Stopy ve sněhu

• Česko Cit slečny Smilly pro sníh (více)

Hrdinkou trhilleru je krásná, inteligentní, ale citově odměřená mladá vědkyně Smilla. Pátrání po záhadných příčinách smrti malého chlapce ji zavede až na drsné zasněžené pláně Grónska. Postupně zjišťuje, že za vším stojí jakási společnost, která chlapce už roky pozorovala a pro níž pracoval i jeho otec. S pomocí svého přítele se Smilla dostane až nebezpečně blízko k přísně střeženému tajemství. (oficiální text distributora)

SjamK

Jen slabý odvar knížky. Detektivní zápletka je opravdu jen jedna z rovin Hoegova románu a sama o sobě není až tak nosná (nebo spíš příliš nepřehledná pro filmové zpracování). Tvůrci filmu si mohli dát víc práce zejména s hlubším vykreslením postav (asi mám na mysli hlavně Smillu - její vztah k minulosti, k otci, Dánsku a Grónsku, i k Izaiášovi... ). Julia Ormond do hlavní role nakonec sedla docela hezky, ale co mě vyloženě iritovalo byl Byrne, který měl k dyslektickému mechanikovi blízko asi tak jako Arnold Rimmer k elegantnímu fešákovi. Film sice nevýrazný, ale mohl dopadnout i hůř. Proto nechávám tři hvězdičky a doporučuji přečíst si knihu. ()

bila.tecka

Slibný námět a mrazivá atmosféra se postupujícím časem rozplynula jako rozehřátý led. Zbytečně vykonstruovaný scénář nezachránila ani velmi přesvědčivá Julia Ormond, jejíž postava měla několik vrstev, kterou film prostě nedokázal využít. Její Smilla je taková urputná sestra Foxe Muldera, která (ač bez výcviku FBI) se snaží přijít té záhadě (jak vystřižené z Akt X) na kloub. Promarněná příležitost. ()

Hanes88

No hodně zajímavé drama. Člověk se dočká pěkných zvratů a můžu říct, že celkově se mi to hodně líbilo. Škoda, že to má takové nízké hodnocení, protože tak by se na to mohlo kouknout více lidí. Ale co už...za mě 75%. ()

ClimbVibe

Už vím kde vzali inspiraci tvůrci prvních celovečerních Akt X. V této mrazivé detektivce s příjemnou hereckou sestavou a fotogenickým prostředím. ()

GREGOIRE

Hm, je to sice velmi zajímavý námět, Julia Ormond hraje také solidně, ale některé věci jsou na můj vkus překombinované a nevěrohodné až úsměvné. Trochu zmatečné a závěr natolik tuctový Čekal jsem víc. ()

Eruntano

Knihu jsem kdysi nadšeně přečetl. Ale nejsem tak pitomej, abych se na film díval z jejího hlediska, i když mi jeho vnímání chtě nechtě silně deformovala. Nevím, jak působí příběh na lidi neznalé, mě připadal příliš zkratkovitý na to, aby mohl někoho uchvátit (přeci jen je Smilla pro film asi příliš rozsáhlé dílo). Jinak mě to ale ani jednou nerozhořčilo, což jsem opravdu nečekal. Myslím, že je to poctivý filmový přepis, který ale nepřináší nic zajímavého. ()

hammerhead

Román Petera Høega patří k mým nejoblíbenějším, ale pravděpodobně pro kvality, na které film, možná z pochopitelných důvodů, nedosáhl. Vypravěčský styl a profil postav se tak smrskl do příběhu, který působí jako zajímavá a asi i hezky natočená (vyzdvihl bych např. záběry Kronose drtícího led) detektivka. ()

sona123

Stopy ve sněhu mají hodně slibný začátek, ale bohužel to příslibem končí. Závěr, to už je naprostý blábol (možná, že kameru předali někomu, kdo šel kolem, ať už to dorazí, nebo fakt nevím, jak si to vysvětlit). Herecké výkony bídné, postavy se objevují a mizí bez jakékoliv souvislosti, samotný nápad tu byl už tisíckrát. Tohle byl zbytečný film, který měl snad jediný cíl - dostat na plátno krásnou Julii Ormond. Smutné. ()

Yoss

To POMOVE prirovnanie k Aktom X je výstižné. Príbeh to nie je zlý, vadila mi však jeho rozťahanosť a občas pocit, že pozerám len trochu lepší televízny film. Keď si dnes predstavím, ako sa predviedol Gabriel Byrne v skvelom seriáli z produkcie HBO In Treatment, jeho výkon v Smilla's Sense of Snow je len slabým odvarom. Ale za jedno pozretie to stojí, priatelia ;-) PS: Muldera so Scullyovou nečakajte, nakoniec neprídu :-) ()

Mikino00

Studený severský thriller s nádechem mimozemského života, vtáhne svou depresivní atmosférou, avšak zklame svým zmateným dějem, kde konání hlavní hrdinky nezapadá do kategorie racionální. Vyloženě mě zklamal konec, který tak nějak sám s pomocí mnoha náhod skončil dobře. ()

yehudit

V hodnocení jsem samozřejmě ovlivněna předchozím přečtením úžasné knihy, u které jsem navíc víc než pestrý děj ocenila vytříbený literární styl a vnitřní úvahy a vtipný sarkasmus hlavní hrdinky. Filmové ztvárnění Smilly mě zklamalo z několika důvodů - typově rozhodně Julia Ormond ani náhodou není poloviční Sámka, natož elegantní dámička, kterou je v knize. A dále - dle předlohy rozhodně není hysterka, ba naopak až chladně a racionálně uvažující i v nejsilnějších momentech. Celkově jsem měla z filmu pocit, jakoby někam hnal a nenechal diváka nic v klidu vychutnat, s nikým se pořádně poznat. Každopádně množství událostí z knihy je velmi náročné nacpat do celovečerního filmu. Bylo by zajímavé, kdyby se někdo rozhodl podle předlohy natočit minisérii a s příběhem si pořádně vyhrát. ()

bobstock

Zajímavě začíná a tak neuvěřitelně fádně se táhne k odhalení záhady ukryté v grónském ledu. 121 minutová stopáž je vražedná a nakonec ani nenabízí tak zajímavou a mysteriózní atmosféru jako spousta dílů Akt X či Krajních mezí. 40% ()

neneka

Byla jsem dost zvědavá... protože vím, jak to mám s filmy na základě knižních předloh... jsem knihomol a většinou vyhrávají knížky. A Cit slečny Smilly pro sníh patří zrovna mezi mé oblíbené. I v tomto případě čtené řádky vyhrály. A začnu-li srovnávat, je něco špatně. 3 hvězdičky dávám ale ráda: za mysterióznost, která zůstala zachována, a herecké výkony. Ono je asi opravdu dost těžké literární jazyk Petra Hoega zfilmovat. ()

Illy

Věrný a dobrý přepis knihy. Ta sama se nečte lehce a zvláštní odosobněný sloh hlavní hrdinky se povedl převést na plátno. Jsem spokojen. ()

Grafito

Kvůli filmu jsem si sehnal knížku a kvůli knížce jsem si sehnal všechny ostatní česky vyšlé Hoegovy knížky a můžu tak říct, že Peter Hoeg je tak v současnosti jedním z mých nejoblíbenějších spisovatelů.. a konečně.. Julia Ormond je v tomhle filmu opravdu překrásná.. ()

Mat21

Nevinná dětská hra se změnila v tragédii. To poslední, co zbylo po malém chlapci Izaiasovi před jeho smrtícím pádem ze střechy dolů, jsou otisky bot ve sněhu. Smilla je zatrpklá, bezcitná a frigidní žena, jenž se uzavřela do svého vlastního světa před svým okolím. Vpustila však do něho Izaiase bydlícího o patro níže a jeho úmrtí je pro ni bolestivou ztrátou. Smilla je však zároveň logicky uvažující důvtipná žena, která svým předkům z Grónska vděčí za schopnost čtení ve sněhu. A když v posledních stopách Izaiasových vidí jiný osud, než-li je psáno v policejní zprávě, začne poodhalovat utajovaný vědecký projekt nečekaných rozměrů. ● Ať je filmu Stopy ve sněhu přiřazen jakýkoliv žánr, jedná se především o detektivku. A ať je diváky jakkoliv opěvován, marně hledám cokoliv, co by bylo ve filmu zajímavého, povedeného či vizuálně hezkého. Černobílé ztvárnění hereckých postav bylo svěřeno vesměs nesympatickému komparzu nesourodých hlavních představitelů. Film je zahalen do šedé mlhy dánského Københavnu a stejně tak se z mlhy pozvolna vynořují jednotlivé postavy. Spojovat slovo "akce" s filmem "Stopy ve sněhu" je fantaskní představa, nedej Bůh, dostanou-li svůj prostor počítačové efekty. V ten moment mě napadá, že i filmy vznikající v 70. letech minulého století se s efekty dokázaly vypořádat lépe. ║24.7.2010║ ()

ViktorEl

Výborný mysteriózny thriller, s dobrým hereckým obsadením, s dobrou mrazivou atmosférou (a tým nemyslím len časť odohrávajúcu sa v Grónsku) a výbornou J. Ormond. Škoda tej slabej záverečnej pointy. 60% ()

arthur.22

První polovina mi přišla celkem slušná, i když v ní cosi z knižní předlohy pořád chybělo.. Po nalodění na Kronos už ale bylo jasné, že toho bude chybět víc a víc, až ze všeho, co mě na knize zaujalo, nezbyde vůbec nic. Samotný konec je pak parodií snad na všechno, co jsme od začátku viděli. ()

edie sedgwic

Islo to celkom fajn do momentu kym sa to nezmenilo na uplne trapnu beckovu nahanacku s tak nepravdepodobnymi situaciami az neviete ci sa mate smiat alebo plakat. Kedysi davno-pradavno som knihu citala a nemam pocit ze Peter Hoeg si filmove spracovanie predstavoval takto. ()