Lev v zimě

TV spot

Anglie, období Vánoc roku 1183. Stárnoucí král Jindřich II. (Peter O´Toole) vybírá svého následovníka. Každý z jeho synů, Richard, John a Geoffrey, chce trůn získat. Jindřichova žena, Eleanor, je ochotna království rozdělit, král je ovšem proti a usiluje, aby království zůstalo jednotné. V průběhu několika málo dnů je rozehrána komplikovaná hra a v sázce je budoucnost celé říše. (oficiální text distributora)

danecek24

26. Zlatý Glóbus za rok 1968 - cena (2) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší herec (drama) - Peter O'Toole + nominace (5) - Nejlepší herečka (drama) - Katharine Hepburn, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Jane Morrow, Nejlepší režie - Anthony Harvey, Nejlepší scénář - James Goldman, Nejlepší hudba - John Barry ()

mortak

Taková normální královská rodinka v roce 1183. Na dějiny se můžeme dívat buď ideologií školních učebnic (děti, tenhle byl zlý a tenhle dobrý), nebo sepsat objemné pojednání, ve kterém se pokusíme zjistit objektivní pravdu (pravdu o něčem v dávné minulosti? - CHA!), a nebo zde máme nekonečné území uměleckého vyjádření, zde ve formě broadwayského hitu. Ten se podíval na Jindřicha II. z hlediska S. Freuda a jeho psychoanalýzy. Král měl tři syny - každý z nich je z hlediska budoucího vládce nějak "postižený", každý z nich si nese svá rodinná traumata - jenže ve dvanáctém století neměli psychoanalytické lenošky a tak své rodinné trable řešili, ehm, poněkud jiným způsobem. Jen nesouhlasím s nálepkou dramatu - vždyť jde o výbornou vytříbenou komedii, při které se vždy skvěle bavím. ()

majo25

S divadelnými hrami je to ťažké. Ľahký menej záživný príbeh tvorený šiestimi postavami je zatažený ťažkým bremenom dialógov v komornom prostredí, z ktorých sú podstatné iba niektoré. Vo väčšine prípadov ide iba o intrigy a kutie piklov. To hlavné je na mimike hercov, a tu sa toho skvele zhostilo trio hereckých hviezd. Hodnotenie: 60% ()

andrii

Kostky jsou vrženy rozzuřeným králem zvířat v kleci. Zkřížení mečů rodinného klanu, jed kulatého stolu. Královská koruna na dosah. Křížová výprava krvelačných charakterů na panství "vybraného chování." Manipulativní intrikánství kymácející se pod erbem zášti, střídmé milosti, lakotné náklonnosti i nutného odpírání. Žhnoucí úklady, drancování hrdosti, tvrdohlavá ctižádost. Zdvořilý podpis sražen k zemi proradností lítou. Cudné zdvořilosti, zapeklité křiky, vyryté na chodník slávy zlaté horečky, šlápot urozenosti lemovaných dialogy opulentními, které spojily ikonické špičky herectví. Zbývá se jen uklonit než spadne opona. Ach, a ten uhrančivý "lucifer" Timothy Dalton, před jehož charismatem je nutno pokleknout. Ztepilé charisma bijící tak jasně do divákových očí. ()

vesper001

Taková nenormální rodinka. Divadlo mám i na filmovém plátně docela ráda, ale ze zimního lva se mi dlouhou chvílí viklaly stoličky a hodinky stepovaly pozpátku. Postavy jsou intelektuálně zakrnělé, nesympatické, že jejich portrétování by mělo být trestné a dle projevů soudě, je v jejich rodě již dlouho zvykem plemenit sourozence, anebo se jim tam nějak vloudila ovce. Celou dobu jsem doufala, že krvavá lázeň by mohla přinést očištění plytkému to ději, ovšem konec mě nakonec otrávil jak vánoční prezent od Borgiů. ()

filmmovier

Vynikající historické konverzační drama s dokonalým scénářem, perfektní atmosférou, luxusními kostýmy, výtečným příběhem a hereckým koncertem hlavní herecké dvojice (ti ostatní jsou samozřejmě také výborní, ale o nich to není a jen občas něco přihrají). Jeden z nejlepších historických filmů, co vůbec existuje. Dokonalá filmařina. Ale asi bych se nezlobil, kdyby to bylo kratší. 80%. ()

senor

Divadlo na plátně se skvělými hereckými výkony a docela realistickým vyobrazením středověkých poměrů. Zpočátku je to spíše komedie, ale pak to nabývá na shakespearovské dramatičnosti a málem se to zvrhne v tragédii. Dialogy jsou vršeny jeden na druhý, že je skoro problém herce sledovat. Nevím jak to přesně bylo ve skutečnosti, ale dovolím si jen poznámku že Richard (Hopkins) je pozdější Richard Lví srdce. ()

Pavlínka9

Řekla bych, že pokud člověk nezná historické souvislosti - může se v tom trošku ztrácet :) Za mě ale zcela ok :) Tolik intrik, lží, požitku, vášně a touhy po moci - v tak "historickém" a zároveň pro mě historickém filmu - dlouho nejsem neviděla tolik důležitých hodnot na jednom místě. Dvojice Hepburn a Tool je perfektní. Dalton a Hopkins - úžasný pohled i na ně a ta hudba - bravurní. Za mě si film na nic nehrál a atmosféra byla tak přesvědčivá, že mi mnohdy byla zima ze zimního a vlhkého prostředí a vyhýbala jsem se všem těm útokům mečů a dýk... ()

ybuko

Zcela subjektivne bych tuhle variaci na learovske tema oznacil za jedno z nejlepsich historickych dramat co byly kdy natocene. Nevim co chvalit driv - herecke vykony? Vybrousene dialogy? Kameru? Hudbu Johna Barryho? Promyslenou stavbu pribehu? ()

blackJag

Divadelní hra ve filmových kulisách středověkého hradu, komorní, přesto živelná a to zvláště díky vynikajícím hereckým výkonům Petera O´Toolea a Katharine Hepburnové. Jejich interakci je radost sledovat a slovní výměny, vybroušené do posledního písmene, víc než příjemné poslouchat. Na celém filmu mi toho i vzhledem ke stáří vadí jen málo, ale pokud něco nejvíce, potom představitel nejmladšího ze synů Jindřicha II., Johna - Nigel Terry byl pro roli příliš starý a ve zkušenostech asi nezralý, protože jeho postavě nelze uvěřit jediného gesta (taky první a v podstatě na dlouho poslední filmová role - až do svého angažmá o 13 let později v roli krále Artuše v Boormanově Excaliburu, kde byl už ale výrazně lepší). Hudba: John Barry (must have soundtrack, po zásluze oceněn Oscarem). 85% ()

JohnSmith

Vynikající konverzační historické drama, kterému vévodí Hepburnová s O´Toolem. Je to sice trochu zamotané, jelikož všichni intrikují, mění názory a navzájem si lžou a obviňují, ale ve finále je to perfektní sonda do lidských vztahů, která by se dala aplikovat i v dnešní době a ne jen ve 12. století, kdy se příběh odehrává. Není nad to, když se rodina sejde na Vánoce doma. ()

Autogram

Tiež mi pri filme nenapadlo nič iné ako Svätopluk. Akurát tu prúty rozdáva kráľovná, a nie sú to celkom prúty. Tento historický film je celkom iná liga oproti šermiarskym komédiám, nie sú tu podstatné kostýmy alebo výprava, ale herecké výkony a dialógy vyšperkované do dokonalosti. Je to trochu divadlo v kine, a ani to film nechce skrývať. Veľkým plusom je ešte hudba ako by priamo z pera Zdeňka Lišku. –––– Udatní chlapci, to je vše, co mám! ()

zigíš

Co dělat v raném 12.století o Vánocích když člověk mrzne (na hradě) kout pikle a intrikařit, protože taky co jiného? A i když to často svádí na nějakou tu kudlu v zádech nebo jed ve vínu, slova jsou v tomto případě mnohem vražednějším nástrojem. Brilantní dialogovka a vzhledem ke skromnému rozpočtu a divadelní minulosti i hezký film pro oko. Takže: stromek už je nazdobený, dárky zabalené a všichni se můžeme začít hezky nesnášet. ()

milancecil

208. Po vynikajícím drama Becket, jsem se dostal k dalšímu pozoruhodnému dílu situovanému svým příběhem do reálií raně feudální Anglie, silného politického hybatele té doby, i když v čase nám tak velmi vzdálené, přesto svým obsahem převážně stále aktuální, mocenské hry se ve své praktické podstatě příliš nezměnily, jen se odehrávají v nám bližších kulisách a kostýmech, touha vlivných jedinců po uchvácení ještě větší moci neoslabila, naopak dostupností sofistikovanějších prostředků manipulace, nátlaku a vydírání nabývá mnohonásobně rozmanitějších podob, než jak se odehrává v událostech kolem předání moci nástupci na královském trůnu, v sázce je tak velmi mnoho, jde o budoucnost rozsáhlé říše, vše by mohlo být vnímáno jen jako rodinná rozepře ohledně rozdělení dědictví, zde ale jde především o nadosobní zájem, o odpovědnost za dalekosáhlé důsledky, kdy osobní zášť či náklonnost by měla v konečném rozhodnutí ustoupit zájmu státu, mít moc znamená nést břemeno odpovědnosti, a to nejméně v přímé úměře k její velikosti. ()

Lektor

"Becket" mě vzal víc. Je chytřeji napsaný, umí si lépe pohrát s myšlenkami a hlavně má Richarda Burtona, jehož postava je podle mě jedna z nejlepších co se vůbec kdy objevila na filmovém plátnu. "The Lion in Winter" je divadelnější a v podstatě stojí jen na hereckých výkonech hlavní dvojice (Dokonalá Hepburn, opět výborný O'Toole) jejích dialozích, intrikách a vztazích, které se na povrchu mění jako den a noc. ()

mohamedsfinger

Film, který je spíše divadelní hrou (kvalitou dialogů a celým pojetím), což mi nějak nevadí, ale přesto bych uvítal maličko filmovější zpracování. Každopádně jako historický film má stále co říct. ()

Arkanoid

Priateľov si drž pri tele, nepriateľov ešte bližšie. Hra o tróny, kde skúsení hráči neváhajú využiť členov rodiny ako figúrky na šachovnici pomocou pretvárky, túžby po moci, ľsti a intríg dokonca aj na Vianoce. Pôsobivosť filmu tkvie v dialógových prestrelkách, do ktorých páni herci preniesli všetky možné emócie. Lion in Winter väčšinu času pripomína divadlo, no kameraman na seba nedal zabudnúť a občas vám pripomenie, že nie ste na predstavení. Role a výkony P. O´Toolea a K. Hepburn patria medzi najlepšie vo filmovej histórii. Anthony Hopkins v roku 1968 vedel hrať, no na Hannibala musel ešte poriadne dozrieť. Nezabudnuteľná historická dráma s majstrovskými dialógmi. ()

dendan

Neskutočná prehliadka talentov každého druhu, od réžie, scenára, skvelej hudby Johna Barryho, ale hlavne hercov. Dokonalá historická freska a ukážka charakterov tej doby. Viem že historické fakty sú trochu iné ale takto vyzerá vojna o kráľovstvo. Toľko hádok, klamstiev, intrigovania a ja som im veril každé slovo. Oni to snáď ani nehrali. Vôbec mi tá divadelnosť neprekážala, výkony hercov to úplne vynahradili. Hoci všetci herci sú výborní a Peter O'Toole hrá síce kráľa a hrá ho kráľovsky, ale tomuto filmu kraľuje Katharine Hepburnová. ()

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole