, tak si uvědomí, že se jedná o velmi rafinovaný počin. Ve skutečnosti se film naopak klišé vyhýbá a charaktery jsou ve své ujetosti relativně originální (fantastická postava Clarka Gabla!). U komedie podobného typu by se dalo čekat (a v současnosti se to i stává!), že člověk zná výchozí situaci, je mu zřejmé, jak to dopadne a tudíž sledování filmu je nepříjemné utrpení, kdy divák předvídá šablonovité peripetie na cestě z bodu A do bodu B. To ovšem není případ tohoto filmu, protože právě ta cesta (metaforická, ale i skutečná) funguje velmi nápaditě a nelze tomu upřít ani jistou dávku inteligence. Co se mi na filmu velmi líbilo je lidskost a inteligence u vedlejších postav, které se z počátku jeví jenom jako komplikovatelé děje (otec a vydavatel). ()

Aleee89

(viděno v roce 2009, názor psán po zhlédnutí) Když jsem se na tento film dívala, říkala jsem si, že to nemůže být náhoda a že Prázdniny v Římě musí z tohoto filmu aspoň trochu vycházet. A taky že jo. Jelikož mám Prázdniny v Římě ráda, je logické, že se mi líbil i tento film. Líbí se mi romantické filmy z 30., 40. let hollywoodské kinematografie. Oproti dnešním mnohdy přeplácaným filmům mi tyto staré filmy přijdou takové noblesní, odvyprávěné s lehkostí a přece tak, aby vás bavily, fandili jste ústřednímu páru a prostě si to užili. Claudette Colbert sice nebyla tak roztomile ztřeštěná jako Audrey Hepburn v Prázdninách, ale předvedla také skvělý výkon. Clark Gable je kategorie sama pro sebe, stejně tak jméno režiséra. Ve výsledku se mi film Stalo se jedné noci moc líbil, ráda se na něj někdy podívám znovu a jsem také ráda, že jsem zase objevila jednu dobrou starou klasiku. ()

Vědma

Je to mile předvídatelné. Clark Gable, je i přes ten směšný knírek velice přitažlivý a film je opravdu hodně starý, takže oceňuji jeho lehkost a i když se člověk nepopadá smíchy za břicho, tak se pobaví. ()

radektejkal

Prostoduchá romantická komedie, byť o 100% lepší než třeba neméně slavná Hawksova "Jaguáří žena - Bringing Up Baby", natočená "hollywoodem" o 4 roky později. A proto také plné dvě hvězdy. Pozn.: Zpěvánky v autobusu; to by se mi taky líbilo - na rozdíl od obou hlavních pro-tágo-nistů." ()

Martin741

Vyborny film od reziserskeho velikana, akym Capra nepochybne bol. Milionarska dcerka Claudette Kolbert je na uteku, a nasleduje ju novinar v podani Clarka Gable-a /Gone with the wind, Run silent, Run Deep/. Obaja - aj Gable aj Claudette Kolbert vedeli hrat, ba dokonca Gable dostal Oscara za film. No a mne ako diviakovi ostava len jedno : sadnut na prdel a nechat sa unasat krasnou filmovou jazdou s doslova vybornou reziou : 100 % ()

honajz2

Už dlouho mě u žádného filmu tolik nezaujaly dialogy. Díky tomu to nenudilo, ale to není vše. Herci hrají dobře, člověk se u toho několikrát i nahlas zasměje a ve filmu je spousty skvělých scén. Sice to finální doznění nebylo tak silné, jak bych si přál, ale je mi to jedno, takhle dobrou komedii. Navíc, je to i takové pohodové road-movie a to já rád. Ty jo, tak tenhle týden mám na filmy fakt štěstí, tohle už je potřetí, co dávám 5*. ()

M.i.k.e

Romantická komedie, která má i po skoro devadesáti letech víc vtipu a šmrncu než většina současné tvorby. Clark Gable byl skvělý a tady to táhne s velkým přehledem. Zápletka je možná trošku jednodušší, ale absolutně to nevadí…80% ()