Nejsou to už děti, a přesto touží po pochopení a lásce vlastních rodičů...  Snímek, ve kterém James Dean ztvárnil svou typickou roli mladého rozervaného hrdiny, se po více než čtyřiceti letech stal filmem téměř kultovním. Jako jeden z prvních se zaměřil na svět problematické dospívající mládeže, která nemůže najít kvůli chybějícímu zázemí své místo ve světě kolem. Citová otupělost a zločinnost těchto stále ještě dětí je tu ukazována jako důsledek naprostého nepochopení rodičů, kteří nedokáží překročit hranice svého světa a naslouchat svým ratolestem. Jak otřesně zní komentář jednoho z mladých hrdinů: "Děti ovšem nejsou nijak zvlášť žádoucí. Jsou hlučné a obtížné, nemyslíte? Proto je dětský pokoj umístěn stranou. Až budete mít děti, oceníte toto zařízení. Mohou vyvádět a vy to ani nezaznamenáte. Zavřete je tu a do smrti je už neuvidíte..." Vedle životní role Jamese Deana si tu připomeneme i neméně slavnou a půvabnou Natalii Woodovou v postavě Judy. Ti pozornější poznají v jednom z chlapců z party mladistvých i Dennise Hoppera. (Česká televize)

Fanucci

Rozhodně nejde o špatný film, ale že bych shlédl kultovní snímek? To určitě ne. Problém dospívání Jima Starka, jeho hledání sebe sama, jeho opovrhování rodiči (především slabošským otcem) - toto všechno nepředstavuje zápletku nikterak ohromující. Spíš jde o zápletku tuctovou, která musí být hlavním protagonistou dokonale zahraná, aby diváka vtáhla do děje. Podařilo se to? Ne...James Dean hraje prkeně, nepřesvědčivě. Brandovi nesahá ani po kotníky. Škoda..od tohoto filmu jsem si hodně sliboval. 70% ()

Chrysopras

James nepochybně libovej frajer a docela sympaticky rozervanej ( možná je to jen náhoda, ale jeho pohled mi dost připomínal Benicia ). Zápletka je trochu zvláštní, zkratkovitá a co nejhůř: s odfláklym koncem. Ale na druhou stranu jsem se nenudil, tak dávám slabší ****. ()

honajz2

Ten film je slavný a vysoce hodnocený jen proto, že James Dean. A ano, i za sebe můžu říct, že by z něj byla obrovská hvězda, kdyby neumřel tak strašně brzo. Ale tenhle film je jen ufňukané přehnané drama z padesátých let z prostředí tehdejší americké mládeže, který nám jako hlavního hrdinu představuje zamlklého rebelujícího frajírka, kterému nikdo nerozumí, chudáčkovi malému, a všichni se snaží mu porozumět (kromě jeho šikanátorů, které samozřejmě musí mít), ale snaží se blbě, ne tak jak by si představoval a tak je všechno špatně a proto je takový jaký je, ale i přesto si hned a bez problémů najde holku a má vlastního fanouška, který je jím doslova posedlý. A vše co prožívá mi přišlo strašně vykonstruované a prvoplánové, plné šablonovitých postav a včetně stěžejních emotivních scén, které se musí stát jen proto, že scénáristé chtěli, ne že to přirozeně vyplyne ze situace. Ono teda s přistoupením na koncept to jde brát vážně, ale vzhledem k tomu, že mi přišel už od začátku nedůvěryhodně napsaný, nedokázal jsem mu uvěřit. Kvůli tomu to ve mě nic moc nezanechalo. Natočené a zahrané je to ale skvěle, to musím uznat, ale jenom to pro mě netvoří povedený film, když obsah je jen dost průměrné drama, které aby mohlo mít nějaký konec, musí se v jednu chvíli zničehonic přehnaně vyhrotit. Lepší 2* ()

Marqta

Když pominu fakt, že James Dean vypadá ve filmu minimálně na těch 24 let- kterých mu ve skutečnosti i bylo. Tak je tento snímek řekněme- klasika- ke všem těm filmům, co vzešly potom a zaobíraly se podobnou tematikou. Upřímně řečeno - viděno nezaujatýma očima dnešního diváka- nejedná se po žádné stránce o úžasný počin. Nelituji, že jsem film viděla a ani v nejmenším mi nepřipadal špatný To co je na snímku to zajímavé, je to, že film který vznikl před 60 lety by se bez větších úprav dal jednoduše aplikovat i na dobu dnešní. Také to, že jakkoli je příběh jednoduchý- v době svého vzniku šlo bezpochyby o dílo jediné svého druhu. Za to bych dala i čtyři hvězdy, ale když nad tím tak přemýšlím, nebylo by to ode mě úplně fér. Některé scény byly hrozivě dlouhé a některé dle mého laického názoru naprosto zbytečné. No prostě, pokud mám hodnotit v rámci mých možností co nejobjektivněji tak je to za tři silnější hvězdičky. Kdybych se ale nechala unést onou nesmrtelností pojetí nesmrtelného příběhu s nesmrtelným Jamesem Deanem, tak by to bylo na hvězdičky čtyři. ()

Martin741

V dobe svojho natocenia to bol kontroverzny a provokativny film na cele so skvelym Jamesom Deanom /East from Eden/. Dean v roli mladeho hrdinu, ktory pekne reprezentuje svet dospievajucej mladeze plnej problemov, nepochopena je rodicmi a tato mladez si nevie najst miesto vo svete, lebo je vnutorne nevyrovnana. Film je plny krasnych hereckych vykonov, kde suverenne vedie skvely Dean, ale rovnako uspesne mu sekunduje Natalie Wood a pozornejsi divak si vsimne aj mladeho Dennisa Hoppera. Reziser Nicholas Ray /noir In a Lonely Place/ natocil kultovy film, kde zub casu prakticky nepracuje. Na zaklade tohto filmu mam doteraz rad Jamesa Deana. 100 % ()

Hees

Dobrý film a veľmi kvalitné výkony jednotlivých hercov najmä James Deana, Natalie Wood a San Mineo tiež predviedol vynikajúci výkon. No ono mne pravdepodobne neulahodil ten film ako bol koncipovaný, alebo jeho príbeh a podobne. Napriek tomu, že vo filme sú vynikajúce herecké výkony jednotlivých hercov zdal sa mi film trocha prázdny a pripadal mi ako nejaký thriller, ktorý ma má vystrašiť. Samozrejme tu o to tomuto filmu nešlo, ale mal som pocit, že ma chce šokovať a nie je čím. Na filme sa teda mohol pripísať aj zub času kedže je to starší film a človek možno už očakáva od filmov v tejto dobe viac (alebo ja očakávam). Do istej miery je problematika detí a ich rodičov zaujímavá, ale nie je podľa mňa dostatočne rozvinutá. Každopádne môžem zvýrazniť (už koľký raz? ospravedlňujem sa) hlavne tie herecké výkony tie za to fakt stoja a málokedy sa vidia také kvalitné. ()

M.i.k.e

moje první setkání s Jamesem Deanem a rovnou ve filmu, který je vnímán jako velká klasika. Bohužel ovšem ne pro mě. Špatný film to není, těch skoro sedmdesát let se na něm podepsalo méně než sem čekal (i když je to klasicky celkem naivní a originální už to nejspíš nebylo ani v roce 1955) a James Dean byl bezesporu velký talent, ale dohromady to na mě ani zdaleka nezapůsobilo tak jak sem čekal. I přesto jsem ale rád, že sem si doplnil další kousek do "povinného filmového vzdělání"...60% ()

Aelita

Syn, který každý nechlapský (čti nemachovský a nehrdinský) krok svého otce odčinil svým vlastním hrdinstvím. Tomu se v 50. letech minulého století v pruderní a křesťansky spořádané bílé Americe říkalo "rebelství bez příčiny". Ani ostatní postavy a scény nejsou o moc logičtější. Scénárista a režisér chtěli drama za každou cenu a proto nechali všechny postavy ve filmu bez výjimky, aby se chovaly podle pravidla - čím hůř, tím lépe. Nevím jak tehdejší diváky, ale mne tento film za a) nudil, za b) rozčiloval. Tak klasická hollywoodská klasika včetně idiotské hudby je ve své podstatě ryzí divadlo a divadlo já nemám ráda. Jediné, co nakonec oceňuji, je hra Jamese Deana a atmosféra v planetáriu v závěru filmu, takže za dvě. ()

Wormboy

Spociatku mi James Dean liezol kusok na nervy, ale postupne som si zvykol a tak si uzil velmi prijemny filmovy zazitok s dietkami stratenej generacie. ()

kusper

Velice zajímavý film, obzvláště vzhledem k roku natočení. James Dean podává obdivuhodný výkon. Je ironii osudu, že zemřel tak mladý. ()

pakobylka

Drama, které nestárne. Buřič, který chce obstát nejenom před svým okolím, ale především sám před sebou - ve strhujícím podání Jamese Deana ... Byl tehdy mladý, okouzlující, neskutečně talentovaný - a měl před sebou hvězdnou kariéru. Jeho život skončil příliš nešťastně, příliš náhle - a příliš brzy. P.S.: Každý film musíte posuzovat v kontextu doby, ve které vznikl - a o které pojednává. Dnešní "rebelové" se pochopitelně projevují trochu jinak, ale jejich vzdor mívá stejné příčiny. ()

Pajky3

Pro mě je to průměrnej film o mládeži z padesátek se zajímavým tématem. James Dean byl sympaťák, bohužel mu holt nebylo přáno. Příběh, který by se dnes už pravděpodobně nestal, dnes by musely hrát nějakou roli drogy, alkohol nebo prostituce. Přesto a možná právě proto stojí za podívání. Je to pravděpodobně jeden z filmů, kterému hodně ubližuje dabing. ()

zette

Z toho mala (bohuzel), co Dean natocil je Rebel bez priciny asi jeho nejznamejsim filmem. Kvalitativne ale za Gigantem a Na vychod od raje zaostava snad ve vsech smerech. Nametove, kdy se resi zivot mezi dospivajici a rodici nepochopenou mladezi je velmi zajimavy, zvlast k prihlednuti k datu nataceni, kdy toto tema jen tezko hledalo vetsi uplatneni na filmovych platnech. Scenar vsak pusobi dost neprirozene a malo pravdepodobne. Nektere sceny jsou ale velmi dobre stylizovane (soutez s auty, propichla guma a nasledna potycka) a i pres sotva prumerny dej, ma film dobrou atmosferu. Sal Mineo podal velmi dobry herecky vykon, celemu filmu vsak jednoznacne dominuje James Dean (do vzhledu stredoskolaka mel uz daleko), skoda kazdeho zivota, u Deana me to ale mrzi obzvlast... ()

Juto

Míľnik vo vytváraní nových myšlienok o mladých ľuďoch.To, čo robí film takým silným, je sympatia, ktorá sa vzťahuje na všetky postavy. James Dean hrá výnimočné dobré. 9/10 ()

majo25

Chápem, že sa jedná o najväčší film, aký Nicholas Ray natočil, ale príbeh ma zjavne minul. Ono sa ani nie je čomu diviť, keď postavy sa chovajú tak divne a chýba im zmysel pre logiku. Plus tie kostrbaté dialógy a špáranie sa v málo zaujímavých detailoch. Film pôsobí zastarale, ale ťažko povedať, či práve to je vinou nezaujímavosti a nevieryhodnosti. Dean bol síce charizmatický mladý herec, ale v tomto filme prehrával, príliš sa snažil byť kúúl, príliš sa snažil byť v roli odrastených puberťákov, taký rebel nasilu. To je aj ďalším mínusom filmu - školákov hrajú tridstaťroční a tým pádom je to celé málo presvedčivé. Dramatický záver to zachraňuje iba čiastočne. ()

andrii

Nevyslyšeni. Duše mladých rozkolísána v nakřápnutém světě rutinního pohostinství dospělých. Marné snahy volání o porozumění nitra hledajícího se, lapajícího po svazku spřízněném. O rodičích a dětech. O rodičích, obemknutých slabošstvím, pokrytectvím a strnulostí společenského mraveniště. O neschopnosti nalézt společnou řeč, o rozkolu nad přístavem autorit. O dětech, zoufale hledících do propasti duše zmatené, úpících v samotářství vzteku. Rozervanost, citlivost trojlístku snílků prokletých navzdory době, vztekle povykujících, dávících se povrchností světa. Láska na první pohled. Natalie Wood a James Dean na stupínku přesýpacích hodin, v rezidenci hýčkajících si vzájemného porozumění, ukrajují své nevinné charisma k brzké dospělosti. Mezi nimi panuje neuhasínající jiskřivý podtón příslibu bezelstného líbání na ústa mladicky nezkažená. Rozčarovaný a upřímný James Dean mě přibral cestou, uloupil mé srdce "cukrováním," mudrováním i svou bezprostředností. Plavý vlas načesaný a zasněné oči pomněnkové se vryly do mé paměti na časy věčné. Kdykoliv si dám dostaveníčko s tímto generačním sympaťákem, s magneticky přitažlivým pohledem a neobyčejně výmluvným osobním kouzlem, jakoby se mraky rozestoupily a já se dotkla zápisníku jeho herectví, které bylo (d)ozdobeno neodolatelným nábojem, silou, přirozenou lehkostí a především vnitřním prožitkem nesklopeného zraku. Někdo tam nahoře ho měl rád a na krátkou dobu nám ho seslal, abychom i my zakusili filmový rejstřík jeho "rebelské" povahy, rebelie proti všem, proti předsudkům staromódnosti. V nebeském ráji nechť odpočívá Jimmyho hvězda, která je nesmrtelná, stejně jako postavy a filmy, v nichž zanechal svou výraznou pečeť a které oslovují diváky dodnes. ()

Šuplík

Akurát zo dve výtky ohľadom logiky: ad 1 po páde toho chalana z útesu sa temer všetci tvárili, že je to pre nich bezmála denná rutina, vrátane jeho dievčaťa, ad 2 záverečná Platonova smrť bola akoby z iného filmu, vôbec logicky nevyplývala zo situácie, celá vec sa dala úplne v kľude odkomunikovať bez akéhokoľvek zabíjania. Aspoň som mal taký pocit, no. Však Jim sa s polišmi normálne rozprával. ()

eye candy

Přiznám se že mě Rebel Without a Cause nijak nenadchl a ani nevím proč by měl. Podle mě jde o docela obyčejnej film, kterej by byl bez ikony Deana naprosto pasé. Dá se zkousnout celé to naivní pojetí a některé, pro mě mnohdy dost nepochopitelné, myšlenkové pochody hlavních postav, dá se přežít i to otravné high school prostředí, jednu věc si ale ujasněme. Rebel bez příčiny není nestárnoucí klasika a dnes už diváka osloví snad jen výkon Jamese Deana ()

Doudis19

Prvně jsem měl tu čest okusit na vlastní oči charisma Jamese Deana a musím říct, že legendy nelžou. Svou postavu nehrál ale žil. Něco takového je dnes k vidění maximálně u Johnyho Deppa, aby herec svou přítomností povznesl film o třídu výš. Nebýt tragické smrti, mohl dnes stát po boku De Nira s Al Pacinem. K samotnému snímku těžko něco psát, jelikož si ho Dean ukradl pro sebe tak, že osud ostatních postav je vám ukradený (paradoxně jako jediný nebyl nominován na Oskara :-D). ()

Režijní legenda ožívá

Režijní legenda ožívá

10.01.2006

Od konce 40. až do poloviny 70. let vedl režisér Nicholas Ray dlouhotrvající válku s hollywoodským průmyslem, kterému neseděla nejenom jeho forma vyprávění, ale i styl života, jemuž vévodily alkohol… (více)