Riddick: Kronika temna

Chronicles of Riddick, The

Riddick: Kronika temna

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2004, 119 min (Director's cut: 134 min)

• Gilmour93

„Kdo je naše hvězda..? Ri-ddick, Ri-ddick! Je z odvážného těsta. Ri-ddick, Ri-ddick! Kdo se nikdy nevzdá..? Ri-ddick, Ri-ddick, Riddick, Riddick, Ri-ddick!!!“ Jacísi Nekrofilové, Mentálové a nesmírný vesmír ve vypocené sáze, kde chyběl jen Zakňaktel a mohlo to být jako libovolná epizoda Hvězdné brány okořeněná přítomností galaktického Majora Drsňák v podobě nehořlavého, neprůstřelného a neprobodnutelného Vincenta Nafty v plaveckých brýlích. Twohy alespoň zjistil, že atmosféru a nadhled prvního dílu si za peníze nekoupí..(14.6.2010)

Sice velkolepější pokračování Černočerné tmy, ale jedničku to přečilo "jen" ve vizuálnosti Hold někdy méně znamená více.(12.7.2006)

Nebolo tých trikov ( mimochodom celkom podarených ) až nad hlavu ? Niekedy naozaj menej znamená viac ....(17.6.2007)

Co se to proboha stalo s naším milovaným Riddickem? Z Pitch Black se stal malý sci-fistický kult a hollywoodská pravdila velela vytvořit ještě nadupanější pokračování, tentokrát s výrazně navýšeným rozpočtem, které by z malého kultu udělalo kult velký. I proto se tvůrci pokusili na Riddicka křečovitě navěsit vlastní mytologii a stvořit pro něj autonomní svět - tím pádem Riddick vyskakuje z hororového žánru a dopadá do jakési vesmírné ságy na způsob Duny, kde je na původního nevypočitatelného vraha už zpočátku nahlíženo jako na mýtického spasitele. Twohy si dokázal s rozpočtem poradit a servíruje nám podařenou vizuální stránku (zejména kamera se povedla, výprava má již nějaké chybky a triky jsou spíš slabší), bohužel jeho invenční režie, tolik příjemná v Černočerné tmě, je pryč. Jakoby režisér s vidinou možností jež mu poskytuje vypasené porcelánové prásatko neměl zapotřebí příliš namáhat vlastní hlavu. Kdo se při tvorbě Kroniky temna ale opravdu nesnažil, to je prosím scénarista. Film je v jádru stejně jednoduchý jako jednička, zato je velmi zmateně podaný, mnoho dějových zvratů šustí papírem na sto honů a dialogy svou tupostí mnohdy definují nové dno. Ačkoliv výtek není málo, Kroniku temna nelze vyloženě zadupat do země. Naopak, v nevalné konkurenci ostatních sci-fi titulů poslední doby se nejedná o špatnou volbu.(6.11.2007)

• Renton

Scénář: David Twohy .. Přebujelá sci-fi, prý(!) pokračování vcelku nadprůměrné Černočerné tmy. Zbytečné a bez atmosféry. Trikové efekty mi připomínaly už viděné animace z kdejaké (staré) PC hry. Scénář je slabý a předposlední věta to celé perfektně uzavřela: "jaká je šance, že se tohle stane ..." BTW, proč ho prostě někdo jednoduše nezastřelil..??(19.3.2005)

• - Na výrobě Kroniky temna se podílela i Dieselova společnost One Rade Production. (imro)

• - Na palubě vesmírné lodi před přistáním na planetě Crematoria tvrdí členka posádky, že na sluneční straně planety je teplota "700 nad nulou" a na temné straně planety "300 pod nulou". Pokud jde o vyjádření ve stupních Celsia, jde o chybu, neboť nejnižší teplota ve vesmíru, známá prozatím jako Absolutní nula, kdy se teoreticky zastaví tepelný pohyb všech částic, má hodnotu -273,15 °C. Z používaných stupnic by smysl mělo tvrzení jen ve stupnici Farenheita, kde absolutní nula má hodnotu -459,67 °F. (Honzíno)

• - Do kin byl film, z obavy před nepovoleným kopírováním, přepravovaný pod jménem „D Shoes“. (imro)