Dosud se nenašla nevěsta, která by se krásou vyrovnala namyšlenému králi salernskému (V. Dlouhý). Košem dostala i chytrá a půvabná princezna riminská (P. Ptáčková). „Vezmu si ji, až bude jeptiškou a já mnichem!“ vzkázal Nicolettě po jejím bratrovi Riccardovi (M. Dlouhý) král ze Salerna. Nicoletta se ale pustila do „boje“. V přestrojení za malířku se vypravila na salernský dvůr, aby zde nabídla své služby. Měla velký úspěch u princezny Margueritty (M. Hrubešová), u královny (J. Hlaváčová), a i pyšný a do sebe zahleděný panovník si objednal svůj obraz na hedvábí, a co víc – začal se o tajemnou malířku zajímat… (Česká televize)

Wyrdas

Uchvátil mě naprosto unikátní přístup k tisíckrát ohrané šabloně. Velice chytrá a půvabná pohádka, ačkoli sex bombu nevidím ve Vladimírovi Dlouhém, nýbrž v Markétce Hrubešové. Co se týče postkomunistické tvorby, tak jednoznačně vyčnívá. Docela mě překvapuje, že mi tato pohádka až do dnešního dne unikala. ()

DadysGirl

Pěkná televizní pohádka. Vladimír Dlouhý jako namyšlený krasavec (to teda nevim), který se z lásky polepší... Princezna báječná, chytrá a prostě ženská ;) Dlouhý s Hrubešovou to příjemně doplňují... ()

pekas

Není to asi úplně pohádka pro děti, resp. myslím, že ji dospělí možná ocení víc. Herecké výkony mě nadchly, dialogy byly taky nádherné. Bravo! 90% ()

DearS

Naprosto souhlasím s nadšeným hodnocením Golfisty a přidávám hvězdu, protože TV pohádek s nadsázkou, lehkou ironií a svižnými dialogy není nikdy dost a nepovedou se příliš často. Představitelka hlavní role (mimochodem - i v titulcích pohádky samotné uvedená až na bůhvíkolikátém místě) se jmenuje Pavla Ptáčková a působí v Městském divadle v Brně ( k vidění byla i ve slovenském pohádkovém kousku Duhová panna). ()

Víteček

OK, přiznávám, že 50% je v mém soukromém hodnocení obvykle za **, ale myslím si, že k téhle pohádce by to bylo nefér, když se srovná s mnoha jinými televizními, které na ní kvalitou ani v nejmenším nedosahují. ()

Neklan006

Konečně pohádka, kde není nějaké trapné půlnoční království nebo princ Mirabel a podobně. Tohle se odehrává normálně v Itálii a hrdina je Ricardo. Navíc Michal a Vladimír Dlouzí - paráda. ()

Muff

Opravdová pohádka, vyvedená, moc příjemné herecké výkony všech představitelů, zvláště pak Pavla Ptáčkové. ()

route60

Tv. pohádka Ludvíka Ráži která hravě strčí do kapsy mnohé filmové pohádky ať naše či zahraniční produkce. ()

Gig

Opět duo Ráža, Hapka a pohádka. Tato je mimořádně povedená. Ač se jedná o komorní pohádku nebo spíš pohádkový romantický příběh o kráse, ošklivosti a to jak těla, tváře, tak i duše. Příběh o zhýčkaném následníku trůnu, kterého vychovávají královští rodiče ve lži a jeho sestře, která není zrovna nejhezčí. Navíc je to dívka a není následnice trůnu a tím si s ní nejen bratr, ale i rodiče utahují a vlastně ji taky drží ve lži, že nic nemůže dokázat a nikdy se nevdá. Navíc Mirek Dlouhý jako bzdoucí král mi hodně připomíná tím postojem i vizorem Ludvíka XIV. ve filmu Muž ze železnou maskou s Chamberlainem v hlavní roli. ()

jungewolf

Na studiovou pohádku to celkem ušlo : 3 - 3,5 * . Pavla Vitázková byla tehdy ještě Ptáčková, až později se provdala za Dušana Vitázka, svého hereckého kolegu z Městského divadla Brno. Repríza : ČT 1, pondělí 1.ledna 2024 ve 13.15 . ()

SuzieS

Zdlouhava a temer bez deje. Pointa je, ze chytra princezna se zamiluje do prince blbce a on se diky a kvuli ni nakonec zmeni? Achjo. ()

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 4/10. ()

elcido

Užasná pohádka, kde se potkali výborní herci s výborným scénářem a režii. Spojení bratrů Dlouhých je užasné. Přesto mé největší sympatie má Markéta Hrubešová. ()

hanikrivi

Skvělá televizní pohádka spíše pro dospělejší diváky, kteří ocení konverzační humor a výborné herecké výkony. Nezapomenutelný je asi Vladimír Dlouhý, jak pohazuje svou zlatou hřívou. :-) Překvapilo mě, že i pro zcela vedlejší role pan Ludvík Ráž vybral herce takového formátu jako je Radoslav Brzobohatý. Moc mile na mě působí i to, že to tentokrát není princ, který se rozhodne získat a napravit dívku svého srdce, ale princezna, jinak zcela rozumná. Další hvězdička je za umírněné, ale elegantní kostýmy a za to, že se v pohádce maluje. ()

Mistr119

Udivuje mě, že tato pohádka nemá takovou popularitu, jakou by zasloužila. Princezna, která vychytralým způsobem donutí salernského krále zamyslet se sám nad sebou, jeho sestra si díky ní uvědomí svou hodnotu, která není jen v kráse, ale ve veselé mysli, která se následně v kráse odráží (nadčasová myšlenka, která platí i pro mnohé dnešní ženy) atd. Pohádka rozhodně má co říct i dneska a odnese si z ní své ditě i dospělý. ()

Africanus1

Začátek mě mírně vyděsil, protože to vypadalo, že italský Král Slunce bude chtít prohnat sukni spíš svému mladšímu bráchovi, než riminské princezně. Chválabohu si zavčas ujasnil, kam ho poklopec táhne, takže jsme to s přítelkyní mohli bez obav dokoukat. Nakonec se z toho vyklubala sice trochu bizarní, feministická, ale vcelku milá konverzační studiovka. Ale Hrubešová jako princezna? Eh, to fakt ne. Celkem bych to viděl tak na tři papundekly. ()

DK197

Ve své době možná byla pohádka výtečná, ale já už pár variací na chytrou princeznu a poučeného prince viděla a tahle mě tolik nezaujala. Navíc mě vytáčela nepřirozená paruka hlavního hrdiny. Nebylo to špatné, ale.... ()

Nick321

Noblesní skvěle obsazená ateliérová pohádka o krásném králi, který se musel skrze chytrou riminskou princeznu naučit, jak mít rád i jiné než sám sebe. ()