Šílenství

• Česko V zajetí šílenství (více)

Pojišťovací vyšetřovatel John Trent (Sam Neill) je pověřen prozkoumáním náhlého zmizení fenomenálního hororového spisovatele Suttera Cane (Jürgen Prochnow). Ten má těsně před uzávěrkou své doposud nejlepší knihy, ale stále nedoručil poslední kapitolu. Trentovi se podaří lokalizovat zapomenuté městečko v němž spisovatel pravděpoodbně žije i čerpá inspiraci pro své zneklidňující příběhy. Spolu s Caneovou editorkou Lindou Styles (Julie Carmen) se vydávají po spisovatelových stopách. Začínají se kolem nich však dít podivné věci, občané městečka se chovají zvláštně a až nápadně připomínají postavy jednotlivých knih. Trent se domnívá, že jde jen o zvrhlý způsob jak upozornit na novou knihu, ale je tomu skutečně tak? (TobRieper)

VIPerson

Trochu Hellraisera,trochu Věci,trochu noční můra v Elm Street,Kukuřičné děti...spousta věcí dohromady,ale žádný pevný základ na kterém by se dalo stavět...nic extra ()

Mazlik4

Jestli je v něčem Carpenter geniální, tak v tom, kterak dokáže nesmyslný námět zpracovat stylem, že mu jednoduše divák uvěří. Přičemž je jedno zda se jedná o ufo, vesmír, upíry, duchy, nadpřirozené síly ... ()

Disease

Spíš než Carpenterův rukopis jsem ve filmu viděl atmosféru TV adaptací Kinga (It, Needful Things, The Stand...). Neurazí, ale ani nenadchne. ()

Schuldiner odpad!

Naprostá slátanina! Film, kde nic nemá význam a smysl... nebo je ve všem nějaký smysl a význam??? No...ano....někdo se v tom možná rád koupe a hledá nesmysly ve smyslech (nebo naopak???), ale já to vidím jen jako neskutečnou patlaninu všeho možného...kde je v podstatě každá scéna úplně zbytečná. Z toho filmu by šla vystřihnout každá jednotlivá scéna a divák by fakt naprosto o nic nepřišel. Vyznělo by to úplně stejně.. Neviděl jsem to do úplného konce, nešlo to, ale po celou dobu jsem si říkal, že nechápu, jak tohle může někoho bavit... Ale je fakt, že když někoho baví dokonce i Lynch, tak je vlastně asi možné úplně všechno! ()

TERRORDROME

Zabudnite na Stephena Kinga, je tu Sutter Cane! Keď však zmizne aj so svojou najnovšou knihou je to prieser a je treba ho nájsť, lebo fanúšikom už začína solídne hrabať. Poistovací vyšetrovateľ Sam Neill si síce myslí že je to celé iba reklamný odrb, ale robí si svoju prácu aby napokon v neexistujúcom mestečku zistil že celý svet je iba výplod strapatého perohryza ( a tá milá babička je sadistická chápadlovitá obluda ). Carpenter sa sničím moc neserie ani nezdržuje, celý čas proste len fičí a hustí halušky do hrdinu aj diváka, takže napokon nikto nevie ktorá vlastne bije. Čo je dobre, lebo pôsobivosť tohoto šialenstva spočíva v postupnej gradácií WTF kúskov až po finálnu psychoapokalypsu kde sa chudák počmáraný hrdina už môže iba nepríčetne rehotať. Jednotlivé scénky by sa určite dali vylepšiť, ale ako celok to funguje výborne. Z nepopísateľných hrôz číhajúcich za dverami kostola v mestečku Hobbs End by mal pán Lovecraft určite radosť. ()

Spacecore

Podobně jako u "They live" jsem si při sledování přišel jako na LSD tripu, tentokrát řízlýho metamfetaminovou stíhou. Inu, něco podobného jako děj tohoto filmu si prožívají pravděpodobně lidé s těžkou schizofrenií, alespoň takle si to představuju a opravdu i celkem podobně vypadá mnou zmiňovaná stíha. Skvělej film. ()

Fryštok

Velmi zajímavý námět, bohužel utopen kombinací nahodilého vyprávění s (pro mě) nesympatickou postavou Johna Trenta. Co mi na něm vadí? Jeho pasivita. V podstatě jen na začátku, když poskládá mapu z výstřižků titulních stran knih, tak reálně udělá něco inovativního. Většinu filmu pak jen pasivně reaguje na okolní dění, přičemž to není nutně vina postavy, ale může za to hlavně nahodilost vyprávění, která ho pořád hází do situací, kde se toho stejně moc vymyslet nedá. __________  Když už děj konečně začne získávat spád, tak je to v okamžik, kdy Trent začne mít nějakou chemii s jeho parťačkou. Samozřejmě zanedlouho je toto spojení roztrhnuto, což má za následek větší izolovanost vyprávění (a mou postupnou ztrátu zájmu o film). ______ Hrozně si to hraje na nějakou meta rovinu, ale není to absolutně uvěřitelné, ačkoliv bych tomu rád věřil. Konec je pak dost meh, jelikož se prostě vše podělá a divákům nezbyde nic jiného než se maniakálně smát stejně jako Trent v kině. ______ Skutečně béčkový film, myšleno jak pozitivně, tak i negativně. Filmařská práce kvalitní, především praktické vizuální efekty a hlavní song. _____ Nakonec odbočka úplně jinam - v příběhu hry Alan Wake je také uplatněn obdobný princip, tj. spisovatel prožívá to, co sám napsal. Až na to, že v té hře je to podstatně propracovanější (zdejší komentující z pravěku ČSFD samozřejmě film nadhodnocují, protože v r. 2004 nemohli srovnávat s Alanem Wakem, který vyšel až v r. 2010). ______ Ten námět prostě měl na víc. Čisté tři hvězdy. Sice slabší Carpenter, ale stále koukatelný a funkční. ()

willis

Carpenter prostě umí, a i když občas natočí slabší film, je to jeden z režisérů jejichž počiny se vyplatí sledovat (13.12.2004) ()

Delaney

Carpenter je jeden z mých nejoblíbenějších režisérů, takže některá klišé a lacinosti rád odpustim, a myslim, že vzhledem k němu typické atmosféře, která je tu skoro tak perfetní jako v Thing, by je mohl odpustit každý... Pokud jste fandové starých klasických hororů, tak tohle je rozhodně lahůdka 90.let, lehce srovnatelná se staršími 70. a 80. filmy ()

Zyne

jako milovníkovi díla Lovecraftova se mi velmi líbily veškeré náznaky a odkazy na něj. je pravdou, že v některých okamžicích se zde mohlo ještě trochu více zatlačit na pilu, ale celkově se jedná o příjemný kousek s kvalitní atmosférou, neodvratným vyústěním a především skvělým Samem Neillem, který předvedl parádní přechod své postavy od racionálně uvažujícího pragmatika k šílencí, který po sobě kreslí černou tuží...tohle by nemělo uniknout žádnému fandovi hororů ()

Oralfabet

Za mě asi nejlepší Carpenter, co jsem viděl (což ale asi spíš dokazuje, že to není úplně režisér pro mě). Možná, že příběh samotný nebyl úplně nejpoutavější a hlavní postava je trochu nijaká... Jinak ale jde o skvělou hororovou podívanou s nemalou dávkou surreálna a trochu divnější verzí Stephena Kinga. 8/10 ()

Geller

Přesně tento film vystihuje slovo Horor. Šílený, nepochopitelný, zrůdný, a strašidelný (u tohoto filmu bohužel jenom občas). Opravdu při sledování tohoto hororu jsem si vzpoměl na staré, dobré Noční můry. ()

Martinius

prvotriedne dielo od majstra zanru johna carpentera. film je dokazom i odkazom zaroven, ze dobry horor nepotrebuje ani jednu jedinu vrazdu, aby vam zrychlil tep, vniesol do duse nepokoj a strhaval vas z kresla. kvalitny reziser si uplne vystaci napatim nabitou atmosferou hrozy a strachu. a v pripade, ze je tato podlozena putavou a sugestivnou zapletkou, vyvarujucou sa prilisnej absurdnosti, dostane sa vam lekcie demonickeho sialenstva, ktore vam poctivo drasa nervy pocas celeho deja. film je sice neskryvanou narazkou na tvorbu stevena kinga, temno-apokalypticky rozsah temy mi vsak osobne viac zavana inspiraciou lovecraftom (ktoreho king vykradal do morku kosti). in the mouth of madness je rydzy carpenter na vrchole svojej tvorby. ()

wampire23

Spočiatku som bol k snímku skeptický, aj keď milujem Carpentera, toto mi zaváňalo sklamaním. Každou ďalšou minútou som však bol viac a viac nadšený a vo finále to už bol takmer dokonalý filmový zážitok. Naozaj je to dosť podobné snímku Cigarette burns, najmä čo sa týka atmosféry, ale aj námetu (aj keď Cigarette burns je podľa mňa ešte o triedu lepší). Viem si celkom dobre predstaviť, že keby človek videl za sebou podobné filmy plus všetky lynchovky, Kubricka a podobne, začal by pochybovať o našej realite. A to je dôvod prečo milujem film. ()

Emzet

Vezměme to nejlepší ze Stephena Kinga, okořeňme to trochou Lovecrafta (což ovšem patří do množiny "to nejlepší ze Stephena Kinga" - jakmile totiž Stephen skládá poctu HPL, většinou se mu podaří pětihvězdičková povídka/kniha) a nechme to natočit nízkorozpočtovým nadšencem Carpenterem. Výsledek dost připomíná právě rané Kingovy povídky: aťsi to je třeba béčko, jde o jeden z nejúžasnějších horrorů co jsem kdy viděl (a je mi putna, jaké tu má na ČSFD hodnocení), ze kterého sálá nadšení, energie a zběsilost a který daleko předčí "perfektnější", ale mnohem sterilnější bratříčky. Už jenom motivů tu najdeme spoustu - Kde končí realita a začíná fikce? A je mezi nimi vůbec rozdíl? Můžeme snad někdy zaměnit příčetnost a nepříčetnost? Co bylo v minulosti a co postavu teprve čeká? Co je vyprávění knihy, co je vyprávění filmu, co je vyprávění člověka v blázinci a co jsou představy choré mysli? Stvořila skutečnost víru nebo naopak víra skutečnost? Rozhoduje o své budoucnosti i postava sama nebo vždy pouze její tvůrce? A jak dlouho si budeme či můžeme namlouvat vlastní příčetnost? Jak dlouho musíme být obklopeni tropy a klišé, abychom si uvědomili, že takto by reálný život neměl vypadat? A kdybychom nad tím opravdu dlouho přemýšleli, nemohli bychom si myslet, že skutečně všechno je vytvořeno jenom pro nás? Jak lze tak neodbytnou a zrůdnou myšlenku vyvrátit, zapudit, než se nám v hlavě rozroste a zcela zboří chatrnou strukturu naší příčetnosti? A pak - na koho se vlastně díváme ve filmu? Na herce? Postavu? Člověka? A kdo se dívá na nás? A dost otázek nebo si ještě nedejbože začnu připadat jako filozof. Nejvíc exceluje In the Mouth of Madness stejně díky své atmosféře. Carpenter neprezentuje prakticky nic nového - všechny triky a nápady už jsme viděli někde jinde - ovšem pokládá je za sebe tak umně, že divák skutečně neví co bude dál a atmosféra s přibývajícími minutami jen houstne a houstne. Výsledkem je nervydrásající hodina a půl, u které jsem se po velmi dlouhé době docela slušně zapotil (mimo jiné i díky tak trochu znepokojivému hlavnímu motivu filmu, který jsem z mysli vyháněl ještě o pár hodin později). Přičtěte si skvělý soundtrack (ten hard rock na začátku jsem vážně nečekal) a skvělého Sama Neilla, který se své role chopil skutečně s bravurou (mimochodem, jak by to asi vypadalo, kdyby se zde v hlavní roli objevil Jeff Goldblum? Jen takový nápad…) a máte neskutečný "nářez", který vás přibije do sedačky a nepustí až do závěrečných titulků…a možná i po nich ještě chvíli ne. ()

Silviaxx

Šialenstvo je fakt kvalitne šialený film. Ak niektoré využité fantasy prvky neberiem tak úplne seriózne, tak som si ho skvele užila. Najviac predovšetkým oceňujem myšlienku hororovej knihy, ktorá zo svojich čitateľov robí úplných bláznov. Celý príbeh a jeho vývoj sa mi veľmi páčil a najmä to, že všetko už v podstate bolo napísané v knihe. Masky boli super, zmagorené deti, mutanti.. Myslím si, že si tu každý vie nájsť hneď niekoľko vecí, ktoré by sa mu mohli páčiť. Hoci neholdujem takým umelým neidentifikovateľným príšerám, tak Šialenstvo na mňa zapôsobilo ako celok a určite má zmysel mu venovať pozornosť. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Tvůrci Hry o trůny chystají Lovecrafta

Tvůrci Hry o trůny chystají Lovecrafta

13.12.2019

Dvojice tvůrců seriálového hitu Hra o trůny David Benioff a D. B. Weiss teď po opuštění Star Wars projektu má konečně volné ruce k chystání svých nových věcí exkluzivně pro Netflix. Několika set… (více)