Reklama

Reklama

Děla z Navarone

  • USA The Guns of Navarone (více)
Trailer

Obsahy(1)

Jen šest mužů stálo mezi životem a smrtí dvou tisícovek vojáků. Píše se rok 1943 a Němci jsou na vítězném tažení Evropou. Jsou už i v Řecku a na všech jeho ostrovech, s výjimkou Kréty a ostrůvku Chrenos blízko tureckých hranic. Ostrůvku, na němž našly dočasný azyl dvě tisícovky unavených, vyčerpaných britských vojáků. Měli by být evakuováni dřív, než vstoupí do války Turecko. Jedinou únikovou cestu po moři však neprodyšně střeží dvě obří, radarem řízená německá děla na ostrově Navarone. Ta nemohou být zničena ani z vody, ani ze vzduchu. Je tu jediná možnost: pokusit se zlikvidovat je přímo. Do vyplutí záchranného vojenského konvoje zbývá jen několik dní a skupinka šesti diverzantů míří v malé rybářské bárce k ostrovu, který je přístupný jen nebezpečným horolezeckým výstupem. Jen na nich záleží, jestli ty dvě tisícovky mužů příští středu zemřou, nebo budou žít... Natočeno na motivy skutečné události, zachycené v románovém bestselleru Alistaira MacLeana. Hvězdnému obsazení dominují Gregory Peck v roli kapitána Malloryho, David Niven jako „génius přes výbušniny“ desátník Miller a Anthony Quinn coby nekompromisní Řek Andrea. Duší celého natáčení byl scénárista a producent Carl Foreman, jehož vliv byl tak velký, že dokonce po prvním natáčecím dni prosadil odvolání původně designovaného režiséra Alexandra Mackendricka a jeho nahrazení J. Lee Thompsonem. Celé natáčení bylo mimořádně náročné a plné nečekaných překážek: David Niven si např. při scéně ztroskotání poranil ret a natáčení dokončoval s otravou krve de facto na revers. I přes vydatnou podporu řecké vlády překročili filmaři rozpočet i termín, odměnou jim ovšem byla řada ocenění oficiálních (Oscar za zvláštní efekty plus 6 dalších nominací, dva Zlaté glóby – nejlepší film-drama, nejlepší hudba – D. Tiomkin) i diváckých. Děla z Navarone se stala jedním z nejúspěšnějších filmů roku 1961. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (115)

Mol 

všechny recenze uživatele

I'M NOT EASY TO KILL!!! Anthony Quinn, David Niven a Gregory Peck? Tomu říkám skvělá sestava pro komando s nelehkým úkolem. Film má super prostředí a je napínavej, ale některý scény mi připadaly strašně natahovaný (šplhání po útesu) a některý hloupý (kulometná přestřelka Pappadimose a německýho oficíra). Za to jsou tu ale i dobré hlášky, jako když Miller řekne: "shodíme ho z útesu. Ušetříme kulku." a nebo když si obleče uniformu důstojníka SS, zanadává si jak smrdí, zvedne pravičku a vykřikne "heil everybody." To jsem šel fakt do kolen. Film na příjemný večerní shlédnutí. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Dnes už klasický válečný film, který jsem nikdy neviděl, pouze jeho pokračování. A dalo by se říct, že je to první "commandos" film, které se v mnoha podobách objevovaly celá další desetiletí. Skupina mužů má na území nepřítele zničit dvě obrovská děla, aby umožnili evakuaci dvou tisíc vojáků. Je to klasický drsný film o chlapech pro chlapy, který snese dvě ženské, ale žádné moc velké milostné tokání se naštěstí nekoná. Místo toho nechybí boj s pořádnou bouří, brutální horolezecký výstup, transport raněného, spousta diverzních akcí, zrádce ve vlastních řadách, dopad na civilní obyvatelstvo a také pár "rambo" přestřelek. A ke konci s tím výtahem to byly pořádné nervy. Šest, tedy vlastně osm postav je výborně napsaných, nechybí konflikty i morální dilemata, ústřední trojice (Peck, Niven, Quinn) hraje skvěle. Prostě klasika, která se samozřejmě vzhledem k délce nevyhne občas nudě a v nulové konkurenci válečný film roku 1961. PS: Za co to dostalo Oskara za efekty ovšem nechápu - za ten výbuch na konci, nebo tu bouřku? Netuším. ()

Reklama

nascendi 

všechny recenze uživatele

Úspešný a podľa niektorých dokonca kultový film ma nijako nenadchol. Anglosaský pohľad na vojnové udalosti je po všetkých stránkach na míle vzdialený od reality. Horolezecké lopotenie sa na kolmej stene, vyžehlené uniformy, figúrkovití, trápni Nemci a na druhej strane anglosaskí hrdinovia, ktorým páru nieto, scenáristické premety, partizánky a mnoho ďalšieho mi dosť komplikovalo sústredené sledovanie tohto dva a pol hodinového filmu. Našťastie ho uvádzali neskoro večer a tak si organizmus samostatne vyberal mikrospánkovú daň. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Prijemny prekvapeni, na skoro padesat let starej valecnej film je natocenej prekvapive svizne a zabavne. Coz sice neznamena, ze by to byla nejaka super pecka a nemoh by se klidne o hodinku zkratit, ale i pres prestrelenou delku me film nijak nenudil. Akce tu je sice minimum, ale tak nak to nevadi a ta co tu je, je natocena celkem dobre, i kdyz triky uz jsou hodne zastaraly. Pribeh je sice misty lehce roztahanej a od zacatku do konce predvidatelnej, ale to taky moc nevadi. No a jsou tu fajn herci, v cele s perfektnim Peckem a Quinnem. Niven na me ze zacatku pusobil spis jak nejaka komicka postavicka, ale pak se to nastesti zlepsilo. Takze celkove sice ne prilis akcni a spise komornejsi valecnej film, ale zrucne natocenej a zabavnej. ()

F.W.Colqhoun 

všechny recenze uživatele

Klasická cesta tam a zase zpátky. Fantasticky obsazené a i po těch strašlivých letech napínavé jako trenýrky, takže těch nekřesťanských 150 minut uteče jako voda. Na druhou stranu trochu strašidelné, když si uvědomíte, že jde o film oslavující teroristický čin, a zvláště moment, v němž postava Gregoryho Pecka dobrácky ale důrazně promlouvá do duše jednomu ze sidekicků, že rozhodnutí nepárat lidi nožem je vážně špatné, mrazí. Jasně, co jiného by měl jeden čekat od britské verze Stolz der Nation? ()

Galerie (87)

Zajímavosti (28)

  • Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Alistaira MacLeana. (Hans.)
  • Jediný film, ve kterém David Niven kouří. (džanik)
  • Carl Foreman, producent a scénárista, byl ve 30. letech členem Komunistické strany, jejíž členové houfně podporovali španělské Republikány a v 50. letech se dostal na hollywoodskou „černou listinu“. Odjel poté do Anglie, kde pokračoval ve filmové práci. (džanik)

Související novinky

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu

02.09.2008

A nemusíte daleko. Stačí v sobotu 6. září ve 20 hodin zavítat do Dvořákovy síně pražského Rudolfina. Tam se totiž koná slavnostní koncert filmové hudby A Night in Hollywood. Pod moderátorským vedením… (více)

Reklama

Reklama