Riddick: Kronika temna

Chronicles of Riddick, The

Riddick: Kronika temna

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2004, 119 min (Director's cut: 134 min)

• Lima

Místo lehkosti Černočerné tmy nastoupila těžkopádná pompézní podívaná bez špetky nadhledu. Inspirace Star Wars či Dunou by nevadila, kdyby se aspoň trochu více zapracovalo na scenáři. Některé ty repliky, co herci vypouštěli z úst, až tahaly za uši. Proti mytologii nic nemám, ale ta Twohyho je celkem nezáživná, kdyby jí vyházel (subverzum a podobný kidy) a nechal jenom hláškujícího Riddicka a jeho eskapády na Crematorii a jinde v galaxii, udělal by lépe. Škoda, přeškoda, že to Twohy neudržel v té rovině, v jaké byl Pitch Black. V jednoduchosti je totiž síla. Jsem na pochybách, jestli dojde i na třetí díl, celosvětové tržby byly velmi špatné a film se nezaplatil ani z poloviny.(19.1.2005)

Vzhledem k tomu, že od sci-fi nečekám nic jiného, než charismatického hrdinu, atmosféru a dobré triky a na nějaké nelogičnosti moc nekoukám, se mi Riddick dost líbil. Černočerná tma je sice lepší, ale tohle bylo pořád dost dobré. Líbí se mi, že to není vůbec průhledné, umřít může kdokoliv a vyhrát také a hlavně motiv vyvoleného, ten mě dostane vždycky spolehlivě.(19.2.2006)

rozpočet : $105 million tržby celosvetovo : $115,366,752(28.1.2007)

Ambiciózní, ale přitom dějově neslaný, nemastný sequel Riddicka trpí řadou scenáristických neduhů - ať už jde o drobnou natahovanost, občasné dírky v logice (např. závěrečný souboj), tak hlavně o prázdné a v podstatě jen "povinné" dialogy. Avšak dřív než David Twohy spláchnul 105 milionů dolarů do kanálu, podařilo se mu nastínit poměrně zajímavý fantasy svět plný možností a neuskutečněných nápadů, které si můžete rozvinout vy sami. Pokud k Riddikově kronice temna přistoupíte s otevřenou myslí a aktivně se vnoříte do jeho světa, dokáže vás příjemně pohltit. Neznámé planety, exotické podnebí, podivná civilizace, mýtus Underverse - těžko popsat proč, ale funguje to! Připomíná mi to méně šílené epizody Farscape. Navíc Vin Diesel je zde opravdu cool a jeho postava Riddicka zažívá vrchol. 7/10(3.12.2013)

Nebolo tých trikov ( mimochodom celkom podarených ) až nad hlavu ? Niekedy naozaj menej znamená viac ....(17.6.2007)