Reklama

Reklama

Příběh libyjského hrdiny, který se postavil na odpor fašistickým vetřelcům. Je rok 1929 a Mussolini je nespokojen se situací v Libyi, kterou Itálie okupuje bezmála 20 let. Neustálé vzpoury žádají konečné zlomení domácího odporu. Z toho důvodu duce vysílá do země nekompromisního generála Rudolfa Grazianiho, aby se úkolu ujal a porazil vůdce odporu – učitele Omara Mukhtara (Anthony Quinn) přezdívaného Lev pouště. Ten je mazaným bojovníkem s dokonalou znalostí terénu, co svými rychlými výpady ze zálohy ochromuje italské jednotky a mizí stejně rychle jako přichází. Proto má také mezi italskými vojáky pověst přízraku. Graziani nastolí v okupovaných provinciích novou vlnu represí, a to donutí Mukhtara opět bojovat. První zdrcující Grazianiho porážka otevře italskému generálovi oči a uvědomí si, že svůj úkol za současné situace nemůže splnit. Dojde tak k razantním krokům – stavěním koncentračních táborů, vypalováním vesnic, trávení studní, popravám a k mohutné ofenzívě do pouště, kterou se do té doby nikdo neodvážil učinit... Filmové zpracování osudů Omara Mukhtara a tzv. pacifikace Libye se i přes obrovskou výpravu vrcholící spektakulárními bitvami stal kasovním neúspěchem. S rozpočtem přibližně 35 miliónů dolarů (nejdražším americkým filmem byl do té doby Superman z roku 1978 s rozpočtem 55 miliónů) neutržil ani 2 miliony. K úspěchu v kinech nepomohlo ani výrazné herecké obsazení, ať už oscarový Anthony Quinn, Oliver Reed, Irene Papasová či Rod Steiger, co si roli Benita Mussoliniho zahrál již podruhé (poprvé ve filmu Poslední dny Mussoliniho z roku 1974). Se snímkem se pojí také kontroverzní zákaz promítání v Itálii od roku 1982 s odůvodněním, že film poškozuje pověst italské armády, a na tamních televizních obrazovkách, resp. placeném kanálu Sky, se objevil až v roce 2009 při oficiální návštěvě Muammara Kaddáfiho. (Česká televize)

(více)

Recenze (37)

Martin741 

všechny recenze uživatele

perfektny film ako Omar Mukhtar bojuje proti osadeniu Libye Talianmi. Rolu Mukhtara zobral Anthony Quinn /Rek Zorba, Stvanci 1979/, dalej hrali aj Oliver Reed /Mladata 1979, Gladiator 2000/, skvela Irene Papas /Tisic dnu s Annou, Kazdemu co mu patri/, videl som aj Roda Steigera /Hurikán v Ringu, Zastavarnik, In the Heat of the Night/ a Luciana Catenaciho /Suda a Licha/. Dlho trva kym sa nieco zacne diat, no potom uz ma film tempo, vyborne bojove sceny, namakane dialogy ...... s absolutnym hodnotenim nevaham : 98 % ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Rozmáchle starosvětské historické drama, které podává svět jednoduchým viděním: zloduši versus padouchové. Přesto však: Libyjci byli stateční a Italové byly dost hnusné svi.ě v konfliktu, o kterém toho Evropa moc neví. Nebo spíš: nezajímá se. A není právě tohle naše velké a hnusné mínus? /má recenzce 3 400/ ()

Reklama

FIBO 

všechny recenze uživatele

Lion of the Desert spadá bohužel mezi obecně méně známé filmy, což je na škodu oproti tomu, jak široké publikum může oslovit. Jde o relativně dlouhý výpravný film, kde proti sobě stojí Oliver Reed coby fašistický generál a Anthony Quinn jakož vůdce arabského obyvatelstva, které je násilně italskými fašisty podmaňováno a vzdoruje tak osídlování a přijetí cizího režimu na svém uzémí. Divák vidí kombinaci bravurních hereckých výkonů Reeda a Quinna a mimo to poutavou válečnou podívanou, kde nechybí vojenská taktika, emoce a vybudování si osobního vztahu k jednotlivým postavám. Toto vše už jen podbarvuje hudební dílo Maurice Jarreho. ()

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Je dobré, že existují takovéhle filmy. Připomenou nám zapomenuté stránky historie, kdy parta beduínů na koních dokázala trápit dvacet let fašizující se militantní Italy, kteří snili o nové slávě Říma. Nedělám si iluze, že kdyby to nepomáhalo aktivitám Britů v Africe, nikdy by si toho filmaři nevšimli. To už je ale tak, dějiny píší vítězové. V každém případě Libye nebyla země bez obyvatel vhodná k obsazení rozpínající se Itálií, i toto dobrodružství vede k pochopení historie severní Afriky jako celku. 80% ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Tak som sa opäť dozvedel vďaka hranej kinematografii niečo nového o histórii a opäť to nebolo nič oslavné, práve naopak, môžeme si u nás v Európe zase sypať popol na hlavu za brutálne zverstvá páchaných na tzv. treťom svete. A pokiaľ ste doteraz mali Duceho snáď za nejakú komickú figúrku, tak tu jeho zverstvá pochopíte naplno. Tri hodiny sú zaplnené rovnomerne dialógmi, krutými vojnovými scénami, kde sú masakrovaní civilisti a potom vojnovými scénami takpovediac klasickými, kde si to rozdávajú armády na oboch stranách. I keď v prípade tej lýbijskej ťažko hovoriť zrovna o armáde. Hlavnú úlohu stvárnil Anthony Quinn, avšak viac priestoru prekvapivo dostáva Oliver Reed a ten si svojho krutého talianskeho generála vychutnáva s plnou parádou. No a kto iný mohol hrať opäť Mussoliniho, ak nie Rod Steiger, že. ()

Galerie (29)

Reklama

Reklama