Nejkontroverznější film 20. století! Absolutní moc - absolutní zvůle... Slavný snímek Tinta Brasse zpracovává příběh ze starověkého Říma. Zvrácený Caligula (Malcolm McDowell) se neštítí ničeho, aby dosáhl moci, a za jeho panování ovládá Řím zrada, sex a násilí! Otevřené znázornění brutality i erotických scén vyneslo filmu skandální pověst. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

kadles

Je to takové divné. Musíme si položit otázku na co se díváme, na film historický nebo pornografický. Dějově je to popsáno jednoznačně, takhle se chovají ti, jenž mají moc. Doprovází nás různé popravovací metody, ať už jde o napojení vojáka vínem a následné probodnutí a nebo zeď s pohybujícími se noži. Brr. Čeká nás sex, vraždy, zrada, co víc si přát od takového filmu? ()

sunjata

McDowell na sebe strhl veškerou moji pozornost a považuji ho v podstatě za jedniné velké plus celého filmu. Aťsi je to koncentrát zvrácené doby velkého Říma, ať si je to drzý, chlípný a provokující snímek, mě to prostě šíleně uspávalo a ke konci už jsem to opravdu dotrpěl a násilím jsem držel oči otevřené a nesustále kontroloval časomíru. Režisér tedy asi chtěl ukazováním nahoty ve všech pozicích něco sdělit, ale jestli to mělo být to, že doba byla hodně odvázaná, tak na to by bývala stačila podstatně kratší stopáž. ()

Kennedy_R

Jako historický snímek mě to příliš nevzalo a jako porno také ne (hodnotím nevystříhanou verzi). Herci hrají toporně (včetně McDowella v roli Botičky-Caliguly), málo scén v exteriérech. Více se mi zamlouval seriál: Já, Claudius. ()

Upír

Caligula může kladnou hodnotu obsahovat ve dvou aspektech: Za prvé ve filmovém projevu Malcoma McDowella a za druhé ve vytvoření fikčního světa, který ukazuje jak by to vypadalo, kdyby všemu jednání vévodil chtíč a absolutní svévole. O historické hodnotě filmu nelze ani v nejmenším mluvit, celý prostor před kamerou bohatě zaplněný umělými kulisami jen ukazuje na motiv zpupnosti a nevázanosti, historickou akurátnost postrádá v podstatě vše. Je nakonec vcelku jedno, zda by se film odehrával zrovna v antickém Římě nebo kdekoliv a kdykoliv jindy – autorovi se však hodilo použít část naší minulosti, o které máme jen kusé zprávy a o skutečném Caligulovi v pramenech jen značně subjektivní výpovědi a tvůrce filmu tak mohl aspoň vytvořit jakési povrchní zdání minulosti. Bohužel na takto monotónní film s jednoduchým motivem skutečně není třeba dvou a půl hodin, stačil by vše vyřknout v pětiminutové skeči. Toto filmové dílo je tak jen dlouhou a zvrácenou nudou s jednou vévodící a všepohlcující myšlenkou. ()

Gig

Co říct. Souhra výtečné hudby s šílenstvím Caliguly, hrůzovlády tehdejších císařů, a to tedy i jeho otce, s kombinací nahotou antického říma. To je Kaligula a jeho příběh a jeho rodiny. A to vykreslen celý v jeho nahotě a jednoduchosti. Výtečná výpověď. Ave ceasar! ()

Wulz

Pojďte rybky moje, RYBKY pojďte, pojďte! Caligulo....Zatanči mi... Heslo...Pytlík!! Konec byl řezanice... ()

Neklan006

Vůbec nechápu, co některé diváky tak pohoršilo. Vždyť je to film - to nebyla krev, ale kečup, to nebyly pravé pohlavní orgány, jen gumové... ()

J.Mayen

Pamatuju si, že jsi film opatřil otec aniž by věděl do čeho vůbec jde. Film nechal ještě tenkrát jako VHS ležet volně vedle TV; Snad tenkrát ještě koupený nově zabalený a když nikdo nebyl doma a já už všechno viděl tak jsem se pustil do Caliguly. Tenkrát mě mohlo být nějakých čerstvých 13 let. Celý film jsem sledoval s otevřenou hubou, a když otec přišel a zjistil že jsem rozbalený a zeptám se jaké to je tak jsem ze sebe sotva něco vykoktal. Poté co se na to podívali on takže no přišel a společně jsme se tomu zasmáli. Nejde o to že je film téměř porno, ale jakým stylem a způsobem i film natočen. Ta syrovost a realita, která pro mě byla tak důvěryhodná, že jsi do dneška myslím, že to tak opravdu je ve starém římě vypadalo a bylo. Ne jako nějaký gladiátor s Russellem Crowem v hlavní roli. ()

Madax

Co to má proboha znamenat? Až budu chtít vidět takovéto prasárny, tak si stáhnu z netu porno, ale od Caliguly jsem čekal něco jiného... Prasečinky samy o sobě mi vlastně ani tak nevadily, ale vadilo mi, že tam byly na úkor děje. Namísto předlouhých záběrů na údy, ňadra, vagíny a manipulaci s nimi se mohl čas využít jinak. Více prostoru se mohlo věnovat samotnému Caligulovi. Jeho postava měla být lépe vykreslena - přeci jenom jsem čekal krutého tyrana, namísto toho zde máme roztomilého blázínka, který sice dělá vylomeniny a čuňačinky, ale oproti Tiberiovy je téměř neškodný. Nechal sice popravit pár lidí, ale vzhledem k tomu, jak je tato postava nechvalně slavná, jsem čekal podstatně větší masakry. přesto jsou ve filmu vinikající momenty, kterým dodává šťávu perfektní hudba - například atentát na konci filmu se velmi povedl. Tvůrci by rozhodně udělali podstatně lépe, kdyby si odpustili sexování a namísto toho zvýraznili krutost šíleného vladaře. ()

sAreOn

Nějak nevím, jestli jsem sledoval historický film s prvky erotiky, anebo erotický film s příběhem :-D Na historický film mi to přislo strohé a až moc "šílené" a pervezní. A pokud to měl být erotický film, tak toho sexu je tam zas moc málo :-D každopadné rozporuplné pocity, na jedné straně to tak v Řimě opravdu mohla vypadat, na druhé jsem byl chvílemi dost znechucen. ()

brasek

Veľkolepá historická dráma v podaní Tinto Brassa, takže nechýba ani to, čo je povestné pre tohto režiséra. Cool snímok a určite najkrajšia je tá ruža na zadku :) ()

arcy666

Extrémní, násilné, zhýralé a krutě unikátní. Pravděpodobně jde o první historický veko-pornofilm, který se snažil prošlapat cestu dalším snímkům podobného druhu, což se naštěstí nepodařilo. Ke všemu drží tohle zpracování ještě jedno prvenství, a sice že hlavní hrdina se hrdě producíruje v prapředku prvních pánských tang. Co tím chtěl Tinto Brass asi říct. ()

Skretule

Když pominu fakt, že tenhle film je prakticky porno, T. Brass dokázal natočit jeden z nejkontroverznějších snímeků světového filmu o dekadentně perverzním období římských dějin, které bylo podle mě ještě mnohem zvrhlejší. Ke všemu již od pohledu šílený M.McDowell dodává filmu na působivosti a dojmu naprosté psychické vyšinutosti. ()

Laci

Na to, že sa má jednať o historický film, až priveľa scén, ktoré by patrili skôr do porna. Hnusné, nemravné, nechutné... Avšak presne taký bol celý Rím a za vlády Caligulu to všetko vyvrcholilo. McDowell je pre podobné postavy ako stvorený, čo predtým dokázal v Mechanickom Pomaranči. Nechápem, prečo z Claudia spravili totálneho debila, pritom za jeho vlády sa Rímu celkom darilo... Každopádne tu skôr ide o vykreslenie vtedajšej reality a Caligulovho charakteru ako o vyrozprávanie príbehu o jeho vláde (veď práve jeho charakter bol na jeho vláde najzaujímavejší). A to sa tvorcom podarilo veľmi dobre. Filmu by som dal 3***, ale vzhľadom na dobu jeho vzniku a odvahu tvorcov odhodiť zábrany a natočiť takéto niečo, zvyšujem na 4*. ()

MFJD

Dostať na tanier všehoguláš po ktorom máte zmiešané pocity a neviete čo si máťe o tom všetkom myslieť. Hlavnou myšlienkou autora a filmu je za každú cenu šokovať a pchať všetky možné sodomistické chuťe do jedného celku a tváriť sa pritom že ide o historický veľkofilm. V tomto prípade ide len o autobigrafiu jedného tyrana z tyranóv starovekého Ríma u ktorého psycho zmena je podmienená jeho schtíčom byť nad všetkým. Keď si človeka nekúpiťe bolesťou, jeho utrpením tak si podmaníťe jeho sexuálnu zvrhlosť ktorú by za iných okolností nebol schopný vykonať. Keď sa na to toto pozerám ako chcem po výpravnéj, technickej stránke a castingovej stránke hnus lacného mega porna, ktoré zaujíma všetka sexuálna zvrhlosť aká tu dopsiaľ bola. Jediná a to len v tomto prípade je pravda v tom že herci, nie neherci-pornoherci boli oklamaní a zneužití prospech výroby na to aby do kín prilákal dívaka fakt že uvidí skvelých hercov z ich neoklamným výkonom len hambou ostáva fakt, že to je pod záštitom braku. Hodnotím film taký aký je či s pornom či bez neho, ale či chceme či nie starí rimania boli presne takí a dnes stačí len pobehať po nete a nájdete ešte väčšiu Sodomu a Gomoru, ktorá sa ľahko prejaví v každom keď by bol človek bez zábran a rozumu. ()

3D remake Caliguly

3D remake Caliguly

30.01.2010

Zdá se, že Tinto Brass je pořád ve formě. Otec, či spíš dědeček italského erotického filmu (nar. 1933), oznámil, že se nebojí pokrokových technologií a jeho následující přehlídka dámských pozadí nás… (více)