Legenda o vášni

Legends of the Fall

Legenda o vášni

Drama / Romantický / Western / Válečný

USA, 1994, 127 min

Epika, která se dnes prakticky netočí, smíchaná s tradičními Zwickovými proprietami. Nechybí výteční herci, famózní hudba, ani velkolepé scény (ostatně velkolepý je každý záběr). Zkrátka nic. Brad Pitt v roli ultimátního zálesáka láme jedno divácké srdce za druhým, sám získává i přichází o vše v příběhu jednoho rodu, s nímž člověk projde hned několik desetiletí a zažije snad úplně všechno - lásku, válku, utrpení, odplatu, vykoupení... TAKHLE jsem si představoval Luhrmannovu Austrálii.(11.4.2009)

„Ak muž a zviera spoja svoju krv, navždy ich to spojí.“ Rozprávka, ku ktorej som si nikdy nenašiel vzťah, hoci sa o to už X rokov pri reprízach, ak pri nich zasa nezaspím, snažím. Edward Zwick (ODVAHA POD PAĽBOU, STAV OHROZENIA) bol vždy zvláštnym režisérom. Spolupracoval s hviezdnymi hercami a jeho príbehy boli plné cti, chlapskosti a hrdosti. Ale scenáre boli obdivuhodne rozvláčne, povrchné, plytké a „americké“ v tom najhoršom zmysle slova (zjednodušujúce?). Veľakrát chcel Zwick povedať tak veľa vecí naraz, až sa začal zajakávať. Epická LEGENDA O VÁŠNI tiež – je v nej priveľa VEĽKÝCH VECÍ. Je to film s dych vyrážajúcimi prírodnými scenériami a povznášajúcou hudbou, ale celé je to smiešne hrdinské, heroické a patetické a to sa pokladám za patetického diváka, ktorý u TITANICU plače tri hodiny v kuse. Herecké výkony sú slabé (Aidan Quinn, Julia Ormondová, Henry Thomas), stopáž zbytočne nadmerná a líčiť vojnu ako lyrickú vecičku, kde občas niekomu odkvapne krv, by som moralisticky odsúdil ako neveľmi šťastný nápad. Anthony Hopkins je (v prvej polovici) skvelý, Bart tiež, atmosféra občas príjemná, ale to je asi tak všetko. Predchádzajúci Pittov film, podobná nostalgická historická rodinná sága A RIEKA TEČIE vo mne zanechal hlbšiu stopu.(7.7.2005)

Zwick to má prostě v ruce. Na režisérském postu si nedokážu představit nikoho jiného, kdo by tak nulový děj dokázal přetavit do více než dvouhodinové epické podívané, která bude jako magnet přitahovat divákovo oko pomocí nádherně vedené kamery Johna Tolla a ani na chvilku nebude nudit. Výrazné herecké hvězdy předvádějí v rámci svých možností silný nadprůměr, což nepřekvapí u Anthonyho Hopkinse či Aidana Quinna, ale i takový Brad Pitt se snaží uhrát „něco víc“, i když chvílemi sklouzává do silně patetického přednesu své role. A i když podobně rozmáchlé epické podívané nebyly nikdy mým šálkem čaje, nemůžu si najít jediný rozumný důvod, kterým bych si ospravedlnil nedání plného hodnocení.(15.10.2005)

Pěkný film na nedělní odpoledne. Nebo podvečer. Vášnivý vztah mezi Susannou a Tristanem? No jediná vášeň, která zde byla zřejmá, se týkala sepjetí Tristana s přírodou, nic víc, nic míň. Velká herecká sešlost, která upadla do pozadí vlivem plytkého scénáře. Škoda. Zkrátka Legenda o vášni na mě působila jako výplod, který by zapadl spíš do podoby tv seriálu (či telenovely?) než celovečerního filmu, který se odehrál a "nic" - vzpomínka zůstane jen na pár tváří a medvěda v nitru.(22.6.2009)

Dalo by se říci, že se jedná o červenou knihovnu.. ovšem v dobrém slova smyslu. Obávám se ovšem, že kdyby hlavní postavy nebyly ztvárněné takovými herci, jednalo by se spíše o podprůměrný snímek.(25.1.2012)