Dosud se nenašla nevěsta, která by se krásou vyrovnala namyšlenému králi salernskému (V. Dlouhý). Košem dostala i chytrá a půvabná princezna riminská (P. Ptáčková). „Vezmu si ji, až bude jeptiškou a já mnichem!“ vzkázal Nicolettě po jejím bratrovi Riccardovi (M. Dlouhý) král ze Salerna. Nicoletta se ale pustila do „boje“. V přestrojení za malířku se vypravila na salernský dvůr, aby zde nabídla své služby. Měla velký úspěch u princezny Margueritty (M. Hrubešová), u královny (J. Hlaváčová), a i pyšný a do sebe zahleděný panovník si objednal svůj obraz na hedvábí, a co víc – začal se o tajemnou malířku zajímat… (Česká televize)

otík

Velmi podařená pohádka s výtečným obsazením a dobrým příběhem. Až na pár scén je celá pohádka povedená, bratři Dlouzí jsou standardně dobří, překvapuje příjemná Hrubešová i Ptáčková. Také vedlejší role jsou příjemně obsazeny. Takovou pohádku si po obědě rád nechám líbit. Hudba: Petr Hapka ()

Mylouch

Je krásný, je krásná. Láska, zprostředkovaná písničkou, v užitkovém provedení s herecky výraznou rolí princezny. Příběh pro dobu popkulturních vášní. Škoda, že světýlka spolu s lepším rytmem nedokázala vykouzlit v historizujících kulisách lepší atmosféru a strhnout i herce. ()

HonzaBez

„Sbohem krásný ješito…." První věc, kterou musím na téhle pohádce vypíchnout, je veskrze elegantní (a místy až veskrze majestátní) hudba Petra Hapky, která vytváří zajímavou atmosféru.  Pak jsou tu jistě krásní herci (bratři Dlouzí či Markéta Hrubešová), vytříbené dialogy a Rážova režie, která má v sobě něco z kouzla tradičních československých televizních pohádek. Kouzelný je i samotný příběh o tom, jak "drzá malířka závojů" způsobila proměnu dětinského ješity v zamilovaného krále. ()

pytlik...

Tak tahle pohádka překvapila i mě, a to jsem přitom zvyklý na ledacos od doby, kdy jsme ve čtvrté třídě měli celý rok schůzky potápěčského oddílu pouze ve školní tělocvičně. Tím nechci říct, že by se jednalo o špatné dílo, to určitě né, u dětí rozvine fantazii na maximum... neboť vidět Dlouhého staršího v rezavé paruce coby nejkrásnější bytost pod sluncem, to vyžaduje nějakou představivost panečku. Třeba já takovou fantazii nemám, a proto jsem se při sledování doost nachechtal. Ono to s tou krásou bylo vůbec nějaké podivné... Hrubešová hrála ošklivku, Dlouhý st. maximálního fešáka, Ptáčková taky krasavici (která se ale pouhýma dvěma ďublíkama na obličeji a čímsi neidentifikovatelným na hlavě změní rázem taky v ee tvora), o vizáži Dlouhého ml. anály mlčí... a mně přitom připadali všichni čtyři z estetického hlediska naprosto stejní a zaměnitelní. Ale jak říkám, celkem to ujde, jediným zklamáním je pro mě Hrubešová, která touhle pohádkou přerušila nepřetržitou řadu od r. 1988, kdy se v každém filmu svlíkla. Ale pravda je, že sem by se to asi moc nehodilo. ()

PollyJean

Jedna z našich nejlepších studiových pohádek. Kostýmy jsou krásné, děj jen odsejpá a všichni herci hrají parádně. Zvláště bych ocenila úchvatně ješitného Vladimíra Douhého a hezky zahranou popelku Markéty Hrubešové. ()

Finskej

Jeden to skoro nechce říct, ale... Rozhodně jedna z nejpitomějších pohádek, které jsem kdy viděl. A rozhodně za to z velké míry může autor scénáře, protože tak neuvěřitelně připitomělé, umělé a nesmyslně didaktické dialogy, to se jen tak nevidí. To mohou herci dělat, co chtějí, ale když musí pronášet místy takové kraviny, snaha to spasit nemůže, protože nemá jak. Je to celé chvílemi tak nablblé, že je to vlastně svým způsobem ikona - na takhle špatné věci se člověk ze zájmu dívá opakovaně. A Dlouhý v té neuvěřitelné paruce fakt vypadá jak zosobněná 80. léta na nějakém oxidačním tripu. Kdyby si začal rozverně prozpěvovat nějaký německý TV hitparádový hit z oné doby, vlastně by to docela zapadlo. Zkrátka bizár. ()

Mouzon

Nejlepší je hříva Vladimíra Dlouhého! Teprve dnes jsem si uvědomil, proč mám tolik rád některé konkrétní pohádky - všechny je natočil Ludvík Ráža a hudbu k nim skládal Petr Hapka. Opravdu se jedná o výrazně konzistentní styl. ()

Bozvav

Krásná, milá a vtipná televizní pohádka s báječnými kostýmy, příjemnou hudbou a velmi zdařilým televizním obsazením. Za mne plný počet. ()

zdeny99

Podprůměrná televizní pohádka, kterou nezachrání ani půvab Pavly Vitázkové v hlavní roli s Markétou Hrubešovou v roli vedlejší. O to více mrzí, že zrovna ona hrála princeznu v takovéhle sračce, která takřka po celou dobu působí velice amatérsky. Sice chápu, je to televizní pohádka točená v době, kdy se natáčely poslední ryze studiové pohádky, ale to je právě ten největší kámen úrazu. Už samotný děj je stupidně nudný a s těmito chudými ateliéry je to ještě horší. [1210. hodnocení, 51. komentář, 71%] ()

FeriusParfax

To jsem si úplně náhodou asi před rokem pustila tuhle nadprůměrně dobrou nedělní pohádku. Ihned mi vytanuly vzpomínky, kdy jsme na to se sestrou v dětství koukaly klidně i 4x denně (teta nám to nahrála na kazetu). Pohádka má hezké kostýmy, hudbu, herecké obsazení (bože… bratři Dlouzí jsou fakt hříšně sexy) a taky dětem předá informaci, že domýšlivost, jájínkovství a povrchnost nejsou pěkné vlastnosti. Moc příjemné a pohodové nedělní pokoukání. ()

tranquill

"Všichni mě obdivují, od malička... Právě to je hodno lítosti..." Myslím, že kdyby to nebylo natočeno jako pohádka (která stejně není moc pro děti), tak to mohlo být solidní romantické drama. Ale takhle mne to nezaujalo. ()

Elenor

Jednoznačně jedna z nejlepších pohádek devadesátých let. A také nejpovedenější pohádka Ludvíka Ráži. Výborný scénář, krásné kostýmy (Evženie Rážové) laděné a lá italská renesance, skvělé herecké výkony a samozřejmě Vladimír Dlouhý, který svým neustálým čechráním svých krásných zlatých vlásků vstoupil do dějin phádkové kinematografie :-). PS: Předlohu najdete v pohádkách Jana Vladislava ,,Král sedmi závojů". Najdete tam i Moudrou Sorfarinu :-) ()

Black-star

Krásná pravdivá pohádka, už dlouho se mi nestalo, že by mi u pohádky kápla slza u této ano. Nevím proč ale tato pohádka je prostě "krásná" a nejen proto že je o všech podobách krásy, ale proto že má jakési vnitřní kouzlo. Nehledě na to že je výborně okostýmovaná... Opravdový poklad mezi pohádkami :-) ()