Legenda o vášni

Legends of the Fall

Legenda o vášni

Drama / Romantický / Western / Válečný

USA, 1994, 127 min

Musím priznať, že som túto pomerne zložitú rodinnú ságu plne docenila až po treťom zhliadnutí a hĺbala nad všetkými filmovými zložkami, ktorými disponuje od klasického príbehu podtrhnutého vášňou, túžbou a žiarlivosťou cez krásnu kameru, úchvatné prírodné prostredie Montany, nadčasovú hudbu Jamesa Hornera až po znamenité herecké výkony, z ktorých mi najviac imponoval nenápadný Aidan Quinn. Nedá sa povedať, že ide o bežný romantický film napriek pomerne známej dejovej línii. Vďaka širokému obsahovému spektru, vzájomne prepleteným ľudským osudom, pohotovému strihu či neustálym záberom na pokoj vyžarujúce scenérie divej prírody, ide o neuveriteľne emocionálny film, nie patetický. Verím tomu, že keď si dám štvrtú, piatu projekciu, tak sa dopracujem už aj k slzám. Nenápadný filmový drahokam, ktorý v mojich myšlienkach naberá na stále väčšej dôležitosti a spolu s Posledným samurajom patria od Zwicka k mojim malým pokladom, ktoré by som si dokázala púšťať na potešenie zmyslov i vnútra od rána do večera.(24.4.2011)

Ale viděl jsem to s tím děsným dabingem, kterej mi úplně zkazil zážitek.(21.11.2006)

Pěkný film na nedělní odpoledne. Nebo podvečer. Vášnivý vztah mezi Susannou a Tristanem? No jediná vášeň, která zde byla zřejmá, se týkala sepjetí Tristana s přírodou, nic víc, nic míň. Velká herecká sešlost, která upadla do pozadí vlivem plytkého scénáře. Škoda. Zkrátka Legenda o vášni na mě působila jako výplod, který by zapadl spíš do podoby tv seriálu (či telenovely?) než celovečerního filmu, který se odehrál a "nic" - vzpomínka zůstane jen na pár tváří a medvěda v nitru.(22.6.2009)

Nevinnosť končí, legenda začína... .(4.6.2005)

Tři bratři, osudová žena, skvostná výprava, výborná kamera a hudba, jistá režie, velmi slušné herecké výkony. Do uzavřeného mužského společenství vstoupí vzdělaná žena, a aniž by chtěla, přináší napětí, které prostupuje celou farmou uprostřed nádherné přírody. Nejprve přijde válka, která zasadí první osudnou ránu, pak zákon o prohibici, potom… a u všeho bude právě nenápadný katalyzátor v podobě něžného pohlaví. Režisér Edward Zwick zachycuje atmosféru tehdejšího života v Americe, která se vyrovnávala s několika zásadními změnami, i kus americké nátury. Výrazně si pomáhá melodramatickými prvky, s kterými uměl Zwick vždycky dobře pracovat. Za mě poctivá práce.(20.8.2015)

• - Příběh, který čte plukovník Ludlow chlapcům před spaním, je "Rikki-Tikki-Tavi" z knihy Rudyarda Kiplinga "The Jungle Book". (PußyMagnet)

• - Film se měl původně natáčet ve Winnipegu v Manitobě (Kanada), ale město natáčení odmítlo kvůli žádosti na odstranění několika stromů. (PußyMagnet)

• - Prvním promítacím víkendem film vydělal 14 milionů dolarů, celkově pak 66 milionů dolarů. (PußyMagnet)