Nejkontroverznější film 20. století! Absolutní moc - absolutní zvůle... Slavný snímek Tinta Brasse zpracovává příběh ze starověkého Říma. Zvrácený Caligula (Malcolm McDowell) se neštítí ničeho, aby dosáhl moci, a za jeho panování ovládá Řím zrada, sex a násilí! Otevřené znázornění brutality i erotických scén vyneslo filmu skandální pověst. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Ashok

Vyborne ztvarneni (zjevne dost zvracene) atmosfery tehdejsi doby. Skvely Peter O Toole a predevsim Malcolm McDowell predvedl dle meho nazoru svuj zivotni vykon. V zadnem pripade bych film nestrcil do skatulky "porno", jak to par lidi udelalo. ()

ragtime

Kontroverzie, ktoré sprevádzajú tento film sú akurát na zasmiatie. A vtipní sú aj tí herci, ktorí sa od svojich rolí v záujme svojej kariéry dištancovali. Napríklad taký Malcolm McDowell, ten si vždy vyberal role slušňákov, že? Mechanický pomaranč ako príklad stačí. A Helen Mirren? Tak to som si išiel oči vyvaliť. A kde je dnes? ()

Damnsinead

Tvůrci si nejspíš řekli, že zachytí Caligulu ve vší parádě a opravdu se vyřádili. Takže se ve filmu nešetří sexem ani násilím. Caligulovo šílenství vystihli výborně,ale měla jsem pocit,že se dívám na víc než dvouhodinovou přehlídku vražd a porna. Kdyby tohle měli zcenzurovat opravdu důkladně, tak jim zbude takových 10 minut...Nicméně jako historický film je Caligula přínosný, a Malcolm McDowell se své role zhostil skvěle. ()

Stoupa07

Tento film považuji za nejvíce věrný skutečnosti. Ne snad historickými fakty. Ta jsou snad všeobecně známa, ale ztvárněním postav a jejich chování. Otroci opravdu v mnoha případech neměli oblečení (proč také, pro jejich pány to byl zbytečný výdaj) a lidé byli lační krve. Je to směsice porna a hrubého násilí a dokresluje velmi věrně dobu. Krutost a chtivost moci, lačnost po majetku. A také odvaha, zbabělost a hloupost. To vše a ještě více byl Řím té doby. Obávám se, že ani dnešek není jiný. Jen to více maskujeme... ()

Pompeius

McDowell výborný, O'Toole též. Nahota naprosto samoúčelná. Snaha šokovat, která možná vyšla, ale jinak je to nudná srágora. PS: Výprava a kostýmy nedělají příliš dobrou vizitku italské znalosti vlastní historie, pokud má jít o záměrnou uměleckou stylizaci, tak je to kýč největšího ražení. ()

harpsychord

No, na rovinu... komu by z toho nehráblo? Fotr otráven, máti vyhoštěna, bratři ve vězení vyhladověni až k zastavení životních funkcí aneb Tiberiova dojemná péče o rodinu by musela podtrhnout duševní zdraví každému. Tak si holt Botička dupl, jakmile mohl. ()

katakomb

Myslím, že tenhle film má horší pověst, než jaký ve skutečnosti je. Já žil v domnění, že je to dějově prázdný, herecky špatný a že se to snaží "zachránit" porno-erotickou stránkou. Ale příjemně mě překvapilo, že necenzurovaná 2,5 hodinová verze mě výrazně nenudila i přes konstantní tempo, ocenil jsem McDowellův herecký výkon - i když je sexuálně zvrhlá a extrémně násilná povaha spíš předmětem historické debaty, tak Malcolmovo střídání perverzního a šíleného výrazu spolu s dalšími výrazovými prostředky přesně vystihovalo Caligulovu obecně rozšířenou pověst. Explicitní erotické scény tak nějak akorát "sedly" do prostředí, dá se říct, že bez nich by to bylo kratší a asi by to na hodnocení nic nezměnilo, ale na druhou stranu tak nějak trefně dokreslovaly atmosféru starověkého Říma - vlastně jsem se na ně díval se zájmem, protože na rozdíl od pornografie bylo vše zachyceno "umělecko-filmařskou" kamerou, která ale nijak nesnižuje vzrušující zážitek. Komplexně vzato, mám z toho dojem, jako bych viděl divadelní představení na plátně. A vlastně jsem s tím spokojený, za ztrátu času to rozhodně nepovažuju ()

SONITA

Ani neviem ako ten film ohodniť nakoľko Caligula patrí medzi najšialenejšie postavy dejín. Ja sama keby som chcela natočiť o ňom film tak by som sa snažila do filmu dať čo najviac zvráteností aby bolo aj slepému divákovi jasné že Caligula žiaden anjelik nebol. Tinto Brass sa proste rozhodol pre historické porno. Pevne verím že realita bola oveľa zvrátenejšia ako sme mali možnosť vidieť vo filme aspoň historické pramene to tak prezentujú. ()

babuška

tak jsem se po letech na to zase podíval, alternativní verze je lepší, porno scény se do starého Říma hodí, pokud má někdo načteno a já mám starý řím načtenej a to i se spoustou dokumentů,i historickej románů,  hodně o životě v tomto období bylo odhaleno, při vykopávkách, v Pompéjích se našlo tolik, že je to vlastně taková knihovna pod širým nebem, boje o moc, zabíjení dětí, pedofilie, homo, otrokářství, dobyvačnost atd., to je jedna stránka, a ta druhá, úžasné stavební projekty, systém římského práva, kulturní vzdělání. Ale co je na Caligulovi na hovno, postradatelnost děje, film je pouze o výjevech nebo obrazech v daném okamžiku, jako celek to vyznívá o ničem, pouze historické postavy bez barev vytržené z kontextu dané doby, zkrácená verze nedává smysl už vůbec, juliánovci kam botička patřil vždy bojovali o moc i mezi sebou a to ve filmu lehce postrádám, takže za dvě, ve škole bych byl ZA TU ZNÁMKU rád ale tady ne ()

Yamatosan

Je asi škoda, že svého asi životního výkonu McDowell dosáhl právě v tomto filmu, nicméně všechna čest, krade si to pro sebe náramně. Jinak je ale film značně nekonzistentní, některé scény jsou doslova fascinující, jiné působí hrozně levně - myšleno jak audio-vizuálem, tak dějem. Plno erotických/porno scén je zcela zbytečných. Co je asi nejvíc fascinující, že děj odpovídá nám známé historii víc, než byste čekali - a pokud by se ji chtěli držet, tak by to zas tak moc jinak natočit ani nešlo, i kdyby se toho chopili menší šílenci, než Brass, Vidal a Guccione. ()

Thalin

Je vcelku pochopitelné, proč byl tenhle film považovaný za tak kontroverzní, až šokující. Na tu dobu se tu opravdu film nebojí brutality a erotiky v naprosto surovém stylu. S největší pravděpodobností to ani nebude daleko od pravdy té doby, ale modernímu divákovi z toho může místy lehce cukat oko. Ale celá ta snaha zachytit údajnou realitu té doby je asi to jediné pozitivní. Herecké výkony i scénář stojí za starou belu, zpracování je vcelku zvláštní a místy to až moc sklouzává k lacinému porno filmu. ()

Ruda

Z toho, co bylo o Caligulovi natočeno (např. Joe d' Amato) tento film vyniká v několika ohledech. Herci jsou profesionálové, na ženy se nechá koukat, scénář má hlavu a patu. To vše umocněné klasickou hudbou (Prokofjev, Chačaturjan). Možná někomu mohou vadit erotické až pornografické scény, od kterých se Brass údajně (!) distancoval, ale na druhou stranu i ony mají ve filmu svoje místo. ()

Painer

Velice precizní film, který zaujme a i šokuje a vůbec se nedivím, že po dotočení pornografických scén se režisér od celkového díla distancoval. ()

Hansolo35

Viděl jsem nesestříhanou verzi na VHS a mám dojem, že je daleko historicky pravděpodobnější, než sestříhaná verze na DVD, která vyšla nedávno. Dřív se prostě se sexem a smrtí nedělaly takové cavyky, jako dnes. Cisař se rozhodl-zemřel jsi. A McDowell je opět démonický, jako již tolikrát. To mu prostě sedí. Ať už v Caligulovi, v Mechanickém pomeranči, anebo ve Štvancích. ()

Umělec

Rozporuplný film. Zajímavý pohled na historii, který je pravděpodobně mnohem reálnější, než zidealizované představy o starobylém Římu. Na druhou stranu na mně film samotný působil příliž roztříštěně, nesourodě, psychadelicky... Bylo to zas až moc přehnané, příliš filmařské exhibice a snaha o šokování. Uvítal bych verzi "něco mezi tím". Rozhodně ale stojí za to film vidět. Je to zas trochu něco jiného ... 70% ()

Nila

Po té co jsem film dokoukala (viděla jsem tu 2a půl hodinovou verzi), jsem byla víceméně v šoku. Tohle jsem nečekala, kombinace historického dramatu a de facto porna mi tak trochu vzala dech. Sex, násilí, perverze… chvíli jsem přemýšlela, jestli si režisér nedělal spíš srandu, když tento film nezařadil do škatulky porno. Pak jsem si ovšem vzpomněla na hodiny dějepisu a na skutečného Caligulu a Řím té doby, musela jsem si přiznat, že ten film téměř bez chyb zachytil to co o té době a o něm víme, tj. že ta doba byla zvrácená, Řím upadal, Caligula byl blázen, který se opájel svou mocí a snad trpěl přehnaným strachem o svůj život a svoji moc ( i když možná že ten strach zas tak neopodstatněný nebyl ) a zabíjel všechny, kteří se mu nějak zprotivili. Takže jsem si nakonec přiznala, že Caligula je historický film, který tu historii zachycuje tak přesně , že jsou lidé kteří ho nezkousnou. Obsazení Macolma McDowella do role Caliguly byl dobrý nápad, a to nejenom díky jeho podobnosti s krutovládcem, svoji roli zahrál dobře, stejně jako Peter O’Toole a Helen Mirren. Sice nevím jestli se ještě někdy na tenhle film podívám, ale nevylučuju to. 80% ()

lenoch

Lidičky s tím svým pindíkem a prcinou hodně nadělají. Jak se to v nějakém filmu objeví, tak je oheň na střeše - zákazy, porno, poplach, ohrožení mládeže! To, že jsou v tomhle filmu vidět pinďoury z něj ještě porno nedělá. Jediným cílem porna je ukazovat šukání - Caligula má mnohem vyšší ambice. Všechno - od kamery - přes střih - po herecké výkony je na solidní úrovni. Jeho cena rozhodně leží jinde než v ukazování lechtivých scén, které na mě osobně působily vesměs spíš jako osvěžení. Není to dokonalý film, ale je to úctyhodný útok na vysokou laťku. ()

3D remake Caliguly

3D remake Caliguly

30.01.2010

Zdá se, že Tinto Brass je pořád ve formě. Otec, či spíš dědeček italského erotického filmu (nar. 1933), oznámil, že se nebojí pokrokových technologií a jeho následující přehlídka dámských pozadí nás… (více)