Riddick: Kronika temna

Chronicles of Riddick, The

Riddick: Kronika temna

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2004, 119 min (Director's cut: 134 min)

Nemůžu se zbavit dojmu, že spousta peněz zastřela mysl jak Twohymu, tak scénáristům (těm především). Riddick: Kronika temna je film natlakovaný touhou vytvořit starwarsovskou mytologii, ale v důsledku zbyde jen laciná pompa efektů a zatraceně řídký a obnošený nápad s ničiteli světů, navíc vedenými velmi uboze sehraným "Lordem Vůdcem" (český překlad zabíjí i vystihuje). David N. Twohy nedokázal udržet režijní invenci Černočerné tmy a doslova se utápí ve vizuálním obžerství. Film je místy až epilepticky nepřehledný a zmatený. Určité dialogy jsou daleko za hranicí béčkové debility, k níž se první Riddick ani zdaleka nepřiblížil. Atmosféra je řekněme chladně akademická, napětí nepříliš silné. Přesto je tohle scífko koukatelné. Jede na kvalitní Diesel. Nový americký hrdina už sice neudržel tu skvělou morální rozeklanost (scénář mu nedal příležitost), ale přesto je drsný jak křemen a s humorem typicky břitkým. Nejlépe vše odsýpá na planetě Crematoria, kde si skoro člověk říká, proč nezůstalo jen u téhle nápadité variace na Černočernou tmu. Nicméně po zkousnutí všech blbin a neoriginalit hlavní "epické" linie je Riddick: Kronika temna slušnou záležitostí pro nenáročné sledování. Proti prvnímu Riddickovu dobrodružství se ale jedná o pouhý "skoro-úspěšný" pokus. Co mu ale neodpustím je, že Riddick už zřejmě navždy zůstane "mužem na trůnu". Želízka mu slušela víc...(13.10.2006)

Takže copak to tu máme? 5 krát větší rozpočet než u mladšího bratříčka, víc akce, ale kdepak se nám poděla atmosféra??! Jak praví golfista: Ty scény jsou opravdu chladné, jako psí čumák. Pokud již zmíněný bratříček měl něco, co ho řadilo do té lepší kategorie, byla to právě ona vcelku hororová atmosféra. Ano, a jak už jsem zmiňoval, ta tu schází! A i když je film doslova prošpikován akcí, málem jsem párkrát usnul. Škoda, mohlo to dopadnout o něco lépe..(25.6.2008)

Z průměrné scifi se stal klasický americký blockbuster s nic moc mytogií, prošpikován triky doslova v každé vteřině. I když narozdíl třeba od Van Helsinga nepůsobí film tak přeplácaně. Vin Diesel sice charizma asi má, ale to na nějaké lepší hodnocení nestačí. Navíc akce je skoro vždy jen sled zmateně sestříhaných záběrů bez špetky vkusu a citu pro obraz.(30.8.2004)

Nevím, co tomuto filmu vytknout...asi nic ;o) Měl sem možnost vidět o 20 minut delší režisérský sestřih a musím říct, že je to sakra nářez !(28.1.2005)

Vzhledem k tomu, že od sci-fi nečekám nic jiného, než charismatického hrdinu, atmosféru a dobré triky a na nějaké nelogičnosti moc nekoukám, se mi Riddick dost líbil. Černočerná tma je sice lepší, ale tohle bylo pořád dost dobré. Líbí se mi, že to není vůbec průhledné, umřít může kdokoliv a vyhrát také a hlavně motiv vyvoleného, ten mě dostane vždycky spolehlivě.(19.2.2006)