Na ranči v opuštěných kopcích Montany žije plukovník Ludlow se svými třemi syny a vychovává je daleko od krutosti indiánských válek. Alfred je racionální a klidný, Samuel je romantický idealista a Tristan, kterého od dětství vychovává plukovníkův indiánský přítel, má zase divokou a vášnivou povahu. Samuel se během studií zasnoubí se Susannah a přiveze si ji na otcův ranč, protože se s ní chce oženit. V Evropě ale zrovna zuří válka a Samuel přes otcův odpor přesvědčí oba bratry, že je jejich povinností narukovat. Samuel padne a plukovník požádá Susannah, aby u nich zůstala. Alfred se jí brzy přizná, že ji od prvního okamžiku miluje, ale Susannah je zamilovaná do Tristana a taky mu brzy podlehne. Zklamaný Alfred se odstěhuje do města a začne podnikat. Tristan se ale brzy cítí nespokojený a odjede do světa. Susannah mu slíbí, že na něj bude čekat. Z Tristana se stane dobrodruh a brzy jí napíše, aby na něj nečekala a vdala se za jiného. Dívka si nakonec vezme za muže Alfreda, který zbohatnul a chce se stát kongresmanem. Když se Tristan vrátí, otec je po mrtvici a ranč upadá. Rozhodne se ho postavit na nohy. Při setkání se Susannah si uvědomí, že už nemá právo zasahovat jí do života. (TV Nova)

gumolit

Nepomôžem si ,ale v tomto filme je všetko!Dráma,dobrodružstvo,romantika,westernový feeling,vojna a ešte aj kšeftovanie s gangstermi proste taká zmes všetkého a jednoznačne skvelí herci!Prvý film ,ktorý ma dojal až k nervozite a slzám !Krása! ()

Mikino00

Byla to dobrá fraška, každý spal s každým, na konci jsem se smál až mi bylo za tvůrce trapně. Tak bezduchý, prázdný a šíleně nudný příběh jsem dlouho neviděl. Připomnělo mi to podobnou blbost, kterou Pitt natočil později Joe Black. ()

bohemia_regent

Silný příběh se v nejlepších místech téměř dotýká rozměrů antické tragédie; naproti tomu pocit, že některé situace jsou trochu přitažené za vlasy, se dostavuje pouze v nuanciózních dávkách. Herci hrají docela slušně a silné city a vášně podávají sympaticky uměřeně (tedy: na americké poměry). K tomu působivá hudba a kamera: první díky své rafinované jednoduchosti, druhá díky schopnosti maximálně zúročit krásu přírody. Dokonce jsem zvažoval, jestli mám, nebo nemám udělit nejvyšší hodnocení. Pak se ale v závěrečné přestřelce pateticky zjevil na scéně nejstarší z bratrů Alfred, svým přesným zásahem ve vzduchu visící potenciální pátou hvězdičku suverénně odstřelil a celé dilema tím za mě vyřešil. ()

lareinna

Jedno nechápem a to konkrétne tú mužskú tvrdohlavosť a v niektorých prípadoch aj nadšenie ísť do vojny a bojovať (česť výnimkám) Myslím, že či už to nazveme česť alebo patriotizmus, hrdinstvo..vždy je predsa podstatnejší vlastný život, zvlášť v prípade, že máte doma krásnu ženu, s ktorou sa práve chystáte založiť rodinu. Traja zdraví, silní, krásni a mladí muži idú bojovať (fatálne rozhodnutie) aj keď vôbec nemusia lebo momentálne žijú v „raji“ obklopení nádhernou prírodou a čerstvým vzduchom – a vrátia sa len dvaja..jeden so zranenou nohou a druhý psychicky natrvalo poznačený smrťou svojho brata. Táto myšlienka, ktorou začínam tento komentár ma na tomto príbehu štvala najviac. Tú prírodu, ranč a nádherný život s indiánmi kdesi v horách v Montane ani nebudem komentovať lebo je to tak krásne, že mi dochádzajú slová. Občas okolo prebehne stádo divokých koní... Film je veľmi dobrý po všetkých stránkach a dej bol práve o láske, sklamaniach a zamotaných vzťahoch tak ako to v živote býva, takže dej je výborný, pretože bolo neskutočne cítiť emócie, ktoré všetci títo skvelí herci dali na plátno.. Veľmi dobrý filmový zážitok. ()

Nethar

Hezká příroda, hezká hudba, hezcí lidé. Velkovýpravná romanťárna za každou cenu a v každý moment. Nenudí, ale místy jsem měl pocit, že už toho je všeho přes míru. ()

Matros

Přeslazená limonáda v pro mne překvapivě stravitelné formě. První hodina je super, pak se to trochu vleče, aby se to ke konci zase rozjelo. Hodně sympatické herecké výkony, kde mě nejvíc baví asi Anthony Hopkins a krásná hudba Jamese Hornera. Celé se to odehrává v omalovánkovém prostředí. Prostě takovej ten velkofilm se vším všudy. Vyloženě mě ale sere scéna, kdy dva vojáci rozkládají kulomet jen pro to, aby udělali cedník z bezbranného, oslepeného vojáka, který je zamotán do ostnatého drátu. Čistě pro efekt. ()

Patrac999

Chtělo by to lepší název, díky tomuhle jsem se bál, že to bude nějaká romantická komedie a odvážil se na něj podívat až dnes. ()

dee.n

Tak jsem v poslední době začala sledovat trošku "starší snímky", které už viděl celý svět, jen já ne. Legenda o vášni je strhující příběh, s nádhernou přírodou, skvěle se hodící hudbou, potrhující potřebnou atmosféru, odehrávající se v trošku delším časovém horizontu. Osudy tří bratrů, z nichž každý je jiný, jejich životy zamíchá válka, ale také krásná žena. Najdeme zde i lásku otce k dětem, nezkonalou vášeň, touhu, nenaplněnou lásku, lidské tragédie, vraždy, problémy se zdravím, rasové problémy, prostě vše co od takto zajímavého a výpravného filmu očekávám. Anthony Hopkins si touto rolí už definitivně vysloužil místo v mé TOP 10 a Brad Pitt opět a znovu dokazuje, že není a nikdy nebyl jen hezounkem. A Aidan Quinn je taky sexy, btw. :D ()

Chudobka

Neznám nikoho, kdo by tenhle film vyloženě neměl rád. Každý si v něm může najít něco, co ho potěší. Dobré herecké výkony, nádherná příroda, úchvatná hudba, pohledný Brad Pitt a okouzlující Julia Ormondová.. Pro mě však příliš patetické. ()

petikacka

Svého času, byl tento film moje záchrana života a to doslova... Epický příběh, jedné irské rodiny na divokém západě v běhu doby... Otec, patriarcha a jeho tři synové, kteří se postupně zamilují do jedné ženy, se kterou se má oženit nejmladší z nich... Nemůžu nezmínit Brada Pitta v roli Tristana, který hraje tak přesvědčivě, až se člověk bojí o jeho život... Je to prostě další moje srdeční záležitost... Za mě 100% ()

barrahir

Tak v půlce jsem si říkal, že by to mohlo mít klidně 4 hodiny a nenudilo by to, ale ten konec je teda těžce nezvládnutej. ()

Pfff

Tenhle film nám pouštěli na videu v autobuse cestou ze Salzburgu. Na uších jsem měla discmana a snažila se usnout, ale díky "supr" zvukové aparatuře, kterou v autobuse měli se při každém zadunění,či zvýšení hlasu třáslo všechno kolem tak jsem to po chvíli vzdala. A chvíli mě to docela i bavilo, bylo to dost maso, ale některé činy hlavního hrdiny jsem nepochopila a než abych se po "náročném" výletě ještě vysilovala myšlením jsem to nakonec úspěšně zalomila. Takže mé hodnocení není objektivní, ale to,co jsem z toho filmu viděla mě nepřesvědčilo. ()

JohnFarst

Spolu so Samurajom najlepší Zwickov film. Romanca ako má byť, láska tu prekypuje až za hrob, silná Hornerova muzika, fajn herecké výkony, pár veľmi silných až mraziacich momentov a pre mňa jeden z najkrajších záverov filmu. "Bola to dobrá smrť." ()

Wawer

Legenda o vášni je svým způsobem úžasný film. Úžasná je především kamera, která zachycuje krásy Britské Kolumbie (v roli Dakoty počátku 20. stol). Skvělé jsou herecké výkony a hudba, která mnoha bravurně natočeným scénám dodává grády. Dokonce i ona klišeoidní scéna ve stylu "v poslední chvíli" moc nerve oči ani duši. Prostě je tu spousta aspektů, které z Legendy o vášni nejlepší Zwickův film. Nic tu nechybí. Problém je v tom, co je tu navíc. Příběh jako takový je roztažený do naprosto neúměrné šíře, což 1.natahuje stopáž a 2. pořád odvádí pozornost k dalším minizápletkám, z kterých žádná nedominuje. Skoro to vypadá, jak kdyby se Zwick snažil o megaságu ve stylu Tenkrát v Americe. Potíž je v tom, že nemá ani dost kompaktní látku na to, aby takové veledílo stvořil, ani dost "pojiva", aby filmu dal ucelenou formu. Každopádně i tak jde o velmi dobrý film, který u mě neměl daleko ke 5* ()

theSaint

Po dlouhých letech hvězdu přidavám, jelikož tahle rodinná sága je něco naprosto úžasného. Osudovost z toho srší na všechny světové strany, stejně tak, jako se ně vydal Brad Pitt. Epos o lásce, který patří mezi mé nejoblíbenější. ()

Saur.us

Výpravná romantika napříč dekádami s hromadou kvalitních herců, skvělým A. Hopkinsem a překvapivě výborným B. Pittem v roli nezkrotného dobrodruha Tristana. ()

inachisio

Výborně udělaný film, který mě donutil o něm dlouho přemýšlet, a tak to má být. Skvěle obsazený, herci se do filmu svým vzhledem i projevem dokonale hodili. Vlastně úplně všechno se k sobě hodilo - jak herci, příběh, krásné a zároveň ponuré prostředí hor, scénář,... Dobře do filmu vybrali hlavně Brada Pitta, který předvědl naprosto vynikající výkon (hlavně to, jak elegantně skákal na koně 😍😁), kvůli kterémuž mě ani nenapadlo uvažovat o filmu jako o filmu, ale brala jsem ho jako skutečnost. Neuvěřitelně silný příběh, který mi připomněl, jak rychle a náhle se věci můžou změnit, kvůli tomu, že řekneme nebo uděláme něco, co bychom nejraději hned vzali zpět. ()

bozka10

Jeden z najlepších filmov čo som videl.Je to dobrodružné,je to romantické,je to drsné a divoké,je to veľmi emotívne a smutné, strhujúce herecké výkony dokonale dotvárajú tento fantastický filmový zážitok plný emócií.10/10. ()

Kochanski

Výkony herců jsou brilantní... pravda, na konci trochu moc tlačej na pilu (slzné váčky) ale i tak filmová romantická špička... ()