Stopy ve sněhu

• Česko Cit slečny Smilly pro sníh (více)

Hrdinkou trhilleru je krásná, inteligentní, ale citově odměřená mladá vědkyně Smilla. Pátrání po záhadných příčinách smrti malého chlapce ji zavede až na drsné zasněžené pláně Grónska. Postupně zjišťuje, že za vším stojí jakási společnost, která chlapce už roky pozorovala a pro níž pracoval i jeho otec. S pomocí svého přítele se Smilla dostane až nebezpečně blízko k přísně střeženému tajemství. (oficiální text distributora)

dr.horrible

Smilla drsná grónčanka. Ak tu niečo fakt sadlo, tak to bol casting. Hlavne teda Byrne, Wilkinson a Ormondová (ja osobne som si ako Smillu predstavoval Irene Jacob, ale Ormondka s jej črtami na eskymáčku sedí asi viacej). Niektoré konkrétne scény sa tiež podarilo spracovať verne predlohe (výstižne, nie otrocky ako väčšina filmu), hlavne asi úvod, návštevu u Vanessy Redgrave, kojenie, vysporiadanie sa s otcovou zlatokopkou, záverečné plávajúce ľady (do toho Grónska to sedí, aj keď trochu zmena oproti predlohe). Ale ako celok je to ukrutne šedivá (nie chladná, skôr nezaujímavá) detektívka, na ktorej je krásne vidieť, že medzi tým niečo napísať a to isté sfilmovať, je obrovský rozdiel. Pretože Hoegova sila nespočíva v dialógoch a dokonca ani v príbehu, spočíva vo výnimočných, neobvyklých opisovacích schopnostiach a pocitovosti. "Roztvorila som mu dierku na žaludi, vložila do nej klitoris a pretiahla som ho..." ()

Jordan

výborný a napínavý "mysteriózny" krimithriller, veľmi vydarené európske "hranie" sa na ameriku, takto nejako by to malo vyzerať, i napriek pokojnému tempu nenudí, zaujme cez herecké výkony až po príjemný severský vizuál, pekná julia a záhadný sympaťák byrne sú ako ústredná dvojica silný ťahači a film i napriek dvom hodinám zbehne oveľa rýchlejšie ako niektoré hodinu a pol trvajúce hollywoodske thrillery; ()

dzej dzej

Co tady všichni proboha melou o Aktech X? To nikdo nečetl skvělou románovou předlohu Petera Hoega? PS - film bohužel očekávaně sleduje pouze detektivní linku a ostatní roviny románu (imigrantské téma Gróňanů uvadajících v Dánsku, teorie sněhu a pohybu na něm, téma možné apokalypsy atd atd) buď ignoruje nebo se jimi zabývá jen velmi zběžně. Stopy ve sněhu (už ten idiotský český distribuční název...) jsou průměrnou adaptací, která nikoho příliš neurazí a zároveň nikoho příliš nezaujme. Hoegův román si rozhodně zaslouží víc... ()

Anderton

Ako adaptácia príliš skratkovité, ako výpravný veľkofilm (čím chce Smilla byť) príliš béčkovité. Ako európska veľkoprodukcia s hviezdnym obsadením uchádzajúce. Čiže zatiaľ za tri. Potom je tu ale neskutočná mrazivá atmosféra zasneženej Kodane a predovšetkým Grónska, spolu s luxusným vyhliadkovým zájazdom výletnou loďou prvej triedy. Julii to s krátkymi vlasmi neuveriteľne sekne, takže nakoniec za štyri. ()

Smok

Zo začiatku solídny thriller, v ktorom suseda Smilla pátra po smrti malého inuitu a jeho nešťastnom páde zo strechy. Čím ďalej sa v príbehu vynára viac nejasností a osud ju zavedie na rôzne pre našinca zaujímavé severské lokality. Pozor *SPOILER* Škoda toho neuveriteľného mystery konca, ja by som bol radšej, keby sa popadané meteority a prehistorické parazity Draconculus vynechali, ale aj tak dobré. ()

pm

Asi by se mi to líbilo, kdybych neznala a tolikrát nečetka kultovní, mnohavrstevnatý, neuchopitelný a především skvělý dánský román Petera Høega. Budiž tvůrcům i hercům ke cti, že podobně jako Kunderovu "Nesmrtelnost" považuji "Cit slečny Smilly pro sníh" za nezfilmovatelnou záležitost. ()

PetrPan

Smilla, to je oč tu běží! Høegovou předlohou nepolíben nedokázal jsem docenit zjevně dobře maskovanou krásu okolitého příběhu. Skrývá-li se vůbec alespoň tam. Mám však blahé tušení, že středobodem knihy je rovněž Smilla. Nádherná, složitá, chladná, citlivá, tvrdá, zranitelná i něžná. Smekám před Julii Ormond, protože to samosebou jen hrála, ale já ji miloval. Oči, výraz, všechno, tomu se prostě chce věřit. Mám rád filmy, které mi něčím zalezou pod kůži, a to i když ne vše považuji za naprosto dokonalé. Nezbývá než si silnou čtyřkou povzdechnout, že Smilla sérií se nestala, ale chápu, ony spíš táhnou staré vraždy, co něco napsaly. ()

Slarque

Ty přirovnání k Aktům X celkem beru, ale rozhodně by to nebyla nijak nadprůměrná epizoda. Děj byl místy nelogický až zmatený a ke konci už jsem si říkal, že si asi budu muset přečíst předlohu, abych to pochopil. Alespoň obsazení se opravdu povedlo. ()

Willy Kufalt

Tahle mysteriózní detektivka oplývá celkem slušnou atmosférou vytaženou ze sněhem zavátých severských exteriérů, bohužel také přehnaně nataženým dějem do dvou hodin. Předlohu neznám, ale tento typ filmu jdoucího převažně dle klasické šablony pátrání po okolnostech záhadné smrti, v jistých prvcích skoro až béčkově přímočárý, podle mě na tak rozsáhlou stopáž není (alespoň pro diváka, který není fanouškem této tvorby) a ne vždy si udržel stejný můj zájem. Citového vydírání, které jsem silně pociťoval v prvních minutách, naštěstí záhy zcela ubylo, a (ne)uvěřitelnost u béčkově laděné žánrovky zase až tak řešit nemusím, přesto jsem se v několika momentech neubránil dojmu zacházení do nechtěné parodie. Díky zmíněné mrazivé atmosféře, často zručně budovanému napětí a slušným hereckým výkonům však nemám problém udělit slabší 3 hvězdičky. [55%] ()

Crocuta

Závěr filmu se výrazně liší od úmyslně nedořečeného konce skvělé Hoegovi předlohy, jejíž mnohovrstevnosti filmová adaptace zdaleka nedosahuje. O hlavní hrdince jsem měl také úplně jinou představu - přesto je Julia Ormondová v hlavní roli výborná, stejně jako její proti(spolu)hráči Byrne a Harris. Snímek lze každopádně doporučit každému, kdo má rád napínavé detektivky, které jsou mrazivé nejen díky zápletce. ()

Chrustyn

Tempem vyprávění hodně pomalý ale na druhou stranu dobře promyšlený a napínavý thriller s mrazivou atmosférou a výbornými herci v čele s Julií Ormond. Hlavní hrdinka, která není žádná domácí puťka ale opravdu tvrdá ženská, pátrá po záhadném úmrtí malého chlapce od sousedů se kterým si vytvořila velice blízký vztah a cesta jí zavede až do zasněženého Grónska. Povedený thriller s dávkou mysteriózna a napětí. ()

lola3121

Poměrně zdařilá adaptace knihy Petera Hoega. Tvůrcům se podařilo zachytit "cit slečny Smilly pro sníh" celkem dokonale, přestože do světa Inuitů jen tak lehce nahlédneme, na hlubší ponory však není čas (proto je poněkud znevýhodněn ten, kdo nečetl knižní předlohu). Začátek se rozjíždí ve slušném thrillerovém tempu, které bohužel ke konci trochu zpomalí. Scény na lodi a úplný závěr (výbuchy) jsou jak z akčního béčka, nicméně Julia Ormond v roli zvídavé, leč odtažité slečny Smilly, to zachránila a kvůli ní z tří a půl zaokrouhluju na 4 hvězdy. ()

Stanislaus

Kniha nadprůměrná! Film průměrný! Stopy ve sněhu není bůhvíjaký zázrak, ale zase nejde o katastrofu. Kamera je trošku rozpačitá, ale hudba je pěkně udělaná. Tvůrci nechali základní dějovou linii naštěstí nepozměněnou, ale dalo by se zde najít pár nesrovnalostí (mechanik) a hlavně spousta nedostatků - moc osekaná část Moře a Led. Zkrátka film, který neohromí, ale na druhou stranu ani nenaštve. ()

MontyBrogan

Prvá polovica bola veľmi slušnou adaptáciou, kde sedelo takmer všetko a hádam nič podstatné nebolo vynechané. Všimol som si len taký detail. Keď Elsa Lübing zavolala Smillu späť do bytu a odôvodnila to znamením, ktoré našla v biblii. Vo filme to pôsobilo trochu sektársky. V knihe bola táto postava však vykreslená až na jej bigotnosť ako celkom rozumná. A preto aj vysvetlila, že keď v živote čelí nejakej dileme, snaží sa jednoducho nájsť odpoveď na ľubovolnej strane Písma. To ešte neznamená, že by videla všade démonov. Ale to bola fakt len drobnosť. Asi v dvoch tretinách knihy však nastala najtemnejšia časť označená veľkými čiernymi písmenami, na ktorých stálo: MORE. Tento úsek trval takmer do konca a hlavná hrdinka tam vzdorovala nepriazni osudu v podobe niekoľkonásobne väčšej fyzickej sily, keď sa ocitla sama proti všetkým na lodi plaviacej sa nevedno kam v ústrety nekonečným hordám vody, ľadu a intríg. A to jej mal tento výlet pôvodne slúžiť (okrem pátrania po smrti chlapca, okolo ktorého sa celý dej točil) na únik pred inštitúciami, ktoré jej plány chceli prekaziť. Každopádne, táto sekvencia bola vo filme veľmi skratkovitá. Netvrdím, že všetko čo sa jej tam prihodilo, muselo byť pre príbeh dôležité, ale všímavejší divák sa mohol napríklad pozastavovať nad tým, ako rýchlo sa na palube zorientovala. Nie, nemalo to tak byť. Najprv prišla do nemilej konfrontácie takmer s každým členom posádky. No a koniec bol síce takmer doslovný, až na to, že veľa slov vyrieknutých nebolo. Totožné ostali len udalosti. Ale jej vnútorné monológy, ktoré dodávali knihe čaro a robili zo Smilly Jaspersonovej nielen silnú, ale aj veľmi zaujímavú a inteligentnú postavu, boli asi až na jeden vynechané úplne. Nechýbali tam spočiatku ani mne. Knihu vlastne delila od dokonalosti len tá občasná vata. Ale aspoň záver si zaslúžil okrem pohľadu plného zadosťučinenia aj pár slov napríklad o tom, ako ľad nikdy nie je možné pokoriť. Spomenutie všeobjímajúcej moci prírody, oproti ktorej je človek príliš malý aj keď je jej súčasťou, mi pripadá pre vyznenie myšlienky celkom nepostrádateľné. ()

SOLOM.

Průměrná podívaná, která se neskutečně dlouho táhne. Ormond i Marsh sice podávají úžasné výkony, ale zbytečnost některých scén a dialogů začnou po čase diváka ubíjet.Je ovšem nutno podotknout, že náplň filmu je velice zajímavá a pestrá. ()

Gary

Nepříliš nadprůměrné,ale s výbornými hereckými výkony.Jenomže Byrne a Harris byli bohužel odstrčeni do zátiší.To je veliká škoda. ()

Dale

Taký nemastný-neslaný thriller. Je vidieť, že Bille August nie je špecialistom na tento žáner. Tempo je pomalé a celý príbeh je vyrozprávaný, na rozdiel od Aktov X, dosť nepresvedčivo. Pochvalu si zaslúži len výborná Julia Ormond (hlavne jej strety so svojou macochou). ()

Agatha

Zvláštní snímek, který na mě udělal i zvláštní dojem. Vyzařuje z něj takový jakýsi neklid a tajemno. Ale námět i filmové zpracování působí atraktivně a nevšedně. Herecké obsazení také velmi zdařilé. Julia Ormond je opravdu půvabná a oscarová Vanessa Redgrave v roli nábožensky založené bývalé zaměstnankyně jisté firmy je lákavým zpestřením příběhu. Záhadnějšího ctitele slečny Smilly, kterým je Gabriel Byrne, také vybrat nemohli. Celkový dojem se zdá být velmi kladný, ale přesto tomu něco chybělo. Sám ale nevím co. Jediný nežádoucí účinek na mě udělal český dabing, ale zato samotný snímek skutečně nemůže... ()