Legenda o vášni

Legends of the Fall

Legenda o vášni

Drama / Romantický / Western / Válečný

USA, 1994, 127 min

zboznujem dojimave a zaroven velmi silne filmy.tento je vsak uz na hranici akejkolvek unostnosti. o dve hodiny hrame hokej s ceskom. po tomto filme mi je jedno, ako to dopadne.(5.5.2007)

Edward Zwick ani v Legendě o vášni nezklamal. Jen nechápu, jak je možný, že jsem o tom filmu v životě neslyšel. Přitom je to velkofilm jako Brno, který Nova musela a měla protáčet na své televizi půlrok co půlrok. Každopádně se tak nestalo a možná je to lepší. Legenda o vášni je totiž výborný film po všech stránkách. Příběh, herci, hudba, kulisa....jen ta klasická Zwickova amerikanizace, patriotismus a to všecko kolem. A dost možná ještě hrozně zničená postava Brada Pitta, že horší to snad ani být nemohlo. I tak to ale stálo za to. Nedokázal jsem od toho odtrhnout oči, bavilo mě to, mělo to spád, jako velkofilm má mít a jak to Edward Zwick umí. Jeho filmy miluju. Není jedinej, který by mě dokázal zklamat. Ať už je to Poslední samuraj, Odpor nebo Krvavý Diamant (to je taky jeden z nejlepších filmů co jsem kdy vůbec mohl vidět). Určitě mu za to přispívají také herci. Na svojí dobu se výborně sešli. Právě třeba Brad Pitt jako mladík, který se rozjíždí, nebo oskarový Anthony Hopkins, který nikdy nezklame. Nebýt toho, že je tenhle film vlastně o vášni, citech, a lásce, dal bych možná za pět, ale to bych musel hodnotit jiný film.(12.10.2009)

Naprosto perfektni romanticko dobrodruznej film. Pribeh sice kdovijak originalni neni, ale jelikoz se odehrava behem spousty let, tak se toho stane hodne zajimavyho. Mezi nejlepsi cast filmu patri urcite valecna asi dvacetiminutovka, ktera je naprosto dokonala. Naopak Pittovo cestovani kolem sveta mohlo bejt vyuzity daleko lip. Trochu mi prislo, ze v druhy pulce filmu misty lehce dochazi dech, ale Zwick to vzdycky nakopnul nejakou silnou scenou. Ono v podstate cely to je natoceny dost pusobive a obcas jako slusnej dojak. Navic tu jsou paradni herci, nejlepsi je Hopkins, na kterym je perfektne udelano starnuti a pak perfektni a pekna Julia Ormond. Co se tyce Pitta, ten je misty nic moc a misty perfektni a navic nejaky starnuti na nem vubec maskeri neudelali, ale jakmile je zarostlej, jakoby dostal minimalne kybl charismatu a nastesti je zarostlej hodne casto. No a jeste staci zminit paradni hudba a perfektni kamera a je to jasnejch 5*.(7.7.2008)

Úchvatný film, ktorý som si skoro celý preplakala. Má takú emocionálnu silu, že všetky drobné nedostatky mu okamžite odpustím. Okrem toho je to ten typ rodinnej ságy, ktorý som si už dávno zamilovala pri filme A rieka tečie. Tieto dva filmy majú okrem prekrásnej montanskej prírody a prvej polovice 20. storočia aj veľa ďalších spoločných znakov: prísneho, ale spravodlivého otca, rozvážneho staršieho a nespútaného mladšieho brata, ktorý dobrovoľne hazarduje so svojím životom a riadi sa inými či vyššími zákonmi, než stanovuje spoločnosť. Je zaujímavou zhodou náhod (a možno nie), že také podobné role si v oboch týchto filmoch zahral práve Brad Pitt. Musím uznať, že v oboch mu to veľmi sedí a v oboch má nemenej skvelých hereckých kolegov. Vynikajúca réžia, emotívny príbeh a nadpozemská hudba završujú nádherný nadčasový film.(4.11.2005)

Zwick to má prostě v ruce. Na režisérském postu si nedokážu představit nikoho jiného, kdo by tak nulový děj dokázal přetavit do více než dvouhodinové epické podívané, která bude jako magnet přitahovat divákovo oko pomocí nádherně vedené kamery Johna Tolla a ani na chvilku nebude nudit. Výrazné herecké hvězdy předvádějí v rámci svých možností silný nadprůměr, což nepřekvapí u Anthonyho Hopkinse či Aidana Quinna, ale i takový Brad Pitt se snaží uhrát „něco víc“, i když chvílemi sklouzává do silně patetického přednesu své role. A i když podobně rozmáchlé epické podívané nebyly nikdy mým šálkem čaje, nemůžu si najít jediný rozumný důvod, kterým bych si ospravedlnil nedání plného hodnocení.(15.10.2005)

• - Prvním promítacím víkendem film vydělal 14 milionů dolarů, celkově pak 66 milionů dolarů. (PußyMagnet)

• - Role Tristana Ludlowa byla nabídnuta Johnny Deppovi. (PußyMagnet)

• - Přesun filmování z Montany do Kanady ušetřil produkci celkem 2 miliony amerických dolarů. (PußyMagnet)